SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta odchudzająca w Punkcie Zdrowia

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2497

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 249 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1022
Dieta odchudzająca w Punkcie Zdrowia

Zdrowa dieta jest niezbędna podczas odchudzania. Gubienie kilogramów jedynie poprzez ćwiczenia jest niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe. Pół godziny biegu na przykład pozwala spalić około 350-400 kalorii, podczas gdy średnia paczka chipsów natomiast zawiera około 600, tak samo jak mały popcorn w kinie, nie licząc nawet napoju gazowanego. Jeden pączek lub drożdżówka zawierają nawet 500 kalorii. Jeżeli stosujesz złą dietę lub nie stosujesz jej wcale, ćwiczenia raczej nie wystarczą aby odzyskać i utrzymać szczupłą sylwetkę.
Dieta musi być zdrowa

Wybierając dietę dobrze się zastanów. Pamiętaj, że pomimo odchudzania chcesz, aby Twój organizm był jak najzdrowszy i jak najsilniejszy. Wybierz więc taką dietę, która zagwarantuje Ci zarówno zrzucenie zbędnych kilogramów, jak i zdrowie. Wiele popularnych diet obiecujących szybkie efekty w krótkim czasie jest nieskutecznych lub wywołuje dobrze znany efekt „jojo" - po początkowym chudnięciu osoby na diecie wracają do swojej wagi sprzed odchudzania, często nawet zyskując jeszcze dodatkowe kilka kilogramów.

W Punkcie Zdrowia nie znajdziesz magicznych, nieskutecznych diet. W Punkcie Zdrowia promujemy zdrową zbilansowaną dietę, opartą na wieloletnich badaniach medycznych oraz obserwacjach zwyczajów żywieniowych ludzi na całym świecie. U nas znajdziesz zdrowe sposoby odchudzania, które pomogą Ci schudnąć do właściwej dla Ciebie wagi i utrzymać ją, ciesząc się za razem lepszym zdrowiem i większą ilością energii. Szczegóły diety znajdziesz poniżej.
Zasady zdrowej diety
Kontroluj ilość spożywanych kalorii

Podstawowym założeniem odchudzania jest utrzymanie tak zwanego ujemnego bilansu energetycznego. Oznacza to, że aby schudnąć, powinniśmy zjadać w ciągu dnia mniej kalorii niż spalamy. Aby uzupełnić niedobór kalorii, nasz organizm sięgnie po energię zgromadzoną w tłuszczu i spali go. Aby dowiedzieć się więcej na temat ilości kalorii odpowiedniej dla Ciebie, przeczytaj nasz artykuł: Odchudzanie a bilans energetyczny.
Spożywaj potrawy o niskim indeksie glikemicznym

Liczenie kalorii nie wystarczy, aby nasze ciało skutecznie pozbywało się nagromadzonego tłuszczu. Okazuje się bowiem, że niektóre potrawy stymulują magazynowanie energii w komórkach tłuszczowych, a niektóre ułatwiają spalanie naszych fałdek. To jak potrawa wpływa na nasze odchudzanie, zależy od jej indeksu glikemicznego. Pionierem diety opartej na indeksie glikemicznym jest pochodzący z Francji dr. Michael Montignac. Na podstawie swoich badań stworzył on dietę nazwaną od jego nazwiska dietą Montignaca. Współczesne badania medyczne potwierdzają zasadność tez głoszonych przez Francuskiego doktora. Coraz więcej dietetyków zaczyna używać indeksu glikemicznego jako jednego ze wskaźników przy komponowaniu zdrowiej diety. Założenia te zostały między innymi uwzględnione przy tworzeniu nowej piramidy zdrowego żywienia, która wyznacza najnowsze standardy zdrowego odżywiania. Więcej o indeksie glikemicznym i o tym jak stosować go w praktyce dowiesz się z artykułu: Indeks glikemiczny a odchudzanie.
Twoja dieta musi być zbilansowana

Każdy z nas do zdrowego funkcjonowania potrzebuje wielu różnych składników, które czerpiemy z pożywienia. Niezbędne są nam codzienne dostawy białka, cukrów, tłuszczy, witamin oraz innych mikroelementów. Zatrzymanie dostaw któregokolwiek z niezbędnych do życia składników powoduje, że organizm przestaje pracować we właściwy sposób. Może się to objawiać na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich odczuwamy od razu, na przykład poprzez zmęczenie, inne wychodzą na jaw dopiero po dłuższym czasie - na przykład nadmierne psucie się zębów oraz słabość kości przy diecie ubogiej w wapń.

Aby Twoja dieta była zdrowa i bezpieczna, musisz komponować swoje posiłki tak, aby dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Najlepszą metodą jest komponowanie swojej diety zgodnie z zasadami opisanymi przez piramidę zdrowego żywienia.
Jedz często i mało

Bardzo wiele badań zwyczajów żywieniowych dowodzi, że największe sukcesy w odchudzaniu osiągają ludzie, którzy spożywają regularne małe posiłki w krótkich odstępach czasu. Dzięki takiemu postępowaniu organizm nie jest skłonny do magazynowania spożywanych kalorii. Więcej na ten temat planowania posiłków w ciągu dnia w artykule: Rozłożenie posiłków w ciągu dnia.
Jedz powoli

pośpiech jest domeną naszych czasów. Gnamy wszędzie niemal codziennie, wciąż będąc spóźnieni. Jeśli jednak chcesz schudnąć, zwolnij trochę choćby podczas posiłków. O tym dlaczego warto jeść wolno i jak to zrobić przeczytasz tu: Jedz powoli i chudnij.
Pij dużo wody

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest fakt, że pomimo tak łatwej dostępności wody, wiele osób chodzi odwodnionych, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Woda natomiast jest niezbędna do właściwego trawienia oraz przemiany materii. Dodatkowo regularne picie wody redukuje uczucie łaknienia, dzięki czemu będziesz jeść mniej bez wyrzeczeń. Więcej o pozytywnych skutkach wody przeczytasz tu: Pij wodę - to zdrowo.
Wysypiaj się

Jeżeli chcesz schudnąć, odpowiednia ilość snu jest niezbędna. Coraz więcej badań wskazuje, że u osób niewyspanych zachodzą niekorzystne zmiany hormonalne, które wzmagają łaknienie oraz stymulują odkładanie się tłuszczu. Więcej w artykule: Sen a odchudzanie.
To by było na tyle

Oto cały sekret zdrowego i skutecznego odchudzania! Jeżeli będziesz stosować się do powyższych zaleceń oraz dorzucisz do tego trochę ćwiczeń, zgubienie zbędnych kilogramów nie powinno stanowić większego problemu. Jeżeli jesteś zupełnym nowicjuszem może Cię też zainteresować nasz krótki kurs Jak zacząć odchudzanie, w którym przedstawiamy kroki jakie warto poczynić jeszcze przed rozpoczęciem odchudzania. Kroki te znacznie zwiększą Twoje szanse na odzyskanie i zachowanie szczupłej sylwetki.
Zastrzeżenie

Zaznaczamy też, że opisane powyżej zasady odnoszą się do przeciętnej zdrowej osoby i mogą być nieodpowiednie dla Twojego wieku lub stanu zdrowia. Zachęcamy więc do konsultacji ze specjalistą - lekarzem lub dietetykiem. Odchudzanie pod okiem profesjonalisty ma zawsze większe szanse na powodzenie.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Z białkiem SZTOS łatwiej zdobędziesz prawdziwie SZTOS formę!

16 porcji w opakowaniu, w tym 19g białka w 1 porcji!

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11083 Napisanych postów 51092 Wiek 29 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Bardziej użyłbym sformułowania gubienia tłuszczu a nie kilogramów, gdyż wiadomo, jak ważne jest zachowanie tkanki mięśniowej, na której redukcję narażamy podczas deficytu kalorycznego.

Odnośnie efektu jojo. Czy powrotu do wcześniejszego sposobu żywienia - taki sposób redukcji nigdy nie będzie dawał pozytywnych efektów i dlatego miej inaczej diety z niską ilością kalorii są złe. Również, po prowadzeniu diety ze zbyt niską kalorycznością zmiana sposobu odżywiania nawet na racjonalny, zdrowy, odpowiedni dla organizmu nie uchroni osoby od efektu jojo. Wzrost masy ciała po głodówce jest naturalną obroną organizmu. Jest to jego reakcja na zbyt niską podaż energii we wcześniejszym okresie. Wzrost kaloryczny organizm interpretuje jako możliwość wzbogacenia zapasów energetycznych, czyli tkanki tłuszczowej oraz odbudowę drugiego źródła energii znajdującego się w mięśniach i wątrobie - glikogenu. Owocuje to wzrostem masy ciała. Dlatego nie należy się od razu zrażać do diety odpowiedniej, skoro wcześniejszy sposób odżywiania nie był odpowiedni. Tłumaczyłem artykuł z angielskiego, w którym autor opowiadał o jednej z jego pacjentek. Jadła po 500-1000 kcal i weekendy imprezowała - ważyła 80kg.
Jakie było rozwiązanie by schudła?
Podniesienie kalorii. Pierw przytyła ze względu na efekt jojo i odbudowę glikogenu. Potem jej sylwetka zaczęła się poprawiać.

Co do ujemnego bilansu - na nie powinno się decydować w ostateczności. Większość ludzi odchudzających się jest ekspertami w dietach gdzie bazuje się głównie na deficycie. Powinni Oni unormować pracę organizmu, a nie przechodzić na kolejną dietę z deficytem.

Oznacza to, że aby schudnąć, powinniśmy zjadać w ciągu dnia mniej kalorii niż spalamy. Aby uzupełnić niedobór kalorii, nasz organizm sięgnie po energię zgromadzoną w tłuszczu i spali go.

I właśnie z tym zdaniem zgodzić się nie można. Bo to czy będziemy chudnąć czy tyć zależy od pracy hormonów, tempa metabolizmu itp.
Zdanie, które skopiowałem jest chwytem marketingowym.

Ps. Podaj źródło

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2008-11-30 20:59:35
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11083 Napisanych postów 51092 Wiek 29 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

powazny problem

Następny temat

Prośba o pomoc w ułożeniu diety

Sztos