SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Białko, węglowodany, tłuszcze......WEJDŹ troche info.;-)

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16782

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5742
Teraz napisze coś o BTW. Można też coś dowiedzieć się o tym z tematu http://www.sfd.pl/temat243461/ by RaskuS tylko nalezy znaleźć o tym info pierw w SPISIE TREŚCI.

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest dostarczanie jemuwęglowodanów, białka, tłuszcze, witaminy, sole mineralne i wodę.Węglowodany są głownym składnikiem energetycznym, ponieważ utleniają sie do końca, to znaczy do dwutlenku węgla i wody które ogranizm łatwo usuwa. Najkorzystniej spozywać ww złożone- wielocukrów. Podczas trawienia wielocukrów np.skrobi, uwalnia się glukoza, która wnika do krwi. Nie zachodzi niebezpieczeństwo gwałtownego przecukrzenia, jak przy spożywaniu cukrów prostych. Zbyt duża ilość węglowodanów w pożywieniu, szczególnie cukrów prostych, zmienia sie w tłuszcze gromadzone w tkance tłuszczowej, co stanowi przyczynę tycia.Cennym węglowodanem złozżonym jest błonnik. Nie ma znaczenia odżywczego, gdyż nie jest trawiony przez człowieka, ale pomaga w przesuwaniu się trawionego pokarmu w jelitach. Absorbuje też na swej powierzchni cholesterol- szkodliwą sub., która odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, powodując zmniejszanie ich światła. Węglowodany są wchłaniane z jelita do krwi. Najwazniejszymi cukrami występującymi w organiźmie są glukoza i glikogen. Obniżą zawartość glukozy we krwi nazywamy hipoglikemią, a podwyższoną hiperglikemią. Stała zawartość glukozy we krwi jest ważna dla funkcji ośrodkowego układu nerwowego, osłabienie, senność, zmęczenie, poty, drgawki, utratę przytomności, a nawet śmierć.
Stały poziom glukozy we krwi utrzymuje się dzięki sprawnemu działaniu złożonych mechanizmów regulujących, w których biora udział hormony trzustki, nadnerczy i przysadki mózgowej oraz układ nerwowy. Główną rolę w tych procesach odgrywa wątroba, która w zależności od potrzeb syntetyzuje glikogen glukozy lub odwrotnie-rozkłada go. Gdy wątroba lub trzustka funkcjonują nieprawidłowo, może dojść do podniesienia lub obniżenia poziomu cukru we krwi. Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje chorobę zwaną cukrzyca. Poziom cukru we krwi reguluje insulina-hormon trzustki.

Białka zbudowane są z węgla, wodoru, tlenu, azotu i siarki (chemia...). Niektóre zawierają poandto fosfor. Podstawowym ich składnikiem sa aminokwasy, które łączą się z sobą, tworzac peptydy. te z kolei tworzą duże łancuchy polipeptydów. Ułożenie aminokwasów w łańcuch polieptydowym może być bardzo rózne. Stąd też rozmaite są właściwości białek. Wyróżniamy białka proste i złożone. Organizm człowieka może sam syntetyzować 12 amino. spośro 20 nie zbednych do budowy organizmu. 8 musi być dostarczonych z pokarmem. Wykazuja one również aktywność biologiczną(np. jako hormony, enzymy, receptory). Białko ciała ludzkiego może powstawać wtedy gdy w pozywieniu jest komplet niezbednych aminokwasow i to w odpowiednich ilosciach i proporcjach. Orgabnizmowi są zarówno potrzebne białka roślinne jak i zwierzęce. Powinne one być jedzone jednocześnie. Białko stanowi podstawowy pokarm składnikowy komórek. W przewodzie pokarmowym białka rozkładane są przez enzymy do aminokwasów, które po przeniknięciu z jelita cienkiego do krwi rozprowadzanie sa po całym organizmie. Aminokwasy nie zużyte dp budowy białek usttrojowych zostają rozłożone. W ten sposób powstaje amoniak, który jako związek trujący jest wydalany z moczem. Regulacja metabolizmu białkowego zalezy od wegetatywnego układu nerwowego i niektórych hormonów.

Tłuszcze to związki wyższych kwasów tłuszczowych i glicerylu, nie rozpuszczalne w wodzie i lżejsze od niej. Zawierają kwasy tłuszczowe nasycone oraz kwasy nienasycone. Są one ważnym źródłem energii, stanowią zapasowy materiał energetyczny, gromadzony głównie pod skórą w tzw.podsiółce tłuszczowej. Tłuszcze to wchłonięte z przewodu pokarmowego do limfy dostają się do układu krążenia i wraz z krwią roznoszone są do różnych tkanek, w których ulegają utlenieniu lub odkładane sa w postaci tłuszczu zapasowwego. Poziom tłuszczu we krwi jest na ogól stały. Tłuszcze rozkładane są w obecności enzymu (lipazy) do glicerylu i kwasów tłuszczowych. Przemiana tłuszczowa podlega regulacji nerwowej, której ośrodkiem jest podwzgórze, oraz regulacji hormonalnej. Jesli przemiana ulegnie zaburzeniu, wystepują schorzenia, takie jak otyłość.

Niezbędne do życia są także SKŁADNIKI MINERALNE, dostarczone z wodą i pożywieniem. Niektóre z nich wystepują w dużych ilościach, są to tzw.makroelementy. Mikroelementy tio składniki występujące w małych ilościach. Wszystkie składniki mineralne sa niezbędne dio należytego funkcjonowania ustroju człowieka. Musisz więc dbac, żeby znajdowały się w odpowiednich ilościach w twoim pożywieniu. Zarówno nadmiar, jak i ich brak wywołują choroby. Wszystkie składniki mineralne wchodzące w skład komórek i tkanek oraz występujące w płynach pozakomórkowych można podzielić na makroelementy. Regulacja przemiant wodnej i mineralnej zachodzi przy udziale układu nerwowego i hormonów. Nap rzemianę wodną i mineralną wpływają hormony tylnej części przysadki mózgowj, tarczycy (reguluje szybkośc przemiany energii), przytarczyc i kory nadnerczy.

Woda jako ciecz jest niezbędna do przebiegu wszystkich procesów zyxciowych. Stanowi do 50 do 70% masy ciała. Jest dobrym rozpuszczalnikiem dla różnych substancji. Woda ma ogromne znaczenie dla człowieka, jest podstawowym składnikiem protoplazmy i płynów ustrojowych. Większość reakcji chemicznych przebiega w środowisku wodnym. Odgrywa ona również ważną rolę w przenoszeniu substancji odżywczych i różncyh metabolitów. Parowanie wody wydzielanej z potem przez skórę stanowi isttony czynnik w mechanizmie regulacji temperatury organizmu. Organuizm traci wodę z potem, moczem, kałem i przez płuca.

Rola pokarmu:
-Dostarczenie organizmowi energii, która jest konieczna do wszystkich procesów życiowych. Żródłem energii sa: w, tłuszcze, częsciowo białka.
-zaopatrzenie organizmu w materiał budulcowy, potrzebny do budowy i regeneracji komórek oraz syntezy róznych związków towarzyszacych procesom metabolizmu. Materiałem budulcowym jest przede wszystkim białko.
-regulowanie różnych waznych procesów przebiegajacych w organiżmie. Służą temu głównie witaminy, sole mineralne i woda.
Tutaj jest opisana rola itp. witamin http://www.sfd.pl/temat245565/ by Raskus
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 43 Napisanych postów 3983 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 25216
sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5742
Alesz dziękuje
Prosze się wypowiadac, może są braki w tekście?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 416 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2743
sog

..........Płacz na treningu, śmiej się podczas walki..........

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
nie chcę znów krytykować, ale było o tym nie raz i dużo więcej.
takie info można w książce do biol. znaleźć, więc po co to??
mało, krótko, nic nie wnosi, po 2 zdania napisane i nic więcej.
w jakim celu??

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 48014
jw. widze że raskus zasypuje dział nowymi artykułami gdzie znajdują sie informacje które są już na sfd, ale nie zniechęcaj się, daj coś czego jeszcze nie było albo było mało
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
tylko nie 2 zdania

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1129 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5742
Oki następnym razem poszukam także info w internecie o tym wszystkim, ale zawsze coś, a tematy z tresciak tora napisalem poszly w zapomnienie a nowicjuszy ciaglep rzybywa więc zawsze coś...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dieta 'na siłe'

Następny temat

Jak się odżywiać by byc zdrowym?==>wejdź<==

nutloveb