SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Art. "Trening na czczo. Fakty i mity"

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5641

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 696
Wokół treningu na czczo, zarówno siłowego jak i aerobowego, krąży wiele mitów i zabobonów. Faktycznie, aktywność fizyczna wykonywana w niedługim okresie po przebudzeniu, niepoprzedzona choćby lekkim śniadaniem, może okazać się zadaniem bardziej wymagającym niż sesja wykonana po uprzednim spożyciu kilku posiłków. Wiele osób uważa, że taki trening jest jałowy, powoduje straty jedynie masy mięśniowej i nie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału mięśni. Czy tak jest w istocie?Nieprawdą jest, że trening siłowy wykonany na czczo jest bezowocny. Sam wysiłek oporowy aktywuje specjalny kompleks enzymatyczny ( mTORC), który inicjuje syntezę białek mięśniowych. Oczywiście z racji niewielkiej dostępności składników odżywczych po zakończeniu wysiłku, należy w miarę szybko dostarczyć organizmowi węglowodanów i aminokwasów (ze szczególnym uwzględnieniem leucyny) zawartych np. w mięsie, jajach, rybach, nabiale, odżywkach białkowych czy suplementach.

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest to, że w badaniach, w których porównywany był wpływ treningu na czczo z treningiem prowadzonym po spożyciu węglowodanów, zaobserwowano, że w okresie odnowy potreningowej u głodnych sportowców odpowiedź insulinowa na powysiłkowe spożycie węglowodanów była zdecydowanie lepsza. Fakt ten może mieć istotne znaczenie dla procesów regeneracyjnych zachodzących w obrębie tkanki mięśniowej.

Trening wykonywany na czczo oprócz tego, że może być skuteczny w wywoływaniu hipertrofii mięśniowej, ma jeszcze inne walory. Okazuje się, że w wypadku wykonywania ćwiczeń „na pustym baku”, mięśnie w okresie powysiłkowym chętniej wyłapują składniki odżywcze, takie jak węglowodany czy kwasy tłuszczowe. Resynteza glikogenu może być nawet trzykrotnie wydajniejsza niż w wypadku treningu po posiłku zawierającym węglowodany.

W przypadku osób odchudzających się istotne znacznie ma również fakt, że trening aerobowy wykonywany na czczo powoduje zdecydowanie większe zużycie kwasów tłuszczowych niż trening wykonywany po posiłku zawierającym węglowodany. Autorzy badań dowiedli, że sesje wykonywane na czczo zwiększają zdolność adaptacyjne mięśni do wykorzystywania źródeł tłuszczowych, co usprawnia proces odchudzania...cd na: http://potreningu.pl/artykuly/235/trening-na-czczo--fakty-i-mity 

www.PoTreningu.pl www.sfd.pl Faftaq/Knife/Bull

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 27 Wiek 36 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 165
Super! Tego szukałem! SOG! :)

Czyli nie jest błędem, jeśli z rana zaraz p przebudzeniu 5 minut się porciągam, wypiję espresso (tu na pusty żołądek jest trochę ryzykowne - ryzyko wrzodów) i uderzam na basen, gdzie robię tylko 30 basenów (750m) wracam do domu i w ciągu 15minut dostarczam spore ilości białka?

Pain is weakness leaving Your body.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2183 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 23737
...a węgle przed/ po gdzie?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 27 Wiek 36 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 165
No właśnie bez węgli - bo przed to nie, żeby organizm czerpał energię ze sporej tkanki tłuszczowej, a po to po co, skoro praca/wysiłek został zakończony i energii nie potrzeba :) Za to białko? A i owszem. I to dużo.
1

Pain is weakness leaving Your body.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Art. "Obiad w diecie redukcyjnej"

Następny temat

Zmniejszenie obwodów mięśni dla trójboisty-prośba do fachowców !

WHEY premium