SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cykliczność na NOGI od Czawaja- 7 cykli

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 12366

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2353 Napisanych postów 5762 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 217558
Jak obiecałem, za sprawą Wodyna zresztą, zająłem się intensywnie rozpisywaniem cykliczności treningowej na nogi.

ZACZYNAMY

Wakacje się skończyły. Dla niektórych bedzie to początek zmagań z cięzarami po przerwie, dla innych kontynuowanie zamierzeń treningowych. Wszyscy natomiast powolutku będą się szykować na najlepszy moment dla łapania masy- okres jesienno zimowy. I dla tych wszystkich postanowiłem przyjść z pomoca, prezntując moja cykliczność na nogi. Zaznaczam, że owa cyklicznośc przeznaczona jest dla ludzi mających już przynajmniej rok przemyślanych treningów za sobą.


KONTROWERSJE

Spotkałem się z opiniami, że układania cykliczności z wyprzedzeniem jest zupełnie bez sensu- czy to na konkretną partię czy na całe ciało. Np. Kolega Seba kzn twierdzi (bardzo słusznie), że układa plany biorąc pod uwagę postępy i tę metodę oczywiście szanuję, podobnie jak samego Sebę. Tak naprawde wszyscy z niej korzystamy. Jednak ciężko zgodzić mi się z twardym stwierdzeniem, że cykliczność jest bez sensu. W kulturystyce najważniejsze jest obrać cel- kluczowy moment w naszej żelaznej karierze. Do celu dochodimy jakąs drogą. Najlepiej z wyprzedzeniem widzieć co się na niej bedzie działo- z góry zaplanować swoje poczynania. Oczywiście- na tej drodze muszą znaleźć się jakieś odstępstwa- to niewykluczone. Z góry rozpisanej cykliczności nie musimy się w 100% trzymać, nawet nie możemy. Dlatego własnie najlepiej połaczyć cyklicznośc z własnymi obserwacjami. To co ułozymy będzie, albo uzupełniane, albo korygowane- ważne by był zarys, koncepcja na realizowanie celu.

Poza tym każdy kto tu wejdzie może przecież "wyciąć" sobie jeden cykl i spróbować stawić mu czoła. Zamiast rozpoczynać nowy temat, cudem trafi tutaj i wypróbuje plan na nogi


1. WSTĘP
Czas trwania 2 tygodnie.

Założenia cyklu:
Wstęp i przygotowanie to kolejnych treningów, wymagających już nieco więcej od nas. Stosujemy stały ciężar i jednaką liczbę powtórzeń, od 10-12. Ma to na celu zaadaptowanie nas do wysiłku przy optymalnej ilości powtórzeń. Ciężar dobieramy tak by bez problemu wykonać planowaną liczbę. Trening poprzedzamy solidną rozgrzewką.

Program:

*Uda:
- przysiady ze sztangą na barkach 10 10 10 10 / przerwy mdz. seriami 120 s
- prostowanie nóg siedząc 12 12 12 12 / przerwy mdz. seriami 90 sekund
- uginanie nóg leżąc 10 10 10 / przerwy mdz. seriami 90 sekund
*Łydki:
- wspięcia na palce stojąc 4xMAX / przerwy mdz. seriami 45-60 sekund

2. MASA "Lekko"
Czas trwania 6-8 tygodni.

Założenia cyklu:
Cykl opiera się na podstawowych założeniach treningu masowego. Zaczynamy operować coraz większymi obciążeniami. W ćwiczeniach wielostawowych zastosujemy progresję (stopniowe zwiększanie ciężaru w seriach, np. o 5kg, zmniejszając jednocześnie ilość powtórzeń). Ciężar dobieramy tak by ostatnie powtórzenia wykonać z trudem.

Program:

*Uda:
- prostowanie nóg siedząc 12 12 12 / pms 90 s
- przysiady ze sztangą na barkach 12 10 8 8 / pms 120 s
- hack przysiady 10 10 10 10 / pms 90-120 s
- uginanie nóg leżąc 10 10 10 10 / pms 90-120 s
*Łydki:
- wspięcia na palce stojąc 5xMAX

3. SIŁA
Czas trwania 4 tygodnie.

Założenia cyklu:
Mała ilość powtórzeń z dużymi ciężarami. Przerwy wydłużamy do około 3 minut. Podstawowym ćwiczeniem rozwijającym siłę nóg będą przysiady- przy nich dobieramy ciężar na podstawie rekordu w przysiadzie.

Program:

*Uda:
- przysiady ze sztangą na barkach 2x10 45%CM, 2x5 65%CM, 4x4 80%CM
- hack przysiady 4x5 65%CM
- uginanie nóg leżąc 8 8 8 8 / pms 90-120 s
*Łydki:
- wspięcia na palce stojąc 4x20

Uwagi:
W pierwszym i drugim ćwiczeniu przerwy między seriami wynosić będą około 3-4 minut. Jeśli widzimy, że idzie nam lekko zmniejszamy czas pauzy o około 30-45 sekund. CM (ciężar maksymalny) oznacza mój maksymalny podniesiony ciężar. Jeśli np. Twój rekord w przysiadzie to 100kg to ćwiczenie na 65%CM wykonasz na 65kg. Proste.

Po tych cyklach proponuję zrobić sobie regenerację.

4. MASA
Czas trwania 6-7 tygodni.

Założenia cyklu:
W tym cyklu przekonamy się co oznacza słowo hardcore. Oczywiście w granicach ludzkiego rozsądku. Pniemy się coraz wyżej, nasza siła została zwiększona, zaczynamy operować większymi ciężarami. Dobieramy je tak aby ostatnie 2 powtórzenia wykonać z partnerem lub z wielkim trudem.

Program:

*Uda:
- przysiady ze sztangą na barkach 15 12 10 8 8 / pms 120-150 s
- prostowanie nóg na maszynie 12 12 12 12 / pms 120 s
- wykroki ze sztangą na barkach 12 12 12 12 / pms 120 s
- uginanie nóg na maszynie 12 12 12 12 / pms 120 s
*Łydki:
- wspięcia na palce stojąc 6xMAX

5. GĘSTOŚĆ
Czas trwania 5 tygodni.

Założenia cyklu:
Mamy już masę, należałoby więc ukształtować tę wielką kupę mięśnia. Schodzimy nieco z ciężarem, zwiększamy ilość powtórzeń. Stosujemy superserie oraz serie łączone. Superserie polegają na wykonywaniu dwóch ćwiczeń na przeciwne grupy mięśniowe (4głowy-2głowy) następujących od razu po sobie z niewielką, maksymalnie 30 sekundowa przerwą. W seriach łączonych wykonujemy dwa ćwiczenia jak w ss, ale obejmujące tylko tę samą grupę mięśniową.

Program:

*Uda:
- przysiady ze sztangą na barkach 12 12 12 12 / pms 90s
A1- prostowanie nóg na maszynie 12 12 12 12
A2- uginanie nóg na maszynie 12 12 12 12
- przysiady wykroczne ze sztangą na barkach 12 12 12
*Łydki:
B1- wspięcia na palce stojąc 3xMAX
B2- wspięcia na palce ze sztangą na kolanach siedząc 3xMAX

Uwagi:
AA, BB oznacza superserię i serię łączoną. Wykonujemy jedną serię A1 i po maksymalnie 30 sekundowej przerwie od razu przechodzimy do A2. Odpoczywamy góra 90 sekund i powtarzamy. Przy łydkach skracamy czas obu przerw.

6. DEFINICJA
Czas trwania 5-6 tygodni.

Założenia cyklu:
Jak sama nazwa wskazuje celem będzie poprawa wyrazistości naszej masy mięśniowej. Znów zwiększymy ilość powtórzeń do 15. Zostajemy przy naszych znajomych superseriach i seriach łączonych.

Program:

*Uda:
- prostowanie nóg na maszynie 20 20 20 / pms 60 s
A1- przysiady ze sztangą na barkach 15 15 15 15
A2- uginanie nóg na maszynie 20 20 20
B1- hack przysiady 15 15 15
B2- uginanie nóg w staniu z obciążeniem przy kostce 15 15 15
*Łydki:
C1- wspięcia na palce stojąc 3xMAX
C2- wspięcia na palce ze sztangą na kolanach siedząc 3xMAX

Uwagi:
AA, BB, CC oznacza oczywiście superserie lub serie łączone. Przerwy w trakcie superserii wynoszą do 30 sekund natomiast między kolejnymi superseriami około 90 sekund. Przy łydkach skracamy znacznie czas obu przerw.

7. ROZTRENOWANIE
Czas trwania około 2 tygodnie.

Założenia cyklu:
Po ciężkiej pracy należy powoli zmniejszyć natężenie wysiłku by mięśnie poczuły ulgę, a jednocześnie by się zbytnio nie zastały. Ciężar dobieramy tak by bez najmniejszego problemu, czysto wykonać zaplanowaną ilość powtórzeń.

*Uda:
- przysiady ze sztangą na barkach 15 15 15 / pms 90-120 s
- uginanie nóg stojąc 15 15 15 / pms 90 s
*Łydki:
- wspięcia na palce stojąc 3x20


UROZMAICAMY NASZE TRENINGI

Jak wiecie ćwiczenia mają to do siebie, że gdy będziemy je wykonywać w kółko tak samo i atakować mięsień pod tym samym kontem trening stanie się nie dość, że nudny, to jeszcze nieefektywny. Większość ćwiczeń w mojej cykliczności się powtarza. Jednak jak widać zmienia się ich kolejność, ilość powtórzeń, serii czy wraz z nabieraniem przez nas siły sam ciężar wzrasta. Co możemy jeszcze urozmaicić? Ano wiele. Cóż będę pisał po raz 2:

https://www.sfd.pl/temat270595/

Tam znajdziecie różne warianty ćwiczeń. Podpowiem, że przy ćwiczeniach na nogi w kolejnych cyklach zmieniamy szerokość rozstawu nóg, pozycję stóp czy nawet zakres samego ruchu.

Przydatne do pełnego rozwoju umięśnienia okazują się ćwiczenia izometryczne wykonywane między seriami. Krótko mówiąc w czasie przerw napinamy mocno ćwiczony mięsieć. Pompa i lepsze przyrosty gwarantowane. Po więcej zapraszam tutaj:

https://www.sfd.pl/temat283427/


POZSUMOWANIE

Niniejsza cykliczność została opracowana na podstawie kolejnych moich treningów oraz treningów kolegów. Oczywiście wprowadzone zostały zmiany by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Kiedy czujemy się zmęczenie lub przetrenowani najlepiej zrobić sobie przerwę w treningach. Przerwy regeneracyjne również pozostawiłem Wam do dyspozycji- robicie je wedle Waszych organizmów czy zasad. Czas trwania kolejnych cykli, też rzekłbym, jest umowny i ogólny. Logiczne jest jednak to, że nie ma sensu przeciagać cyklu do 10 tygodni. Jeśli ktoś zdecyduje się przetestować choćby 1 cykl z wyżej podanych będzie mi bardzo miło Pamiętajcie o rozgrzewce, dobrej technice i nie przesadzajcie z obciążeniem, a wszystko powinno być przynajmniej dobrze

BY CZAWAJ

Mam nadzieję, że pojawią się pytania i rozwinie się dyskusja

POZDRO I SUKCESÓW W SZKOLE JUŻ NA WSTĘPIE ROKU.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 7165 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 30760
Co do 4 to tak. Oczywiście, jak każdy chciałbym jak najszybciej zobaczyć efekty, co nie oznacza, że mam w planie pójść na siłownię, nałożyć całe żelastwo na gryf i zerwać przy okazji mięsień Osobiście nie uważam, żebym miał małe nogi, ale ponieważ "góra" zaczyna rosnąć, to nie chcę, żeby nogi zostały w tyle, no i dzięki ćwiczeniom nóg, wcześniej wspomniana "góra" pójdzie szybciej, więc ćwiczę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 7991 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22233
Po 1 Sog duchowy za naklad pracy wlozony w opracowanie tematu.

Co du samej cyklicznosci, opisanej tutaj odnosic sie nie bede pozwole sobie natomiast wytlumaczyc swoj punkt widzenia.
Napewno wielu z was mysli ze ejstem glupi bo cyklicznosci rozpisuje nawet michail, sa podwieszone, w kifie zamieszcza sie roczny trening, wiec jak moge sie upierac ze to zle?
Otuz moze nie tyle zle co wg mnie mniej efektywne. Sama idea zalozen ze
-najpierw robie mase
-pozniej robie gestosc
- pozniej redukuje to wszystko

jest jak najbardziej ok! porpostu troche mnie moze inaczej "wychowano" i z usmiechem na twarzy podchodze do ukaldnia czegos na rok.
To logicvzne ze pewne zasady treningow na mase, gestosc,rzezbe opieraja sie na zasadach- ale mi chodzi o sam dobor odzcow.
Moze jestem za glupi na cyklicznosci [mimo ze 1 testuje teraz] ale ja nie widze tego.
Dobrze ze autor tematu zaznaczyl zeby zmieniac intuicyjnie pewne elementy. To naprawde wazne nie mozna isc w slepo w takie plany bo naprawde mozna sie przejechac.
Powod? moze na was dzialac zupelnie co innego i po polowie cyklicznosci malo co bedzie szlo podczas gdy moglo by duzo wiecej!
To rpawda ze wspominy tu michail, autorzy kifu maja przeogromna wiedze z tego zakresu, nie smiem sie nawet znimi prownywac ale -moze bana za to dostane ale co tam- oni nie sa bogami! jedynym wyznacznikiem powino byc nasze cialo obserowowanie tego co na nie dziala a co nie i zmudne dobieranie treningow wedle siebie.


reasumujac:
uwazam ze cyklicznosc-ok, ale z rozsadkiem, kontrola, i gdy ma sie maly staz.

teraz mozecie mnie obrzucac pomidorami.

[*]Sw. Spam poscie z treningu bedziesz w naszych sercach na zawsze. Pomscimy Cie, smierc Twojemu oprawcy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51764 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349824
izomeryki po prostowaniu nóg siedząc w seriach ze zmiejszanym obciazeniem = masakra wogóle izomeryki przy poządnym treningu nóg to masakra
tylko dla Animali

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2353 Napisanych postów 5762 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 217558
Tak jak mówiłem, Twoja wypowiedź Seba jest bardzo wartościowa i w pełni się z nią zgadzam Ciesze się, że powtórzyłes swoje słowa, które wcześniej widziałem w tamtym "nieszczęsnym" temacie o nogach A gadanie, że na cykliczność jesteś za głupi to przesada Po prostu masz inne podejście, a najważniejsze, że to podejście skutkuje owocem w Twojej cięzkiej pracy

Dats rajt, Koniu

POZDRO
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 7991 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22233
Moglby mi ktos wytlumaczyc jaki sens i jaka jest idea cyklicznosci? bo naprawde chyba za glupi ejstem by to zrozumiec.

moja metoda:
0 zmierzenie obwodow +wagi ciala
1 plan -intuicyjny - skladajacy sie z cwiczen obranych na slepo
2 porownanie pomiarow

przykladowo

przed/po
waga: 75/80
bic: 33/35
pas: 82/82

wniosek?
poszla nam waga, nie odlozyla sie w pasie, wiec musialo isc w miesien.
I jest "si" i na takiej podstawie widzimy co zle na nas wplywalo a co dobrze to co dobre leko modyfikujemy to co zle zmieniamy bodziec o 90 stopni.
I znow porownujemy. Dzieki tej metodzie [i zachowanym plana] mamy naprawde na wglad co i jak nas rozwijalo na co jestesmy podatni na co nie.
A teraz postawcie sie na moim miejscu i wcisnijscie mi plan na rok z gory opisany ;)
Moze jest ze mnie cholerny konserwatysta, moze nie miesci mi sie to w glowie ale chcialbym by mi wyjasnil ktos idee np cyklicznosci z kifa.

bo np cyklicznosc obejmuje plany na barki z mala iloscia powtorzen i duza iloscia cwiczen, a dla mnei abdz dla kgoos tam potrzeba wrecz odwrotnie.
Albo jest plan na bic
lamana stojac
mlotki
modlitewnik +kratownica

przypuscmy ze dieta jest w 100% ok, regeneracja tez a biceps stoi w miejscu.

nastepny plan zkalada

prosta stojac
unoszenie ramion na skosnej
na kolanie

cwiczenia roznia sie nie znacznie a ja potrzebuje czegos innego. I tak ja to zauwaze ze jest nie tak, wy to zauwazycie, ale czy zauwazy przecietny kowalki ktoremu kolega poleci super plan?

hm no wlasnie.

Prosze o wytlumaczenie fenomenu cyklicznosci;)

[*]Sw. Spam poscie z treningu bedziesz w naszych sercach na zawsze. Pomscimy Cie, smierc Twojemu oprawcy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2353 Napisanych postów 5762 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 217558
To wszzystko, co mówisz Seba, jest świętą prawdą. Tylko eksperymentowanie, poznawanie własnego Ciała pomoze nam dojśc do upragnionych efektów. A to, że robisz tak, a nie inaczej świadczy tylko o Twojej mądrości i doświadczeniu.

Naprawdę nie wiem jaki ma sens roczna cyklicznośc z KiFa. Zapewne to swoista pomoc dla początkujących, którzy nie umieją/nie chce im się układać planów. Albo jak wspominałem- wzór, pod który będą podstawiali swoje obserwacje.

Rzeczywiście, żadko się zaznacza, że na każdego co innego zadziała. Ludzie ślepo wieRZą, że skoro fachowcy tak radzą to mi koniecznie musi spasować. Guzik prawda. Ale Ty dobrze o tym wiesz bo sam o tym pisałeś

POZDRO

Edit: błąd w wyrazie wierzą

wieRZyć wieRZyć wieRZyć wieRZyć wieRZyć wieRZyć wieRZyć wieRZyć wieRZyć

Zmieniony przez - Czawaj w dniu 2006-09-04 22:22:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Czawaj:
Well done, choc mam nieco inne ...gusta...szczegolnie w tr silowym za maly byl nieco ciezar... dalbym np: tydz1:80%, t2:52,5%, t3:85%, t4:87,5%, t5:90%...potem wg sil witalnych: kontynuacja lub wycofanie i cykl masy...
Ponadto pierwszy rok "przygotowan" do treningu cyklicznego: a czym jest podzial na poczatkujacych, sredniozaawansowanych i zaawansowanych? Rocznym cyklem treningowym i tyle!!!
Wielki SOG duchowy, bo takie tematy trzeba walkowac!

Seba:

-Fenomen jest taki ze dziala! W sporcie wyczynowym wazne sa wyniki, w "podworkowym" poczucie ze "weszlo" i krazenie w kolo banalow. Jesli plan na ciebie dzialal i zapisales go w dzienniczku, to... znaczy ze juz nie bedzie on juz tak dzialal ani zaden podobny plan... nie jesli nie zrobisz czegos " z zupelnie innej beczki"(Tlumaczenie idiomu z Monty Pythona).

-chaotyczne zmienie na wyczucie (szczegolnie w obrebie calorocznego "cyklu na...{wpisac}....) moze prowadzic tylko do stagnacji w taki sposob ze podswiadomie dazysz do homeostazy, wiec "pracy syzyfowej". Dorian Yates powiedzial ze gdyby mial cwiczyc instynktownie to poszedlby do baru i podrywal panienki. Jest to jakby parafraza tego co sam stwierdziles.
jednoczesnie zaznaczam ze nie kazdy jest tak pozbawiony intuiicji jak Dorian zwany "Cieniem Intuicji Treningowej".


-po tym wstepie moze zaczne od skroconej historii: Kiedy rosjanie odkryli ze za kazda cecha motoryczna stoi SILA, zaczeli proby jej powiekszenia. Specyfika roznych sportow wymaga jednak okresu przygotowawczego pod katem samej dyscypliny, co nie zawsze harmonizuje z rozwijaniem sily. Ponadto cwiczenie sily np razem z wytrzymaloscia znosza swe efekty, nie do konca, ale do mistrzostwa daleko. Odpoczynek i wejscie na pelne obroty wymagaja jeszcze innego treningu(nawet jego braku). Odkryto ponadto wartosc stopniowego zmniejszania wysilku, czyli roztenowania.

-wniosek: trening cykliczny (w calej jego skutecznosci w niemal KAZDYM JEDNOSTKOWYM PRZYPADKU ) zostal stworzony przez lata ekspertmentow (od poczatkowego stwierdzenia ze silniejszy BIEGACZ jest szybszy niz slabszy BIEGACZ). To nie tylko teoria.. to seria odkryc, analiz i ustalen, a co najwazniejsze UNIWERSALNYCH. To opracowana METODYKA.

Dalej przejde do strony bardziej teoretycznej:

-Pewnikiem jest ze kazdy bodziec o odpowiedniej sile dziala na KAZDEGO wywolujac adaptacje w adekwatnym kierunku. Miejska/pakerska legenda glosi ze kazdy jest inny(zgoda), wiec na kazdego dziala co innego, I TYLKO CO INNEGO(nie!). Gdyby to byla prawda to nie byloby nawet dwoch ludzi ktorzy majac podobne treningi osiagaja podobne rezultaty. Roznice polegaja na preferencjach owej adaptacji i tyle. Ktos na 10 powt staje sie TYLKO silniejszy, kto inny TYLKO wytrzymalszy, kto inny TYLKO wiekszy... pozory. czlowiek dazac do szufladkowania powinien miec wiecej szufladek. Kazdy bedzie wykazywal wszystkie 3 z tych zmian, a takze inne, mniej znane. Tak samo jak nie ma CZYSTYCH mezo/ekto/endo morfow/morfikow.

-eksperyment: popatrz na punkt na scianie i nie pozwol na zadna zmiane, nawet mrugniecie okiem: obraz znika!!!! Popatrz dookola z zawrotna szybkoscia katowa, chaotycznie zmieniajac kierunki: zawrot glowy i ... zaciemniemie/zamazanie widzenia. W obu przypadkach potrzeba czasu i intensywnosci, potrzeba tez normalnego funkcjonowania przez chwile by powrocic do normy..

-na podstawie owego eksperymantu mozna wysnuc wiele wnioskow dotyczacych cyklicznosci treningow. ZAPRASZAM DO ZGADYWANKI(szczegolnie Sebe i Czawaja), ABY DYSKUSJA PRZYNIOSLA WIEKSZY POZYTEK KAZDEMU.. pozniej skoncze swoj wywod.

Wiec... jakich to analogii sie dopatrujecie miedzy treningiem cyklicznym a owym eksperymentem "deprywacji sensorycznej"??

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 7991 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22233
Przeczytalem 2 razy Twoj wywod, mam nieco do polemiki, ale to jutro gdy wstanie swit. Puki co szacunek za rozpisanie sie.

[*]Sw. Spam poscie z treningu bedziesz w naszych sercach na zawsze. Pomscimy Cie, smierc Twojemu oprawcy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Tylko mi od rana nie pisz ze jestem wrogiem intuicji. Elastycznosc i wyczucie nadal obowiazuja w cyklach. Nie da sie inaczej... Ale sa tu pewne RAMY niepozwalajace na opieszalosc "intuicyjna" i stagnacje...

edit: Ja prawie zawsze sie rozpisuje... powstrzymywalem sie by nie zrobic z tego oddzielnego posta.

Zmieniony przez - WODYN w dniu 2006-09-04 23:39:42

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 7991 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22233
no zwierzak najedzony to moze gadac
[ps. wiem Wodyn ze cie nie przegadam- ale sprobuje ;)]
---
Seba:

-Fenomen jest taki ze dziala! W sporcie wyczynowym wazne sa wyniki, w "podworkowym" poczucie ze "weszlo" i krazenie w kolo banalow. Jesli plan na ciebie dzialal i zapisales go w dzienniczku, to... znaczy ze juz nie bedzie on juz tak dzialal ani zaden podobny plan... nie jesli nie zrobisz czegos " z zupelnie innej beczki"(Tlumaczenie idiomu z Monty Pythona).

Czy dziala to sie okaze jak skoncze cyklicznosc;), nie mozna cale zycie kierowac sie tym ze czuje sie ze weszlo bo czesto nijak to ma sie w przelozeniu na wielkosc obwodu- bynajmniej u mnie, a krazenie wokol utartych "banalow" nie widze zbyt dobrze, to ze zapisalem plan w dzieniczku nie oznacza ze on nie bedzie na mnie dzialal wrecz przeciwnie po jakims czasie mozna do niego wrocic by sprawdzic czy nadal te bodzce tak dzialaja i udoskonalac to.

-chaotyczne zmienie na wyczucie (szczegolnie w obrebie calorocznego "cyklu na...{wpisac}....) moze prowadzic tylko do stagnacji w taki sposob ze podswiadomie dazysz do homeostazy, wiec "pracy syzyfowej". Dorian Yates powiedzial ze gdyby mial cwiczyc instynktownie to poszedlby do baru i podrywal panienki. Jest to jakby parafraza tego co sam stwierdziles.
jednoczesnie zaznaczam ze nie kazdy jest tak pozbawiony intuiicji jak Dorian zwany "Cieniem Intuicji Treningowej".

No wlasnie, widzisz dla mnie owe chaotyczne zmienianie w cyklu to wlasnie cyklicznosc, dla mnie to czysty totolotek szczegolnie gdyby cyklicznosc rozpisywala mi osoba ktorej nie znam, badz gdyby opisywala sobie osoba ktora nie zna na co jest podatna.
Co do planu insyktowego, zle mnie wczesniej zrozumiales, jest on jedynie PODSTAWA 1 planem, zhaczeniem od ktorego zaczyna sie badanie wlasnego ciala, zmiana bodzcow. Fak ze przez pewien czas cwiczenia zmienia sie niemal losowo lecz szybko dostajemy coraz wiecej danych do analizy- z kazdym planem! grunt to potrafic wycignac z tego madre wnioski- czego mnie uczono od lat.

-wniosek: trening cykliczny (w calej jego skutecznosci w niemal KAZDYM JEDNOSTKOWYM PRZYPADKU ) zostal stworzony przez lata ekspertmentow (od poczatkowego stwierdzenia ze silniejszy BIEGACZ jest szybszy niz slabszy BIEGACZ). To nie tylko teoria.. to seria odkryc, analiz i ustalen, a co najwazniejsze UNIWERSALNYCH. To opracowana METODYKA.
To dobrze ze cyklicznosc byla badana, jak i metody treningu piszesz o niemal jednostce. Ok przyklad chyba dobrze nam znany krzychu666 sadzisz ze by mu barki poszly w 4 cwiczeniach do 6?:) bo jak sam pisal w zyiu tka by mu nie poszlo- to teraz pomysl ze ma tak cyklicznosc rozpisana na rok na ta partie.
A teraz pomysl ze krzychu to nie jakis odsobiony przypadek, i takich ludzi jest znacznie wiecej -ktorzy potrzebuja innego indywidualnego treningu nie tylko na lydki i brzuch, przykladu daleko szukac nie trzeba np na mnie jesli chodzi o biceps najlepiej dziala jedno [!] cwiczenie robione 5x5 + ew cos na dobitke, oczywiscie nie robie tylko tak ale i tak najwieksze przyrosty mialem na tkaim rozlozeniu tej parti.

-Pewnikiem jest ze kazdy bodziec o odpowiedniej sile dziala na KAZDEGO wywolujac adaptacje w adekwatnym kierunku. Miejska/pakerska legenda glosi ze kazdy jest inny(zgoda), wiec na kazdego dziala co innego, I TYLKO CO INNEGO(nie!). Gdyby to byla prawda to nie byloby nawet dwoch ludzi ktorzy majac podobne treningi osiagaja podobne rezultaty. Roznice polegaja na preferencjach owej adaptacji i tyle. Ktos na 10 powt staje sie TYLKO silniejszy, kto inny TYLKO wytrzymalszy, kto inny TYLKO wiekszy... pozory. czlowiek dazac do szufladkowania powinien miec wiecej szufladek. Kazdy bedzie wykazywal wszystkie 3 z tych zmian, a takze inne, mniej znane. Tak samo jak nie ma CZYSTYCH mezo/ekto/endo morfow/morfikow.
Tak Wodyn zgadzam sie w 100%, tylko sens w tym ze te bodzce ktore owszem dzialaja na kazdego, na kazdego dzialaja roznie efektywnie. A po co robic cos co jest mniej efektywne dla mnie jesli moge robic cos bardziej efektywnego?Tylko dlatego ze jakis znany mistrz kulturystyki to napisal? powtazam i podkresle- w kulturystyce madrych osob mozemy sie sluchac,mozemy sie od nich uczyc ale decyzje sami musimy podejmowac bo zadnen najlepszy kulturysta nie jest nami, nie zna naszego ciala, nie ejst w stanie nam doradzic lepiej od nas [bynajmniej gdy jestesmy juz bardziej zawansowani]


-eksperyment: popatrz na punkt na scianie i nie pozwol na zadna zmiane, nawet mrugniecie okiem: obraz znika!!!! Popatrz dookola z zawrotna szybkoscia katowa, chaotycznie zmieniajac kierunki: zawrot glowy i ... zaciemniemie/zamazanie widzenia. W obu przypadkach potrzeba czasu i intensywnosci, potrzeba tez normalnego funkcjonowania przez chwile by powrocic do normy..

-na podstawie owego eksperymantu mozna wysnuc wiele wnioskow dotyczacych cyklicznosci treningow. ZAPRASZAM DO ZGADYWANKI(szczegolnie Sebe i Czawaja), ABY DYSKUSJA PRZYNIOSLA WIEKSZY POZYTEK KAZDEMU.. pozniej skoncze swoj wywod.

Tak przyznam dobry pomysl z eksperymentem, ale i tak nie do konca bo teraz to ty szufladkujesz rozne rzeczy w 1.
To ja ci podam inny eksperyment zrzuc psa sasiadki z dachu- umrze ;)
Sluchaj ten eksperyment co podales to tez nie koniecznie przyniesie identyczny efekt.Jedni dojda do siebie szybciej inni dluzej, jedni sie zerzygaja przy tym, inni nie.
Jak widzisz mimo ze bodziec 1, efekt moze byc rozny.
Nie mowiac tu juz o kulturystyce i miesniach, na ktore wplywa masa rzeczy.

I tez zapraszam do glebszej debaty

Zmieniony przez - seba_kzn w dniu 2006-09-05 09:07:30

[*]Sw. Spam poscie z treningu bedziesz w naszych sercach na zawsze. Pomscimy Cie, smierc Twojemu oprawcy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2353 Napisanych postów 5762 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 217558
I tak polemizowano od lat zapewne

Ja staram się oba te aspekty kulturystyki połączyć- czyli jak zaznaczałęm- układam cykl, coś jest w tyle i pod tym względem szykuję zmiany na następmy. Trudno piąć się po kolejnych cyklach bezpardonowo jeśli wcześniejsze nie dawały znamienitych rezultatów.

"Kazdy bedzie wykazywal wszystkie 3 z tych zmian, a takze inne, mniej znane. Tak samo jak nie ma CZYSTYCH mezo/ekto/endo morfow/morfikow."

-święta prawda, co nie oznacza również w odniesienu do różnorakich opinii, że to, co zadziała na np. Franca Columbu, nie zadziała i na mnie teraz. Tak ja te ciała i organizmy mogą się różnić, tak samo może na nas zadziałąć wspólny jednaki trening. A i tak ostateczny efekt zalezy od odczucia, postrzegania siebie.

Zaczynałem ćwicząc z kolegą. Jechaliśmy jednakowym treningiem, podobnymi ciężarami i nasze ciała rozwijały się znakomicie jak na start. Z kolei z nastepnym partnerem było inaczej- nawet nie drgnął na nasze/moje metody. Tak samo jak bardzo się różnimy, tak samo jesteśmy do siebie podobni.

I możnaby jescze długo wyliczać wady i zalety czystej cykliczności i treningu intuicyjnego. Każdy zwolennik/przeciwnik znajdzie tu sobie (podkreślam-sobie!) odpowiedni synonim- cykliczność=niepewniak, t. intuicyjny=chaotyczny lub niepoukładany. Cykliczność=pewna przemyślana droga, t.intuicyjny=trafny... I tak dalej.

Cieszę się, że tego typu dyskusje, naprawdę inteligentne, pojawiają się w moim poście na tle wyzywań i drwin w innych postach

Ale nurtuje mnie jak to się zaczęło- a może postępowano intuicyjnie dobierając plany (Seba), po czym te intuicje z góry "zebrano" w jeden ciąg treningów (Wodyn) tak, żeby wszystko poukładać i zestawić?

Pytań jest wiele, jeszcze więcej odowiedzi, ale najwięcej kontrowersji.

POZDRO
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy ktos mi moze ulozyc program cwiczen

Następny temat

Plan na Mase

Wiecej