SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Budowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej!

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 46530

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 479 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9675
Witam! Czytając gazetę KiF natknąłem się na dość ciekawy art. opracowany przez Marka Ciołka. A więc...
Zbliża się lato. Prawie każdy ćwiczący myśli o tym, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i poprawić stan swojej muskulatury. Z tłuszczu nie wyprodukujemy białka. Ciężko mi wytłumaczyć, że fizjologicznie taka zamiana nie jest możliwa(to tak jak zamiana wody w wino - potrzeba do tego cudu). Po prostu nasz organizm nie potrafi z tłuszczu produkować białek; niestety odwrotnie, tzn. z nadmiaru spożywanych wraz z węglowodanami i tłuszczami białek, jak najbardziej.
Nagromadzona tkanka tłuszczowa pełni głównie rolę zmagazynowanej energii, powstałej z nadmiaru spożytego pożywienia. Tkanka ta może zostać zużyta wyłącznie w celach energetycznych tzn. albo do pracy mięśni, albo też do podtrzymania procesów życiowych w warunkach głodu.
Tkankę tłuszczową można "spalić", a mięśnie rozbudować, przy pomocy odpowiedniej diety i treningu. A czy jest możliwe połączenie rozbudowy mięśni i spalania tkanki tłuszczowej?
Niestety, zdecydowana większość z nas nie posiada tak wspaniałej genetyki, która umożliwiałaby to. Posiadają ją wyłącznie jednostki, ale one nie muszą się odchudzać, gdyż ich organizmy budują suchą masę mięśniową, bez śladu tkanki tłuszczowej...
W organizmach zdecydowanej większości ludzi najsilniejszy hormon anaboliczny, jakim jest insulina, może jednocześnie budować tkankę mięśniową i tłuszczową. Oznacza to, że przy nadmiarze spożywanych kalorii, rosną nam jednocześnie mięśnie jak i również zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej(w wypadku osób nie ćwiczących mięśnie nie rosną).
Co się stanie, gdy będziemy spożywać tyle kalorii, ile potrzebuje nasz organizm do życia i do treningów?? Otóż wtedy ilość tkanki tłuszczowej nie będzie się nam zwiększała, ale też i mięśnie nie będą rosły, ponieważ na to zabraknie energii.
Prawdą jest, że odpowiednio ułożona, zbilansowana dieta może prowadzić do minimalnego przyrostu tkanki tłuszczowej, przy optymalnym przyroście masy mięśniowej. Niemniej, dietę taką bardzo trudno ułożyć, do tego celu niezbędne jest posiadanie dużej wiedzy z zakresu dietetyki i fizjolgii funkcjonowania układu trawiennego.
Jeżeli chcemy pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, to wymagany jest w diecie pewien niedobór energetyczny, oraz jej modyfikacja w kierunku pozyskiwania energii ze spożywanych białek. Białka są kiepskim źródłem energii, co zmusza nasz organizm do czerpania jej z zapasów tłuszczowych. Mówiąc prościej, równolegle z ograniczeniem liczby spożywanych kalorii, znacznie ograniczamy ilość spożywanych produktów wysokowęglowodanowych a zwiększamy produktów wysokobiałkowych.
Bardzo często przy niewłaściwym(czuli zbyt ciężkim, intensywnym) treningu dochodzi do znacznej utraty tak ciężko wypracowanej masy mięśniowej. Aby temu zapobiec, należy dostosować dietę do naszych aktualnych potrzeb. Mam na myśli przeanalizowanie całego naszego rozkładu dnia z uwzględnieniem rodzaju pracy, czasu trwania i intensywności treningu, spędzania czasu wolnego itp. i dopasowanie do tego diety.
Przed utratą masy mięśniowej bardzo dobrym zabezpieczeniem są suplementy. W tym przypadku ich wyższość nad naturalnym pożywieniem bierze się stąd, że dostarczają one wymaganych składników odżywczych (białek, określonych aminokwasów, witamin i minerałów) w formie wyizolowanej, pozbawionej kalorii pochodzenia cukrowego czy tłuszczowego, oraz że ich czas wchłaniania jest bardzo szybki.
Przy diecie nastawionej na redukcję tkanki tłuszczowej, przy intensywnym treningu, może dochodzić do spalania własnych mięśni. Dostarczanie przed treningiem lub zaraz po nim, aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) zabezpiecza nas przed tym. Aby dobrze to sobie uzmysłowić, przypominam: że aminokwasy rozgałęzione są spalane bezpośrednio w mitochondriach mięśniowych podczas wysiłku, gdy zabraknie już glikogenu. (Mitochondria są to małe fabryki przekształcające różne substraty - białka, cukry, tłuszcze, w energię. Mitochondria mięśniowe w odróżnieniu od wątrobowych są zdolne do spalania tylko trzech aminokwasów składających się na BCAA).
Spożycie przed treningiem aminokwasów BCAA i/lub izolatu białka serwatkowego zabezpiecza organizm odchudzającego się sportowca przed spalaniem własnych mięśni. Dzieje się tak dlatego, że jeśli trening będzie zbyt mocny, dojdzie do pozsykania energii ze spożytych suplementów, a nie ze spalanych białek mięśniowych. Dodatkowe podanie białka serwatkowego i/lub aminokwasów BCAA bezpośrednio po ćwiczeniach jest doskonałym uzupełnieniem powstałych w mięśniach strat, do których mogło dojść mimo przedtreningowego spożycia wspomnianych suplementów.
Podstawowym produktem ubocznym przemian energetycznych białek jest amoniak. Jego nadmiar jest dla organizmu wysoce szkodliwy. Do odprowadzenia nadmiaru amoniaku w cykl mocznikowy nasz organizm potrzebuje glutaminy. Jeśli jej nie otrzyma z zewnątrz na czas, pobierze je rozbijając własne białka ustrojowe, czyli po prostu rozłoży część komórek mięśniowych.
Jasne jest więc, że dodatkowa suplementacja glutaminą stanowi kolejną formę zabezpieczenia antykatabolicznego.
Nie można w tym temacie nie docenić znaczącej roli suplementacji witamin i minerałów. Zazwyczaj dieta redukująca tkankę tłuszczową jest pozbawiona pewnych witamin i minerałów zawartych w produktach obfitujących w węglowodany, których wtedy staramy się spożywać jak najmniej. Jednocześnie pozyskiwanie energii życiowej przez nasz organizm ze źródeł białkowych poch. Zwierzęcego silnie zakwasza cały ustrój. Pomocna więc będzie dodatkowa suplementacja minerałami alkalizującymi, takimi jak potas, magnez czy też wapń.
Z powyższych opisów widać, że proces spalania tkanki tłuszczowej jest zupełnie przeciwstawny procesowi budowania masy mięśniowej. To tak, jakby jeden człowiek chciał jednocześnie pójść w prawo i zarazem w lewo. Już wspomniałem, że niestety, kiedy działa w naszym organizmie hormon budujący tkanki (tak mięśniową, jak i tłuszczową) - insulina, wtedy nie działają hormony przeciwstawne, czyli te, które doprowadzają do pozyskiwania energii zgromadzonej w komórkach tłuszczowych.
Możemy to przyrównać do skrzyżowania z uporządkowanym ruchem pojazdów. Kiedy jedne mają światło zielone - wtedy jadą, są aktywne, zaś drugie mają światło czerwone, które nakazuje im pozostać w bezruchu w stanie pasywnym.
Jak widać na naszym przykładzie, tak jak nie jest możliwe jednoczesne zapalenie dla wszystkich światła zielonego, tak też nie jest możliwe (wyłączając przypadki szczególne) jednoczesne budowanie masy mięśniowej i spalanie tkanki tłuszczowej zarazem.
Tak więc nie wierzcie reklamom o „cudownych środkach", które jednocześnie rozbudują Wasze mięśnie i spalą tkankę tłuszczową. Faktem jest, że ten sam człowiek po zrzuceniu paru kilogramów tłuszczu wygląda na znacznie bardziej muskularnego, niż przedtem. Jest to jednak pewne złudzenie optyczne. Zyskał on wszak na proporcjach szerokości barków i klatki piersiowej do pasa, jak również dokładniej zarysowane mięśnie zawsze sprawiają wrażenie większych niż te, które są tych samych rozmiarów, ale przykryte podskórną tkanką tłuszczową (w tym miejscu dochodzimy do sedna kulturystyki, w której nie tyle liczy się sama masa mięśni, ale ich jakość). Natomiast powyższe powyższe zmiany w swojej sylwetce będziecie przede wszystkim zawdzięczać właściwej diecie, wspartej odpowiednio dobranym treningiem.
Myślę że art. przyda się choćby jednej osobie, pozdrawiam!
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 70 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1306
super art. SOG duchowy:)pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 402
Dobry artykuł, łap soga. Sam długo szukałem sposobu na redukcje tkanki tłuszczowej i na zrobienie masy mięśniowej, ale tak się nie da.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11102 Napisanych postów 51203 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
SOG za robote i art

przyda sie nie dowiarkom
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 479 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9675
dziękówka chłopaki! Rzeczywiście, niestety nie da się zrobić tego i tego w tym samym czasie, a szkoda... Pozdrawiam.
P.S. jak znajdziecie czas to możecie "kuknąć" do moich pozostałych dwóch tematów(linki na samym dole moich postów), zapraszam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 23 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 192
No i kolejny niesamowity artykulik tego kolesia!!! Mustafa90 to gość który zna sie na rzeczy... polecam... Duchowy sog dla ciebie zioom!!!

(((-----)))

Zmieniony przez - Skater1988 w dniu 2007-06-21 12:51:37

((((------))))

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 122
Bardzo dobry artykuł dobrze się czyta i w końcu wiadomo o co chodzi :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 78 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4364
Świetny artykuł, jest w nim sporo ciekawych informacji :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 2935 Wiek 95 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 14118
przecztalem- dosc dulgi ale ciekawy- sog juz nie wejdzie juz dalem w tym dziale
pzdr.
1

Pomogłem, wyraź swoją wdzięczność za mój poświęcony czas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 28
bardzo przydatne.. szkoda, że nie przeczytałem tego wcześniej(bylem za bardzo gruby i myslalem, ze po a6w zamienie tluszcz w miesnie, a teraz jestem za bardzo chudy i zastanawialem sie czemu). Teraz wiem zeby wyrobic miesnie to musialem najpierw spalic tkanke tluszczowa(wczesniej 172cm/80kg, teraz 172cm/60kg) Chce przytyc 6kg ale mam strasznie szybka przemiane materii.. probuje brac bialko ale nie mam czasu na cwiczenia a nie chce wrocic do wczesniejszej postury.. co robic?:o (ulozylem diete)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 8678 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 54691
SOG za artykuł
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

już nic nie wiem:-(

Następny temat

Trening i dieta dla początkującego

Obnizka