SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Co to jest CROSSFIT?

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 42629

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 208 Napisanych postów 11365 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86813
Niestety, w internecie brakuje odniesień do źródła, czyli wydań pisma „crossfit journal” już z roku 2002. Kto wtedy słyszał o crossficie? A kto teraz słyszy, w czasie gdy firma reebok rozpoczęła swoją masową kampanię, w celu sprzedaży „idealnych” do ćwiczeń crossfit produktów? Mało kto potrafi jednak zdefiniować crossfit. Cross = mieszanka (przekrojowy), fit = sprawny. W skrócie jest to program treningu siły i kondycji (wydolności w każdej strefie – zagadnienie rozwinięte w dalszej części artykułu).

Crossfit obejmuje ogromną ilość ćwiczeń i dyscyplin – klasyczne treningi siłowe (m.in. ćwiczenia takie jak przysiady, martwy ciąg, podrzut, rwanie, wyciskopodrzut, podciąganie na drążku), treningi biegowe (wybieganie, rytmy, tempówki, interwały, podbiegi), elementy plyometryki (np. skoki, wieloskoki), pływanie, jazdę na rowerze, wiosłowanie. Jednak zawsze należy pamiętać – ćwiczenia przekrojowe mają przygotować Cię do wielu aktywności – pod względem siły i wytrzymałości. W sferze siłowej crossfit opiera się o same podstawowe, najprostsze ruchy, z pominięciem ćwiczeń izolowanych i na maszynach (takich jak wznosy ramion ze sztangielkami, krzyżowanie linek wyciągów czy uginanie ramion ze sztangą). Od razu widać podobieństwo do bardziej zaawansowanych treningów w rodzaju FBW czy push pull. Jeśli twój trening zawiera ćwiczenia izolowane i na maszynach oraz nie sprawia, że jesteś lepszym, sprawniejszym człowiekiem – nie jest to trening crossfit. Nie można ułożyć dowolnej mieszanki biegów i np. ćwiczeń z obciążeniem – uważać, że robi się trening przekrojowy (podobnie jak trenowanie osobno boksu i zapasów nie sprawi, że będziesz zawodnikiem MMA). W kulturystyce powszechne jest wykonywanie aerobów (niektórzy zawodnicy biegają czy jeżdżą na rowerku stacjonarnym nawet dwa razy dziennie, większość dni w tygodniu, po kilkadziesiąt minut) oraz ćwiczeń siłowych. To nieistotne – gdy przychodzi do wyzwalania dużej ilości energii w krótkim czasie większość kulturystów jest bezsilna. Podobnie, gdy trzeba popracować np. 10 minut blisko swojego maksymalnego tętna – nadmiernie rozwinięte mięśnie (przyzwyczajone do powolnych ruchów, przy wspomaganiu przeróżnych dźwigni) oraz serce – nie są w stanie kontynuować takiego wysiłku. Warto wypróbować trening crossfit (który w istocie jest tylko nowym opakowaniem starych pomysłów). Łudząco podobne metody istniały wcześniej.

Powoli możemy zacząć określać zalety i wady takiego treningu:

Zalety treningu crossfit:

jest ciekawy, nie nudzi się (każdego dnia, przez miesiąc możesz robić coś innego i to na każdej sesji!)

buduje siłę, sprawność, szybkość, koordynację, uczy wyzwalać moc,
kształtuje siłę funkcjonalną (przydatną w wielu dyscyplinach sportu),

pozwala w 20 minut wykonać cały, ciężki trening (oszczędność czasu),
nie potrzebujesz wielu ćwiczeń i sprzętu,

w nieskończoność możesz zwiększać stopień trudności wysiłku,

budujesz „żelazną” wytrzymałość tlenową i beztlenową,

rozwijasz mięśnie brzucha i pleców (trening CORE sprawia, że tradycyjne brzuszki i inne, podobne ćwiczenia są zbędne),

Wady treningu crossfit:

może stanowić zbyt duże obciążenie dla osób w podeszłym wieku, chorych, niewytrenowanych (pamiętaj, aby dopasować intensywność do siebie),

intensywne sesje mogą kolidować z tradycyjnym treningiem siłowym/biegowym/sportów walki (trzeba bardzo dobrze znać swoje ciało, aby właściwie wkomponować sesję crossfit w treningi), jeśli intensywnie trenujesz inną dyscyplinę – dodatkowe ćwiczenia mogą wywołać przetrenowanie,

trzeba dobrze poznać wszystkie elementy techniczne, często skomplikowanych ćwiczeń crossfit (np. przysiady ze sztangą w klubach w Polsce prawidłowo wykonuje ledwie garstka osób),


Crossfit bez wątpienia jest bardzo ciekawym systemem treningów, każdorazowo polecam jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł treningów, gdyż wielu ludzi ponosi wyobraźnia przy układaniu planów. Efekt zbyt ciężkiego lub źle dobranego względem naszej wagi, wieku, sprawności - treningu w większości wypadków jest odwrotny od zamierzonego.


Zmieniony przez - Bull w dniu 2012-04-19 20:20:52

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51208 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
ciekawe czy u nas sie przyjmie ten sposób treningu i czy duzó osób bedzie chetnych na taki poziom wysilku ;) reklama Reeboka jest bardzo fajna i naprawde az chce sie wyjsc i trenować :) fajny artykuł!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 70
Siłowania crossfit reeboka będzie dostępna na juwenaliach AWF w Krakowie w tym roku :) także zapraszam, sam zobaczę na co mnie stać ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 141 Napisanych postów 1828 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 27687
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 70
otóż to :)
ciekaw jestem jak będzie z frekwencją bo u nas to nowość dla zwykłych zjadaczy chleba, a jak wiemy powoli się przyzwyczajamy do takich niespodzianek :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 36 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 20
Konkretnie opisany CROSSFIT, tego szukałem. Dzięki

Trener personalny Oława http://www.lifefit.pl/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Wiek 37 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 49


Mój pierwszy trening :) !!! MOTYWACJA :) Wszystko jest możliwe jeśli tylko się ruszysz :)

Atomówka

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Następny temat

Definicje i pojęcia związane z CROSSFITEM.

Obnizka