Testosteron jest najważniejszym hormonem płciowym dla mężczyzn. Zaliczany jest on do androgenów i pełni szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Produkcja jego odbywa się w jądrach, a dokładnie przez komórki śródmiąższowe Leydiga. Udział w tym ma hormon luteinizujący. Warto nadmienić, iż nieznaczna jego ilość również produkowana jest w korze nadnerczy, łożysku i jajnikach. Niestety wraz z wiekiem poziom tego hormonu spada. Szacuje się, że najwyższy poziom jest między 17 a 18 rokiem życia i wynosi średnio około 1200 ng/dL. Zbliżając się do 25 roku życia średnia wśród mężczyzn wynosi już 950 ng/dL. Po przekroczeniu 30 roku życia następuje co rok spadek o 1%. Pamiętać jednak należy o tym, że zależne jest to w znacznym stopniu od stylu naszego życia. Istotne będzie:
- odpowiednie odżywianie,
- ilość snu,
- aktywność fizyczna,
- używki,
- stres,
- suplementacja,
- uwarunkowania genetyczne.
W sytuacji przekroczenia 35-40 roku życia warto dokonać istotnych badań, które określą, jak wygląda nasza gospodarka hormonalna. Są to np.:
testosteron wolny, związany, LH, FSH, kortyzol, estradiol, prolaktyna, TSH, FT3, FT4, witamina D3, lipidogram. Jeżeli wyniki są dobre a Ty mimo wieku, czujesz się również dobrze, to nie widzę konieczności stosowania testosteronu. Testosteronową terapię zastępczą można przemyśleć w sytuacji problemów takich jak:
- brak libido,
- brak erekcji,
- osłabienia,
- problemy ze snem,
- problemy z sylwetką.
Wtedy po dokładnych badaniach można przedyskutować to z lekarzem w prywatnych klinikach lub podjąć się na własną rękę.
