SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Choroba sportowca - dramat czy okazja?

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5616

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Andrew3 Berserk Labs
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 4000 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46786
Witam
W obliczu plagi sezonowych pytań - jak brać, co brać, kiedy brać, brać czy nie brać i czy można bić przez dresik.
Macie tu co nieco do poczytania.
Enjoy

Choroba Sportowca - Dramat czy Okazja?

Za sukcesami gwiazd sportu może kryć się wspomaganie farmakologiczne, które oficjalnie związane jest z terapią poważnych chorób. Jackie Joyner-Kersee, uznawana za jedną z najlepszych sportsmenek w historii kobiecej lekkoatletyki, przyjmowała leki przeciwastmatyczne. Natomiast składu tabletek stosowanych przez chorego na łagodną talasemię Zinedine Zidane’a nie zna nikt poza nim samym oraz jego lekarzem.

Słowo astmatyk kojarzy się głównie z wątłym człowiekiem mającym problemy z oddychaniem i w konsekwencji z sercem a więc nie mogącym raczej uprawiać sportu zawodowo.
Jak się okazuje nic bardziej mylnego. Kłopoty z astmą mieli niekwestionowany „Król Zbiórek" w całej Historii NBA, 7-krotny zdobywca tytułu „Najlepiej Zbierającego Zawodnika Sezonu" Dennis Rodman i lekkoatletka Jackie Joyner-Kersee, która aż 6-krotnie zdobywała medale olimpijskie w siedmioboju oraz 4-krotnie triumfowała w mistrzostwach Świata.
Inni znani sportowcy astmatycy to rekordzista Świata i złoty medalista w pływaniu Tom Dolan, biegacz Jose Louis Gonzales (najlepszy na Świecie na dystansie 1,5 km) oraz Alex Zuelle - Szwajcar, który zwyciężył w jednym z najtrudniejszych wyścigów kolarskich na Świecie - Vuelta a Espana.

Kolarz astmatyk? Trudno sobie wyobrazić człowieka ze skurczonymi oskrzelami, który podjeżdża pod stromą górską drogę. A jednak.
Co więcej, jak się okazuje co najmniej połowa kolarzy zawodowych astmatyków to astmatycy „na papierze" którzy wykorzystują po prostu nadarzającą się okazje i luki w przepisach antydopingowych. Za pomocą fikcyjnej choroby tuszują stosowanie dopingu.
Przykładem jest kariera hiszpańskiego kolarza Miquela Induraina, 5-krotnego zwycięzcy Tour de France. Miquel zawsze był czysty i nie miewał problemu z kontrolą antydopingową stosowaną przez Francuzów. Nic nie było wiadomo także o tym że jest na cokolwiek chory. Do czasu. W 1993 roku w jego moczu wykryto ślady Salbutamolu. „Ale ja od lat mam astmę, można to wyczytać w mojej karcie" - bronił się Induraina. Kolarz wrócił do walki z przyzwoleniem stosowania terapii.
Salbutamol jak wiemy rozszerza drogi oddechowe, a to zwiększa ilość tlenu docierającą do płuc a co za tym idzie wydolność organizmu zwiększa się.
Czyli Doping! No tak ale on przecież podobno był chory a Salbutamol jest lekiem. Więc Dopingu nie było...przynajmniej formalnie.
Przed kilkoma miesiącami listę astmatyków-wyczynowców zasilił Oscar Pereiro. W ubiegłorocznym Tour de France dojechał jako drugi. Ale wobec kłopotów zwycięzcy Floyda Landisa, którego podejrzewano o stosowanie Sterydów Anabolicznych, pierwsze miejsce przyznano Oscarowi. Niedawno jednak dziennik „Le Monde" podał do wiadomości publicznej, że u kolarza wykryto Salbutamol. Pereiro broni się tak samo jak Indurian i wszystko wskazuje na to że wybroni się skutecznie.
A co z Lance Armstrongiem siedmiokrotnym triumfatorem TdF? Kwestie jego choroby i stosowania przez niego Dopingu są „wałkowane" od wielu lat. Lance w połowie lat 90 zachorował na raka jądra. Zbagatelizował objawy i kiedy już trafił na stół operacyjny, był już w czwartym z pięciu stadiów choroby - praktycznie nie miał prawa przeżyć. Operacja usunięcia chorego jądra oraz przerzutów z mózgu a potem silna chemioterapia. Cierpiał ale wygrał i to podwójnie bo wrócił do sportu i znowu wygrywał Tour de France.
Autorzy książki „Co ukrywa Lance Armstrong" twierdzą iż Lance nie stosował EPO o co posądzają go niemal wszyscy lecz lek o nazwie Neupogen.
Neupogen działa bezpośrednio na macierzyste komórki szpiku kostnego, co prowadzi do zwiększenia liczby komórek krwi. Środek jest stosowany w celu przeciwstawiania się szkodliwym skutkom chemioterapii działa niczym booster krwi. Jest niewykrywalny...i działa podobnie do...EPO. Neupogen jako środek stymulujący układ krwionośny został zakazany, ale znalazł się na „czarnej liście" stosunkowo niedawno, dobrych kilka lat po wyleczeniu Armstronga. Wnioski nasuwają się same.

Zdarza się tak że skład leków który zażywają sportowcy, znają tylko oni sami oraz lekarze którzy ich prowadzą. Tak jest w przypadku Zizou czyli Zinedine Zidane’a. Zidane jest chory na łagodną odmianę talasemii - genetycznie uwarunkowaną niedokrwistość wywołaną wadliwą budową łańcucha hemoglobiny. Talasemia w odmianie ciężkiej może szybko uśmiercić w lekkiej zmniejsza jedynie wytrzymałość fizyczną.
I tu zagadka. Zidane nie mógł sobie pozwolić na zmęczenie na boisku mało tego słynął on z wielkiej wytrzymałości. Tak więc sekret może tkwić w tajemniczych „różowych" pigułkach które stosował Zidane z przepisu lekarza. Oczywiście u piłkarza nigdy nie stwierdzono stosowania niedozwolonych środków. Dziś Zizou jest na emeryturze ale wątpliwości pozostały.

W 2001 roku w mediach pojawiły się doniesienia o dopingu przy pomocy Insuliny. Dopiero Dwa Lata temu WADA umieściła Insulinę na liście zakazanych środków i od tej pory każdy sportowiec cierpiący na cukrzycę musi przedstawić szczegółową dokumentację swojej choroby. Jest bardzo możliwe, iż schemat „pseudo Kolarzy-Astmatyków" powieli się w przypadku Insuliny o ile już się nie powielił.

Środowisko sportowe do dziś nie wie jak traktować tych zawodników którzy stosują doping pod przykryciem leków przepisanych przez lekarza do zwalczenia lub zahamowania choroby.
Nie wiadomo kto naprawdę jest chory a kto po prostu wykorzystuje sytuację.
W obliczu coraz częstszych badań antydopingowych oraz „Światowej Krucjaty Antydopingowej" która trwa już jakiś czas - jakimś dziwnym trafem ilość chorych sportowców systematycznie się zwiększa.


Na podstawie - Focus nr.4(139) Kwiecień 2007 cena 6.90

Pozdrawiam
Andrew


Zmieniony przez - Andrew3 w dniu 2007-06-12 19:50:38

Serdecznie zapraszam na Fight24.pl

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Andrew3 Berserk Labs
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 4000 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46786
Gregor albo ktoś inny, poprawcie mi proszę ten temat bo przeklejałem z Worda i takie dziwne znaczki powyskakiwały. Drażni mnie to.
Poz

Serdecznie zapraszam na Fight24.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1639 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 39608
czy można bić przez dresik


Ciekawe wlasciowsci ma ten Neupogen
sog za art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 441 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 168914
Nawet fajne sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10889 Napisanych postów 49857 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
Art ciekawy, nie wiedziałem że Zizou miał ww wadę. Sog !!

Zmieniony przez - kwiatula16 w dniu 2007-06-12 22:16:51
...
Napisał(a)
Usunięty przez MarcelQ za pkt 3 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 64
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1290 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 32002
sog już nie wejdzie

"GdybymPrzechodziłPrzezCiemnąDolinęZłaSięNieUlękne,BoTyJestesZeMną"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 172 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 3146
Ja słyszałem że Zidane przez cała karierę jeździł do szwajcarii na przetaczanie krwi. Pobierali mu, wzbogacali w tlen i wracała. Ciekawostka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 78 Napisanych postów 8068 Wiek 47 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 39197
czy można bić przez dresika jak inaczej można?

Nie ma postępów? Dodaj węgla a nie koksu !

LeonCountryChopper

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Andrew3 Berserk Labs
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 4000 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46786
Nie wiem Leon ja zawsze biłem przez dresik.
Poz

Serdecznie zapraszam na Fight24.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 6753 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 64622
ciekawe, sog wszedł
kiedyś gdzieś jako ciekawostkę wyczytałem, że ilośc astmatyków w USA wynosi kilka % społeczeństwa, a w reprezentacji olimpijskiej jest ich kilkadziesąt procent (chyba nawet60%)

widać astmatycy mają wybitne zdolności sportowe

Zmieniony przez - mr wallace w dniu 2007-06-13 22:27:23

SPAMcjalista działu Doping
Człowiek obdarzony najch*jowszą genetyką do wszelkich sportów
Prowokator, spamer, specjalista z dupy wzięty

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Meta Bułgarska

Następny temat

maly problem- po cyklu

Shaker