SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aikido (mój debiut na sfd-zapraszam:)

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 71940

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 533 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8450
Nie no normalnie drugie Tsunami sie robi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1020 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 21579
ja już np. jak chce się zrelaksować do Tsunami wcale nie wchodzę, tylko tutaj

skumulowałem w sobie całą energię i zaj***** mu z całej siły

bramkarz jednej z łódzkich dyskotek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
nie bądźcie tacy okrutni Cavior nie zaczął postu słowami: "gońcie się jak nie lubicie aikido" czy coś w tym stylu, więc nie jest aż tak źle

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Dżizus:

Czuję się zaszczycony Twoją obecnością

Baku:

Mam nadzieje, ze chodzi Ci o wątek (co jestem w stanie przełknąć-choc nieskromnie sądzę, że jednak jako opozycja radzę sobie odrobinkę lepiej-i jestem odrobinkę grzeczniejszy-niż większość Tsunamistów) a nie o samo Aikido (co leciutko by mnie zirytowało, gdyż przy całym szacunku do ćwiczących Tsunami-o genezie tego stylu i jego założycielu mam jednoznaczną i niezbyt pochlebną opinię)

Kopt:

Czemu nieomal bezwarunkowo zaufałem zdaniu Shiody? Jeśli Aikidoka tej klasy(9 dan od Ueshiby) i o tak ogromnym doświadczeniu twierdzi, że według niego większa część światowego Aikido idzie w złym kierunku-oddalając się od sztuki walki w kierunku hmm...samej sztuki-to trudno mi się z tym zdaniem sprzeczać, gdyż tacy jak on to po prostu chyba największy możliwy autorytet w dziedzinie Aikido. Oczywiście-w wypowiedzi nie zaznaczył czemu tak twierdzi-ale sądzę, że na poparcie tezy mógłby wymienić trochę nazwisk "mistrzów" zdobywających stopnie dla stopni, którzy w przeciwieństwie do niego umieją techniki wykonać ładnie-ale gdzieś posiali walory praktyczne.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Dzięki za wsparcie Kopt

Co do Tsunamistów-poza MWD chyba każdy wcześniej czy później zaczynał (w dość barwny sposób) odsądzać od czci i wiary wszystkich mających awersję do p. m****a-i na tyle bezczelnych, by kwestionować wartość jego 10 dana...

Aha, zanim pojawi się nieporozumienie-Shioda mógłby podać argument podczas udzielania tamtego wywiadu-czyli już jakis czas temu bo zmarł w 1994 roku.

Lece na uczelnie. Do uslyszenia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
Trzymaj się Jak wrócisz, to wymyśl coś i napisz, bo temat zdaje się zbliżać się ku końcowi, a jakoś mi będzie smutno bez niego he he. Łatwo się przywiązuję

Zmieniony przez - kopt w dniu 2006-01-17 11:29:24

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 12917 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 85996


w sumie kurde 21 stron dyskusji

a na pierwszych 3 wsyztsko było napsiane
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 19 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 214
Witam. Wg. mnie Aikido to odpowiedź na karate i judo. I tylko taka konfrontacja ma sens.Prosty cios(karate)- przechwycenie nadgarstka i na glebe,trzymanie za kimono- wykręcenie nadgarstka i na glebe.
Widziałem walki uliczne- jest tego dosyć sporo na sieci- jaki styl jest skuteczny??- praktykowany od tysięcy lat - lepiej mieć dłuższego kija
pooglądajcie sobie street fights- nie widziałem zastosowanych"czystych"technik judo czy karate- raczej kick-boxing. a wygrywał ten kto .....miał farta i odpowiedni "timing" .
Pozdrówka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Czy aikido można potraktować jako odpowiedź na karate i judo? Ja tego tak nie odbieram. Wszystkie te sztuki walki zyskały swój obecny kształt mniej więcej na przełomie XIX i XX i w początkach XX w.
Aikido ćwiczono(za dawnych lat) jako zbiór technik obronnych przed realistycznymi atakami-a judo i karate(czyli najbliższe "geograficznie") oraz kenjutsu i sojutsu(włócznia) w dużej mierze wyczerpywały zasób ataków, których mógł się spodziewać aikidoka-i tylko pod tym względem techniki aikido są "odpowiedziami"-ale nie jest nią sama sztuka.

Cios prosty, sierpowy, kopnięcie, chwyt za ubranie połączony z wejściem do podcięcia czy rzutu, duszenie, pchnięcie włócznią/kijem , cios mieczem, chwyt za nadgarstek(ktoś takim chwytem mógłby uniemożlić nam dobycie miecza-ale już wtedy była to raczej stylizacja-pomocna w nauce podstaw)-to mniej więcej kanon tego, przed czym aikidoka musiał umieć się obronić. Czemu nie ma obrony przed np kopnięciem z obrotu na głowę?
Według mnie to proste-nawet karateka nie zacznie tak walki, nie wiedząc z kim ma do czynienia-za duże ryzyko. Spróbuje najpierw przyłożyć pięścią albo jakimś prostszym kopnięciem. Aikido to zbiór odpowiedzi na najbardziej prawdopodobne (tak wtedy jak i dziś) pierwsze ataki w walce.

Dziś jednak, gdy aikido oddala się od dawnego, twardego stylu(połączonego z twardą metodyką)-umiejętności przeciętnego aikidoki również maleją. Jeśli za ubranie chwyci mnie judoka-wiem jak zareagować dźwignią łamiącą mu nadgarstek-ale zanim ją założe, judoka na jakieś 95% już mną walnie o ziemię-i to jest problem.

Na dzień dzisiejszy przeciętny aikidoka w okolicy wysokiego kyu lub powiedzmy 1 dana umie całkiem nieźle odpowiedzieć na:
-chwyt za ubranie (bez próby rzutu)-jak często może nas ktoś chwycić z tekstem "chcesz wp...l?"
-niezbyt wprawny-ale dość szybki cios-wszystko jedno prosty czy sierpowy
-niezbyt wprawne kopnięcie-karateki nie zatrzyma, ale kogoś kto wali na sile "ze szpica"-powinno zatrzymać bez problemu
-atak pałką czy innym ustrojstwem a'la pusta butelka-też niezbyt wprawnym.

Problemem nie są techniki-ale metodyka. Techniki są niemal wszędzie te same-tyle, że gość z Yoshinkan poświęca większość czasu na powtarzanie kilku(nastu) podstawowych odpowiedzi na dane ataki-aż mu wejdą w odruch, reszta technik zas jest troche zepchnięta na drugi plan-a ktoś z Aikikai nie dość, że ćwiczy miękko-to jeszcze ma spore obciążenie technikami wyrabiającymi grację i płynność-ale będącymi nie do użycia w realnym starciu. Gdyby trenować po kilkanaście godzin dziennie(jak uchi-deshi Ueshiby)-można poświęcić trochę czasu na wyrabianie płynności mało realistycznym technikami-bo to niewątpliwie poprawia koordyncje i pewien "spryt", pewną taktykę w walce-i dzieki temu jest dobrym uzupełnieniem. Mając jednak 3 treningi na tydzień-wydłuża się proces przyswojenia sobie przydatnych nawyków, co w kluczowym momencie-może boleć.

Zmieniony przez - Cavior w dniu 2006-01-17 18:11:29
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
ddrocker, odpowiedz mi na trzy pytania:
1. ile stron tej dyskusji przeczytałeś?
2. ile wypowiedzi zrozumiałeś?
3. czy zrozumiałeś, do jakich wniosków doszedł Cavior, było nie było, główny obrońca aikido w na tym forum?

a tak wogóle to -> pomysl zanim zaczniesz piepr.zyć od rzeczy
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Treningi u Mirka Oknińskiego na AWF-ie

Następny temat

Zawodowy boks wraca do łask TVP

WHEY premium