SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ciekawostka o rybach :)

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1777

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 793 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 34170
Jedzenie ryb poprawia nastrój
Kwasy tłuszczowe omega-3, w które obfitują tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela czy tuńczyk, zwiększają objętość istoty szarej w tych obszarach mózgu, które odpowiadają za nastrój i zachowanie - zaobserwowali naukowcy z USA.
Zdaniem autorów badań, o których informuje serwis internetowy "EurekAlert", odkrycie to pomoże zrozumieć, na czym polega przeciwdepresyjne działanie kwasów omega-3.
Jak dowodzą liczne badania, kwasy tłuszczowe omega-3 mają bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Obniżają m.in. poziom cholesterolu, przez co pomagają utrzymać zdrowe serce i układ krążenia, mogą też chronić przed innymi chorobami o podłożu zapalnym, jak zapalenie stawów, toczeń układowy czy astma .
Ich bogatym źródłem są tłuste ryby morskie - tuńczyk, łosoś, śledź, sardynki i makrela.
Naukowcy obserwowali ponadto, że omega-3 mogą regulować nastrój. Na przykład osoby, których dieta jest uboga w tłuszcze rybie i które mają niski poziom kwasów omega-3 we krwi, są często negatywnie nastawione do rzeczywistości i skłonne do zaburzeń nastroju, w tym depresji czy reakcji impulsywnych. Z drugiej strony, ci, którzy mają wyższe stężenie omega-3 we krwi, są przyjaźnie nastawieni do świata i mniej podatni na depresję.
Najnowsza praca badaczy z Uniwersytetu w Pittsburgu pozwala lepiej zrozumieć mechanizm, który odpowiada za przeciwdepresyjne działanie omega-3.
W doświadczeniu udział wzięło 55 zdrowych osób. Zebrano informacje na temat ilości spożywanych przez pacjentów długołańcuchowych tłuszczów omega-3. Objętość istoty szarej mózgu (czyli kory mózgu) każdego pacjenta oceniano w badaniu z użyciem techniki tzw. strukturalnego rezonansu magnetycznego o dużej rozdzielczości.
Okazało się, że osoby, których dieta była bogata w długołańcuchowe kwasy omega-3, miały też większą objętość istoty szarej w strukturach mózgu odpowiedzialnych za emocje i nastrój, takich jak kora tylnego zakrętu obręczy, prawe jądro migdałowate i prawy hipokamp. Właśnie w tych obszarach u pacjentów z zaburzeniami nastroju, np. poważną odmianą depresji - tzw. dużą depresją, obserwuje się redukcję istoty szarej, przypominają autorzy pracy.
Zdaniem biorącej udział w badaniach dr Sarah M. Conklin, wyniki te sugerują, że dieta bogata w tłuszcze rybie wpływa wpływają korzystnie na strukturę obszarów mózgu związanych z regulacją nastroju i pobudzeniem emocjonalnym. Badaczka zaznacza jednak, że aby potwierdzić to odkrycie trzeba będzie przeprowadzić znacznie więcej badań.
Naukowcy poinformowali o wynikach swoich badań na dorocznym spotkaniu American Psychosomatic Society , które odbywa się w Budapeszcie.

Źródł : onet.pl :)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 1187 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 21004
Hmm ciekawe, kolejne potwierdzenie za warto jesc rybki SOG juz nie wchodzi...

Zmieniony przez - xeran w dniu 2007-03-15 15:22:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 1775 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 28109
Ciekawe ciekawe. jeszcze jeden powod dla ktorego warto wydac te 20zl miesiecznie na o3 . sog! edit: juz nie wchodzi

Zmieniony przez - puramuk w dniu 2007-03-15 15:34:10
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

duży brzuch :((

Następny temat

Zrzucenie wagi i poprawa kondycji

nutloveb