SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ciała ketonowe: kilka ciekawostek

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1478

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 912 Napisanych postów 55242 Wiek 46 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 335512
Podczas wykładu „Krótkotrwałe okresowe głodówki a efekty odchudzania”, jaki miałem okazje ostatnio wygłosić na prelekcji Wszechnicy Żywieniowej w SGGW szerzej poruszałem zagadnienia związane z fizjologiczną rolą ciał ketonowych. Związki te zostały po raz pierwszy odkryte w moczu pacjentów chorych na cukrzycę, co niefortunnie sprawiło, że początkowo przypisywano im jedynie rolę patologiczną. Niestety zdarza się, że te wstępne przekonania powielane są również obecnie, w związku z czym ciała ketonowe kojarzone są automatycznie z kwasicą ketonową i nazywane „tłuszczowymi niedopałkami”. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić kilka ciekawostek na temat ciał ketonowych.

Autor artykułu:

Łukasz Kowalski jest kandydatem na doktora w Katedrze Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Prowadzi indywidualne konsultacje i seminaria dietetyczne. Jest także autorem kilkudziesięciu artykułów dotyczących żywienia i aktywności fizycznej opublikowanych w czasopismach, takich jak: Kulturystyka i Fitness Sport dla Wszystkich, Fitness Authority oraz Muscular Development.

kontakt: http://getprimal.pl

1. Ciała ketonowe są normalnym, ilościowo ważnym paliwem komórkowym wykorzystywanym preferencyjnie przez niektóre narządy (m.in. serce i korę nerek).Ich produkcja w wątrobie ulega nasileniu przy niedoborach glukozy. Wśród ciał ketonowych wyróżniamy: β-hydroksymaślan, acetooctan, aceton [1].

2. Zdolność do zaspokajania potrzeb energetycznych mózgu sprawia, że ciała ketonowe stają się kluczowym paliwem w okresach niedoborów pożywienia i węglowodanów. W pierwszych dniach głodzenia lub stosowania diety bardzo niskowęglowodanowej (mniej niż 100-120 g węglowodanów na dobę) ciała ketonowe zaspokajają 1/3 zapotrzebowania energetycznego mózgu, po kilku tygodniach 2/3, co stanowi mechanizm adaptacyjny umożliwiający zmniejszenie rozpadu białek mięśniowych, a tym samym zwiększa możliwość przetrwania w prymitywnym środowisku [2, 3].

ciąg dalszy: http://potreningu.pl/diety/artykuly/1496/ciala-ketonowe-kilka-ciekawostek 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 233 Wiek 37 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 930
Znakomity art, jego adresatem powinni jednak być dietetycy i lekarze którzy odpuścili sobie aktualizację swojej wiedzy i nie wiedzą co w świecie nauki wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 17 Wiek 23 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2904
sog leci
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 41554
saajonarah
Znakomity art, jego adresatem powinni jednak być dietetycy i lekarze którzy odpuścili sobie aktualizację swojej wiedzy i nie wiedzą co w świecie nauki wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady.


Dziękuję. Dla większości podpunktów można znaleźć dosyć silne wsparcie w literaturze naukowej, nawet pomijając wyniki badań opublikowane w ostatniej dekadzie;)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak zmusić instruktorki fitness do ściszenia muzyki ?

Następny temat

Shaxow Dieta 85 kg do oceny.

FAME