SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Anatomia (mięśnie grzbietu,mięśnie kończyny dolnej,mięśnie brzucha)

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 12417

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 27 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 332
Mięśnie grzbietu

Mięśnie najszersze grzbietu.
Z jednej strony umocowane do wyrostków kolczystych sześciu dolnych kręgów piersiowych oraz kręgów lędźwiowych, a także do kości krzyżowej i grzebienia biodrowego, z drugiej zaś do grzebieni guzków mniejszych kości ramiennych.

Mięśnie czworoboczne.
Z jednej strony umocowane do kości potylicznej, wiązadła karkowego oraz wyrostków kolczystych kręgów szyjnych i piersiowych, z drugiej do bocznych części obojczyków oraz wyrostków barkowych i grzebieni łopatek.

Mięśnie równoległoboczne.
Z jednej strony umocowane do wyrostków kolczystych szóstego i siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego i drugiego kręgu piersiowego, z drugiej natomiast do brzegów przyśrodkowych łopatek.

Mięśnie dźwigaczy łopatek.
Z jednej strony umocowane do wyrostków poprzecznych kręgów szyjnych (pierwszy do czwartego), z drugiej zaś do górnej części brzegów przyśrodkowych łopatek.

Mięśnie zębate tylne górne.
Z jednej strony umocowane do wyrostków kolczystych szóstego i siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego i drugiego kręgu piersiowego, z drugiej strony do powierzchni zewnętrznej żeber (drugie do piątego).

Mięśnie zębate tylne dolne.
Z jednej strony umocowane do powięzi lędźwiowo-piersiowych na wysokości wyrostków kolczystych jedenastego i dwunastego kręgu piersiowego, z drugiej do dziewiątego, dziesiątego, jedenastego i dwunastego żebra.

Mięśnie biodrowo-żebrowe.
Z jednej strony umocowane do grzebieni kości biodrowej, z drugiej strony do kątów żeber.


Mięśnie kończyny dolnej

Mięsień dwugłowy uda.
Głowa długa - z jednej strony umocowana jest do powierzchni tylnej guza kulszowego, z drugiej zaś do kłykcia kości piszczelowej oraz do głowy kości strzałkowej.
Głowa krótka - z jednej strony umocowana jest do środkowej trzeciej części wargi bocznej kresy chropowatej i do przegrody międzymięśniowej bocznej uda. Z drugiej zaś, podobnie jak głowa długa, do kłykcia kości piszczelowej oraz do głowy kości strzałkowej.

Mięsień krawiecki.
Z jednej strony umocowany jest do górnego, przedniego kolca biodrowego, z drugiej zaś do guzowatości piszczeli oraz do powięzi piszczeli.

Mięsień smukły.
Z jednej strony umocowany jest do gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej, z drugiej zaś do guzowatości kości piszczelowej.

Mięsień przywodziciel wielki.
Z jednej strony umocowany jest do powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej, a także na stronie bocznej guza kulszowego, z drugiej zaś do górnej trzeciej części wargi przyśrodkowej kresy chropowatej kości udowej.

Mięsień przywodziciel długi.
Z jednej strony umocowany jest do kości łonowej poniżej guzka łonowego, z drugiej zaś do środkowej trzeciej części wargi przyśrodkowej kresy chropowatej kości udowej.

Mięsień przywodziciel krótki.
Z jednej strony umocowany jest do powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej, z drugiej zaś do wargi przyśrodkowej kresy chropowatej.

Mięsień półścięgnisty.
Z jednej strony umocowany jest do guza kulszowego, z drugiej zaś do kości piszczelowej i powięzi goleni.

Mięsień półbłoniasty.
Z jednej strony umocowany jest do guza kulszowego, z drugiej zaś do przyśrodkowego kłykcia kości piszczelowej, więzadła podkolanowego skośnego oraz powięzi mięśnia podkolanowego.

Mięsień grzebieniowy.
Z jednej strony umocowany jest do guzka łonowego i więzadła łonowego górnego, z drugiej zaś do kresy grzebieniowej kości udowej
Mięśnie brzucha

Mięśnie skośne zewnętrzne.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni bocznej żeber (piąte do dwunastego), z drugiej zaś, do przedniej części kości biodrowej, grzebienia kości łonowej i kresy białej.

Mięśnie skośne wewnętrzne.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni tylnych złączonych blaszek powięzi piersiowo-lędżwiowych, kresy pośredniej grzebienia biodrowego i bocznych części wiązadła pachwinowego, z drugiej zaś, do części chrzęstnej ósmego, dziewiątego i dziesiątego żebra oraz kresy białej.

Mięśnie poprzeczne.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni wewnętrznej chrząstki żebrowej (od siódmej do dwunastej), z drugiej zaś do kresy półksiężycowatej.

Mięśnie proste brzucha.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni przedniej chrząstki żebrowej (piąta do siódmej), wyrostka mieczykowatego i wiązadeł żebrowo-mieczykowatych, z drugiej zaś, do powierzchni przedniej spojenia łonowego i górnej gałęzi kości łonowej.

POWODZENIA W CZYTANIU.PZDR

Siła,siła,siła!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 252 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2254
to wszystko jest w atlasie sfd

damy rade... jak Bob budowniczy da radę to my też :D

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

SFD na nasza.klasa

Fitmeal