SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Depresyjne działanie clomidu - prawda czy mit?

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7603

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10800 Napisanych postów 47764 Wiek 26 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
w wrzucam zawsze tydzien po 100mg i tydzien po 50mg ed i zadnych, ale to zadnych sajdów nie zauważam..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Dibo22 V-Mistrz SFD
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 4500 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 71522
Deliver Kazam to dużo rzeczy pisał...m.in masaże na rozstępy
Zauważcie że zastosowanie tych leków w medycynie jest całkiem inne, wg mnie nie da się ich do końca porównać, ja nolve stosuje tylko i wyłącznie do ochrony przed gino podczas cyklu, czasem jak zostanie to dokladam do odbloku ale wg mnie podstawą jest clom
Reyzor jak Ci coś nie masuje w mojej wypowiedzi to może rozjaśnisz temat

Zmieniony przez - Dibo22 w dniu 2006-11-25 22:42:54
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 5557 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 53767
mnie tez smut zlapal ... clomidowi mowimy nie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12431 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 185431
co do wiedzy na temat clomu i nolvy to troche u mnie sie zmienilo juz jakis czas temu... tu macie ulepszona wersje starego arta jaka pisalem do fa i jest wyjasniona roznica pomiedzy clomem i nolva

"Podpimpowana wersja starego artu... %)

Clomid vs Nolvadex

Jednym z mitów krążących w kręgach kulturystycznych, a nawet i medycznych, jest ten dotyczący stosowania Clomidu (Cytrynian Klomifenu) i Nolvadexu (Cytrynian Tamoksyfenu). To nieporozumienie wynika z różnych sposobów ich używania. Nolvadex jest najczęściej stosowany do leczenia raka piersi u kobiet podczas gdy Clomid stosowany jest w leczeniu niepłodności. W kręgach kulturystycznych, praktycznie od początku, przyjęto, że Clomid powinien być używany podczas PCT (odblokowania) a Nolvadex jako antyestrogen. W poniższym artykule postaram się pokazać że nie zawsze jest to prawdą.

Na początek warto zobaczyć co o obu związkach mówi fachowa literatura.

Cytrynian Tamoksyfenu (Nolvadex) - Tamoksyfen jest niesteroidowym lekiem przeciwestrogenowym, wykazującym równocześnie aktywność częściowego agonisty receptora estrogenowego. Mechanizm działania leku polega głównie na blokowaniu wewnątrzkomórkowych receptorów estrogenowych. Współzawodnicząc z estrogenem tamoksyfen uniemożliwia jego działanie obwodowe. Kuracja tamoksyfenem wiąże się ze znacznym obniżeniem poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL przy nieznacznym wzroście trójglicerydów [od autora – jest to związane z faktem, że Cytrynian Tamoksyfenu wykazuje aktywność estrogenną w wątrobie].

Cytrynian Klomifenu (Clomid) - Syntetyczny związek chemiczny o budowie chemicznej podobnej do chlorotrianizenu. Ma silny wpływ na oś wewnętrzną mózgu. Działa bezpośrednio na podwzgórze, pobudzając wydzielanie przysadkowych hormonów gonadotropowych (tj. testosteronu), szczególnie lutropiny. Wykazuje słabe działanie estrogenne, w dużych dawkach przeciwestrogenne. Klomifen jest stosowany w leczeniu niepłodności spowodowanej brakiem jajeczkowania, w zaburzeniach miesiączkowania, u mężczyzn w oligospermii. Jest nieskuteczny w pierwotnej niewydolności jajników lub przysadki mózgowej. Podnosi wcześniej obniżony przez androgeny poziom endogennego testosteronu regulując w ten sposób gospodarkę hormonalną ustroju.

Jak widać oba związki, należące do grupy trifenyletylony, wykazują działanie antyestrogenowe. Wynika to z faktu, że oba rozpoznawane są przez organizm jako estrogeny i wykazują silne powinowactwo do receptora estrogenowego. Jednak po połączeniu z receptorem ich działanie estrogenne jest o wiele słabsze niż w przypadku endogennego estrogenu. Mówiąc prosto zapychają one receptor tym samym ograniczając aktywność „prawdziwego” estrogenu. Taki stan rzeczy powoduje uruchomienie mechanizmu sprzeżenia zwrotnego co prowadzi do zwiększenia produkcji gonadotropin przez przysadke. Gonadotropiny u mężczyzn odpowiadają za stymulacje wydzielania między innymi testosteronu.

Skuteczność Tamoksyfenu w podnoszeniu poziomu testosteronu potwierdzają liczne badania. Jedno z nich zostało przeprowadzone w późnych latach 70 na Uniwersytecie Ghenta w Belgii. Naukowcy chcieli zaobserwować wpływ Clomidu i Nolvadexu na profil hormonalny u dwóch grup mężczyzn – zdrowych i cierpiących na oligospermie (niedobór nasienia). Już pierwsze obserwacje przyniosły bardzo cielawe wyniki. Po 10 dniach stosowania Nolvadexu, w dawce 20 mg, poziom testosteronu wzrósł o 42% w porównaniu do stanu początkowego. Podobny wynik dla Clomidu osiągnięto dopiero przy dawce 150mg!

Widać więc, że Tamoksyfen daje podobne rezultaty w dawce 7 razy mniejszej. Mając na uwadze skutki uboczne (ból i zawroty głowy, stany depresyjne, bezsenność, zaburzenia wzroku, nudności etc.) występujące w przypadku przyjmowania obu środków logiczne wydaje się wybranie tego, którego skuteczna dawka jest mniejsza.

Klomifen ma jednak jedną zaletę. Poprzez bezpośredni wpływ na przysadke zwiększa produkcję testosteronu. Co prawda zarówno Klomifen jak i Tamoksyfen poprzez wcześniej opisany mechanizm sprzeżenia zwrotnego także powodują podniesienie ilości testosteronu, jednak w tym przypadku Klomifen udowadnia swoją wyższość.

Powstaje więc pytanie, co wybrać? Odpowiedź wydaje się prosta – kiedy tylko możemy wybierajmy Nolvadex. Jeżeli rozpatrujemy kwestie doboru antyestrogenu podczas cyklu to zdecydowanie powinniśmy postawić na Tamoksyfen ponieważ jest on o wiele silniejszy od Klomifenu. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad wyborem środków do PCT to sprawa troche się komplikuje. Nadal jednak podstawą powinien być Nolvadex, który stosujemy przez cały czas trwania odbloku. Gdy nasz cykl był dość łagodny w dawkach i czasie trwania sam Tamoksyfen powinien w zupełności wystarczyć. W przypadku mocniejszych cykli należy dodać, w początkowej fazie odbloku, Clomid i kontynuować jego stosowanie do połowy PCT. Połączenie obu tych środków pozwoli na uzyskanie maksymalnej skuteczności przy obniżeniu ryzyka wystąpienia ewentulanych skutków ubocznych (niższa dawka łączna)."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 6753 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 64622
chyba gdzieś to już czytałem

SPAMcjalista działu Doping
Człowiek obdarzony najch*jowszą genetyką do wszelkich sportów
Prowokator, spamer, specjalista z dupy wzięty

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 47 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 437
dobry koment dał bym soga jak bym mogł. PANOWIE DOBRA RADA NIE W P I E R D A L A C PO WINSTROLU (LUB INNYCH) clomidu zanim nie zrobisz wszystkich koniecznych badań hormonalnych ktore praktycznie w 99% wyjasnią czy odblokwanie bedzie konieczne czy tez nie. jak w moim przypadku
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 242 Napisanych postów 16988 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 141802
clom= max deprecha na odbloku..ale ja dawalem 300mg clomu na pierwszy dzien
nolva=zero deprechy i ogolnie milo w dawkach 40 jak i 80mg

<<<Champions
are Made
Not Born>>>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1140 Wiek 1 rok Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 26548
podobnie...jak stosowalem clo, to walilem to zgodnie z moda panujaca na forum, czyli pierwszego dnia 300mg, pozniej 100mg... etc
po cyklu test, wins i odbloku na nolvie, negatywnych skutow odbloku nie poczulem, a nawet wszystko dziala jakby lepiej

man from nowhere
insured by doping.sfd ::: you hit me, we hit you

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 151 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 6779
odświeżam jakie sa wasze opinie...? moje doświadczenie jest takie ze na odbloku (około 12 dni) nic się nie działo natomiast po zaprzestaniu przyjmowania clomidu zaczynała pojawiać się depresja
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 2400 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 21064
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Marcin OLB Najlepszego

Następny temat

Odblok po deca/prolo

Fruzelina