SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aikido - przydatne elementy i alternatywa

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4751

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam,

Kilka słów wstępu. Prawie dwa lata temu zaliczyłem kilkumiesięczną przygodę z aikido i wspominam to jak najbardziej pozytywnie. Planuję do tego wrócić i przygotowując sie mentalnie przeczytałem kilka postów na tym forum. Po przebrnięciu przez nie kilka kwestii zaczęło mnie poważnie trapić.

Nigdy nie ćwiczyłem aikido z myślą że wykorzystam je na ulicy. Dawało mi jednak pewne poczucie pewności i często zastanawiałem się jak wyglądałoby wykorzystanie tych technik w prawdziwej sytuacji. Chcieć wykorzystać czy nie to jedno, ale świadomość całkowitej nieprzydatności to coś całkiem innego.
Właśnie to, jak sądzę, wyjaśnia dlaczego aikidocy tak bronią użyteczności swojego stylu: żeby go ćwiczyć serio trzeba go traktować serio.

Kwestia ataków

Zacznę od demonstracji jaką widziałem na necie w której jedna, mała część pokazywała to co najbardziej mnie obecnie interesuje: proste uderzenie na twarz, a właściwie cały combos (prawy, lewy, prawy). W odpowiedzi na pierwszy cios aikidoka zrobił coś czego nie trenowałem na zajęciach - uchylił się zwodem bokserskim, zszedł z linii ciosu ruchem tułowia. Zrobił dwa takie uniki i za trzecim razem przechwycił i powalił przeciwnika.
Co jest ciekawe: nie starał się "zejść" z linii ciosu całym ciałem tak jak uczą, a powalenie było najprostsze z możliwych i nie wyglądało jak aikido jakie znam z treningów. Czy więc da się przechwycić boksera który trzyma swój środek ciężkości pod kontrolą?

Druga myśl jaka przyszła mi do głowy po lekturze postów dotyczących przydatności na ulicy.
1. Nie sądzicie, że walka w parterze też się na nią nie nadaje? Czy może asfalt lub chodnik nie jest takim problemem jak mi się wydaje?
2. Czy aikido nie jest przydatne w sytuacji gdy walka zaczyna się np. odpychaniem, złapaniem za szyję czy kurtkę? Wydaje mi się, że za nim dojdzie do rękoczynów dosyć często jest taka właśnie gra wstępna podczas której możliwe jest założenie dźwigni na łokieć czy nadgarstek.

Ostatnia kwestia.
Czy są jakieś alternatywy dla aikido? Nie ukrywam, że bardzo lubię tę sztukę walki ale jej mała użyteczność może mnie zniechęcać na treningach. Widziałem filmiki demonstrujące Chin Na, system kung fu (?) oparty na dźwigniach. Nie widziałem tam ataków dłonią z góry były za to zwykłe ciosy (choć z krokiem do przodu, ale lepsze to niż nic). Słyszał ktoś z Was może o tym? Ciekawe czy jest gdzieś w Warszawie, albo chociaż w Polsce.

Ok, to byłoby na tyle tego pisania.
Cieszę się, że mogłem rzucić na dzień dobry takiego opasłego posta i mam nadzieję, że parę osób doczyta do końca.

Pozdrawiam!
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
Lethal Weapon, jak sądzę? z lekkim przymrużeniem oka traktuj to, co tam zobaczysz
a o przechwytach zapomnij, tak samo jak o ładnych dźwigniach w stójce - mi się akurat przydają do bajerowania panien żądnych ujrzenia jak wygląda walka.
zbicie rak/ręki, klincz, rzut. a dalej juz wg upodobań.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1921 Wiek 48 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 14221
Widziałem filmiki demonstrujące Chin Na, system kung fu (?) oparty na dźwigniach. Nie widziałem tam ataków dłonią z góry były za to zwykłe ciosy (choć z krokiem do przodu, ale lepsze to niż nic). Słyszał ktoś z Was może o tym? Ciekawe czy jest gdzieś w Warszawie, albo chociaż w Polsce.

China na jest elementem prawie każdego systemu Kung fu. Przwie każdy ma jego własną wrsję dostosowaną tak aby uzupełniała braki danego stylu własnie w dżwigniach, łamaniach, duszeniach, oraz innych tego typu aspektach i obronach przeci zastosowaniu w/w. Jedne style kung fu mają zeledwie podstawowy zasób technik chin na, kiedy inne mają ję bardzo rozbudowane.
To co widziałeś na jakims filmiku to była jakaś pokazówka z jakiegoś konkretnego stylu. W Polsce w prawie każdej szkole tradycyjnego kung fu, a także znacznej większości średniej jakości szkół chin na jest z większym lub mniejszym stopniu nauczane.

W Warszawie jest sporo szkół nauczających Chin na razem z jakimś podstawowym stylem: min. Hung Gar, Tang Lang, chuoijao, a także inne - jest naprawdę bogaty wybór. Jednak w tych szkołach nie uczą osobno chin na - poznaje się je wraz z postępami w nauce podstawowych technik.


Zmieniony przez - Yang32 w dniu 2008-06-28 20:18:12

bujing yishi bu zhang yi zhi

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
Większość walk na ulicy tak czy siak kończy się w parterze.

Poza tym... piszesz o alternatywie dla Aikido? Czego oczekujesz po treningach?

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki za odpowiedzi,
Yang32 Myślałem, że Chin Na jest jakby odłamem Kung Fu, dzięki za wyjaśnienia - postaram się zgłębić trochę tematykę. Choć akurat ten styl może być dla mnie kłopotliwy ze względu na moje, spore, gabaryty.

OloKK Zdecydowałem już, że z uderzanych tylko boks mnie interesuje. A w aikido szukam przechwytów i dźwigni. Zastanawiam się czy są to realne elementy walki, czy wszystkie ciosy powinno się zbijać czy też są ludzie którzy posługują się przechwytami. Dźwignie w aikido wydają mi się skuteczne, problemem jest dojście do możliwości chwytu - trenowanie trochę już nieprzydatnych ataków.

Zmieniony przez - dijaz w dniu 2008-06-28 22:35:41
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Pięści nie złapiesz, a nawet jesli to sa skuteczniejsze sposoby na unikniecie ataku i wyprowadzenie kontry w postaci dzwigni czu ciosu. Wiadomo, ze na bjj szybciej dojdziesz do dzwigni niz stosujac elementy aikido, ale i te zdarzyło mi sie w szarpaninie wykorzystac.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Niedługo będę miał okazję zacząć trening boksu, gdy już będę sparował z innymi może znajdzie się okazja by przynajmniej sprawdzić jak działa zejście z linii.
Poczytam też jak to działa w bjj - przyjmujesz cios na gardę? Jak w takiej sytuacji dochodzi do dźwigni?

Co dało mi aikido to na pewno większa wiedza o tym jak działa ludzkie ciało i gdzie są jego limity. Wydaje mi się że jego techniki są skuteczne, szczególnie że wszystko przecież opiera się na wytrąceniu najpierw z równowagi. Dlaczego tylko nikt nie uczy obrony przed współczesnymi atakami...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
To co jest przydatnego i skutecznego w aikido, tak naprawdę znajdziesz w każdym stylu chwytanym, jak judo czy jiu itsu, tylko że dużo prościej, szybciej i bez zbędnych ornamentów Z kolei wszelkie zejścia z linii są również w każdym stylu, w tym w uderzanych, tylko że poza tym, jest tam coś jeszcze...

Czy więc da się przechwycić boksera który trzyma swój środek ciężkości pod kontrolą?

Nie da się, bo ogolnie techniki aikido opierają się wytrąceniu z równowagi. Porównaj też czas potrzebny bokserowi na wyprowadzenie serii, a czas niezbędny aikidoce na wykonanie swoich manewrów. Nawet używając uników (których zreszta w aikido sie na ogol nie uczy), bardzo ciezko byłoby uniknąć szybkiej kombinacji. Dlatego w kontaktowych stylach uczysz sie nie tylko schodzenia z linii, ale też bloków, przyjmowania na gardę, zbić, i całej pracy na nogach. 90% aikidoków, którzy nie wytknęli nosa poza swój system, byłoby zreszta w ciężkim szoku na widok szybkości uderzeń boksera

Aikido ma sporo fajnych elementów plus klimat, itd. ale jeśli zależy Ci na czymś praktycznym to powinieneś doszkolić się gdzie indziej Na pewno jednak czas spedzony na aikido nie jest stracony.

Zmieniony przez - searme w dniu 2008-06-29 19:34:33

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
nie jest stracony, bo ostatnio aikido mi zycie uratowalo. przy 50 km/h lancuch mi spadl z zebatek. Przelecialem przez rame, w sumie przywalilem biodrem, i glowa w asfalt. Ale pad jako taki wykonalem. Chcac nie chcac sila uderzenia byla ogromna, wiec bez strat sie nie obylo. Skonczyla sie na tym, ze rower prawie do kasacji(trek 3900, 1500 zł;/), a ja w sumie zadnego otarcia nie mialem, lekki siniak na glowie, no a biodro stluczone jak 150
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
:) jednak aikido bywa życiowe

Z tej sztuki na pewno nie zrezygnuje, postaram się raczej połączyć aikido z boksem.

Jeszcze co do przechwytów. Miałem okazję rozmawiać z bokserem który miał doświadczenia z aikidoką. Mówił, że facet zwyczajnie przyjmował uderzenia na gardę bądź robił unik tułowiem, a kiedy bokser cofał dłoń do siebie aikidoka szedł wtedy "za nim".
W aikido przecież można kogoś złapać, nie trzeba czekać aż ktoś chwyci cię za nadgarstek. Podobne techniki widziałem na filmie z Chin Na, gdy atakujący chwytał dłoń stojącego spokojnie przeciwnika (akurat ten atak był od tyłu) i zakładał dźwignię na łokieć.

Ciekawe czy jest jakaś sekcja w Warszawie która stara się wprowadzić zmiany do systemu aikido. Sparingi z bokserem chociażby po to żeby potrenować uniki byłyby jak najbardziej na miejscu. Czy może byłoby to złamanie zasad i tradycji? Choć to już chyba inny wątek.

Pozdrawiam i dzięki za Wasze posty, są bardzo pomocne.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Aikido jest do wykorzystania, jeśli ktoś ma również otrzaskanie kontaktowe. We Francji np. co drugi wybitny mistrz aikido jest jednocześnie niezłym specjalistą od judo, bjj czy muay thai i stąd ich aikido nieraz wygląda zupełnie konkretnie. Także tamten aikidoka z Twojego przykładu prawdopodobnie ćwiczył coś jeszcze skoro umiał się odnaleźć z bokserem oraz w ogóle chciał sparować Tylko takie podejście wymaga sporego talentu, pracy i charakteru.

Niestety większośc polskich miszczów (przykłady dobitnie widać na konkurencyjnym forum ...), zamiast wziąć się za konkretne treningi, woli wałkować choreografie i nierealne ataki oraz napawać się własną domniemaną wyższością wobec 'buraków z kontaktowych'

Aha, w Warszawie takie bardziej 'namacalne' aikido możesz znaleźć u Sławka Szewczyka na AWF (w sparingi z bokserami wątpię, ale za to są na AWF thaibokserzy i kyokushinowcy pod ręką). Ale tak czy inaczej, warto poćwiczyć coś jeszcze i samemu pokombinować.

Zmieniony przez - searme w dniu 2008-06-30 17:06:11

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie pozostaje nic innego jak iść na trening :)
Kiedy już obiją mnie na boksie i porzucają mną na aikido postaram się podzielić swoimi wnioskami . Dzięki za namiary w Warszawie :)

Przy okazji dogrzebałem się (dopiero teraz, jakoś mi umknęło wcześniej) do fajnego posta: https://www.sfd.pl/Combat_Aikido-t351955-s13.html Najciekawszy fragment to strona 12-13 gdzie Twoje, Searme, i Caviora posty sporo wnoszą do tematu, więc jeżeli kogoś to zainteresowało to tam warto zajrzeć.

I i jeszcze jedna rzecz jaka przyszła mi do głowy. Kiedy ciosy wyprowadzane są seriami normalne jest, że każdy następny jest słabszy. Niech poprawią mnie ci którzy wiedzą lepiej, ale uderzać się powinno pojedynczymi, mocnymi ciosami inaczej łatwo (łatwiej) o przechwyt. Czyli, paradoksalnie, im dłuższa seria skierowana na aikidokę tym większą ma szansę na zastosowanie techniki - jeżeli dotrwa.
Dodatkowo w walce gardę trzyma się z dłońmi rozłożonymi, nie zaciśniętymi w pięści, co służy do zbijania ciosów ale jest także świetnym punktem wyjścia i do uderzenia i do łapania.
Chyba muszę obejrzeć jakiś trening bjj, o tym wiem najmniej, a może być tam całkiem ciekawie. Ale tylko obejrzeć


Zmieniony przez - dijaz w dniu 2008-07-01 21:42:41
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

jak długo trzeba trenowac JUDO???

Następny temat

Zwykły człowiek vs rasowy koks

WHEY premium