SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aromatyzacja androgenów - znaczenie

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8742

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10891 Napisanych postów 49860 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam, artykuł jest w całości mojego autorstwa na podstawie podanej literatury. Niektóre ze zdań zostały przepisane, część jest moim wolnym tłumaczeniem angielskiego, jednak w większości jest to wiedza którą wyczytałem na ten temat i opisałem moimi słowami.AROMATYZACJA ANDROGENÓW I ROLA ESTROGENÓW U MĘŻCZYZNKilka słów wstępu.

Jak to przeważnie bywa, wszystko co zakazane jest ciekawe i pociągające. Właśnie z tego powodu zainteresowałem się dopingiem farmakologicznym. Czytając różne i publikacje na ten temat, jedna rzecz nie dawała mi spokoju, mianowicie aromatyzacja testosteronu w estrogen. Nie wiedziałem dlaczego tak się dzieje, ani czym to jest spowodowane. Najczęstszymi informacjami na ten temat były takie, że estrogeny są złe, powodują ginekomastię, zwiększoną retencję wody oraz akumulacje tkanki tłuszczowej. Zgłębiając wiedzę na ten temat okazało się, że aromatyzacja to tylko czubek góry lodowej, gdzie pod niewidoczną częścią kryje się ważna rola estrogenów w gospodarce hormonalnej dorosłego mężczyzny.
Skłoniło mnie to do podzielenia się z Wami moją nowo nabytą wiedzą.Postaram się tutaj wyjaśnić w miarę prosty sposób to co się dzieje, pomijając zbyt szczegółowe lub zrozumiałe tylko dla wykształconych w tym kierunku osób (dodam że ja nie jestem )


Receptory i hormony

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano że estrogeny nie maja żadnego wpływu na męski organizm, aż do momentu odkrycia receptorów estrogenowych ER-α i ER-β (w jednym ze źródeł znalazłem informacje o ER-γ, jednak nie został jeszcze dostatecznie zbadany). Receptory te znajdują się w różnych miejscach organizmu, między innymi w mózgu, kościach i układzie sercowo-naczyniowym. W pobliżu receptorów estrogenowych stwierdzono obecność receptorów androgenowych oraz aromatazy, która konwertuje androgeny do estrogenów.

Zanim przejdę do konkretów na temat aromatyzacji, spróbuje wyjaśnić dlaczego jest ona konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Otóż najbardziej aktywny estrogen - estradiol jest produkowany w męskim organizmie w komórkach Leydiga, Sertoliego i plemnikotwórczych, czyli generalnie w jądrach. Na uwagę zasługuje fakt, że ilość estradiolu wyprodukowanego przez jądra stanowi około 15-20 % całej ilości krążącej we krwi. 60 % estradiolu pochodzi z konwersji testosteronu a następne 20 % z konwersji estronu.
Estron jest hormonem z grupy estrogenów, otrzymywany w wyniku aromatyzacji innego androgenu - androstendionu, wytwarzanego przez korę nadnerczy. Jak łatwo policzyć, około 80% występującego w męskim ciele estrogenu zawdzięczamy aromatyzacji androgenów. Głównym źródłem estradiolu u mężczyzn jest tkanka tłuszczowa i mózg, w którym znajduje się 3 razy więcej aromatazy niż u kobiet. Za funkcjonowanie organizmu odpowiada poziom każdego z hormonów oraz ich stosunek, który jest kontrolowany przez aromatyzację.


Aromataza

Czym jest aromataza? Skoro już wiemy po co jest nam ten związek wypada go jakoś scharakteryzować. Aromataza P450 jest enzymem biosyntezy hormonów steroidowych, kodowanym przez gen CYP 19. Składa się z 308 aminokwasów i konwertuje androgeny w estrogeny. Jak ona wygląda można zobaczyć na rysunku poniżej.


Na rysunku poniżej widzimy jak aromataza konwertuje testosteron do estradiolu. Widzimy usunięcie grypy metylowej, aromatyzację pierścienia A w testosteronie i dołączenie wodoru do tlenu.


Tutaj jest pokazane krok po kroku co robi aromataza.


Estrogeny a my.

W tej części opiszę jaką funkcję pełni u mężczyzn estrogen, z tym że zacznę od części najbardziej istotnej dla kulturystów, a potem wypiszę resztę rzeczy.


Regeneracja

Estrogeny wpływają na zużycie glukozy w tkance mięśniowej. Związane jest to ze zmianą dostępności dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (glucose 6-phosphate dehydrogenase - D6PD). Enzym ten determinuje szybkość syntezy kwasów nukleinowych i lipidów w komórce w celu regeneracji tkanki mięśniowej. Po uszkodzeniu mięśnia poziom D6PD rośnie dramatycznie co pomaga w jego odbudowie.

Poziom D6PD jest ściśle związany z ilością estrogenów, co zostało potwierdzone badaniami. W skrócie, porównano stężenie D6PD w mięśniu po kuracji testosteronem propionate oraz innym niearomatyzującym anabolikiem. W drugim przypadku ilość D6PD była znacznie mniejsza niż w pierwszym.


GH/IGF-1
Okazuje się że estrogeny odgrywają znaczną role w produkcji IGF-1 oraz hormonu wzrostu. IGF-1 odpowiada za anaboliczne działanie GH (większa retencja azotu, zwiększona synteza białek, namnażanie komórek mięśniowych - proliferacja). Porównując działanie po podaniu testosterony wraz z anty-estrogenem (tamoxifen) i bez, stwierdzono że w przypadku niepodawania anty-estrogenu poziom IGF-1 i GH był wyższy.
Ciekawy jest fakt że przy podaniu nandrolonu który nie ulega aromatyzacji, poziom GH i IGH-1 też był podniesiony.

Receptory
Estrogeny zwiększają koncentrację receptorów androgenicznych w niektórych tkankach. Po badaniu stwierdzono ze jest to skutkiem zwiększonej produkcji receptorów lub obniżenie ich szansy na rozpad (zanik, nieprawidłowe działanie ?)

Syndrom chronicznego zmęczenia
Estrogen pełni ważną rolę w aktywności serotoniny. Serotonina jest jednym z podstawowych neuroprzekaźników w mózgu. Zakłócenia w pracy tego neuroprzekaźnika prowadzą do syndromu chronicznego zmęczenia (spadek koncentracji i motywacji, senność). Okazuje się że w takiej sytuacji są kobiety w czasie menopauzy jak i po, ze względu na obniżone stężenie estrogenów.

Jest to również powodem złego samopoczucia na PCT, gdzie naszych androgenów do konwersji jest niewiele, a dodatkowo przyjmujemy anty-estrogeny.


Reszta rzeczy za które odpowiedzialny jest estrogen:

- wtórne wchłanianie płynu kanalikowego w najądrzach. Zaburzenie prowadzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrzkanalikowego co wiąże się z mechanicznym zaburzeniem pracy jąder,

- znacząca rola w zamykaniu przynasad kości długich (zdolność wzrostu i mineralizacja kośćca - co kiedyś było przypisywane testosteronowi. Okazuje się że wyższy poziom biodostępnego estradiolu a nie biodostępnego testosteronu ma związek z mniejszą utratą mineralną kości. Estradiol jest odpowiedzialny za regulacje wzrostu i gęstość mineralną kości a testosteron za dymorfizm płciowy (grubość)

- gospodarka lipidowa. Estradiol ma korzystny wpływ na układ krążenia. Choroba wieńcowa jest znacznie rzadsza u kobiet przed menopauzą niż u mężczyzn. Wykazano że podawanie androgenów nie ulegających aromatyzacji prowadzi do większego stężenia trójglicerydów i lipidów LDL (lipidy niskiej gęstości) a do zmniejszenia lipidów HDL (wysokiej gęstości). Podawanie androgenów ulegających aromatyzacji nieznacznie wpływa na profil lipidowy krwi.

- układ sercowo-naczyniowy. Estradiol ma działanie kardioprotekcyjne poprzez wpływ na odpowiedni poziom lipidów we krwi oraz działanie na śródbłonek naczyń krwionośnych, mięśnie gładkie oraz miocyty i fibroblasty serca (włókna mięśniowe oraz komórki tkanki łącznej właściwej).


Skutki uboczne zbyt dużego poziomu estrogenów:
- zwiększona retencja wody
- ginekomastia estrogenowa
- obrastanie w tkankę tłuszczową


Bibliografia:
Anabolica 2009
Physiological significance of estrogens in men - breakthrough in endocrinology
Estrogeny w męskim układzie płciowym
Obrazki z wikipediiKONIEC


Mam nadzieję że przybliżyłem Wam role estrogenów i aromatyzacji. Proszę o wyrozumiałość bo ta wiedza jest czysto teoretyczna. czekam na wasze uwagi oraz propozycje tematów następnych artykułów. Jeśli mnie coś zaciekawi to z pewnością opiszęPozdrawiam,
P4tr1ck


Zmieniony przez - P4tr1ck w dniu 2010-07-15 00:10:08
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 9645 Napisanych postów 44301 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 803578
ciekawe.sog sie nalezy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 468 Napisanych postów 52009 Wiek 51 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 199648
się chłop napisał.sog

WILNO I LWÓW,MIASTA POLAKÓW

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10891 Napisanych postów 49860 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
Dziękuję

Widać obrazki? Zmienilibyście coś? Czekam na jakieś uwagi żeby następny lepiej napisać.

UWAGA
Czekam na propozycje co do następnych artykułów, temat mnie interesuje a mam kupe czasu aktualnie więc mogę coś jeszcze opisać. tylko coś to nie wymaga praktycznej wiedzy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10891 Napisanych postów 49860 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
Ok, tak się wcześniej pospieszyłem że zapomniałem o podsumowaniu . Proszę jakiegoś moda z możliwością edycji o dopisanie podsumowania i kasację tego postu.

Podsumowanie

Jak widać, estrogeny odgrywają bardzo ważną rolę w naszej gospodarce hormonalnej. Kilka rzeczy, które kiedyś były przypisywane testosteronowi są zasadniczo skutkiem jego aromatyzacji. Aby organizm reagował prawidłowo, musi mieć określony stosunek tych hormonów, czego "pilnuje" aromataza. Jeśli w trakcie cyklu zastosujemy inhibtory aromatazy lub anty-estrogeny, może skończyć się to gorszym samopoczuciem i mniejszym przyrostem tkanki mięśniowej. Nie chodzi o to by zbić całkowicie estrogeny ale utrzymywać je na odpowiednim poziomie. Oczywiście chodzi tu o poziom przy którym nie będą występowały uciążliwe skutki uboczne, bo jak wiadomo podczas cyklu jest dużo więcej testosteronu który może zaromatyzować.

Znaczenie - testosteron jest aromatyzowany ponieważ organizm wytwarza około 20% estrogenów występujących we krwi, a przecież musi skądś brać pozostałe 80%. Ponadto pozwala utrzymać odpowiedni stosunek stężeń tychże hormonów,
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 6283 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 131166
sogacz leci, bardzo dobrze ze ktos tu cos pisze, tak rzadko tu pojawiaja sie arty

wczytam sie dokladniej jutro

a arta, jak sie bedziesz nudzil mozesz skrobnac o peptydach bo takich rzeczy tutaj brakuje tzn tak ogolnie je scharakteryzowac i zrobic liste wszystkich uzywanych w kulturystyce itp, taka sugestia

Zmieniony przez - _zwierzu_ w dniu 2010-07-18 00:19:22
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10891 Napisanych postów 49860 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
Peptydy to chyba jeszcze zbyt grubo jak dla mnie . Obecnie tłumaczę Rozdział "Synthetic AAS Chemistry" bo sam byłem ciekawy co to boldenon, stanozolol i dlaczego własnie tak wyglądają i czemu w ten sposób je wytworzono.

Ogólnie to zaspokajam moją ciekawość bo jako osoba niezwiązana z tematem mam pewnie takie same pytania jak większość świeżych ludzi interesujących się tymi rzeczami. Nie mówię tu o sezonowcach
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1161 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 21670
jak wiadomo estro jest potrzebne zwieksza przyrosty na saa ale co za tym idzie nasze suty cierpia .... przy dluzszym stostowaniu kuracji testem estro opada ? Poniewaz organizm przyzwyczail sie do dostarczanej dawko testa z zewnatrz ? to czemu przy dluzszym stosowaniu mixa estro sie zwieksza ? Moglby mi ktos odpowiedziec na te pytania ? Dzieki

Od zadawania pokut zawsze ktoś się znajdzie lecz nie ma kto rozgrzeszać dając druga szanse.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10891 Napisanych postów 49860 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
" przy dluzszym stostowaniu kuracji testem estro opada ? Poniewaz organizm przyzwyczail sie do dostarczanej dawko testa z zewnatrz ? to czemu przy dluzszym stosowaniu mixa estro sie zwieksza ? Moglby mi ktos odpowiedziec na te pytania ? Dzieki"

Niestety w żadnym artykule nie była poruszona zmiana stężenia estro w zależności od mixa/jednego estra. Większość badań to prop/enan.

Natomiast jeśli to prawda że przy dłuższym stosowaniu testo estrogeny opadają to wątpię żeby to było przyzwyczajenie organizmu. Może blok produkcji naturalnego estro, lub coś z aromatazą?

Hmm a może w miksie są związki które trudniej ulegają aromatyzacji. Nie wiem. Nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na ten temat, chyba za głębokie pytanie jak dla mnie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 320 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 2806
badzo dobry artykul,sog polecial
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 468 Napisanych postów 52009 Wiek 51 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 199648
aja wiem co możesz napisać tak ładnie i czytelnie by można było zrobić kopiuj wklej


napisz arta o powstawaniu męskich cycków,czyli wszystko o lipomasiti i ginekomasti oraz objawy,jak sie zabezpieczać przed tym no i jak leczyć itd bo dużo jest teraz takich pytań od osób co chcieli przykoksować ale nie wiedzieli za bardzo jak


ps wiem że tego jest dużo w dziale ale poco sie rozpisywać jak można gotowe wkleić

WILNO I LWÓW,MIASTA POLAKÓW

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

jaki winstrol w tabsach na lipiec 2010 najpewniejszy??

Następny temat

Prop dla zielonego

Shaker