SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta ludzi starszych

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5758

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 452 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 10656
Wiem, wiem dałem wyczesany temat!
I o to dokładnie mi chodzi, zapytacie po co mi to? (czyżby babcia z dziadkiem chcieli się brać za kulturystykę, może odchudzanie? nic z tych rzeczy). Mam do napisania referat z biologi na temat "dieta u ludzi starszych". [pomyślicie pewnie że pomyliłem sfd z jakąś stroną ze ściągami, wypracowaniami ect.] Nie, nie pomyliłem, poprostu uważam, że sfd jest najbardziej kompetentną stroną.(wkońcu piszecie prawdę i wasze rady zawsze działają)
Wiem że wielu z was nie będzie w stanie mi odpwiedzieć(nietypowa sprawa), może chciasz podacie mi jakieś linki gdzie mógłbym na ten temat jakieś prawdziwe informację znaleść?
Szukałem tego w Agencji Promocji Zdrowia i nic konkretnego nie znalazłem, chociaż wierze, że Pan Dariusz Szukała ma na ten temat sporą wiedzę. Pan Sławek Ambroziak pewnie też. Nie chcę nadużywać uprzejmości panów, ale czy mogi by panowie coś na ten temat napisać, ew jakieś linki , gdzie mogę znaleść jakieś konretne i kompetentne informacje o dietach dla ludzi starszych. Proszę o pomoc i z góry bardzo diękuję!

Kulturystyka zaczyna się tam gdzie kończy się budowanie masy!!!

Pozdrawiam TOBY

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45379
To na początek
http://www.resmedica.pl/zdart30011.html 
http://www.pwsz.nysa.pl/pieleg/roz05.pdf 
http://www2.bg.am.poznan.pl/nowiny_lekarskie/pdf/681053.pdf 
http://www.pwsz.nysa.pl/pieleg/roz05.pdf 
http://www.medsport.pl/ms/ms 143/art1.htm 
Spróbuje jeszcze coś znaleść

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2221 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 19900
No wlasnie - dzial odzywnianie to jest miejsce dla tego typu pytan - naprawde duzo ludzi sie tam udziela i przedewszytkim wiedza co pisza.
POtem mozesz pytac o konkretne szczegoly tutaj
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 10990 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 88360
uwazam inaczej...
tutaj roowniez otrzyma pomoc...chociazby od Darka ktory ma doswiadczenie praktyczne w tego typu dietach ze wzgledu na wyksztalcenie...na pewno cos doda od siebie...

moze tez cos pooozniej skrobne jak bedzie wiecej czasu...

Pozdrawiam
misoo

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2221 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 19900
Nie mowie ze tutaj nie otrzyma odpowiedzi - ale ze lepszym do tego miejscem jest dzial odzwywianie - jest tam wiecej ludzi niz tutaj wiedzacych o tym conieco
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
ŻYWIENIE W WIEKU PODESZŁYM - kilka waznych uwag

1. W wieku podeszłym następuje utrata wody przez starzejące się tkanki i wzrost stężenia koloidu . Poza procesem odwodnienia tkanek dochodzi do zwiększonego odkladania się soli wapnia i fosforu , oraz zw. organicznych - cholesterolu .

Należy więc pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanych plynów .

2. Przy podaży białka 1gkg stwierdza się ujemny bilans azotowy i siarkowy . Zwiększone zapotrzebowanie na bialko spowodowane jest upośledzeniem zużytkowania , w mniejszym stopniu złym trawieniem i wchłanianiem .Zaleca się więc dietę wysokobialkową 1.5 - 2 gkg przy zwiększonej ilości potasu . Żródłem białka powinny być głównie mleko , przetwory mleczne , białka jaja . W związku z tym , iż stwierdza się również ujemny bilans siarkowy , należy zapewnić odpowiednią podaż aminokwasów siarkowych metionina , lizyna . Zródłem białka powinny więc być rownież mięso i jaja. Korzystnie zastosować uzupełniajace preparaty białkowe- szczególnie izoalty białek serwatkowych o wysokim współczyniku wartości biologicznej

3. Tłuszcze powinny stanowić ok. 1gkg masy należnej . Zaleca się tłuszcze o niskim punkcie topnienia , przede wszystkim roślinne NNKT . Mają one właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, wpływają na wzmożoną przemianę lipidową . W połączeniu z wit. E mają najlepsze działanie. W połączeniu z wit. E zapobiegają zmianom troficznym skóry , działają na uklad wydzielania wewnętrznego , oraz zapobiegają miażdżycy tętnic .

4.Węglowodany podajemy w ilości 2.5 - 2.75 gkg . masy należnej . Ograniczyć cukier rafinowany ze względu na to iż przyspiesza procesy miażdżycowe . U większości stwierdza się nieprawidłową tolerancję glukozy wyrażoną opóżnieniem i większym wydzielaniem insuliny niż u osób z prawidlową tolerancją glukozy . Zastosować błonnik rozpuszczalny .

5. Składniki mineralne i witaminy . Ważna jest zwiększona podaż witamin A , E , C oraz witamin grupy B . Ze składników mineralnych uwagę należy zwrócić na potas a takżę żelazo i wapń .


JAK ODŻYWIAĆ SIE W PODESZŁYM WIEKU - proste porady praktyczne


- Twoje posiłki powinny być urozmaicone i atrakcyjne dla oka. Pamiętaj, by w codziennym jadłospisie znalazły się chude produkty mleczne, pełnoziarniste przetwory zbożowe (ciemne pieczywo, kasze, płatki owsiane, itp.), warzywa, owoce, ryby, chude gatunki mięs i wędlin. Dzięki urozmaiconej diecie organizm twój otrzyma wszystkie niezbędne dla funkcjonowania składniki pokarmowe.

- W czasie posiłków staraj się nie objadać. Twój organizm nie potrzebuje już tyle kalorii co w młodości. Pamiętaj, że dieta niskokaloryczna nie tylko sprzyja zachowaniu zdrowia i zgrabnej sylwetki, ale także znacznie przedłuża życie.

- Posiłki staraj się jeść częściej i w mniejszych ilościach i co najważniejsze w miarę o jednakowych porach.
Dziennie spożywaj około 4 -5 małych posiłków w odstępach nie dłuższych niż 3 – 4 godz. Najobfitsze
powinno być śniadanie, a najbardziej skąpa kolacja. Między posiłkami staraj się niczego nie dojadać.

- Pamiętaj aby w twojej diecie znalazło się pełnowartościowe białko. Do każdego posiłku staraj się dodać jakiś produkt białkowy jak: chudy kawałek mięsa, drobiu lub ryby, wędlinę lub chudy produkt mleczny.

- Szczególnie uważaj na tłuszcz w diecie. Dostarcza on mnóstwo kalorii i sprzyja powstawaniu wielu niebezpiecznych chorób. Ograniczaj przede wszystkim tłuszcze pochodzenia zwierzęcego ukryte w tłustych gatunkach mięs i wędlin. Źródłem tego składnika pokarmowego w diecie powinny być surowe oleje roślinne, margaryny miękkie oraz tłuste ryby morskie. Zawarty w tych produktach tłuszcz jest dla organizmu niezwykle cenny i służy do budowy ważnych związków. Unikaj natomiast potraw smażonych, ponieważ tłuszcz poddawany procesowi ogrzewania zamienia się na substancje toksyczne i rakotwórcze.

- Ogranicz spożycie cukru, słodyczy i napojów słodzonych. Cukier w postaci prostej bardzo szybko przedostaje się do krwi i wywołuje sporo zamieszania. Między innymi sprzyja powstawaniu nadciśnienia, miażdżycy i cukrzycy, a także bardzo nasila nadwagę. Staraj się dostarczać przede wszystkim cukry w postaci złożonej jak ciemne pieczywo, kasze, płatki owsiane, ryż. Dzięki dużej zawartości błonnika w tych produktach, zawarty tam cukier przedostaje się do krwi bardzo powoli i nie stanowi dla organizmu większego obciążenia. Słodyczy nigdy nie jadaj na pusty żołądek, lecz ewentualnie po głównych posiłkach, cukier wówczas miesza się z innymi składnikami pożywiania i wolniej wchłania się do krwi.

- Nigdy nie zapominaj o surowych warzywach i owocach. Są one dla Twojego organizmu cennym źródłem witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego, który utrudnia wchłanianie cukru i tłuszczu, oraz obniża poziom cholesterolu. Surowe warzywa są także źródłem tzw. ujemnych kalorii, co oznacza, że organizm na ich trawienie zużywa więcej kalorii niż one same zawierają.

- Ponieważ z wiekiem twoje kości zaczynają coraz bardziej cierpieć, staraj się dostarczyć do organizmu więcej wapnia – głównego budulca kości. Najlepszym źródłem tego składnika w diecie jest mleko i przetwory mleczne. Jeżeli nie tolerujesz mleka słodkiego powinieneś zastępować je kwaśnymi produktami mlecznymi jak jogurty, kefiry czy mleko ukwaszone. Unikaj natomiast mleka tłustego, serów topionych i śmietankowych oraz tłustych serów żółtych. Powinieneś także zwiększyć w diecie spożycie witaminy D, która wzmaga wchłanianie wapnia w organizmie. Najlepszym źródłem tej witaminy są tłuste ryby morskie, mleko pow. 1,5% tłuszczu (tutaj jednak ostrożnie) i tran.

- Pamiętaj także, że wraz z wiekiem twój organizm coraz trudniej radzi sobie z wolnymi rodnikami, bardzo agresywnymi cząsteczkami powstającymi w procesie przemiany materii. W konsekwencji komórki twojego ciała szybko się starzeją, chorują i przedwcześnie umierają. Możesz im pomóc, gdy w diecie zwiększysz ilość witaminy C, E, beta-karotenu i selenu – składników które skutecznie tłumią najazd tych niebezpiecznych cząstek. Ponieważ w normalnej diecie trudno zapewnić odpowiednia ich ilość, najlepiej zaopatrzyć się w aptece w odpowiedni preparat.

- Do tego wszystkiego nie zapominaj o ruchu, który jest najlepszym lekarstwem na wszystkie dolegliwości i schorzenia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45379
Jeszcze to
http://www.profesor.pl/mat/na6/na6_borowska_030528_1.php
mam nadzieję że Ci się na coś przyda

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 452 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 10656
Dziękuję wszyskim za odpowiedź!
Szczególnie panu Szukale i Bykowi (spróbuje dać sogi)
Wiadomości super - o to mi właśnie chodziło!

Kulturystyka zaczyna się tam gdzie kończy się budowanie masy!!!

Pozdrawiam TOBY

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 452 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 10656
Dobra trochę was bajerowałem.
To nie był referat dla mnie tylko dla mojej dziewczyny Izy!
Dzięki waszej pomocy dostała z referatu 6!!!
A ja jako pośrednik też dostałem nagrodę!
Dzięki chłopaki, jesteście super!

Pozdrowienia od mojej dziewczyny dla Pana Darka Szukały i Byka.

Kulturystyka zaczyna się tam gdzie kończy się budowanie masy!!!

Pozdrawiam TOBY

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45379
No masz

to w ramach rekompensaty daj jej fotkę w "Naszych zdjęciach"

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bialka Jakie wybrac

Następny temat

czy dobrze wybralem ???

WHEY premium