SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cukier i słodziki.

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 21038

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5742
Witam, sporo już na tym forum się dysutowało na ten temat...i postaram się przedstawić tutaj FAQ'u a co do linków na temat dyskusji o tym... to do wyszukiwarki zapraszam

Cukier i słodziki
1 Co to jest słodycz?
2 Jaka jest różnica pomiędzy sacharozą, dekstrozą, cukrem i sacharozą?
3 Jaka jest różnica między cukrem z buraków cukrowych i trzciny cukrowej?
4 Dlaczego cukier jest używany w artykułach żywnościowych?
5 W jaki sposób cukier wpływa na ludzki organizm?
6 Czy miód nie jest zdrowszy od cukru?
7 Czy zdrowa dieta może zawierać słodkie jedzenie i napoje?
8 Co to są słodziki niskokaloryczne?
9 Co to jest acesulfam K?
10 Co to jest fenyloalnina i czy jest ona niebezpieczna?
11 Jaki wpływ mają słodziki niskokaloryczne na zdrowie jamy ustnej?
12 Czy ludzie chorzy na cukrzycę mogą bezpiecznie stosować słodziki niskokaloryczne?
13 Jakie korzyści mogą dawać niskokaloryczne słodziki ludziom chorym na cukrzycę?
14 Dlaczego niektóre artykuły żywnościowe i napoje zawierają więcej niż jeden niskokaloryczny słodzik?


1 Co to jest słodycz.

Słodycz daje przyjemność, jest to produkt żywnościowy który daje nam uczucie słodkości. Dieta zazwyczaj jest dobierana tak, aby nam wszystko smakowało. Problem w tmy ze słodycz daje nam sporą przyjemność a nie należy do tych najzdrowszych, ma on wpływ na to co wybieramy do jedzenia oraz picia. Wzorcami jest sacharoza oraz cukier stołowy, jest wzorcem smakowym, według którego mierzymy wszystkie inne słodziki. „Idealny" słodzik smakuje jak sacharoza, jest bezbarwny, bez zapachu, łatwo rozpuszczalny, trwały i ekonomiczny. Cukier także służy jako słodzik, takiego typu słodziki zawierają kcal. Innenatomiast są niskokaloryczne albo wogóle nie mają kalorii.

2 Jaka jest różnica pomiędzy sacharozą, dekstrozą, cukrem i sacharozą?

Oficjalną nazwą cukru powszechnie używanego jest sacharoza używanego cukru stołowego. Inne wymienione nazwy są synonimami. Sacharoza jest "zmieszaniem" lub kombinacją dwóch mniejszych węglowodanów prostych tzw. fruktoza i glukoza. Angielskie słowo dla glukozy to dextrose (dekstroza). Pomimo że, dekstroza jest innym cukrem i komponentem sacharozy. Fruktoza jest nazywana lewulozą albo cukrem owocowym(występuje w wielu owocach, zwłaszcza w bananie).
http://web.mit.edu/esgbio...ars/sucrose.gif <<Obrazki.

3
Jaka jest różnica między cukrem z buraków cukrowych i trzciny cukrowej?

Róznića jedyną jest to że przy ich produkcji używane sa dwa różne surowce: buraki cukrowe i trzcina cukrowa. Pod względem składu chem. cukry te są identyczne i składają się w 100% z sacharozy. Proces produkcyjny jest również prawie identyczny, występują jedynie nieznaczne modyfikacje ze względu na różnice pomiędzy burakiem a trzciną.


Cukier z buraków jest używany głównie w północnej Europie, podczas gdy cukier z trzciny cukrowej jest używany w pozostałej części świata. Aby rozróżnić obydwa cukry, w Europie do cukru z trzciny często dodawana jest melasa w ilości 1-3%, która nadaje mu brązowy kolor.

4

Dlaczego cukier jest używany w artykułach żywnościowych?
Jest on używany w produktach żywnościowych w celach nadania im smaku, poprawienia go bez nadawania smaku słodkości. Jednakże, są też takie produkty, w których cukier jest niezbędnym elementem struktury i przepisu, np. w ciastach czy też herbatnikach.

5
W jaki sposób cukier wpływa na ludzki organizm?

Celem cukrów(ww) jest dostarczenie organizmowi energii bądź uzupelnic zapasy glikogenu wo rganiźmie zwlaszcza po treningu. Jeśli się go sporzywa wiecej niz potrzeba efekt tego jest w postaci tkanki tłuszczowej- tyje się. Otyłość powoduje i stwarza większe ryzyko zapścia na wszelkiego rodzaju chorob serca zwłaszcza cukrzycy. Natomiast jelsi wystepuuje nie dowaga,cukry proste moga dostarczyc organizmowi niezbedne kalorie. Jeśli organizm nie produkuje wystarczająco dużo insuliny (w przypadku cukrzycy), spożycie cukru powoduje, że poziom cukru we krwi staje się niezdrowy dla organizmu.

Organizm rozkłada cukier na cukier prosty(glukozę), który znajduje sie we krwi. Cukierj est nazywany pustym skladnikiem ze wzgledu na posiadanie jakich kolwiek witamin oraz minerałów. Dlatego, jesli chcesz stracić na wadze musisz wyeliminować/ograniczyć cukier w swojej diecie. Przy okazji, kolor cukru, biały czy brązowy, nie ma żadnego znaczenia. Ilość melasy w brązowym cukrze jest tak niska, że nie wprowadza takiej ilości witamin czy minerałów, które można by było policzyć.


6 Czy miód niej est zdrowszy od cukru?
Miód jest bogatą mieszaniną cukró prostych tj. fruktozy i glukoze(wiecej fruktozy), które oddziałują na zęby tylko w nieznacznie mniejszym stopniu niż zwykły cukier (sacharoza). W miodzie nie ma nic wyjątkowego, zdrowego. Ilosc mikroelemntow jakie ma miod, sa zbyt male aby stanowic jaki kolwiek wklad do naszej codziennej diety.

7
Czy zdrowa dieta może zawierać słodkie jedzenie i napoje?

Zdrowa dieta jest drogą do sukcesu(poczytasz o tym w innych tematac...). Dieta ktora posiada umiarkowane produktty zywniosciowe wplywa pozytywnie na nasz organizm poprzez poprawienie smaku żywności.

8
Co to są słodziki niskokaloryczne.

Słodziki takiego typu dostarczaja pozywieniu smak słodkości nie wprowadzajac do tego posilku wogole bądź tylko w małej ilości kalorii. Wiekszosc z nich nie jets trawiona dlatego kalorie nie sa dostarczane naszemu organizmowi. Wyjątkiem jest aspartam, który jest metabolizowany naturalnie. Jednakże, odkąd odkryto, iż aspartam jest w przybliżeniu 200 razy słodszy niż sacharoza, tylko bardzo mała jego ilość (1/10 kalorii) jest potrzebna do zrównoważenia słodkości łyżeczki cukru (16 kalorii). Słodziki niskokaloryczne są także nazywane inaczej „słodzikami bez wartości odżywczej", „słodzikami intensywnymi", „słodzikami o wysokiej intensywności", „słodzikami o wysokiej mocy" czy też „słodzikami alternatywnymi".

9
Co to jest acesulfam K?

Jest to niskokaloryczny produkt słodzący. Jest to syntetyczna sól organiczna. Jest on 200 razy słodszy od sacharozy, działa synergistycznie z innymi syntetycznymi substancjami słodzącymi, odporny na wysoką temperaturę oraz posiadający długi termin przydatności do użycia. Nie dostarcza kalori ze wzgledu na brak trawienia, wyalany jest w tej samej postaci w jakiej zostal skonsumowany.


10
Co to jest fenyloalnina i czy jest ona niebezpieczna?


Fenyloalanina to aminokwas, jeden z elementów budujacych białko. Fenyloalanina jest naturalnym komponentem, który jest obecny we wszystkich białkach (roślinnych lub zwierzęcych). Organizm ludzki potrzebuje fenyloalaniny, ponieważ jest ona integralną cześcią wszystkich białek w ciele człowieka. Organizm człowieka nie potrafi syntetyzować fenyloalaniny, jest ona dastarczana wraz z codzienną dietą. Bez fenyloalaniny organizm nie mógłby funkcjonować.

Pewna grupa ludzi cierpi na rzadką, dziedziczną chorobę fenyloketonurię (PKU). Osoby te nie posiadają enzymu potrzebnego do trawienia fenyloalaniny i w związku z tym fenyloalanina jest przekształcana przez watrobę do rangi (toksycznych) komponentów znanych fenyloketonami, które są wydzielane do uryny. Pacjenci PKU którzy wprowdzą fenyloalanine do organizmu cierpią na toksyczne syndromy, retardacje mentalne głównie u dzieci i zaburzenia intelektualne u dorosłych.

Wiele bezcukrowych i lekkich produktów zawiera aspartam jako słodzik. Aspartam to generalni małe białko, które zawiera około 40% fenyloalaniny. A więc produkty z aspartamem są ryzykiem dla pacjentów z PKU. Wszystkie produkty z aspartamem muszą być etykietowane nastepującym twierdzeniem:"Produkt jest źródłem fenyloalaniny". Poniważ pacjenci z PKU wiedzą które produkty zawierają białko, etykietowanie tych produktów nie jest konieczne. Tylko produkty tj. guma do żucia, która normalnie nie zawiera białka ale zawiera aspartam musi być etykietowana.

11.

Jaki wpływ mają słodziki niskokaloryczne na zdrowie jamy ustnej?


Ponieważ słodziki niskokaloryczne nie mogą być fermentowane przez występujące w jamie ustnej bakterie i nie wytwarzają kwasów, które uszkadzają szkliwo zębów - z tych też względów nie mogą powodować próchnicy. Dodatkowo, badania laboratoryjne na zwierzętach pokazują, że niektóre słodziki niskokaloryczne (takie jak ksylitol) bezpośrednio hamują występowanie próchnicy poprzez zakłócanie metabolizmu węglowodanów bakterii jamy ustnej - mogą one ograniczać wzrost tych bakterii lub zmniejszać ilość kwasów przez nie wytwarzane. W rezultacie artykuły żywnościowe i napoje zawierające słodziki niskokaloryczne wspierają zdrowie jamy ustnej.


12
Czy ludzie chorzy na cukrzycę mogą bezpiecznie stosować słodziki niskokaloryczne?

Slodziki nie wplywaja na poziom cukru ani insuliny, wiec nie staniowa zagrozenia.

13
Jakie korzyści mogą dawać niskokaloryczne słodziki ludziom chorym na cukrzycę?


Cukrzyca jest zaburzeniem metabolicznym wynikającym z niezdolności organizmu do produkcji lub wykorzystywania insuliny. Większość komórek posiada receptory, które wiążą insulinę znajdującą się we krwi. Kiedy komórka ma przyłączoną insulinę aktywuje inne receptory odpowiedzialne za wchłanianie cukru z krwi do komórek, gdzie jest on zamieniany na energię niezbędną do życia. Obecnie ludziom mającym cukrzycę radzi się stosowanie „normalnej" zrównoważonej diety bogatej w węglowodany, zawierającej też niewielkie ilości cukru. Niskokaloryczne słodziki dostarczają słodkiego smaku nie obniżając przy tym poziomu cukru we krwi, dzięki czemu pomagają kontrolować dietę cukrzyka.

Kiedy cukrzycy mający nadwagę lub otyli tracą nawet trochę na wadze ich poziom cukru poprawia się. Poprzez redukcję ilości spożywanych kalorii słodziki te pomagają zarówno kontrolować wagę jak i cukrzycę.


14
Dlaczego niektóre artykuły żywnościowe i napoje zawierają więcej niż jeden niskokaloryczny słodzik?

Kazdy slodzik jest inny, ma wlasny smak i techniczne wlasciwosci. Slodziki mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu ze sobą. Przetworzone polaczenia slodzikow tworzą większy wybór dobrych jakosciowo produktow niskokcal, dostępnych dla klienta.

Koniec. Mysle, że coś wniosłem wam do główek z tej tematyki.

Pozdrawiam Raskus
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5742
Dlugirulez ciekawa teoria. Ale mozna nie slodzic, bo w wielu produktach i tak jest cukeir. shaft mozesz z palcem przestac slodzic to tylko kwestia czasu, a jednego nalogu nie zastewpuj jak by drugim
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 100566
artu nie cyztałem bo na 99,9% wiem co w nim jest

a ofkorse głos na nie słodze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 252 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4743
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5742
Anabolban słusznie Ale możesz zauwarzyć chociaż że napisalem wszystko wlasnymi slowami??(no prawie bo ostatnich podpunktow nie mialem czasu pisac juz samodzielnie...)

A tak wogole ja tez sie pozbyłem cukru stołowego ze swsojego życia ale za to herbaty zwyklej na jakas normalna nie zastąpiłem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 66 Napisanych postów 5820 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 42644
Bardzo dobry artykul Przydal sie dziekowka NIe wiem czy sog wszedl..;)Pozdrawiam:P

GÓRA---->I am What I am

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
yupie_girl ZASŁUŻONA
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 4510 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 30521
Art przydatny, bo z czasem było duzo pytan o slodziki i cukier.
Linku nie pzregladalam dokladnie, ale widac ze jest "zerzniete" z tamtad. Nie wazne ze wlasnymi slowami.
Raskus pisz do cholery zrodla, nie pierwszy raz sie to zdarza!

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 269 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1231
milo sie czytalo

czyli jesli mamy na etykiecie w skladzie zamisat cukru "substancje slodzace" to sa tam mniejkaloryczne i nieszkodliwe (w poruwnianiu do cukru) slodziki?
czy moga tam byc jakies inne syfy?

czy moze cos pomieszalem

Wpisz maksymalnie 3 linijki do 120 znaków w każdej. Podpisy są dynamiczne - jeśli gdzieś wyjeżdżasz, tutaj możesz umieścić odpowiednią informację.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5742
góra-forte nie wszedł tylko oddałeś głos na temat bo abona nie masz
yupie-... no dobra myslalem zej ak napisze wlasnymi to nie bedzie jakis tma problemow źródło podane wyzej i tak juz jest

Moga tma być także inne syfy ale znawcą nei jestem
W wyszukiwarce bylo coso tym
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 5116 Napisanych postów 69755 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 714918
Nie słodze w ogóle.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5742
I prawidłowo Ja też nie słodze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 252 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4743
Pije herbate 2 razy dziennie x 2 łyzeczki od urodzenia i raczej nie dam rady sie przestawic. Poza tym nie widze zadnego problemu, bylem ostatnio u dentysty po 5 latach i nie mam ani jednego zepsutego zeba.

stfu

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

co lepsze ?

Następny temat

Dieta do oceny?

nutloveb