BCAA to skrót od angielskich słów Branched – Chain Amino Acid, co oznacza aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach. Do aminokwasów tych zaliczamy L-leucynę, L-walinę i L-izoleucynę. Wszystkie trzy zaliczamy do tak zwanych aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że musimy dostarczyć je z zewnątrz, gdyż nasz organizm nie wytwarza ich samodzielnie.
W przeciwieństwie do pozostałych aminokwasów BCAA charakteryzują się specyficzną budową chemiczną oraz specyficznym metabolizmem. Aminokwasy te metabolizowane są głównie w mięśniach, a nie w wątrobie.
BCAA to jednocześnie najczęściej polecany, a zarazem krytykowany i wyśmiewany suplement.
W jaki sposób działa BCAA?
Istnieją dowody w postaci wyników badań naukowych, iż stosowanie BCAA może:
• zmniejszyć nasilenie procesów katabolicznych w obrębie tkanki mięśniowej,
• przyspieszyć odnowę powysiłkową pobudzając proces syntezy białek mięśniowych,
• zmniejszyć zmęczenie ośrodkowe ograniczając przenikanie tryptofanu do mózgu,
• zmniejszyć bolesność powysiłkową,
• wspomóc spalanie tłuszczu
Aminokwasy rozgałęzione mogą stanowić alternatywne paliwo dla mięśni w momencie kryzysu energetycznego. Spożycie aminokwasów rozgałęzionych przed wysiłkiem fizycznym dostarcza „alternatywnego surowca energetycznego” i zabezpiecza tym samym białka mięśniowe przed rozpadem.
Podczas intensywnego treningu spada poziom glikogenu oraz BCAA w mięśniach. Zmniejszenie stężenia BCAA w mięśniach sprawia, iż do mózgu dociera więcej tryptofanu. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu stężenia serotoniny, która odpowiedzialna jest za pojawienie się uczucia zmęczenia i senność. Dostarczenie rozgałęzionych aminokwasów hamuje transport tryptofanu do mózgu i zapobiega zmęczeniu, pozwalając na wydłużenie czasu trwania treningu.
Dotychczasowe badania nie wykazały skutków ubocznych u zdrowych osób stosujących suplementację BCAA. Stwierdzono, iż przyjmowanie preparatu w zalecanych dawkach jest bezpieczne.
Proponowane dawkowanie to przyjęcie porcji około 10-15g (w zależności od wagi danej osoby) na około 30 minut przed rozpoczęciem treningu, szejk można wzbogacić również o węglowodany.
Po treningu siłowym największe znaczenie ma białko, a dokładnie aminokwasy, z których się składa.
Po treningu niezbędny będzie cały pakiet aminokwasów, z tego względu najlepiej sprawdzi się wówczas odżywka białkowa lub posiłek, w którym znajdzie się źródło pełnowartościowego białka. Dobrymi opcjami są drób lub wołowina. Sprawdzić może się również ryba lub jajka.
W posiłku powinny znaleźć się również węglowodany, które wpłyną na insulinę, a ta nasila transport aminokwasów i glukozy do komórek mięśniowych.
Podsumowując, BCAA polecam stosować
przed treningiem. Natomiast po treningu najlepiej sprawdzi się odżywka białkowa z bananem lub posiłek ze źródłem pełnowartościowego białka i dodatkiem węglowodanowym, przykładowo pierś z kurczaka z białym ryżem.
