SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Air walker, aeroby, jaki puls?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1919

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 12 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 590
Witam. Postanowiłem wziąc sie za spalanie fatu. mam urządzenie Air Walker (dawniej Gazzele Freestyle) z pulsomierzem. I chciałbym sie poradzić, bo mam zamiar zrzucić tłuszczyk, ale bez wiekszego uszczerbku na masie mięśniowej. I tu pytania:

1. Moge wykonywac coś a'la interwały na tymże urządzeniu czy to będzie bardziej efektywne niż umiarkowany trening aerobowy, chodzi mi o takie spokojne bieganie z nie za wysokim tętnem.
2. Czy jednak lepiej ćwiczyć spokojnie a dłużej?
3. Będę tez na pewno zmieniał trening i stosował też umiarkowany wysiłek i wtedy jakiego tętna pilnować?

Sprawdź ile masz % tłuszczu?

1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 6135 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 30354
Jeśli nie planujesz diety redukcyjnej, to raczej interwały, co podniesie metabolizm spoczynkowy. Przy treningu metodą ciągłą utrzymuj tempo w granicach zadyszki, ale jej nie przekraczając (warto mieć zapas tlenowy pozwalający na prowadzenie - choć z trudem - rozmowy podczas treningu) Tętno traktuj jako pomoc - ja np. wczoraj robiłem 4głowe i dziś na porannych aerobach miałem średnie tętno niższe o 12 niż wczoraj

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 29 Wiek 46 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 580
jogger
Przy treningu metodą ciągłą utrzymuj tempo w granicach zadyszki, ale jej nie przekraczając (warto mieć zapas tlenowy pozwalający na prowadzenie - choć z trudem - rozmowy podczas treningu) Tętno traktuj jako pomoc - ja np. wczoraj robiłem 4głowe i dziś na porannych aerobach miałem średnie tętno niższe o 12 niż wczoraj


Tu pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić.
Jak rozumiem Armbi nie ma dużego doświadczenia jeśli chodzi o aeroby, więc polecałbym przez pierwszy rok biegania głównie tempo "konwersacyjne", takie, żeby móc w trakcie treningu spokojnie rozmawiać. To odpowiada mniej więcej zakresowi 65-75% HRmax. Niektóre autorytety wręcz zabraniają przekraczania 75% HRmax na tym etapie (vide Skarżyński), ale nie bardzo rozumiem dlaczego - uzasadnienia brak.
Natomiast bieganie w powolnym (subiektywnie bardzo powolnym, zwłaszcza na początku) zakresie ma duży sens: dla mięśnia sercowego liczy się bardziej czas trwania wysiłku niż intensywność. Organizm musi zacząć wytwarzać odpowiednie ilości mazi stawowej. Kości muszą się zaadaptować wytrzymałościowo. Musi nastąpić odpowiednia angiogeneza. Potrzebne są adaptacje na poziomie komórkowym, czyli wzrost ilości i wielkości mitochondriów, stężenia enzymów mitochondrialnych, itd. itp. Krótko mówiąc, powolne długie bieganie buduje tzw. bazę. No a potem to już interwały, HIIT, rytmy, biegi progowe... Do wyboru.

Jeśli chodzi o kierowanie się tempem - pełna zgoda. Najlepszym wskaźnikiem jest subiektywnie odczuwane zmęczenie. Ale z drugiej strony trzeba się tego nauczyć. Osobiście przez pierwsze dwa lata biegałem z pulsometrem, a i teraz czasem też zakładam - uczysz się reakcji organizmu, korelujesz tętno z samopoczuciem, przy okazji możesz zmierzyć ekonomiczność biegu - a więc warto.

T.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta a'la Recomp

Następny temat

Cukrzyca typu I i typu II