SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Art. Czy trenować do upadku mięśniowego??

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16273

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2336 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16916
Znalazłem mało artykułów na ten temat, a wydaje mi się ciekawy..

A mianowicie: Czy trenować do upadku mięśniowego??

Wpływ obu rodzajów treningów na poziom hormonów, siłę i moc mięśni

"To niby miała być pełna seria?" - pyta Twój kolega z siłowni. "Nie doszedłeś do załamania mięśni! Jak zamierzasz urosnąć, skoro nie wyczerpujesz mięśni? Mogłeś zrobić jeszcze ze 2 powtórzenia!!
Gadaj zdrów myślisz sobie. Doprowadzenie mięśni do krańcowego wyczerpania na każdym treningu, może prowadzić do obniżenia hormonów i przetrenowania!

Wg najnowszych badań opublikowanych w Journal of Applied Physiology trening kończący się załamaniem w każdej serii prowadzi do obniżenia poziomy IGF-1 i testosteronu oraz większej, niż u zawodników, produkcji kortyzolu.

Ochotnicy w tym badaniu ćwiczyli 2x w tygodniu, stosując dzielony program treningu oporowego. Jedna grupa trenowała do całkowitego załamania mięśniowego w każdej serii, podczas gdy druga kończyła serie przed momentem załamania. Badacze zdefiniowali załamanie mięśniowe, jako moment, w którym badany nie był w stanie wykonać kolejnego powtórzenia lub ciężar podczas serii był nieruchomy przez dłużej niż 1 sekundę. Po zakończeniu trwających 16 tygodni treningów, u badanych ćwiczących do załamania mięśniowego stwierdzono obniżenie poziomu IGF-1 i wzrost
IGFBP-3, czyli białek wiążących IGF. Dodatkowo u grup, która nie ćwiczyła do załamania stwierdzono niższy poziom kortyzolu oraz wyższe stężenie testosteronu w osoczu w fazie regeneracji. Co ciekawe, pomiary wykazały, że obie grupy miały podobny przyrost siły w wyciskaniu na ławce, w przysiadach i sile.

Dieta wysokobiałkowa zwiększa regenerację IGF-1

Niedobór białka lub energii może być przyczyną zmniejszenia ilości IGF-1 w krwiobiegu podczas intensywnego treningu. Przyjmowanie białka ma bezpośrednie przełożenie na poziom IGF-1. W jednym z badań postanowiono sprawdzić, jak różna ilość przyjmowanego białka wpłynie na poziom IGF-1 w osoczu. badani przez 5 dni żyli na głodowych racjach, co spowodowało znaczne obniżenie IGF-1 w osoczu, potem zaś byli przez 5 dni karmieni wg określonego schematu: diety normalnej, diety niskobiałkowej i niskoenergetycznej.
W tym czasie u ochotników na diecie normalnej (35kcal/kg i 1.35g/kg białka dziennie) podniósł sie poziom IGF-1 do około 70% poziomu sprzed okresu głodu, podczas gdy w diecie niskobiałkowej (0.43g/kg białka dziennie) poziom IGF-1 osiągnął zaledwie 50% wartości wyjściowej i to w czasie o 2 dni dłuższym, niż w przypadku normalnej diety. Spożywanie dużych ilości białka jest bardzo ważne podczas intensywnego treningu.

Rób wymuszone powtórzenia, drop sety i negatywy od czasu do czasu


Trening do załamania powinien mieć swoje miejsce w Twoim programie, jednak nie możesz kończyć załamaniem każdej serii. Doprowadzenie mięsni do załamania lub robienie wymuszonych powtórzeń jest jak wyprawa z kumplem do baru - to fajna sprawa, ale jak będziesz robił do zbyt często, staniesz sie chudy jak Kid Rock. Wymuszone powtórzenia mogą stać się jedną z metod, jednak pamiętaj, że odzyskiwanie sił po takim treningu odbije się na Twoim organizmie.

Kluczowe punkty

Trening do załamania przez dłuższy okres czasu może prowadzić do zmniejszenia ilości IGF-1 i testosteronu w osoczu.
IGFBP-3 działa jak przechowalnia IGF-1 i pozwala chronić jego działanie.

Więc jeśli przygotowujesz się do konkursu w wyciskaniu na ilość, to trening do załamania da Ci lepsze efekty. Jeśli jednak trenujesz dla masy mięśniowej, to za sprawą zwiększonego poziomu testosteronu, zmniejszonego kortyzolu i ogólnie katabolizmu, powinieneś stosować trening bez załamań...



Artykuł częściowo zaczerpnięty z magazynu Fitness Authority październik 2007


Pozdro!!

Zmieniony przez - KAROL_PL w dniu 2007-12-23 18:58:43

Zmieniony przez - KAROL_PL w dniu 2007-12-23 19:00:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347418
Witam



Czym w ogóle jest upadek mięśniowy ?


Mówiąc w wielkim uproszczeniu upadek mięsniowy to sytuacja, w której podczas serii danego ćwiczenia nie jestesmy w stanie wykonać kolejnego powtórzenia. Najcześciej dotyczy to przedziałów powyżej 3-5 powtórzeń. W przypadku, kiedy trenujemy pod siłę i bijemy maksy to niezaliczenie boju ciężko nazwac upadkiem mięsniowym, gdyż na dobrą sprawę nie dojdzie do jego zmęczenia ani kumulacji mleczanu i innych produktów przemian metabolicznych. Zatem tutaj najczesciej mamy do czynienia z "upadkiem" centralnego układu nerwowego, jeśli można to tak w ogóle nazwac. Jest to o wiele większe przeciążenie dla naszego organizmu i to prędzej doprowadzic może do przetrenowania czy zatrzymania efektów.

Czy można trenowac do upadku mięsniowego ?


Jak najbardziej, pod warunkiem że mamy opanowaną poprawną technikę. Osoby początkujące powinny wystrzegać się tego i trenować z zapasem. Pamiętajmy, iż przy ostatnich powtórzeniach zaczyna się walka o przetrwanie i czasami wykonujemy zupełnie inne ruchy a organizm zaczyna aktywować inne jednostki motoryczne ze wzgledu na duże zmęczenie. Tutaj wzrasta ryzyko kontuzji. Natomiast osoby bardziej zaawansowane mogą sobie na to pozwolić, gdyż z reguły nawet ostatnie powtórzenie będzie podobne do pierwszego. Jednakże unikałbym upadków w pierwszych tygodniach nowego planu. Sama zmiana programu będzie wystarczającą stymulacją do hipertrofii. Trenowanie do upadku może być więc metodą intensyfikacyjną, którą wprowadzimy po kilku tygodniach. Ponadto trenowanie do wyczerpania, szczególnie w głównych cwiczeniach takich jak martwy ciąg, przysiad czy wyciskanie, spowolni proces budowania siły. Jeśli więc komuś zależy na tym parametrze to powinien trenować z daleka od maksa i kształtować sprawnośc układu nerwowego zamiast go przeciążać. Przypuścmy, że czyimś maksem w wyciskaniu leżac jest 100kg x 5, proponuję więc zaczac cyk od :


Tydzień 1-80kg, 3 x 5-bardzo lekko
Tydzień 2-82,5kg, 3 x 5-lekko
Tydzień 3-85kg, 3 x 5
....
Tydzień 9-100kg, 3 x 5-prawdopodobnie z dużym zapasem


W kolejnych, ostatnich tygodniach mezocyklu możemy pójśc na całośc i prawdopodobnie dojdziemy do 110/115 x 5.


Pozdrawiam

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 978 Wiek 5 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15649
Ja w ostatnich seriach danego cwiczenia zawsze dochodze do zalamania. Efekty mam bardzo dobre moj kumpel czesto sie opieprza i nie robi na maxa, efekty ma gorsze.

Co nie znaczy, ze trzeba w kazdym cwiczeniu i kazdej serii, na kazdym treningu dochodzic do zalamania i dobijac sie wymuszonymi/negatywami/niepelnymi powtorzeniami bo to glupota.

Zmieniony przez - malysz666 w dniu 2007-12-23 19:20:10

Gdy przychodzi pacjent z dusznosciami i kaszlem widze limfangioleiomiomatoze, a nie zapalenie płuc...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2336 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16916
No ja mam tak samo Ostatnia seria do jest max.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 386 Napisanych postów 37478 Wiek 4 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 126446
ja powiem z własnego doświadczenia że trening z zapasen nie jest gorszy od tego na maxa- efekty sa conajmniej takie same, a jeżeli "praktykowanie" owego treningu na maxa jest zbyt częste to efekty moga byc b. często odwrotne od zamierzonych- spadek masy, częsciej siły, a najczęsciej poważna stagnacja.

także nieskoordynowanie "opiepszanie się" nie jest dobra metodą.

mysle, żwęc, że potrzebna jest rozważna i przynajmniej po części planowana zarówno metoda trenowania do upadku, jak i pewnego oszczędzania sie...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 6083 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 33055
Całkiem Si. Jedno mi nie pasuje:

"Więc jeśli przygotowujesz się do konkursu w wyciskaniu na ilość, to trening do załamania da Ci lepsze efekty. Jeśli jednak trenujesz dla masy mięśniowej, to za sprawą zwiększonego poziomu testosteronu, zmniejszonego kortyzolu i ogólnie katabolizmu, powinieneś stosować trening bez załamań..."

Zależy od priorytetu ale napewno nie jest tak jak napisane wyżej..

Jesli ktoś trenuje typowo siłowo i jego celem jest maksylane rozwinięcie siły może to robić różnymi metodami jednak seria do załamania w ogóle nie bedzie tutaj kluczowa.

Kluczem w rozwoju siły jest wprowadzenie organizmu w stan stresu związanego z submaksymalnym, maksymalnym a nawet supramaksymalnym obciążeniem ! Mozna stosować również metodę izometryczną. Powtórzenia z zatrzymaniem i to nie jedenym

Kluczem zaś w treningu kulturystycznym jest uzyskanie superkompensacji poprzez maksymalne dokrwienie mięśni/rozciągniecię ich oraz izolacje + stałe napięcie podczas wykonywanych cwiczeń/ oczywisci czynników które ce****ą metodę bodybulding jest dużo więcej. W kulturystyce jesli chodzi o trening liczy się intensywność która doprowadzi do stanu zmęczenia i pozwoli nam po odpowiedniej regeneracji wprowadzic organizm w stan superkompensacyjny.

Takie moje zdanie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1683 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 27917
Generalnie osobiscie wole zrobic jedno powtorzenie za malo ni za duzo. Art fajnie sie czytalo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 682 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 14788
_YaKuZa_
Powtórzenia z zatrzymaniem i to nie jedenym
Chodzi Ci o to by "robić" izometrie w jednym powtórzeniu kilkakrotnie? Jeżeli możesz to prosiłbym o głębsze wniknięcie w ten temat
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 115 Napisanych postów 11455 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 83143
Zaczynasz ruch ,w połowie powiedzmy robisz przerwe w podnoszeniu ,zatrzymanie na 1 sekunde i dalej kontynuacja ruchu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 682 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 14788
Dj_Smalec no tak, ale mi chodzi o to, że podczas wykonywania jednego powtórzenia robisz izometrie kilka razy...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 115 Napisanych postów 11455 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 83143
No czyli robisz kilka przerwy podczas wykonywania ruchu ,np w 1 w fazie negatywnej i 1 w fazie pozytywnej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 978 Wiek 5 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15649
A ja wygrzebalem cos ciekawego i sie tym z wami podziele

Napisaliscie ze trening do zalamania powoduje spadek aktywnosci IGF-1 w organizmie, jest to spowodowane tym, ze powstajacy kwas mlekowy czesciowo niszczy niektore receptory do ktorych IGF-1 sie przylacza. Do tej chwili wszystko sie zgadza, ale... organizm sobie z tym radzi poprzez odciecie 3 peptydow z lancucha IGF-1 przez co powstaje N-terminalny trójpeptyd - Des(1-3)IGF-1, jest on nawet 10x bardziej anaboliczny od zwyklego IGF-1 i ma zdolnosc przylaczania sie do zmienionych receptorow.

Wiec jedziemy na maxa.

Gdy przychodzi pacjent z dusznosciami i kaszlem widze limfangioleiomiomatoze, a nie zapalenie płuc...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan na mase, poprawki

Następny temat

Plan Treningowy ! Jest OK ??

WHEY premium