SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Arginina - Ważny i poważany aminokwas

temat działu:

Iron Horse Series

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15180

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1442 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8283
Arginina - Aminokwas względnie egzogenny (niezbędny).

Arginina została okrzyknięta przez naukowców najważniejszym aminokwasem budującym tkankę mięśniową i przez długi czas zajmowała zaszczytne pierwsze miejsce. Powstało na jej bazie wiele suplementów. I nadal jest jednym z bardziej szanowanych aminokwasów wśród sportowców.

Ale dlaczego?!

Gdy arginina dostaje się do naszego przewodu pokarmowego i zostaje wchłonięta do układu krwionośnego aktywuje proces przemiany w tlenek azotu (NO) który to pełni w naszym organizmie bardzo ważna role. Głowna cecha NO to poszerzenie naczyń krwionośnych co daje nam bardzo duże korzyści jeśli patrzymy pod katem sportów siłowych.
Poszerzone naczynia umożliwiają większy przepływ krwi przez nasze mięsnie a co z tym się wiąże dostarczenie do naszych mięsni większej ilości potrzebnych aminokwasów, witamin oraz związków energetycznych. Co za tym idzie zwiększa się siła podczas treningów i wytrzymałość mięśniowa gdyż mięsień jest lepiej odżywiony. Większa pompa podczas treningu wiąże się także z przedłużonym efektem „okna anabolicznego" które to występuje po treningu przez ok. godzinę i w zależności od ilości NO w organizmie może się lekko przedłużyć. Daje nam to możliwość lepszego „dożywienia" mięśnia po treningu a co za tym idzie lepszej regeneracji po treningowej. Samo zjawisko okna potreningowego jest dość obszernym pojęciem który to należałoby dobrze opisać i postaram się to zrobić niebawem.
Arginina dzięki której produkcja NO w organizmie wzrasta przyczynia się także do lepszej erekcji u mężczyzn a co za tym idzie lepszymi osiągami w łóżku. Jest to spowodowane lepsza i długotrwała „pompa" w członku. Spotkałem się z osobami które zalecają przyjęcie argininy przed stosunkiem aby wspomóc zabawy łóżkowe.

Arginina przekształca się także w poliaminy które to pełnia znacząca role przy kopiowaniu DNA. Gdy Komorka mięśniowa podczas wysiłku siłowego ulega zniszczeniu do czego przyczynia się miedzy innymi wapń pod koniec swego istnienia wypuszcza tak zwane „komórki satelitarne". W ich miejsce zaczyna się proces powstawania nowych komórek mięśniowych do których potrzebne nam są poliaminy i związki odżywcze. (Jest to jedna z wielu teorii rozrostu mięsni). Arginina pomaga także w procesie wytwarzania przez nasz organizm kreatyny która to jak już wiemy służy do wytwarzania ATP czyli jednostki energii.

Arginina podawana w dużych ilościach podwyższa także wytwarzanie w organizmie testosteronu i hormonu wzrostu z tego względu ze przemienia się w agmatyne. Jednakże szczegółowy opis tego procesu jest dla mnie zbyt skomplikowany i zawiły abym mógł go wytłumaczyć chciałem jedynie poruszyć dana funkcje. Arginina pełni także funkcje inicjującą procesy spalania tkanki tłuszczowej. Gdyż agmatyna ma podobne właściwości do Johimbiny miedzy innymi dlatego do lepszych odzywek dodawana jest także sama czysta Johimbina dla zwiększenia efektów.

Jak widać aminokwas ten pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie wiec jego rola jest dość znacząca. Należałoby nie zapominać o suplementacji tym aminokwasem. Lecz jak to jest z przyswajalnością różnych form i dostępnością?

Arginina podawana w formie suplementu nie przyswaja się w stu procentach przez co naukowcy zaczęli rozmyślać nad estryfikacją danego aminokwasu. Alfa ketoglutaran argininy (AAKG) jest o wiele lepiej przyswajalna forma Argininy dzięki czemu daje nam o wiele lepsze osiągi przy mniejszej ilości spożytego preparatu. Jednakże problem polega na dość długim procesie wchłaniania.
Najnowsza forma estryfikacji tego związku umożliwiła praktycznie natychmiastowe wchłanianie tego związku. Jest to nikotynian ksantynolu L-argininy połączony z ketoisokapronowom kwasem yohimbinowym. Uzyto także nanopartykulacji co powoduje zmniejszenie czasteczek aminokwasu do jeszcze mniejszych rozmiarów. Daje to możliwość niesamowicie szybkiego wchłonięcia do krwioobiegu.
Szybki proces wchłaniania nasuwa kolejny problem jakim jest potrzeba dość częstego spożywania danego produktu. Naukowcy poradzili sobie z tym problemem dodając do preparatów technologie kontrowanego wchłaniania.

Jak tu w dzisiejszych czasach nie ulec marketingowi i wybrać dobra odżywkę na bazie Argininy. Podam oto 4 odzywki które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę i podam je w kolejności która moim zdaniem jest słuszną. Ażebyście nie posądzali mnie o stronniczość i o to ze podaje odzywki tylko najlepszych firm (i przez to dość drogich) dorzucę cos firmy która ma dobra sprzedaż na naszym rynku:

1. BSN Nitrix
2. MuscleTech naNO x9
3. NutraBolics AE2
4. Olimp AAKG Extreme 1250 Mega Caps (to im się w koncu udalo)



Reasumując:

Arginina powinna być przez nas suplementowana nie tylko ze względu na przyrost masy mięśniowej, większa pompe, lepsze spalanie tkanki tłuszczowej i uwidocznienie żył, ale także ze względu na lepsze życie seksualne.



Pozdrawiam

Autor: Michał Źródlewski

NIE sądzisz, że masz ochotę dać mi SOGA?
W końcu Ci pomogłem :)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
przypuszczam ze zaawansowane formy agininy sa ograniczone w produkcji szkodliwych metabolitow, a ograniczone jedynie do produkcji samego tlenku azotu, takie moje przypuszczenie, nikt nie musi w nic wierzyc. - to ja prosze bys to wytłumaczył.

Prawdopodobnie niedokrwienie jest czynnikiem inicjującym uszkodzenie trzustki w OZT - (martwicze OTZ) zgadza sie (poza tym jest jeszcze postac obrzękowa). Ale to wiem i w tej wkestii nie polemiuzję. Rola tlenku azotu w tym prcesie jest dwojaka, z jednej strony niedostateczna jego synteza bedzie pogłabiac niedokrwienie, z drugiej namierna jego aktywnosc (aktywaca iNOS) - będzie przyczniac się do rozowju zapalenia (tlenek azotu w tej kwestii wbrew temu co mówisz będzie więc przyczyną lub wspólprzyczyną). W tej materii nie koniecznie widze płaszczyznę do sporu. Z tego co pamietam pisał o tym gdzies nawet dr Paweł Lampe, którego jedną z prac fragmentarycznie powyżej zacytowałes.

Mi chodzi o Twoje przypuszczenia dotyczące nowych form argininy - z czego one wynikają. Innymi slowy w jaki sposob alfaketoglutaran - modyfikuje aktywnosc jej metabolitów - i o jakich metabolitach mowisz dokladnie.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-01-21 12:45:48
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1442 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8283
Witam.

Oto moj pierwszy maly artykul w ktorym to po krotce opisalem Arginine. Prosze o ocene i nie linczowanie mnie jesli popelnilem jakis blad albo ktos sie nie zgadza z moim zdaniem! Prosze mi uwierzyc ze bardzo sie staralem i zajelo mi to caly wieczor. W szczegolnosci prosze o ocene Pana Marka
Z gory dziekuje i zycze milego czytania.

Pozdrawiam

NIE sądzisz, że masz ochotę dać mi SOGA?
W końcu Ci pomogłem :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 251 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16337
brawo dobry tekst!mam pytanie odnosni tych supli ktore podales-stosowales je?ja mam w planach zastosowac jako przedtreninghowy xtreme stack kaizena co sadzisz?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1442 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8283
Tak testowalem wszystkie wyzej wymienione odzywki. Staram sie opierac swoje wypowiedzi na testach przeprowadzonych na sobie. Troche tych odzywek w zyciu zjadlem wiec warto podzielic sie wiedza o nich z innymi. Jesli chodzi o srodek ktory wymieniles to sklad ma bardzo dobry a firma Kaizen robi odzywki na dobrym poziomie. Sprobuj i przetestuj. Bedziesz mogl na forum opisac efekty dzialania i z checia poczytam jak dziala :)


Pozdrawiam i polecam

NIE sądzisz, że masz ochotę dać mi SOGA?
W końcu Ci pomogłem :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Trochę za duzo tego:
"Co za tym idzie"
Fajny art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2038 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31063
moze ktos mi powiedziec dlaczego niektórzy twierdza ze arginina wplywa na zwiekszenie poziomu hormonu wzrostu, jak dla mnie to tyle ma z nim wspolnego ze moze leżały obok siebie na jednej polce...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
im więcej artów tym lepiej

rozważałem branie AAKG i kiedyś na pewno się skuszę

zapewne an te olimpowe

bo nie mam na co innego punktów zużyć za bardzo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 2907 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 27817
a jak sie ma porównanie aakg do jabłczanu cytruliny ?

Czuwa nad Tobą Bóg
Nie wszyscy Cie w dupe kopną
są ludzie bez nóg

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 146 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1759
W zasadzie probowalem tylko Olimp AAKG Extreme 1250 Mega Caps, a raczej probuje 5 tydzien i jak najbardziej na plus, bardzo dobra pompa, w polaczenie z cp juz uzyskalem 5 kg masy i 10 kg wiecej na klate po dosc dlugim zastoju
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 95 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1423
witam, ciekawy art :) czy aby napewno Olimp AAKG Extreme 1250 Mega Caps zawiera nikotynian ksantynolu L-argininy połączony z ketoisokapronowom kwasem yohimbinowym? bo chyba to aakg jak kazde?

z gory dzieki za odp :)

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 2106 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 39511
a ja koorva myslałem, że nowy art się pojawił - a to tylko nowy archeolog
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dpo M.C-rozpychania woda zaladka na mase-zapomniana metoda

Następny temat

do Marka-jaka najlepsze dieta wg pana na SIŁE?

WHEY premium