SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Biografia Frank'a Zane'a

temat działu:

Z archiwum kulturystyki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 22367

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


Ogólnie o Franku:
Frank Zane(ur. 28 czerwca 1942 w Kingston w Pensylwanii)jako wzór niedościgniony, jest 3-krotnym zwycięzcą Mr.Olympia(w latach 1977-1979).Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej zasłużonych kulturystów w historii tego sportu - pokonał Arnolda w 1968 roku na Mr.Universe rozegranym w Miami, później wygrał tą konkurencję jeszcze 2 razy, w Londynie w 1970 r i 1972r.Do sukcesów Frank'a Zane'a zalicza się także zdobycie Mr.America w 1968 r. oraz Mr.World w 1969 r.W trakcie swojej 22-letniej kariery, Frank wygrał ponad 150 nagród i został wprowadzony do Gali Sław Kulturystyki Joe Weidera w 1994 r.

Początki Frank'a Zane'a:
Frank Zane rozpoczął swoją przygodę z kulturystyką w wieku 14 lat dla zwiękdzenia siły w celu obrony własnej i swojego młodszego brata Adama.Frank był "piątkowym uczniem", ale nie wspomina okresu szkolnego zbyt ciepło:"Mój brat i ja bylśmy jedynymi protestantami w katolickim mieście.Byliśmy prześladowani!Mój brat był wysportowany i wdawał się w bójki.Ja chciałem go zawsze stamtąd wyciągać, więc zacząłem interesować się boksem, zapasami i innymi dziedzinami sportu.Wtedy właśnie odkryłem kulturystrykę.Po dwóch tygodniach ćwiczeń w domowej siłowni mięśnie dosłwonie wyłaziły mi spod skóry.To mnie bardzo zachęciło i kontynuowałem dalej swoją pasję i kiedy miałem 18 lat zdecydowałem się na pierwszy start w zawodach".Frank jest osobą bardzo wykształconą, po zdobyciu dyplomów California State University, Wilkes University uczył matematyki, chemii, fizyki, wychowania fizycznego i psychologii w Pensylvanii, New Jersey, Florydzie i Los Angeles w latach 1964-1977.W 1969 roku Frank przeniósł się do Kalifornii, gdzie zdobył dyplom psychologa.Niedługo po tym przeprowadził się na Florydę, gdzie poznał swoją Christinę i krótko po tym wygrał Mr.Universe i Mr.America.

Determinacja Zane'a okazała się jego sukcesem:
Ojciec Frank'a, Adam Zane, był elektrykiem w kopalni węgla w Filadelfii.Posiadał również serwis TV i radio.Matka Frank'a zmarła w wieku 81 lat, natomiast jego ojciec zmarł mając zaledwie 57 lat:"Ojciec prowadził niezdrowy tryb życia - dużo pił i palił.Właśnie to stanowiło dla mnie motywację, aby być zdrowym i silnym.Nie chciałem być jak mój ojciec.Nikt w rodzinie nie motywował mnie do tego, czym się zajmowałem.Każdy mnie krytykował.Wszyscy mówili, że nie dam rady, że mięśnie rosną powoli i nigdy nie dam rady zbudować dobrej sylwetki.Wtedy właśnie pomyślałem sobie - zrobię to na przekór wam.Własnie dlatego, że mówicie, że nie dam rady.Sądzę, że to właśnie dlatego odniosłem sukces.Kulturystyka pochłaniała każdą moją wolną chwilę.Zorientowałem się, że mam dobre warunki genetyczne do bycia kulturystą.Mam drobne kości, szerokie barki i wąskie biodra.Rozumiałem, że nie będę największym gościem na świecie, więc co mi zostało? Pobicie konkurencji rzeźbą i proporcjami! Ćwiczyłem pozowanie całymi godzinami, wyobrażając sobie, że jestem na scenie.Kiedy nadszedł czas zawodów byłem doskonale przygotowany psychicznie i fizycznie".

Rady Zane'a:
-Dbaj o to, aby w nocy zapewnić sobie dostateczną ilość snu, zarówno snu wolnofalowego, jak i snu REM (skrót wywodzi się z ang. Rapid eye movements, "szybkie ruchy gałek ocznych", jedna z faz snu, w której występują marzenia senne). Często mówi się, że sen, w czasie którego się najlepiej wypoczywa, ma miejsce przed północą. Jest to tylko częściowo zgodne z prawdą. Najgłębszego, a zarazem najbardziej relaksującego odpoczynku dostarczają pierwsze cztery godziny snu, gdyż w tym czasie fale wysyłane przez mózg wstępują w tzw. czwartą fazę snu. Podczas tej fazy, którą charakteryzuje przewaga fal delta (0.5 do 3 Hz), następuje wydzielanie hormonu wzrostu przez przedni płat przysadki. Pojawia się to 30 minut po pierwszej godzinie snu i występuje ponownie przez kolejnych 30 minut po upływie półtorej godziny. Przez resztę snu częstotliwość fal mózgowych nigdy nie spada tak nisko, nasila się natomiast faza REM i towarzyszące mu marzenia senne. Podczas fazy wolnofalowej snu następuje regeneracja organizmu. Jeśli prowadzisz intensywne treningi, faza wolnofalowa automatycznie się wydłuży. Czwartą fazę snu przerywa faza REM, w czasie której następuje synteza białek. A zatem, jeśli nie chcesz odczuwać zmęczenia i pragniesz nabrać więcej sił przed ćwiczeniami, przeznacz na sen odpowiednio dłuższy czas.

-W ciągu dnia, rano lub przed pójściem spać, poświęć trochę czasu na medytację. Dostępnych jest wiele technik medytacji, które choć mało skomplikowane, okazują się bardzo skuteczne. Wystarczy poszukać jakiegoś zacisznego miejsca, skupić się na powtarzaniu dowolnego dźwięku (np. słowa "jeden") i skoncentrować na własnym oddechu. Nawet kilkuminutowe medytacje - np. sesje 10-15 minutowe kilka razy w ciągu dnia - mogą dosłownie zmienić twoje życie.

-Nigdy nie trenuj dłużej niż trzy dni pod rząd. Aby uzyskać maksymalny przyrost masy mięśniowej, trenuj rzadziej, ale za to bardziej intensywnie. Zwłaszcza w miarę starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem podstawowe procesy metaboliczne i wydzielanie hormonów ulegają zwolnieniu, a więc żeby czynić postępy, należy intensywniej trenować i więcej odpoczywać. Mój program ćwiczeń zależy od pory roku: w zimie trenuję trzy dni w tygodniu dla utrzymania formy. Wiosną i latem ćwiczę w cyklu pięciodniowym, przez trzy dni trenując poszczególne grupy mięśni, kolejne dwa dni odpoczywając. Jesienią natomiast, kiedy chcę osiągnąć szczyt formy fizycznej, po trzech dniach treningu robię jeden dzień przerwy. Zawsze ćwiczę odpowiednio do mego samopoczucia i jeśli nie czuję oczywistej potrzeby, by trenować, nie zmuszam się do tego.
Trenujcie z mniejszymi ciężarkami, stosując wolniejsze powtórzenia, koncentrując się nad udoskonaleniem swej sylwetki. Jeśli o mnie chodzi, po każdej serii ćwiczeń, bez wyjątku, rozciągam te partie ciała, nad którymi przed chwilą pracowałem. Postępowanie takie nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, ale poprawia kształt i definicję moich mięśni.

Na każdego przychodzi czas:
Mimo,że Frank miał imponującą karierę kulturystyczną, nadszedł czas w którym pomyślał o wycofaniu się ze sportu.Krótko przed zakończeniem kariery powiedział:"Wydawało mi się że już pora odejść.Cały czas coś mi się przeszkadzało w zdobyciu formy na zawody.Naprzykład w 1980 r miałem wypadek na krótko przed Olympią.Prawie się wykrwawiłem, ale wróciłem do zdrowia na 8 tygodni przed Olympią i byłem w formie.Jadnakże 10-dniowy pobyt w szpitalu nie był zabawienny dla mięśni i straciłem 8 kilo wagi! Mimo to, zdecydowałem się na start w zawodach i chociaż byłem pełny i pocięty, to wiedzialem,że jestem daleko od swojej życiowej formy.Następnie miałem wypadek, w którym uszkodziłem pierścień rotatorów i nie mogłem ruszać ręka przez miesiąc! Po tym wydarzeniu zdecydowałem się odejść". Po odejściu na emeryturę sportową, Frank postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami z dziedziny kulturystyki, fitness i odżywiania, organizując seminaria na całym świecie.Zane wytrenował ponad 3000 w Zane Haven Bodybuilding Learning Center w Kalifornii.Frank Zane odniósł niezaprzeczalny sukces, ale sam uważa, że czegoś mu brakowało:"Nikt we mnie nie wierzył, nawet mój ojciec.Był naprawdę przeciwko kulturystyce.Dopiero wtedy, gdy moja podobizna zaczęła zdobić okładki pism i pojawiałem się w telewizji, ojciec zaczął mnie wychwalać.Nigdy jednak nie powiedział mi nic dobrego w cztery oczy.Myślę, że cały ten czas wygrywałem, zabiegając o jego względy, aby był ze mnie dumny.To właśnie historia mojego życia.Robić swoje na przekór innym". To właśnie Frank Zane.Wzór niedościgniony.

Bilans jego kariery:
1964
North American Championships - IFBB - 3
1965
Mr.East Coast - IFBB - 3
Junior Mr.America - IFBB - 1
Universe - IFBB - 1
1966
Mr.America - IFBB - 1
Mr.East Coast - IFBB - 1
Mr.East Coast - IFBB - 1
Mr.Eastern America - IFBB - 2
North American Championships - IFBB - 1
North American Championships - IFBB - 1
1967
Mr.America - IFBB - 1
Universe - IFBB - 3
1968
Mr.America - IFBB - 1
Mr.America - IFBB - 1
Mr.International - IFBB - 1
Mr.International - IFBB - 1
Universe - IFBB - 1
1969
Mr.World - IFBB - 1
Mr.World - IFBB - 1
1970
Mr.Universe - NABBA - 1
Mr.Universe - NABBA - 1
1971
Universe - Pro - NABBA - 1
1972
Mr.Olympia - IFBB - 4
Universe - Pro - NABBA - 1
Universe - Pro - NABBA - 1
1974
Mr.Olympia - IFBB,Waga lekka - 2
1975
Mr.Olympia - IFBB,Waga lekka - 4
1976
Mr.Olympia - IFBB,Waga lekka - 2
1977
Mr.Olympia - IFBB,Waga lekka - 1
Mr.Olympia - IFBB - 1
1978
Mr.Olympia - IFBB,Waga lekka - 1
Mr.Olympia - IFBB - 1
1979
Mr.Olympia - IFBB,Waga lekka - 1
Mr.Olympia - IFBB - 1
1980
Mr.Olympia - IFBB - 3
1981
Mr.Olympia - IFBB - 2
1982
Mr.Olympia - IFBB - 4


Zmieniony przez - Olympiakos w dniu 2009-11-06 20:50:50

Zmieniony przez - Olympiakos w dniu 2009-11-06 20:51:21
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 253 Wiek 28 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 13508
dobry temat ogółem! tylko dorzutcie jakieś fotki i Sog dla kolegi!

przyznaj SOG'a przyznaj SOG'a przyznaj SOG'a przyznaj SOG'a przyznaj SOG'a przyznaj SOG'a :D :D

...
Napisał(a)
Usunięty przez Banan za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 47 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 31
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


Okej to dodam kilka fotek:
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


trochę owłosiony
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


xd
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


xd
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


powaga
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


xd
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


Ulubiona poza Frank'a
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 692


Na plazy
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Początki ćwiczen siłowych-referat, literatura hlp!

Następny temat

Arthur Saxon.

MenS