SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy wiedziałeś, że...?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 3618

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 793 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 23741
Czy wiedziałeś, że...

... boks ma swój początek jeszcze w Starożytnej Grecji? Data powstania fresku przedstawiającego dwóch bokserów, znalezionego na greckiej wyspie Santorini, szacowana jest na 1600 r. p.n.e.

... Floyd Patterson był pierwszym zawodowym bokserem, który otrzymał za swój pojedynek milion dolarów (pierwszy pojedynek z Sonnym Listonem)? Co prawda to Gene Tunney dostał jako pierwszy czek na taką sumę, jednak jego honorarium za drugą walkę z Dempseyem miało wynieść 990 445 $, a Tunney wypłacił organizującem ten pojedynek Texowi Rickardowi brakujące 555 $ by ten mógł wypisać czek na okrągły milion.

... słowo ring, określające arenę zmagań bokserskich, powstała jeszcze za czasów Starożytnego Rzymu? Według ówczesnych zasad walczący ze sobą bokserzy nie mogli wykroczyć poza okrąg narysowany kredą. Nazwa ring pozostała do dziś, mimo że arena jest już od dziesiątek lat w kształcie kwadratu.

... w pierwszej połowie XX wieku częstą praktyką bokserów, którzy przygotowywali się do walk z rywalami z wyższych kategorii wagowych, było picie w dużych ilościach piwa, by w krótkim czasie przybrać na masie?

... rekord pod względem liczby wygranych przed czasem z rzędu należy do Lamara Clarka, który zwyciężał przez nokaut 41 razy z rzędu? Trzeba jednak zauważyć, że jego rywale nie byli najwyższej klasy. Dużo bardziej efektownie wygląda rekord Wilfredo Gomeza, który zwyciężał przez nokaut 32 razy pod rząd z czego 14 razy w walkach o tytuł mistrza świata. Pod względem liczby nokautów rekord, chyba nie do pobicia, ustanowił słynny Archie Moore, który zwyciężał przed czasem 131 razy.

... to nieprawda, że Muhammad Ali wyrzucił swój złoty medal olimpijski do rzeki? Ali miał wyrzucić swój medal do rzeki Missouri w ramach protestu przeciwko segregacji rasowej, po tym jak nie został obsłużony w jednej z restauracji. Jak się jednak po latach okazało, Ali wcale nie wyrzucił medalu na znak protestu tylko po prostu go zgubił, a alternatywną historię wymyślił, bo była ciekawsza od tej prawdziwej.

... Shane Mosley jest zapalonym kręglarzem? Jego rekordowy wyniki to 242 punkty (na 300 możliwych) - wynik nierzadko pozwalający zawodowym kręglarzom na wygrywanie turniejów.

... rękawica bokserska został wynaleziona już w 1738 roku przez Johna Broughtona? Boks, który znamy, jeszcze w tamtych czasach nie istniał, walczono natomiast wówczas na gołe pięści. Broughton zrobił rękawice dla swoich uczniów, by uniknąć kontuzji podczas treningów. Rękawice zaczęły być wykorzystywane w walkach dopiero pod koniec XIX wieku.

... Gerlad McClellan nokautując w 1993 roku Jay Bella zapisał się w księdze Guinessa ustanawiając rekord pod względem najszybszej wygranej w pojedynku o tytuł mistrza świata? McClellan potrzebował zaledwie 20 sekund by znokautować Bella.

http://www.ringpolska.pl/component/content/article/105-historia-boksu/8956-czy-wiedziales-ze-cz-1

Zmieniony przez - Woj17 w dniu 2011-04-01 22:01:34
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 773 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9531
Czy wiedziałeś, że...

… Marvinowi Johnsonowi, trzykrotnemu mistrzowi świata kategorii półciężkiej, zdarzało się nie brać prysznica przez cały obóz treningowy? Miało to utrudniać walkę jego rywalom.

… Joe Louis był mistrzem świata nieprzerwanie przez 140 miesięcy (prawie 12 lat) i skutecznie bronił tytułu w 25 pojedynkach? Jest to rekord i to nie tylko w kategorii ciężkiej. Na drugim miejscu pod względem liczby obron tytułu jest nasz Dariusz Michalczewski, któremu udało się to 23 razy. Z cały czas aktywnych bokserów, którzy mają szansę na kolejne obrony, najdłuższą serią może pochwalić się Chris John, mistrz świata wagi piórkowej, który bronił swojego tytułu już 14 krotnie.

Innym imponującym osiągnięciem Joe Louisa jest to, że z 27 mistrzowskich pojedynków w 23 wygrywał przez nokaut.

… Nikołaj Wałujew jest nie tylko najwyższym i najcięższym mistrzem świata w historii, ale także mistrzem z największymi pięściami o obwodzie 37 cm?

… Bruce Lee był wielkim fanem Jacka Dempseya? Napisał nawet do niego list z prośbą o autograf i otrzymał w odpowiedzi pocztówkę z pozdrowieniami.

… treningi Wasili Żirowa za czasów młodości, pod okiem Alexandra Apachinskiego, były delikatnie mówiąc niekonwencjonale? Apachinksi napuszczał na Żirowa agresywne oczwarki niemieckie, w celu poprawienia jego szybkości i wyrobienia odwagi. Kiedy Żirow protestował, słyszał od trenera, że jak mu się nie podoba, to może odejść. Kazachski pięściarz ma trwałe blizny na nadgarstkach i na plecach pozostawione po ugryzieniach.

… John L. Sullivan, uważany za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej, był też pierwszym bokserem, który zarobił na zawodowych ringach milion dolarów?

… Emile Grifith, mistrz świata kategorii półśredniej i średniej, jest bokserem, który stoczył najwięcej (339) rund w walkach o tytuł mistrza świata?

… do Jimmy’ego Wilde’a należy rekord najdłuższej serii zwycięstw bez porażki? Wilde stoczył 95 pojedynków za nim w 1923 roku przegrał przez techniczny nokaut z Trancym Lee (3-1).

… Frank Bruno ma w swoim domu ring, na którym pokonał Olivera McCall zdobywając tytuł mistrza świata WBC kategorii ciężkiej? Po zakończeniu kariery zdarza mu się czasem na nim trenować.

… Gerrie Coetzee, reprezentujący RPA, nokautując 1983 roku Michaela Dokesa, został pierwszym afrykańskim pięściarzem, który wywalczył tytuł mistrza świata wagi ciężkiej? Później wyczyn Coetzee powtórzył jego rodak - Corrie Sanders i Nigeryjczyk - Samuel Peter.

… James Toney przed rozpoczęciem zawodowej kariery, dużą część swojego wolnego czasu spędzał w piekarni swojej matki obiadając się ciastami i kiedy debiutował na zawodowych ringach w wadze średniej, musiał w krótkim czasie zrzucić ok. 20 kg?

… Roberto Duran, który w pojedynku o tytuł mistrza świata kategorii średniej z Williamem Joppym miał 47 lat, 2 miesiące i 12 dni, jest najstarszym bokserem, który kiedykolwiek walczył o mistrzowski tytuł?

… Ivan Calderon, były mistrz świata kategorii słomkowej i junior muszej, pokonał przed laty Miguela Cotto w amatorskim pojedynku w kategorii papierowej?

… Ike Quartey, były mistrz świata kategorii półśredniej, jest najmłodszym z 27 rodzeństwa?

… Delvin Rodriquez, były rywal Rafała Jackiewicza, zdominował amatorskie ringi w stanie Connecticut, wygrywając przez kilka lat z rzędu wszystkie turnieje, aż do czasu, gdy pojawiła się tam nowa twarz – Chad Dawson, który ku zaskoczeniu wszystkich kibiców pokonał Rodriqueza?

… Jake LaMotta, kiedy miał problemy z uzyskaniem odpowiedniej wagi, ratował się maratonami seksu ze swoją żoną uprawianymi w saunie?

źródło: ringpolska.pl

Bardzo pożyteczną rzeczą dla niewykształconego człowieka jest czytanie zbioru cytatów

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 773 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9531
... to nieprawda, że Muhammad Ali wyrzucił swój złoty medal olimpijski do rzeki? Ali miał wyrzucić swój medal do rzeki Missouri w ramach protestu przeciwko segregacji rasowej, po tym jak nie został obsłużony w jednej z restauracji. Jak się jednak po latach okazało, Ali wcale nie wyrzucił medalu na znak protestu tylko po prostu go zgubił, a alternatywną historię wymyślił, bo była ciekawsza od tej prawdziwej.

oj Ali Ali

Bardzo pożyteczną rzeczą dla niewykształconego człowieka jest czytanie zbioru cytatów

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 44 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 278
... Pierwszym udokumentowanym sportem walki przypominającym dzisiejsze MMA był pankration, w którym stosowano różne techniki z klasycznych greckich zapasów i pięściarstwa. Obok pięściarstwa (pygme) i zapasów (pale), znajdowały się one w programie antycznych igrzysk olimpijskich.

Zapraszam na www.filtech.com.pl oficjalny dystrybutor programu BobCAD-CAM w Polsce.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 8855 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 75037
****a mac zgubic zloto olimpijskie

SFD Fight Club & Uderzane
WISŁA KRAKÓW

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 98 Wiek 40 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1917
Żeby chociaż sprzedał :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 57 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1425
Ali dobry agent ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 34575 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 195972
A też słyszałem, że wyrzucił

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 52 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1413
mnie interesuje historia pięściarstwa, ale ta dalsza. W necie czytałem, że w okolicach Bagdadu znaleziono płytę przedstawiającą ludzi w postawie bokserskiej datowaną na 5 000 lat przed Chrystusem. Podobno walki mogły mieć podłoże rytualne (jak w Muay Thai?), choć mówi się, że to sport walki nie posiadający korzeni w filozofiach/religiach. Czy ma ktoś jakieś materiały na ten temat?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 4645 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 16509
Gamboa sprzedał medal z olimpiady.

Dopóki walczysz Jesteś zwycięzcą...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 773 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9531
Czy wiedziałeś, że...

… Al McCoy zwyciężając w 1914 roku George’a Chipa wywalczył tytuł mistrza świata kategorii średniej i tym samym został pierwszym pięściarzem walczącym z odwrotnej pozycji, który zdobył mistrzowski tytuł? Co ciekawe, musiało minąć aż 80 lat by bokser walczący z odwrotnej pozycji wywalczył mistrzowski pas w kategorii ciężkiej. Dokonał tego Michael Moorer, który 1994 roku pokonał Evandera Holyfielda.

... było w historii 5 mistrzów świata kategorii ciężkiej wyznających Islam? Ta piątka to: Ali, Tyson, Rahman, Czagajew i Ibragimow.

… w 1912 roku 40-letni Kid McCoy, były mistrz świata kategorii średniej, w 12. rundzie walki z Nuttym Curanem został posłany na deski, potem doczołgał się do brzegu ringu, wziął łyka z postawionej przez któregoś z kibiców szklanki brandy, a następnie wstał i wygrał walkę na punkty?

... Joe Frazier niedługo po wywalczeniu złotego medalu IO spotkał Muhammada Aliego, który był już wtedy zawodowym mistrzem świata i zapytał się go o jakąś radę dla boksera, który dopiero rozpoczyna przygodę z boksem zawodowym, na co Ali odpowiedział: "Zrzucić trochę wagi i zostań półciężkim"?

… w 1942 roku Tippy Larkin miał zmierzyć się z Tommym Crossem, jednak tuż przed tym, gdy miała się rozpocząć walka, zdjął swój szlafrok i okazało się, że… zapomniał założyć spodenek?

… James Smith był pierwszym mistrzem świata królewskiej kategorii, który ukończył studia? Z kolei Witalji Kliczko został pierwszym mistrzem świata kategorii ciężkiej, który miał tytuł doktora. Kliczko ukończył studia doktoranckie w 2000 roku na Uniwersytecie w Kijowie. Rok później dokonał tego także jego młodszy brat.

... legendarny Mickey Walker, mistrz świata kategorii półśredniej i średniej, który słynął z tego, że rzadko był trzeźwy, przed walką z Paulem Swiderskim (waga ciężka) upił się, bo został poinformowany, że walka jest odwołana, jednak później okazało się, że został wprowadzony w błąd i musiał wyjść do ringu? Mimo to udało mu się zwyciężyć.

… kiedy Leon Spinks po zwycięstwie nad Muhammadem Alim odmówił walki z Kenem Nortonem, federacja WBC odebrała Spinksowi tytuł i przyznała go Nortonowi? Pierwszy raz w historii pięściarz został mistrzem świata nie wychodząc do ringu.

... pojedynek Joe Louisa z Billy Connem z 1946 roku był pierwszą walką o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej, pokazaną "na żywo" w telewizji? Transmisję obejrzało ok. 146 tys. widzów z czego większość w barach i pubach, bo mało kto miał jeszcze wtedy telewizor w domu. W ciągu następnego roku oglądalność walk mistrzowskich wzrosła dziesięciokrotnie. Co ciekawe pierwszą transmisję telewizyjną z walki bokserskiej przeprowadzono już 7 lat wcześniej - był to pojedynek Maxa Baera z Lou Novą z 1939 roku.

... w 1902 roku w 17 rundowym pojedynku pomiędzy Battling Nelsonem i Christy Williamsem było aż 51 nokdaunów? Williams wylądował na deskach 42 razy, a Nelson 9. Jest to rekord pod względem liczby nokdaunów w jednym pojedynku.

… John E. Sullivan, uważany za pierwszego mistrza świata kategorii ciężkiej w historii, podobno potrafił wypić w trakcie 75 rundowego pojedynku 1,5 litra Whisky?


źródło: ringpolska.pl

z tym alkoholem i spodenkami to najlepsze co z ciekawostek bokserskich słyszałem.

Zmieniony przez - LaRive w dniu 2011-04-09 09:46:15

Bardzo pożyteczną rzeczą dla niewykształconego człowieka jest czytanie zbioru cytatów

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1853 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 20162
a mnie interesuje kiedy zostały wprowadzone szczęki bokserskie wie ktoś?

"Bicepsy to możesz sobie wyrobić na siłowni,ale jaja się ma albo nie" JLB

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zwichnięta ręka w barku pomocy :(

nutloveb