SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

DIETA - NAJLEPSZA PROFILAKTYKA I DOBRE LEKARSTWO

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19802

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 134 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2992
MĄDRZE I ZDROWO

Przygotowując posiłki, musimy myśleć o tym, aby jak najmniej wartości odżywczych ulegało zniszczeniu w czasie obróbki wstępnej lub termicznej, bo mimo niewątpliwej przewagi surowizny nad pieczystym, oczywiste jest, że nie wszystkie produkty nadają się do konsumpcji na surowo. Myjąc warzywa, nie powinniśmy ich długo moczyć, gdyż narażone na działanie wody tracą witaminę C, a w potrawach przypalonych ulegają rozkładowi rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E. Warzywa najlepiej spożywać świeże lub jedynie lekko obgotowane. Niektóre z nich, jak na przykład pory i brokuły, działają silnie wzdymająco, dlatego są one lepiej tolerowane po krótkim wrzuceniu na wrzątek, czyli po zblanszowaniu. Można także, zamiast tradycyjnego gotowania, skorzystać z kuchenki mikrofalowej lub specjalnego naczynia do gotowania na parze. Ta ostatnia metoda jest szczególnie zalecana, gdyż dzięki niej potrawy nie tracą smaku i witamin, są miękkie, niewysuszone i lekko strawne, co jest bardzo ważne nie tylko w odżywianiu osób starszych.
Unikajmy potraw smażonych i długo gotowanych. Niektóre produkty, takie jak ryby i mięso, można opiekać bez tłuszczu w piekarniku, używając folii aluminiowej. Jeżeli zdarzy się nam wyjątkowo coś usmażyć, to nie używajmy do tego masła. Pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia się z masła akrolina - alkaloid szkodliwy dla zdrowia. Najlepszy do tego celu jest zdrowy olej rzepakowy, który musi być świeży i odpowiednio przechowywany w niskiej temperaturze. Starajmy się jeść mądrze i zdrowo!
Przygotowywanie posiłków jest wielką sztuką. Najpierw „jemy” wzrokiem, dlatego ważny jest sposób podania i udekorowania potraw. Największy nawet niejadek skusi się na piękne, barwne danie. Nie mamy tak dużej różnorodności warzyw i owoców jak choćby w Peru czy innych państwach Ameryki Południowej, gdzie np. różne odmiany fasoli, papryki czy kukurydzy mogą mieć najróżniejsze kolory i kształty. Tam niezbyt wyszukane danie wygląda jak bajeczny obraz z tajemniczego ogrodu. Nasza krajowa oferta jest znacznie skromniejsza, ale nie narzekajmy- też można poszaleć. Tylko od naszych dobrych chęci zależy, czy posiłki będą miłym, spokojnym czasem spędzanym w gronie najbliższych. Wprawdzie większość z nas cierpi na chroniczny brak czasu [oprócz mnie- ja siedzę w domu i przepisuje książki ], ale przynajmniej niedzielne obiady starajmy się specjalnie zaaranżować. Zdecydowanie odradzamy wszczynania przy stole politycznych dyskusji, bo to każdemu psuje humor i apetyt. Ważne jest, aby spożywaniu posiłków towarzyszyła sympatyczna aura, gdyż wpływa to korzystnie na trawienie. A po obiedzie – zamiast gnuśnych godzin przed telewizorem – lepiej wybrać się na długi spacer. Ruch na świeżym powietrzu również jest ważny dla zdrowia.

(z "Vilcacora. Jedz zdrowo" )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 6469 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 39130
fajny art, sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 134 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2992
Dzięki,
to jeszcze nie koniec
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 134 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2992
PIERWIASTKI ŻYCIA I WITAMINY

Składniki mineralne stanowią wprawdzie zaledwie 4% tkanek organizmu ludzkiego, trudno jednak przecenić ich znaczenie. Stanowią materiał budulcowy tkanek ciała ludzkiego, wchodzą w skład niektórych enzymów ustrojowych, regulują procesy przemiany materii, odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, równowagi kwasowo-zasadowej, regulują gospodarkę wodną, kontrolują procesy trawienia... Dzieli się je na dwie grupy: makro- oraz potrzebne w ilościach śladowych mikroelementy.




Najważniejsze makroelementy:


FOSFOR
Około 80% fosforu znajduje się w kościach, zębach, nieco mniej w mięśniach i mózgu, ale praktycznie jednak nie ma komórki w ludzkim organizmie, która nie zawierałaby tego pierwiastka. Prawidłowa dieta codzienna dostarcza go na szczęście w wystarczającej ilości, stąd przypadki niedoboru fosforu zdarzają się sporadycznie. Aby był w pełni aktywny, wymaga obecności witaminy D oraz wapnia.

WAPŃ
W organizmie człowieka jest go ok. 1kg. Wapń odpowiada za procesy krzepnięcia krwi oraz prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego- w tym za pracę serca. Prawie 99% wapnia znajduje się w zębach i kościach. Jego niedobór prowadzi do rozmiękania kości, próchnicy zębów i krzywicy.
Niedobór tego pierwiastka można uzupełnić, wprowadzając do diety większą ilość mleka, serów, jaj. Znacznie lepiej przyswajalny wapń znajduje się w warzywach liściastych, owocach i orzechach.

MAGNEZ
Jest go w ciele zaledwie około 25 gramów. Wchodzi w skład kości zębów i mięśni. Wpływa na przemiany węglowodanów, wapnia, fosforu, potasu i witaminy C, syntezę białek ustrojowych oraz na czynności układu nerwowego i mięśniowego. Jest antagonistą wapnia. Dorosły człowiek potrzebuje od 250 do 300mg magnezu dziennie. Głównym jego źródłem w naszym pożywieniu są rośliny strączkowe, grubo mielone produkty zbożowe, warzywa zielone, podroby, orzechy, morele, figi, banany oraz kakao. Jego niedobór może powodować zaburzenia rytmu serca, migreny, u kobiet zwiększa dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Nadmiar magnezu natomiast wywołuje biegunkę.

POTAS I SÓD
Pierwiastki te zawiadują gospodarką wodną organizmu- sód zatrzymuje wodę, zaś potas zwiększa jej wydalanie- poza tym wpływają one na równowagę kwasowo-zasadową i utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne. Potas występuje powszechnie w większości produktów spożywczych, w roślinach strączkowych, orzechach, warzywach i owocach, zaś sód zwłaszcza w żółtym serze, drobiu, rybach, pieczywie i oczywiście w soli kuchennej. Dzienne zapotrzebowanie na sód wynosi około 10-15g, a przy dużym wysiłku do 20g.

ŻELAZO
Niezbędne jest do budowy krwinek czerwonych- hemoglobiny, barwnika mięśni- mioglobiny, do wytwarzania niektórych enzymów, do transportu tlenu w organizmie, jak też do oddychania komórkowego. Organizm gromadzi jego zapasy w wątrobie, nerkach, śledzionie i szpiku. Dzienne zapotrzebowanie to 15mg żelaza. Dobrym jego źródłem są żółtka jaj, wątroba, mięso, płucka, cynadry oraz kaszanka, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce to cenne źródła tego pierwiastka. Witamina C ułatwia wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, natomiast produkty mleczne (a konkretnie kazeina) utrudniają.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jedzenie+problem psychiki?

Następny temat

Tunczyk i puszka

WHEY premium