SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy Roger Gracie powiedział...

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4914

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2307 Napisanych postów 17102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 90281
że: "że 80 procent brazylijskiego jiu-jitsu jest bezużyteczne, gdy doda się do walki ciosy."
???
Eddie Bravo powiedział w wywiadzie, że Roger Gracie wydał takie oświadczenie. Jeśli Roger wydał takie oświadczenie to gdzie mogę je zobaczyć albo przeczytać? I czy się z tym zgadzacie? Całość wywiadu:

"Eddie Bravo nie opracował najlepszego jiu-jitsu. On opracowuje najlepsze jiu-jitsu pod MMA. Jego znakiem firmowym jest gumowa garda, twister i bongo. Nauczyciel Joe Rogana w wywiadzie dla ‘Tatame’ opowiada o swoim jiu-jitsu i UFC.

Opowiedz nam o swoim stylu jiu-jitsu, jakie są różnice między Twoim, a brazylijskim jiu-jitsu?
Cóż, w moich szkołach uczy się głównie jiu-jitsu bez gi. Trenujemy BJJ, mamy takie same stopnie promocji, ja otrzymałem czarny pas trenując w gi. Kocham jiu-jitsu bardzo mocno, jiu-jitsu jest w mojej duszy, w moim sercu i jest dla mnie najważniejszą sztuką walki. Nie zapasy, nie sambo i nie karate, tylko jiu-jitsu. Co jest dla mnie najważniejsze, to to jak jiu-jitsu wygląda w MMA. Świat ogląda UFC. Jak wygląda jiu-jitsu, gdy ktoś próbuje zmiażdżyć Ci czaszkę, nie ważne, czy na ulicy czy w UFC, to jest dla mnie najważniejsze. To jak surfing: jest wielka deska, krótka deska. Ja wolę krótką. Surfing wywodzi się od długiej deski, ale ja wolę krótką, i to ta deska jest dla mnie ważna, tak samo jak jiu-jitsu i to jak sprawdza się w realnej walce. Właśnie dlatego zdecydowałem się zdjąć gi, uczę swoich studentów jak walczyć bez gi i klinczowania, bo mój styl opiera się na klinczu. Kiedy klinczujesz, Twój rywal nie może Cię uderzyć. Więc, mój styl w ofensywie, nie tylko w obronie, polega na klinczu, na wypracowywaniu sobie pozycji do skończenia rywali z klinczu, na przetaczaniu ich z klinczu.

Jakie są różnice w technikach, których uczysz? Czy są różnice w stosunku do BJJ?
Tak, jest wiele różnic. To tak samo różne jak judo i styl klasyczny w zapasach. Oba style mają te same założenia: obalić rywala. Ale w judo łapią za kołnierz, za rękaw, ogólnie używają kimona rywala. W zapasach musisz mieć klamrę, over-hooki, under-hooki, kontrola karku, inne mięśnie pracują, inaczej zachowujesz się w klinczu. Jeśli chcesz zdobyć złoto w zapasach klasycznych, to nie trenujesz judo, tylko cały czas ćwiczysz zapasy i odwrotnie. Wg mnie, jeśli chcesz być jak najlepszym zawodnikiem i mieć najlepsze BJJ pod MMA, to trenuj bez gi w klinczu.

Jakie są różnice między jiu-jitsu, a submission wrestlingiem?
Nazwy. Możesz mówić, że mój styl to submission wrestling, możesz nazywać to catch wrestlingiem albo jak tam sobie chcesz, ale ja dalej będę nazywał go jiu-jitsu, bo stworzyłem go w oparciu o jiu jitsu. Przed Brazylijczykami, przed tym jak Royce pokazał światy, co można zrobić na ziemi, nikt tego nie robił dobrze. Dopiero Gracie pokazali, jak powinno się prawidłowo walczyć w parterze. Ja natomiast poszedłem krok dalej i nadal robię to dobrze. Zastanówmy się nad japońskim strojem, bo to jest japoński strój, a nie brazylijski, zdejmijmy go, dodajmy uderzenia i mamy idealne jiu-jitsu pod MMA. To mój cel. Ja staram się przystosować jiu-jitsu idealnie do MMA.

W Brazylii jest wiele polemik na temat Twojego jiu-jitsu. Co o tym sądzisz?
Wiesz, ciężko mi jest to zrozumieć, bo to wygląda, że oni są przywiązani do tradycji. Lubię jednak Juniora Pereza, Ricardo Liborio, jest jeszcze wielu innych Brazylijczyków, którzy rozumieją moją filozofię, a ja nie rozumiem, dlaczego inni nie potrafią tego złapać, bo jeszcze skuteczność mojego stylu nie została potwierdzona w 100 procentach. Jednak jiu-jitsu w gi także nie zostało udowodnione. Powinieneś raczej myśleć, że jeśli kochasz jiu-jitsu, to powinieneś uczyć się jak najwięcej nowych technik, i to dziwne, że ludzie nie są zwolennikami mojego jiu-jitsu. Ja to robię dla jiu-jitsu, wszystko robię dla jiu-jitsu. Dlatego powód dla którego ludzie są tak oporni jest żenujący, bo wolałbym, abyśmy wszyscy pracowali nad rozwojem jiu-jitsu. Niestety ten opór jest tak wielki, że postanowiłem pracować z niewielkim odsetkiem społeczności BJJ, zamiast z każdym.
Uważasz, że to nie możliwe, by człowiek trenujący tylko w Gi odnosił sukcesy w MMA?
Nie jest to niemożliwe, ale z pewnością o wiele trudniejsze niż na początku. Royce to prawdopodobnie jedyny Brazylijczyk, jedyny zawodnik jiu-jitsu, który walczył w gi. Nie tylko jedyny, ale i pierwszy. Właśnie dlatego pozostawił takie dobre wrażenie kimona. Każdy sobie wtedy pomyślał: “Stary, też muszę sobie sprawić takie gi". Gdyby nie Royce, to Rickson zrobiłby to samo na pierwszym UFC, ale pewnie bez gi. Mielibyśmy całkiem inne wrażenie po walkach Ricksona, albo gdyby w oktagonie wystąpił wtedy Renzo, Murilo Bustmante czy Wallid. Wszyscy oni mogli wygrać, ale wybrali Royce’a i Royce wygrał wszystko nosząc gi, pozostawiając po sobie dobre wrażenie i mentalność, by trenować w gi, które czyni z Ciebie mocarza. Wg mnie gi jednak tylko Cię spowalnia. Gdy w 2003 roku otwierałem swoją szkołę, powiedziałem, że będę uczył jiu-jitsu bez gi. Będę uczył jiu-jitsu, które będzie użyteczne w MMA.Wtedy środowisko BJJ zareagowało i zawyrokowało, że nie uczę prawdziwego jiu-jitsu. Wiecie jak zareagowałem? Powiedziałem: pieprzcie się, ja zdjąłem japoński kostium, nie brazylijski, ale japoński. Poczułem, że to będzie z korzyścią dla jiu-jitsu.

Gdyby Helio i Carlos, gdyby powiedzieli w 2003, że moje jiu-jitsu ma sens. Dlaczego ciągle nosimy japońskie stroje? Tak bardzo ewoluowaliśmy, tak bardzo zmieniliśmy nasz sport, ale ciągle nosimy japońskie stroje. Dlaczego? Wtedy powiedzieli by, zdejmujemy gi. W tej chwili jiu-jitsu jest miażdżone przez zapaśników, i powodem dominacji zapaśników, and zawodnikami BJJ jest to, że oni uczą się kontroli przeciwnika bez gi. Właśnie dlatego zapaśnicy wygrywają, właśnie dlatego Royce został zdominowany przez Matta Hughesa. Royce trenuje w gi od zawsze, Matt nigdy nie założył gi, i właśnie dlatego pokonał Royce’a tak łatwo, ponieważ kontrolował ciało bez trzymań. Nawet Roger Gracie wydał publiczne oświadczenie, do czego ja doszedłem 8 lat temu, że 80 procent brazylijskiego jiu-jitsu jest bezużyteczne, gdy doda się do walki ciosy. On to powiedział, a ja to mówiłem od bardzo dawna. Ta kwestia byłą przemilczana, ale dla mnie to wielka wiadomość.

Oczywiście nie chodzi o to, że jiu jitsu jest nudne, i że nikt nie wprowadza jego elementów podczas walk. Wiesz co się stało? To dlatego, że nawet jeśli nie masz rozwiniętej walki w klinczu, jeśli Twój klasyk jest słaby, to kiedy ktoś jest trafiony, to klinczuje, nawet jeśli nie potrafi, to klinczuje, bo to nie pozwala Ci trafiać rywala ciosami.

Ale to nie jest ich styl, ale jeśli codziennie będziesz to ćwiczył, zamiast ćwiczyć trzymanie za kołnierz i tego typu rzeczy z jiu-jitsu, jeśli dzień poświecisz na treningi klinczu, będziesz to robił codziennie, to kiedy ktoś zacznie Cię uderzać, to będziesz robił, to co codziennie trenowałeś. To nie będzie zmiana taktyki. Wszystkim mówię, żeby ćwiczyć to, czego będą używać podczas walki MMA.

Myślisz, że udowodniłeś swoje założenia w walce z Roylerem w Abu Dhabi?
Ty wiesz, ja nie. Oczywiście nie udowodniłem tego, bo ludzie mogli uwierzyć. Nie wiem zresztą.

Myślisz, że dzięki tamtej walce Twoje nazwisko stało się bardziej rozpoznawalne?
Możliwe, że pokonanie jednego z Graciech było najlepszą rzeczą w moim życiu. To dało mi rozgłos. Przed tym cały czas mówiłem te same rzeczy, ale nikt nie wiedział, kim jestem. Pokonanie go sprawiło, że ludzie zaczęli mnie słuchać. Mam teraz 29 szkół i nie narzekam, moje życie ejst wspaniałe, ale moją misą jest utwierdzić wszystkich, że moja filozofia jiu-jitsu jest idealna pod MMA. Nie staram się zmusić innych do zdjęcia kimona. Niektóre z moich szkół uczą jiu-jitsu zarówno w gi, jak i bez gi. Ja chcę, by społeczność BJJ zdała sobie sprawę, że judo i styl klasyczny w zapasach to dwa całkiem odmienne sporty. Chcę być w planach każdej szkoły jiu-jitsu, która będzie uczyła klinczu przystosowanego do MMA.Dlaczego uczysz jiu-jitsu w gi, skoro uważasz, że jest ono gorsze niż jiu-jitsu bez gi?
Nie, nie, ja uczę jiu-jitsu idealnego do MMA, ale nadal wielu ludzi nie chce walczyć w MMA, więc oni o to nie dbają, więc lubią dusić kołnierzem, lubią to i nie ma w tym dla mnie nic złego. Ja nie nienawidzę gi. Są ludzie, którzy lubią gi i w nim trenują. Są surferzy lubiący długą deskę i są tacy, którzy lubią krótkie deski, wiesz o co mi chodzi? Jeśli chcesz trenować na długiej desce, proszę bardzo, trenuj na długiej, ale ja koncentruję się na krótkiej. Nie musisz ćwiczyć obu desek, ale jeśli chcesz to nie będę Ci robił w tym przeszkód. Ostatecznie ja jednak chcę, abyś wybrał jedną specjalizację, czyli gi lub no gi i to wszystko. Nie staram się zmusić kogoś do zdjęcia gi.

Przez długi czas współpracowałeś z UFC. Czy wyobrażałeś sobie wtedy, że MMA i UFC staną się tak ogromne, jak dzisiaj?

Nie pracuję już z UFC. Pracowałem z nimi przez 8 lat, ale wyczerpywały mnie podróże, było ich za dużo. Teraz skupiam się na swoich szkołach, trenowaniu swoich zawodników i robieniu muzyki, która jest moją największą pasją. Jiu-jitsu to poznałem w ogóle przez przypadek (śmiech). Ćwiczyłem jiu-jitsu, by pozostać w formie i nie wyglądać jak spasiona klucha na scenie. Zacząłem trenować BJJ w wieku 24 lat. Trenowałem jiu-jitsu, by trzymać formę, byłem w tym dobry, poddałem Roylera i spodobało mi się. Jiu Jitsu jest wielką pasją dla mnie, ale na pierwszym miejscu zawsze będzie muzyka. Teraz, gdy moje jiu-jitsu się poprawiło, poprawiła się także moja muzyka. Nie byłem zaskoczony takim awansem UFC. Już gdy obejrzałem ich pierwszą galę, to wiedziałem, że oni będą kiedyś wielkimi. Po prostu czekałem, aż to się stanie. Czekałem, aż ktoś przejmie interes SEG i wyprowadzi UFC z podziemia na salony. I to bracia Fertitta okazali się tymi ludźmi.


Myślisz, że w przyszłości moglibyście ponownie współpracować?
Prawdopodobnie tak się nie stanie. Skupiam się teraz na utworzeniu ogromnej filii szkół, tak ogromnej jak to jest tylko możliwe, udowodnienie mojej filozofii odnośnie MMA i tworzenie swojej muzyki. Ponadto chcę mieć gromadkę dzieci i trochę więcej zwierzaków, czyli chcę być szczęśliwy."Ciekawy ten wątek z zapasami w MMA.

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1325 Wiek 49 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 7348
Wczoraj znalazłem odpowiedź dlaczego powinno jednak się trenować w gi. Troche sparowałem wczoraj bez gi na tatami i jestem ostro pościerany dzisiaj na łokciach i kolanach. Jak dla mnie to jedyna przewaga, w gi jest komfort.

My baby shot me down ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 991 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 10657
Ciekawy wywiad.

Nie wdawaj się w rozmowę z głupim. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem....

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 695 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 4419
jak wygląda technika Bongo :D

inny niż wszyscy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 92 Napisanych postów 10091 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 53086
Nie wiem czy faktycznie powiedział to Roger, byc może- raczej wątpie by były to w tym przypadku słowa zmyślone, już bardziej prawdopodobne że wyrwane nieco z kontekstu. W każdym razie Royce'owi wystarczyło owo 20%, by wygrywać w walce gdzie obecne są uderzenia...chociaż to były inne czasy.

W ogóle "BJJ pod MMA, czyli BJJ bez gi..."- czy tylko mi się to kojarzy po prostu z luta livre?Zmieniony przez - PITTT w dniu 2011-04-25 21:32:23

Gory upajaja.Czlowiek uzalezniony od nich jest nie do wyleczenia.Mozna pokonac alkoholizm,narkomanie,slabosc do lekow.
Fascynacji gorami nie można.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1325 Wiek 49 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 7348
Dobrze, że wreszcie ktoś przełamał tabu "lepszą technikę robi się trenując w gi".
Super wywiad. Naprawdę respect dla Bravo, facet powiedział to co wielu innych chciałoby, ale boją się "tradycjonalitów".

Ja akurat jestem judoka i walczę w gi, ale widzę cholerne ograniczenia i różnice w porównaniu do zapasów czy submission wrestling. Tak jak powiedział jeden z najmądrzejszych trenerów jakich spotkałem w życiu (W.Sawosz), pomimo wielu podobnych lub wręcz "prawie" identycznych elementów, klasyk, wolniak i judo są ZUPEŁNIE różnymi na odpowiednio wysokim poziomie.

Zmieniony przez - Samuray-X w dniu 2011-04-25 22:15:29

My baby shot me down ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2307 Napisanych postów 17102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 90281
Na niekorzyść zapasów rozumiem?

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1325 Wiek 49 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 7348
W kontekście walki MMA czy też "real" zdecydowanie na niekorzyść judo ...

My baby shot me down ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2307 Napisanych postów 17102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 90281
Chciałem zapytać się czy na niekorzyść judo, nie wiem czemu zapytałem inaczej.

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1719 Wiek 38 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 34084
fajny wywiad

They are the weakest, however strong, who have no faith in themselves or their own.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 725 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 14919
ciekawy wywiad , kiedyś trochę czytałem i szukałem o Eddim Bravo (głównie z tego powodu, że jest on, lub był nauczycielem zawodników mma), ale tak szczsegółowo nie wiedziałem o założeniach jego ju-jitsu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1133 Napisanych postów 4373 Wiek 47 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 75710
Nic odkrywczego.
Każdy kto robił trochę dłużej w gi i bez gi zna dobrze różnicę.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

trening na siłę + technikę a siła ciosu

Następny temat

nogi

Sztos