SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chciał iść coraz wyżej

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6099

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 8031 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 28851
Nigdy nie spoczął na laurach. Po zdobyciu „Korony Himalajów" - wejściu wszystkie ośmiotysięczniki świata, dalej pchał się w górę. W 1989 roku postanowił zdobyć południową ścianę Lhotse. Szczyt był wówczas jednym z najtrudniejszych.



23 października Jerzy Kukuczka i Ryszard Pawłowski rozbili namioty na wysokości ponad 8 000 metrów. Rano szło bez problemów. Do szczytu pozostał niewielki odcinek bardzo trudnego terenu. Kukuczka szedł pierwszy. Niespodziewanie nie wytrzymała lina. Zginął na górze, od której dziesięć lat wcześniej zaczął swoje himalajskie sukcesy.





góry ponad wszystko



Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach. Jego rodzice pochodzili z Istebnej, niewielkiej miejscowości leżącej w Beskidzie Śląskim.

W szkole nie był orłem. Jedynie z geografii i wychowania fizycznego zbierał dobre oceny. Po skończeniu podstawówki uczył się w szkole zawodowej, znajdującej się przy katowickich Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych. Tam też pracował.



Wreszcie nadszedł dzień, który zaważył na jego dalszym jego życiu. 4 września 1965 roku kolega zabrał go na wyprawę w skałki. Kukuczka później opowiadał o tym wydarzeniu: „Dokonałem fantastycznego odkrycia. Skalna zabawa wciągnęła mnie tak bardzo, że wszystko inne przestało się dla mnie liczyć". Wtedy też zapisał się do Harcerskiego Klubu Taternickiego.



W tym czasie Jerzy trenował podnoszenie ciężarów. Szło mu nieźle, powołano go do reprezentacji klubu. W dniu zawodów Kukuczka jednak pojechał z kolegami w skałki wspinać się. Trener kazał mu wybrać: ciężary albo góry. Dla Jerzego wybór był prosty.



Zapisał się do Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W 1966 roku ukończył kurs taternicki w Morskim Oku. Podczas kursu pokonał swoją pierwszą drogę wspinaczkową na północno - zachodniej ścianie Mnicha. Jego instruktorami byli Janusz Kurczab i Kazimierz Liszka.



W następnych latach Kukuczka doskonalił umiejętności w skałkach i w Tatrach, odbył służbę wojskową, pokonywał najtrudniejsze ściany Tatr. Zimą 1971 z bliska poczuł oddech górskiej śmierci. Jego stały partner Piotr Skorupa zginął podczas próby przejścia Kazalnicy Mięguszowieckiej.







pierwsze sukcesy


Rok później przychodzą sukcesy (m.in. pierwsze zimowe przejścia północno-wschodniej ściany Małego Młynarza i drogi Bidermana na wschodniej ścianie Młynarczyka), co okazało się kluczowe do wybrania go przez władze Klubu Wysokogórskiego do uczestnictwa w obozie sportowym w Dolomitach. Tam wraz z kolegami z klubu poprowadził nową drogę na Torre Trieste. Włosi nazwali ją: „Direttissima delli Polacci". Zdobywcy zostali odznaczeni za tę wspinaczkę brązowym medalem: „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".



W 1973 roku pierwszy raz wyprawił się w góry lodowcowe, następnie w górach Ameryki Północnej doświadczył poważnych odmrożeń i choroby wysokościowej. Dwa lata później zakończył zaoczne Studium Trenerów Alpinizmu. Jego praca dyplomowa nosiła tytuł: „Działalność alpinistyczna w subarktycznych Górach Alaska i Górach Świętego Eliasza". Wtedy też ożenił się z Cecylią Ogrodzińską. W podróż poślubną on pojechał w Alpy, żona... na Mazury.



Rok 1976 to wyprawa w Hindukusz, która tak pochłonęła Jerzego, że jego zakład pracy postanowił dać mu wypowiedzenie. Niestety choroba uniemożliwiła mu udział w atakowaniu Kohe Tez (7015m.). Gdy wyleczył się i zaaklimatyzował, koledzy schodzili już ze szczytu, ale jego upór sprawił, że drogę powtórzono i tym samym osiągnął życiowy rekord wysokości. Od tego momentu chciał iść coraz wyżej.



teraz Himalaje


Pierwsza jego himalajska wyprawa zakończyła się porażką. Nie zdołał wejść na Nanga Parbat, ale dwa lata później wszedł na Lhotse (8511 m). W 1981 zdobył samotnie (i to nową drogą) Makalu (8463 m). W 1982 do kolekcji dołożył kolejny szczyt wchodzący w skład „Korony Himalajów" - był to Broad Peak (8047 m). W następnym roku pokonał dwa następne. Zdobył je w odstępie trzech tygodni: Gasherbrumy I (8068 m) i II (8035 m). Później wszedł na Dhaulagiri, a w 1985 roku ponownie zaatakował Nanga Parbat. 13 lipca 1 985 roku szczyt został zdobyty.



W 1986 roku Kukuczka trzykrotnie gościł w Himalajach i Karakorum. W domu był niczym gość spędzający kilka dni przed kolejną wyprawą. 11 stycznia wszedł na Kangchenjungę (8598 m). W lipcu pojechał w Karakorum, gdzie zdobył K2, a cztery miesiące później wszedł na Mansalu. Do kompletu ośmiotysięczników pozostały mu już tylko dwa: Annapurna i Shisha Pangma. Na pierwszy wszedł po wielu kłopotach z pozwoleniem, które zostało cofnięte, a później uzyskane ponownie.



koronacja


Ostatni ośmiotysięcznik, jaki mu pozostał do zdobycia korony Himalajów, to Shisha Pangma. Wyprawa na ten szczyt była pierwszą wyprawą działającą oficjalnie po Tybetańskiej stronie. Mimo wielu kłopotów jakie napotykała (np. problem z paliwem do kuchenek albo odmowa chińskich tragarzy, którzy nie chcieli donieść ładunku pod samą ścianę) toczyła się dalej. Wreszcie 18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka zdobył swój czternasty ośmiotysięcznik potrzebny mu do „Korony Himalajów. Był drugim himalaistą, po Reinholdzie Meissnerze, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki świata.



Potem była jeszcze wyprawa na Annapurnę East i ostatnie wejście na Lhotse. Zabrały go góry. Czy mogło być inaczej? Poza nimi nie umiał znaleźć sobie miejsca.



Autor: Jan Korlatowicz

A ja chcialbym dodac ze dostal srebrny medal olimpijski za osiagniecia w alpinizmie. Z tego co wiem napisal dwie ksiazki: "Mój pionowy świat" i "Na szczytach świata".

Pozdrawiam

Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

--- To miejsce na Twoją reklamę---

Moderator:
-Sporty Extremalne-
-Rowery-

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 78 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 558
NIe mówiłem że dead man ma służyż jako przelot. On służy do budowania stanowiska. Sprzedawcy są jacy są i zawsze tacy będą. Najlepiej wcześniej się dowiedzieć co nas interesuje i przyjść i kupić.

Climb more think less
Pozdrawiam Bonatti

Climb more think less
Pozdrawiam Bonatti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 8031 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 28851
Trochę teorii:

Alpinizm - sport górski, polegający na wchodzeniu na szczyt z pokonywaniem trudności terenu, przy użyciu specjalistycznego sprzętu (liny, haki, raki, czekan, karabinki), z zachowaniem obowiązujących reguł. Alpinizm uprawiany w Himalajach nosi nazwę himalaizmu, w Tatrach - taternictwa. W obrębie alpinizmu wydziela się dwie dyscypliny: alpinizm wyprawowy, którego celem jest zdobywanie najwyższych szczytów świata, oraz alpinizm sportowy, sprowadzający się do pokonywania trudnych technicznie ścian, grani, itp. Istnieje ponadto podział osiągnięć, zgodnie z którym osiągnięcia zimowe, ze względu na skalę trudności, są cenione najwyżej. Liczy się również pierwszeństwo w zdobywaniu szczytu, wytyczanie nowych dróg, styl i bezpieczeństwo przejścia. Historię alpinizmu otwierają M.G. Paccard i J. Balmat, którzy 1786 zdobyli Mont Blanc. 1865 został zdobyty najtrudniejszy szczyt Alp, Matterhorn.


U schyłku XIX w. zaczęły się pierwsze wyprawy w Himalaje. 1922 Anglicy jako pierwsi przekroczyli wys. 8000 m, 1950 Francuzi zdobyli pierwszy ośmiotysięcznik - Annapurnę (8091 m n.p.m.), a już 1953 członkowie. wyprawy brytyjskiej, Nowozelandczyk E.P. Hillary i himalajski Szerpa N.Tenzing, zdobyli najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m). Do 1964 zdobyto wszystkie 14 szczytów powyżej 8000 m (jako ostatnia została zdobyta przez chińską ekspedycję Sziszapangma, 8027 m n.p.m.).


Polscy alpiniści pierwszymi wejściami zimowymi na Noszak (7485 m n.p.m.) w 1970 i Mount Everest w 1980 zainicjowali alpinizm zimowy. W kolejnych latach alpiniści, szukając możliwości bicia kolejnych rekordów, rozpoczęli zdobywanie szczytów bez masek tlenowych, wyjścia na szczyty 7-8 tysięczne bez zakładania obozów pośrednich (tzw. styl alpejski), rozwinął się także himalaizm kobiecy, podejmowano ponadto próby samotnych wejść, m.in. samotne wejście R.Messnera 1978 na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) i 1980 na Mount Everest, czy samotne wejście J.Kukuczki 1981 na Makalu (8470 m. n.p.m.).


Polską działalność alpinistyczną zapoczątkował 1818 A. Malczewski. 1931-1939 liczne polskie wyprawy ruszyły w Alpy, Andy, Kaukaz, góry Afryki i Himalaje, zdobywając m.in. 1939 Nanda Dewi Wsch. (7434 m n.p.m.). Do ścisłej czołówki alpinistycznej Polacy trafili za sprawą zdobycia licznych dziewiczych szczytów, m.in.: siedmiotysięczników - Kiangjang Kisz (1971), Kangbachen (1974), Gaszerbrum III (1975), Dunapurna (1979) oraz ośmiotysięczników - Falchan Kangri Środk. (1975) i Kangcz'endzönga Południowa i Środkowa. Polacy mają na swym koncie również takie historyczne dokonania jak pierwsze wejście zimowe na Mont Everest L.Cichego i K.Wielickiego (1980), a także pierwsze zimowe wejścia na inne ośmiotysięczniki, np. na: Manaslu (1984), Kangcz'endzöngę (1986), Annapurnę (1987) czy Lhoce (1988).


Do przodujących w świecie zalicza się również osiągnięcia polskich alpinistek, m.in. wejście W.Rutkiewicz na Mount Everest (1978), czy pierwsze wejście kobiece na Gaszerbrum II (1975). Polacy zasłynęli także wejściami na najwyższe szczyty drogami, uznanymi wcześniej za nie do pokonania. J. Kukuczka, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, uważany był za najwybitniejszego, obok Messnera, himalaistę świata. Wśród kobiet podobną renomą cieszyła się W. Rutkiewicz, która zdobyła 7 ośmiotysięczników. W latach 70. XX w. nastąpił ponadto szybki rozwój wspinaczki skałkowej oraz na sztucznych ścianach.


Rozgrywane są zawody wspinaczkowe, od 1989 PŚ (na obiektach sztucznych). Najstarszym klubem alpinistycznym na świecie jest założony 1857 w Londynie Alpine Club. 1873 powstało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Organizacje alpinistyczne są zrzeszone od 1932 w Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Alpinstycznych (UIAA). W Polsce działają: Polski Związek Alpinizmu, Kluby Wysokogórskie, Polskie Kluby Górskie, sekcje PTTK i kluby akademickie. Alpinizm i taternictwo uprawia ok. 3 tys. Polaków.



Lhoce, Lhotse - (8511 m n.p.m.), szczyt w środkowej części Himalajów Wysokich, na granicy Nepalu i Chin. Czwarty co do wysokości na świecie. Położony w masywie Mount Everestu, od którego oddziela go Przełęcz Południowa. Zbudowany z paleozoicznych skał metamorficznych i skał osadowych. Pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami.

Zdobyty w 1956 przez Szwajcarów (F. Luchsinger, E. Reiss). Pierwsze polskie wejście w 1979 (wyprawa pod kierunkiem A. Bilczewskiego). Na południowej ścianie Lhotse w 1989 zginął najwybitniejszy polski himalaista J. Kukuczka.



Pozdrawiam

Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

--- To miejsce na Twoją reklamę---

Moderator:
-Sporty Extremalne-
-Rowery-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 8031 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 28851


Widok z południowego zachodu na Mount Everest (po lewej) i Lhoce (po prawej), Himalaje.

Pozdrawiam

Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

--- To miejsce na Twoją reklamę---

Moderator:
-Sporty Extremalne-
-Rowery-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 8031 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 28851


Przyrządy alpinistyczne: A) młotek, B) młotek lodowy, C) czekan.

Pozdrawiam

Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

--- To miejsce na Twoją reklamę---

Moderator:
-Sporty Extremalne-
-Rowery-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 8031 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 28851


Raki dwunastozębne.

Pozdrawiam

Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

--- To miejsce na Twoją reklamę---

Moderator:
-Sporty Extremalne-
-Rowery-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1731 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 8943


A co to jest?
A co to ***adełko?
A Kazio Morderca?

Climb now, work later!

Pure Guinness

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 10494 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 50243
fajny ten sprzęt do chodzenia po górach

~~~~~~~~~~~
Moderator działów:
*Nasze Hobby
*Sporty Extremalne

"No SaLvAtIoN, no forgiveness"

~~~~~~~~~~~
Moderator działu:
*Sporty Extremalne

"No SaLvAtIoN, no forgiveness"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1402 Wiek 46 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 32262
Jeszcze do dzisiaj jak Napal ( Rysiek Pawlowski ) opowiada o Kukuczce to mu lezki do oczu naplywaja...

Nie dyskutuj z d****em bo najpierw ściągnie cię do swego poziomu a potem pokona doświadczeniem

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 8031 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 28851
dla mnie Kukuczka to byl ktos, szacunek!

Pozdrawiam

Doradca w dziale Sporty Extremalne

Na www.sfd.pl od sierpnia 2001 roku!

--- To miejsce na Twoją reklamę---

Moderator:
-Sporty Extremalne-
-Rowery-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 78 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 558
Do gimpera To jest dead-man Black Dimonda do asekuracji w śniegu ;)


Pozdr Bonatti

Climb more think less
Pozdrawiam Bonatti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1409 Wiek 51 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 5907
wykopujesz jamke w śniegu a potem go wbijasz prawie pod katem prostym do linki która ma wychodzić równolegle do sniegu . Jamke zasypujesz i ubijasz . Śnieg ma być twardy (podobno ma wytrzymać) Strasznie dużo zachodu .
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

WŁASNE ZdjęciA.

Następny temat

SnOwBoArD

WHEY premium