SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chondromalacja rzepki i trening nóg

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3215

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14720 Napisanych postów 17851 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 977104


Chondromalacja – schorzenie polegające na rozmiękaniu chrząstki stawowej rzepki. Co to znaczy? Otóż, to znaczy, że chrząstka nie posiada odpowiedniej sprężystości oraz twardości przez co szybciej się zużywa i jest mocno popękana.
Zatem jak ćwiczyć gdy borykamy się z tym schorzeniem? Należy rozpocząć od sprawdzenia w jakich zakresach ruchu jesteśmy w stanie bezboleśnie pracować nogami (wszystko również zależy od stadium choroby). Gdy bezbolesny zakres ruchu jest znany, warto rozpocząć pracę od ćwiczeń, które powodują jak najmniejszy nacisk na tkankę stawową, a powodują największy przepływ krwi przez staw – w tym wypadku zalecałbym rower (stacjonarny, spinningowy lub zwykły). Kolejnym krokiem jest wzmocnienie mięśni wokół kolana – mięśnia czworogłowego, dwugłowego, półbłoniastego i półścięgnistego oraz mięśni podudzia. Ze względu na ograniczony zakres ruchu zalecane są ćwiczenia izometryczne, z przytrzymaniem pozycji. Dopiero po wzmocnieniu i powolnym zwiększaniu zakresu ruchu w ćwiczeniach izometrycznych należy rozpocząć dodawanie obciążenia zewnętrznego w postaci niedużych ciężarów lub gum.
Czy w przypadku chondromalacji warto stosować suplementy na stawy? Jak najbardziej! zalecane jest stosowanie ok. 15g kolagenu na 20-30 minut przed treningiem. Dlaczego akurat przed treningiem? Ponieważ stosowanie tego suplementu skutkuje większą syntezą kolagenu w tkankach łącznych. Tkanki łączne same w sobie nie są wybitnie ukrwione, ale gdy się ruszamy krew przepływa również przez stawy. Dlatego warto stosować ten suplement przed treningiem aby kolagen był dostępny we krwi.
Podsumowując, przy chondromalacji warto stosować kolagen oraz rozpocząć od ćwiczeń zwiększających przepływ krwi przez staw kolanowy z czasem dodając ćwiczenia izometryczne aby wzmocnić mięśnie oplatające kolano. Częstotliwość treningów jest sprawą indywidualną i ciężko oszacować jak często osoba posiadająca dane stadium chondromalacji powinna trenować nogi.

Zmieniony przez - FighterX w dniu 2018-11-10 08:11:07
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Ranking TOP10 spalaczy tłuszczu

Chcesz wspomóc walkę z niechcianym tłuszczem? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać?

Zobacz ranking
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Szacuny 4900 Napisanych postów 58094 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 719839
Wiesz co mnie zastanawia czy fakt przyjęcia 30 minut przed treningiem kolagenu nie jest za krótkim czasem żeby podczas treningu nasilić jego syntezę? Zdąży przeniknąć z układu pokarmowego?

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14720 Napisanych postów 17851 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 977104
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ZAWODY CROSSTRENINGOWE Z WOŚP

nutlove