SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cwiczenia korekcyjne na kręgosłup

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 84048

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 48 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 134
Witajcie
Wiele z nas narzeka na bule kręgosłupa i wady postawy wiec pomysłem sobie ze stworze taki temat żebyście mogli trochę temu zapobiec podam kilka fajnych zestawów ćwiczeń są to ćwiczenia korygujące wadę postawy i przeciw bólowe ćwiczenia te można uznać jako wstęp do rozgrzewki przed treningiem żeby rozciągnąć kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe i przedewszystkim wzmocnić mięśnie grzbietu .

Na wstępie kilka słów co to jest kręgosłup i do czego sluży:


Kręgosłup - część szkieletu, stanowiąca jego główną oś i podporę. Kręgosłup u ludzi i u zwierząt nie posiadających ogona zbudowany jest z 33-34 kręgów, rozciągających się od głowy do kości ogonowej.

Rozróżniamy następujące odcinki kręgosłupa:

* część szyjna
* część piersiowa
* część lędźwiowa
* część krzyżowa
* część guziczna (ogonowa)

Kręgosłup można sobie wyobrazić jako wieloelementową tuleję chroniącą rdzeń kręgowy. Podstawowe elementy składające się na kręgosłup nazywamy kręgami; każdy z nich jest osobną kością. Jeśli wyobrazimy sobie kręgosłup jako rurę, to kręgi możemy sobie wyobrazić jako nałożone jeden na drugi pierścienie. W centrum każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przebiega nieprzerwany rdzeń. Liczba kręgów jest różna w zależności od przynależności systematycznej kręgowca. Człowiek ma 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych (które w fazie rozwoju płodowego łączą się w jedną kość krzyżową) i 3 do 5 kręgów ogonowych, a więc od 32 do 34 kręgów.
Pomiędzy trzonami kolejnych kręgów występują krążki międzykręgowe, zwane dyskami. Ich podstawową funkcją jest amortyzowanie wstrząsów i zapewnienie ruchomości sąsiadującym kręgom. Razem tworzą one tzw. segment ruchowy kręgosłupa. Wysunięcie się krążka, popularnie zwane dyskopatią, może być bardzo bolesne i wymaga konsultacji lekarza. Jest to najczęściej pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Przestrzeń pomiędzy trzonami, a łukami kręgowymi kolejnych kręgów tworzy kanał kręgowy, który chroni rdzeń kręgowy. Zmiany zwyrodnieniowe lub urazy mogą być przyczyną niestabilności kręgosłupa

Zadaniem kręgosłupa jest przede wszystkim podpora ciała, ochrona rdzenia kręgowego oraz posrednio spełnianie funkcji przyczepów dla kończyn. Przystosowanie kegosłupa do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała i unoszenia ciężkiej głowy przejawia się zarówno w uformowaniu całości, jak i w sposobie zestawienia trzonów kręgowych ze sobą. Można to zaobserwować u dziecka, które uczy się chodzić. Jego kregosłup początkowo jest łukowaty i stopniowo przybiera esowaty kształt. Odcinki szyjny i lędźwiowy wygięte są so przodu (lordozy), a piersiowy i krzyżowy - do tyłu (kifozy).

Pierwszy zestaw jest na odcinek szyjny i pas barkowy

Teraz będzie zestaw na odcinek piersiowy i lędżwiowy
Polecam wam te zestawy ćwiczeń są naprawde fajne i pomocne każde ćwiczenie wykonujemy od 15 do 20 pow i oczywiście codzięnie
Dziękuje za przeczytanie mojego artykułu mam nadzieje ze komuś sie przyda pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 43 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 192
a moge sobie wybrać parę z nich i co wieczór robic bo mam wlasnie problemy z kręgosłupem ???
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 4 Wiek 25 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 139
ktory zestaw jest na odcinek ledzwiowy?
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10867 Napisanych postów 49610 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie mogę odtworzyć tych filmików. Widzę tylko małe zielone ikonki.
2
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

KONTUZJE -jak działać jak leczyć

Następny temat

Przyczepy i czynność mięśni

nutlove nowy