SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Basen a skolioza

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7366

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1050 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 25630
Witam! Chodząc na siłownie nabawiłem sie lekkiej skoliozy, lekarz zalecił mi basen i pływanie grzbietem. Na basen chodzę ok 4 miesiące i już prawie w ogóle nie odczuwam bólów kręgosłupa. Niedawno wziąłem sobie lekcje u ratownika, w celu skorygowania poprawności grzbietu. Pływam już dość dobrze technicznie, z tym, że ratownik proponuje mi aby nauczył również pływać technicznie kraulem (wiadomo dla kasy, bo jednak taka lekcja trochę kosztuję). Zastanawiam się, czy przy skoliozie kraul jest dobrym rozwiązaniem czy sam grzbiet wystarczy? Wydaje mi się, że przy grzbiecie ruch jest bardziej naturalny i bardziej wzmacnia prostowniki. Czy radzicie mi skorzystać z propozycji ratownika?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 19680 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 52805
Co umiesz tego nikt nie zabierze, ja bym chcial zeby ktos mnie uczyl plywac poprawnie kraulem

Bo tak to zawsze zabka plywam i troche kumpel mnie uczy delfinem.

W wodzie nie obciazasz kregoslupa wiec mozesz plywac.

Czy jest forma Czy nie!
Ja i tak KOKSUJE!
--==GAINER TEAM==--
AllianceBJJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 114 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6542
Mam taki przedmiot gimnastyka korekcyjna w wodzie moga ci sie przydac moje notki:
Skup się głownie na elongacji kręgosłupa, przedłużaj faze wyciągniecia.
A techniki do kraula śmiało możesz się uczyć :) tylko uczac sie musisz mieszac style ;)
Jak juz pisalem mozesz sie uczyc techniki ale kraul nie jest wskazany przy skoliozie występuje duża rotacja kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku piersiowym, która może pogłębiać towarzyszącą bocznemu skrzywieniu kręgosłupa rotację kręgów

Przykłady pływackich ćwiczeń korekcyjnych w skoliozach jednołukowych w odcinku piersiowym.
1. Na grzbiecie, ręka od strony wklęsłości skrzywienia wyciągnięta wzdłuż długiej osi ciała, druga przy tułowiu, nogi wahadłowo.
2. Jak wyżej, lecz pozycja na piersiach.
3. Jak w ćwiczeniu 1 i 2, lecz nogi do stylu klasycznego.
4. Na grzbiecie, dłoń od strony wklęsłości skrzywienia założona na kark ( łokieć pod lustrem wody ), drugie ramię wykonuje ruch do „ prymitywnego” lub kraula na grzbiecie, nogi wahadłowo.
5. Na grzbiecie, dłonie splecione na plecach ( ręka od strony wklęsłości skrzywienia założona od góry, druga od dołu ), łokciem pod lustrem wody, nogi wahadłowo.
6. Jak w ćwiczeniu 5 , lecz dłonie trzymają deskę znajdującą się pod plecami ( łokieć ręki założonej od góry pod lustrem wody ).
7. Jak w ćwiczeniu 4,5,6, lecz nogi wykonują ruchy do stylu klasycznego.
8. Na grzbiecie, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała trzymają deskę, nogi wahadłowo – ręka po stronie wypukłości skrzywienia wykonuje pokładankę do „ prymitywnego” (przeniesienia ramienia pod lustrem wody).
9. Jak w ćwiczeniu 8, lecz dokładanka jest wykonana do kraula na grzbiecie.
10. Na piersiach, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała trzymają deskę, nogi wahadłowo – ręka po stronie wypukłości skrzywienia wykonuje dokładankę do kraula na piersiach.
11. Na piersiach, nogi do stylu klasycznego, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała trzymają deskę – kończyna górna po stronie wypukłości skrzywienia wykonuje ruch do stylu klasycznego.
12. Jak w ćwiczeniu 8 i 9 , lecz bez deski.
13. Jak w ćwiczeniu 8, 9, 10, 11, lecz na rękę pracującą złożona jest „łapka pływacka”
Przykłady asymetrycznych pływackich ćwiczeń korekcyjnych w skoliozach w odcinku lędźwiowym.
1. Na grzbiecie, noga wahadłowo – na drugiej nodze od strony wklęsłości skrzywienia, na wysokości „kostki”, założone „skrzydełko” ( przeciwdziała jej tonięciu).
2. Jak w ćwiczeniu 1 , lecz na piersiach.
3. Na grzbiecie, nogi wahadłowi - na nodze od strony wypukłości skrzywienia założona płetwa.
4. Jak w ćw.3, lecz na piersiach.
5. Na piersiach lub na grzbiecie, nogi wahadłowo - na nodze od strony wklęsłości skrzywienia założone skrzydełko, na drugiej płetwa.
6. Na grzbiecie, kończyna dolna od strony wklęsłości skrzywienia wyprostowana (wskazane jest założenie na nią w okolicy kostki „skrzydełka” - przeciwdziałając jej tonięciu), noga od strony wypukłości skrzywienia wykonuje ruch do stylu klasycznego.
7. Jak w ćw.6, lecz na piersiach.
W skoliozie jednołukowej w odcinku lędźwiowym praca ramion powinna charakteryzować się symetrycznymi ruchami (patrz przykłady symetrycznych korekcyjnych pływackich ćwiczeń, stosowane we wszystkich typach skolioz).

Przykłady asymetrycznych pływackich ćwiczeń korekcyjnych w skoliozach jednołukowych piersiowo - lędźwiowych
1. Na grzbiecie, ręka od strony wklęsłości skrzywienia wyciągnięta, druga przy tułowiu, nogi wahadłowo - na nogę od strony wypukłości skrzywienia zakładany płetwę.
2. Jak wyżej, lecz na piersiach. . ,
3. Na grzbiecie, dłonie splecione na plecach (ręka od strony wklęsłości skrzywienia od góry, druga od dołu) tak, aby łokieć ręki był zanurzony pod lustrem wody, noga od strony wklęsłości . wyprostowana (wskazane jest założenie na nią w okolicy kostki „skrzydełka"), kończyna dolna od strony wypukłości skrzywienia wykonuje ruch do stylu klasycznego.
4. Jak w ćw.3, lecz dłonie trzymają deskę podłożoną pod plecy i częściowo pod głowę.
5. Jak w ćw.3 i 4, lecz nogi wykonują ruch wahadłowy, na nogę od strony wypukłości skrzywienia założona płetwa.
6. Na grzbiecie, dłoń od strony wklęsłości skrzywienia założona na kark (łokieć pod lustrem wody ), ręka od strony wypukłości skrzywienia wykonuje ruch pod lustrem wody do maksymalnego zgięcia w stawie barkowym, następnie przywiedzenie ręki do tułowia, nogi wahadłowo, na kończynę dolne od strony wypukłości skrzywienia założona płetwa.
7. Jak w ćwiczeniu 6, lecz ręka jest przenoszona nad lustrem wody.
8. Na grzbiecie, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała trzymają deskę za jej bliższy brzeg, nogi wahadłowo (na kończynę dolną od strony wypukłości skrzywienia założona płetwa), przywiedzenie ręki od strony wypukłości skrzywienia do uda i przeniesienie jej do maksymalnego zgięcia w stawie barkowym (ręka może być przenoszona nad lub pod lustrem wody).
9. Na piersiach, ręka od strony wklęsłości skrzywienia wyciągnięta wzdłuż długiej osi ciała trzyma deskę za jej dalszy brzeg („czub” deski ), druga kończyna górna przy tułowiu, nogi od strony wklęsłości wyciągnięte („skrzydełko” założone w okolicy kostki ), druga noga wykonuje ruch do stylu klasycznego.
10. Na piersiach, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała trzymają deskę za jej bliższy brzeg, noga od strony wypukłości skrzywienia wyprostowana, druga w ruchu do stylu klasycznego, ręka od strony wypukłości skrzywienia wykonuje dokładankę do kraula na piersiach.
11. Jak w ćwiczeniu 9,10, lecz nogi wykonuję ruch wahadłowy, na nogę od strony wypukłości skrzywienia założona płetwa.
Przykłady asymetrycznych korekcyjnych pływackich ćwiczeń w skoliozach dwułukowych piersiowo -lędźwiowych
1. Na grzbiecie, ręka od strony wklęsłości skrzywienia w odcinku piersiowym wyciągnięta wzdłuż długiej osi ciała, druga kończyna górna przy tułowiu, nogi wykonuję ruch wahadłowy, na nogę od strony wypukłości skrzywienia w odcinku lędźwiowym założona płetwa.
2. Na piersiach, ręka od strony wklęsłości skrzywienia w odcinku piersiowym wyciągnięta wzdłuż długiej osi ciała trzyma deskę za jej dalszy brzeg ( „czub” deski), druga kończyna górna przy tułowiu, nogi wahadłowo, na kończynę dolną od strony wypukłości skrzywienia w odcinku lędźwiowym założona płetwa.
3. Jak w ćwiczeniu 1 i 2, lecz noga od strony wklęsłości skrzywienia w odcinku lędźwiowym wyprostowana ( „skrzydełko „ założone w okolicy kostki ),, druga noga wykonuje ruch do stylu klasycznego.
4. Na grzbiecie, dłonie splecione na plecach tak, aby kończyna górna od strony wklęsłości skrzywienia w odcinku piersiowym była założona od góry ( łokieć pod lustrem wody ), druga kończyna natomiast od dołu, nogi wykonują ruch wahadłowy, na nogę od strony wypukłości skrzywienia w odcinku lędźwiowym założona płetwa.
5. Jak w ćwiczeniu 4, lecz dłonie trzymają za przeciwległe brzegi deskę pływacką, położoną pod plecy.
6. Na grzbiecie, dłoń kończyny górnej od strony wklęsłości skrzywienia w odcinku piersiowym na karku ( łokieć pod lustrem wody ), druga ręka jest przenoszona pod lustrem wody do maksymalnego zgięcia w stawie barkowym, po czym następuje przywiedzenie jej do tułowia, nogi wahadłowo, na rękę od strony wypukłości skrzywienia założona płetwa.
7. Jak w ćwiczeniu 6, lecz ręka jest przenoszona nad lustrem wody.
8. Jak w ćwiczeniu 6 i 7, lecz na kończynę górną nałożona „łapka pływacka”
9. Na piersiach , ręka od strony wklęsłości skrzywienia wyciągnięta wzdłuż długiej osi ciała trzyma z deskę za jej bliższy brzeg, druga ręka wykonuje pokładankę do kraula na piersiach, nogi wahadłowo, na kończynę dolną od strony wypukłości skrzywienia w odcinku lędźwiowym założona płetwa.
10. Jak w ćwiczeniu 9, lecz ręka wyciągnięta wzdłuż osi ciała nie trzyma deski.
11. Jak w ćwiczeniu 9 i 10, lecz noga od strony wklęsłości skrzywienia w odcinku lędźwiowym wyprostowana („skrzydełko” złożone w okolicy kostki), druga noga wykonuje ruch do stylu klasycznego.
12. Jak w ćwiczeniu 9, lecz ręka wykonuje ruch do stylu klasycznego.
Przykłady symetrycznych korekcyjnych pływackich ćwiczeń stosowane we wszystkich typach skolioz
1. Na piersiach, ramiona wyciągnięte do góry 9 maksymalne zgięcie w stawach barkowych, maksymalny wyprost w stawach łokciowych ), dłonie złączone, nogi wahadłowo.
2. Na grzbiecie, ramiona wyprostowane, wyciągnięte do góry, dłonie splecione, nogi wahadłowo.
3. Jak w ćwiczeniu 1,2, lecz wyciągnięte ramiona trzymają deskę.
4. Jak w ćwiczeniu 1, 2, 3, lecz nogi wykonują ruch do stylu klasycznego – po odepchnięciu nogi długa faza poślizgu z czynną elongacją tułowia.
5. Na piersiach, nogi wyciągnięte, złączone ( deska „skrzydełka” lub pływaki założone w okolicy podudzi ), ramiona wykonują ruch do stylu klasycznego – krótka faza pracy ramion i długa faza poślizgu, z czynną elongacją tułowia.
6. Na grzbiecie, pływaki założone w okolicy pasa, nogi wyciągnięte złączone ( deska lub pływaki założone w okolicy podudzi ), ramiona przenoszone symetrycznie pod lustrem wody do maksymalnego wyciągnięcia w górę – wytrzymania z czynną elongacją tułowia! – symetryczne przywiedzenie ramion do tułowia.
7. Jak w ćwiczeniu 6, lecz ramiona są przenoszone nad lustrem wody.
8. Na grzbiecie, ramiona wyprostowane wyciągnięte w górę ( czynna elongacja tułowia), nogi wyprostowane i złączone 9 deska lub pływaki w okolicy podudzi ) – przywiedzenie jednego ramienia do tułowia i przeniesienie ( pod lub nad lustrem wody ) do pozycji wyjściowej – wytrzymanie ( elongacja )! –zmiana ramienia. W wersji łatwiejszej ramiona trzymają deskę za jej bliższy brzeg.
9. Jak w ćwiczeniu 8, lecz ramiona wykonują ruchy do stylu grzbietowego.
10. Jak w ćwiczeniu 8, 9, lecz nogi wykonują ruch wahadłowy.
11. Na piersiach, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała trzymają deskę za jej bliższy brzeg, nogi wahadłowo – naprzemianstronna praca ramion do kraula na piersiach ( po pełnym cyklu ruchowym jednego ramienia wytrzymanie w fazie elongacji ).
12. Jak w ćwiczeniu 11, lecz bez deski.
13. Jak w ćwiczeniu 11, 12, lecz nogi wykonują ruchy do stylu klasycznego (zsynchronizować fazę pracy nogi z fazą przygotowawczą ramienia ), po fazie pracy nogi wytrzymanie w fazie elongacji.
14. Na grzbiecie symetryczne przeniesienie ramion wzdłuż długiej osi ciała ( nad lub pod lustrem wody ), wytrzymanie z czynną fazą elongacji, symetryczne przywiedzenie ramion do tułowia, nogi wahadłowo.
15. Jak w ćwiczeniu 14, lecz nogi wykonują ruchy di stylu klasycznego.
16. Kraul na piersiach w pełnej formie.
17. Styl klasyczny z długą fazą poślizgu.
18. Styl grzbietowy w pełnej formie.
2

Trzeba być zdrowym jak koń a zwłaszcza serce trzeba mieć jak dzwon

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Szukam miejscówki pod siłownie SŁUPSK

injelly