SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aikido Aikikai-Aikido Yoshinkan

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8715

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Aikikai to nie jeden "styl". To zgrupowanie różnych "linii programowych"-które łączy fakt, że podpadają pod wnuka M. Ueshiby. W Aikikai można znaleźć drastycznie różne style-od twardszych, gdzie nauczą człowieka użytecznych rzeczy przez miękkie, oddechowo-rekreacyjne-aż po totalnie "mistyczne", bliskie Ki Aikido. Yoshinkan jako organizacja jest bardziej spójny-bo o wiele, wiele mniejszy-i wywodzący się od jednego nauczyciela-G.Shiody. Ale fakt, że mało która szkoła Aikikai jest tak twarda jak Yoshinkan-stąd jego użycie przez policję.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19
Ja pochodzę z sekcji, która była tu piętnowana więc pozwolę sobie na krótki komentarz.
Przestańcie mówić o stylu Aikikai Aikido bo takowy nie istnieje w przeciwieństwie do Yoshinkan czy Seiseikai Aikido.
Aikikai to nazwa stowarzyszenia , a nie stylu. W samej tej organizacji wielu instruktorów prezentuje z goła odmienne rozumienie tego co stworzył Ueshiba, cechą wspólna jest brak skuteczności w realnej walce.
I to jest główna różnica między Yoshinkanem - dlatego też Yoshinkan jest podstawą w japońskiej policji - z uwagi na niezawodność i skuteczność.
trening Yoshinkan jest twardy i dużo bardziej wyczerpujący - tym bardziej w naszej sekcji gdzie Sensei jako zawodnik odbył wiele walk na macie. Dzięki temu również wplata wiele technik z Aikijujitsu, Juda i Jujitsu.
Jeżeli chodzi o "kółko wzajemnej adoracji" ... w Tarnowskich Górach tak jak w każdym dużym mieście Śląska jest bardzo wiele różnych szkół Sztuk Walki do wyboru każdy styl. Bywa, że na jednaj ulicy o długości 1 km są 3 szkoły z różnymi sztukami walki. Tak właśnie jest w T.Górach. Ponad połowa studentów tej sekcji wcześniej trenowała średnio parę lat coś innego...! To co czytacie to w większości opinie osób , które opisują swoje porównania w odniesieniu do tego czego uczą się teraz.
Myślę, że zamiast tak krytykować wartało by się zastanowić czym jest Seiseikai i Yoshinkan Aikido...? Zwróćcie też uwagę, że w przeciwieństwie do tego co krytykujecie jako złą postawę na tamtym forum wy wypowiadacie się źle o stylu o , którym nie macie pojęcia.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich , którzy trenują jaki kolwiek styl walki , który kształci ich własną osobowość.

Janek TG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Po pierwsze-witamy

Po drugie-na przyszłość patrz na daty i nie wyciągaj postów sprzed pół roku.

Po trzecie-czytaj uważnie. Wyraźnie napisałem, że Aikikai to nie pojedyncza "linia" tylko wiele różnych "linii" o bardzo różnych zapatrywaniach, skupionych pod przywództwem Moriteru Ueshiby.

Po czwarte-nikogo nie piętnujemy-ale teksty na Waszym forum nie promieniują tolerancją wobec innych organizacji aikido ani wobec innych styli.

-Po piąte:

cechą wspólna jest brak skuteczności w realnej walce.

Zdziwiłbyś się. Jeśli myślisz, że każdy spoza Yoshinkan "z założenia" nic konkretnego nie umie-to po prostu się mylisz.

I to jest główna różnica między Yoshinkanem - dlatego też Yoshinkan jest podstawą w japońskiej policji - z uwagi na niezawodność i skuteczność.

Chłooopieee! Nawet jeśli to co piszesz byłoby prawdą, to SPOSÓB W JAKI TO PISZESZ ocieka najgorszego rodzaju propagandą! Tak piszą fanatycy! Dobrze Ci radze-jeśli chcesz być brany poważnie-to skup się na argumentach-a nie na przymiotnikach mających gloryfikować dany styl.

trening Yoshinkan jest twardy i dużo bardziej wyczerpujący

Ile sekcji Kobayashi widziałeś? Z iloma ludźmi z Aikikai ćwiczyłeś? Konkrety proszę.

Dzięki temu również wplata wiele technik z Aikijujitsu, Juda i Jujitsu.

Myślisz, że tylko u Was się wplata techniki z innych styli?

Ponad połowa studentów tej sekcji wcześniej trenowała średnio parę lat coś innego...!

W mojej też. Mam ludzi ze stażem w kickboxingu, tkd, kyokushin, judo, jujutsu i nawet bjj. Niektórzy ćwiczyli te style dawniej, niektórzy teraz łączą je z aikido.

Zwróćcie też uwagę, że w przeciwieństwie do tego co krytykujecie jako złą postawę na tamtym forum wy wypowiadacie się źle o stylu o , którym nie macie pojęcia.

Czytaj ze zrozumieniem. Nikt tu nie krytykował Yoshinkan-bo nikt go nie trenował i nikt nie miał z Wami bezpośredniego kontaktu. Krytykowany był natomiast sposób w jaki odnosicie się do innych.

Ogólnie-dobrze że jesteś, bo przyda się przedstawiciel twardego aikido, ale przyzwyczaj się do tego, że:

-piszą tu przedstawiciele przeróżnych styli (z instruktorami włącznie)-więc lepiej skup się na argumentach i zachowuj się skromnie, bo ktoś z kim gadasz może trenować dłużej niż Ty żyjesz

-w związku z różnorodnością-daruj sobie teksty o "królowej sztuk walki" itd. Konkrety, konkrety, konkrety.

-uzupełnij profil (wiek, staż w sztukach walki-co trenowałeś, u kogo i jak długo)

No, to by było na tyle. Witamy w dziale
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 19
Bardzo dziękuję za powitanie na tym forum.
Jednak należę bardziej do osób, które rzadko uczestniczą w życiu forum - może z racji wieku

patrz na daty i nie wyciągaj postów sprzed pół roku.
Wybaczcie mi ale jak napisałem powyżej - dopiero teraz miałem przyjemność przeczytać ten temat. Stąd moja odpowiedź i jeżeli "jestem nie na czasie" to przepraszam.


Wyraźnie napisałem, że Aikikai to nie pojedyncza "linia" tylko wiele różnych "linii"
Panie kolego , a czy mój wpis odnosił się do ciebie...?
Z większości wpisów w tym temacie można odczytać , że Aikikai to styl Aikido co jest nieprawdą. Nie wytykam przecież konkretnych słów komukowliek z was - tak jak Ty to czynisz kończąc nietrafioną ironią



nikogo nie piętnujemy-ale teksty na Waszym forum nie promieniują tolerancją wobec innych organizacji aikido ani wobec innych styli.
To przeczytaj sobie raz jeszcze wpisy w tym temacie dotyczące omawianego forum !!!!
Jeżeli zaś chodzi o brak tolerancji innych stylów hmm : w żadnym z tematów dotyczących innych stylów walki nie ma wpisów mówiących , że to beznadzieja czy nawet dających to do zrozumienia. Aby to stwierdzić powinieneś przeczytać wszystkie posty tak jak to zrobiłem ja w tym temacie, a dopiero potem wyciągać wnioski.
W temacie Nishio Aikido Sensei Seimeikan wypowiedział swoje uwagi i jak zauważysz potempił rozgrzewkę jednego konkretnego Dojo - Nie wszystkich ale stwierdził również , że to nie oznacza iż przez taka rozgrzewkę się nie rozgrzewają.
Ponad to opisał jedną grupę technik jako grupę technik nie mogących odnieść skutku w realnym zagrożeniu i równocześnie bardzo pochwalił inną grupę technik Nishio jako bardzo skuteczne - oznajmił nawet , że się od nich tego nauczył , a posiada II Dan w Aikido. Ja nie słyszałem jeszcze żeby jakiś instruktor z II danem z Aikikai mówił , że się czegoś nauczył od innych systemów ....
Pytam więc gdzie jest ten brak tolerancji ...?!!
Mocno krytyczne stwierdzenia można przeczytać w Aikikai Aikido ale są one formuowane przez 3 osoby: jedna 12 lat w Aikikai I dan pozostałe dwie 3 i 7 lat III i I kyu. Ich wypowiedzi nie można nazwać brakiem tolerancji ponieważ są to osoby, które być może wiedzą więcej o tej federacji niż Ty bez obrazy.



Zdziwiłbyś się. Jeśli myślisz, że każdy spoza Yoshinkan "z założenia" nic konkretnego nie umie-to po prostu się mylisz.
Nigdy w życiu nie powiedziałbym o nikim personalnie, że jest nieskuteczny. Źle mnie zrozumiałeś Panie kolego. Nie mówię też , że Yoshinkan czy Seiseikai (o którym tu nikt nie wspomina) są najskuteczniejszą SW. Skuteczność to cechy i predyspozycje posiadane indywidualnie przez daną osobę , a na końcu dopiero rodzaj czy SW jaką trenuje.


Chłooopieee! Nawet jeśli to co piszesz byłoby prawdą, to SPOSÓB W JAKI TO PISZESZ ocieka najgorszego rodzaju propagandą! Tak piszą fanatycy! Dobrze Ci radze-jeśli chcesz być brany poważnie-to skup się na argumentach-a nie na przymiotnikach mających gloryfikować dany styl.
Chłooopieee ! Wydaje mi się , że to ty masz problem i odbierasz wszystko chyba zbyt osobiście. Nie jesteś obiektywny i chyba każdy zgodzi się ze mną, że większą propagandę starasz się siać ty niż ja. Co wśród adeptów Aikikai nie jest niczym nowym.
Kochany kolego opinia jaka jest w Polsce dotycząca , że Aikido to mało skuteczna sztuka walki istnieje już ponad 20 lat i wypowiadają ją ludzie , którzy mieli z Aikido do czynienia i porównują je np: do Bjj, Karate, Combat itp. - te wymienione style są bardzo dobre i skuteczne... Ale skąd tak jednoznaczna opinia...? Hmm dziś Yoshinkan czy Seiseikai jest praktycznie w Polsce nie znany .... Kto więc wyrabiał taką Aikido taką opinię 20 late temu... jak myślisz ?



Ile sekcji Kobayashi widziałeś? Z iloma ludźmi z Aikikai ćwiczyłeś? Konkrety proszę.
Uczestniczyłem w ostatnim prowadzonym przed śmiercią w Polsce semianrium przez Shihana Kobayashi


Myślisz, że tylko u Was się wplata techniki z innych styli?
Nie wcale tak nie twierdzę.... Zato ty znowu odbierasz coś personalnie !!!


W mojej też. Mam ludzi ze stażem w kickboxingu, tkd, kyokushin, judo, jujutsu i nawet bjj. Niektórzy ćwiczyli te style dawniej, niektórzy teraz łączą je z aikido.

Super - więc sam powinieneś wiedzieć jak twarde i zarazem owocne mogą być takie treningi...



Czytaj ze zrozumieniem. Nikt tu nie krytykował Yoshinkan-bo nikt go nie trenował i nikt nie miał z Wami bezpośredniego kontaktu. Krytykowany był natomiast sposób w jaki odnosicie się do innych.
Ja dokładnie zrozumiałem wpisy w tym temacie i mimo wszystko stwierdzam , że wiele z nich jest obraźliwych. Na naszym forum nikt żadnej sekcji nie nazywa np: "kółkiem wzajemnej adoracji" itp....

Ogólnie-dobrze że jesteś, bo przyda się przedstawiciel twardego aikido, ale przyzwyczaj się do tego, że:
-piszą tu przedstawiciele przeróżnych styli (z instruktorami włącznie)-więc lepiej skup się na argumentach i zachowuj się skromnie, bo ktoś z kim gadasz może trenować dłużej niż Ty żyjesz

Dziękuję bardzo ale jak powiedziałem nie liczcie na moje wielkie zaangażowanie w życie tego forum i nie dlatego , żebym miał coś przeciw wam po prostu mam taką naturę. A po dzisiejszym wpisie to chyba wyczerpałem swój limit na parę lat ...
Co do stwierdzenia, że są tu instruktorzy..., mogą trenować więcej niż ty masz lat ...hahaaa !!!
Już wiem z kim mam do czynienia ...
Nie obraź się szanowny kolego ale jeszcze długa droga "poznania i zrozumienia" przed tobą jeżeli przeliczasz umiejętności bądź wiedzę na wiek oraz staż. Nie sądź ludzi według swego wzorca bo możesz się mocno pomylić - to taka rada.



-uzupełnij profil (wiek, staż w sztukach walki-co trenowałeś, u kogo i jak długo)
Zaraz będę miał 40 lat tak jak Sensei Seimeikan Dojo, znamy się od dawna i razem wiele przeszliśmy. Sztuki walki trenuję od 8 roku życia. Przez 11 lat trenowałem Judo razem z Legieniem, Stawskim, Nastulą, Wiśniewskim. Potem też wyszkoliłem lub brałem udział w szkoleniu takich osób jak np: Wojnarowicz. Trenowałem też Kempo, Jujitsu, sztuki walki z bronią od Kendo poprzez Ia-jitsu do Shinkendo. Nie liczę epizodów jedno czy dwu letnich głównie ze stylami Combat.

Sam oceń szanowny kolego czy mogę zabierać głos na twoim forum czy nie jeżeli używasz takich wskaźników.

Jeszcze raz dziękuję za serdeczne przyjęcie na forum.

Janek TG

No, to by było na tyle. Witamy w dziale
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Wydaje mi się, że źle zaczęliśmy. Zebrałeś "prewencyjny ochrzan" (to żart) jak większość nowych użytkowników-bo, jeśli mam być szczery, Twój pierwszy post nie brzmiał jak wypowiedź statecznego 40latka z dużym stażem. Bez urazy.

Co do konkretów:

Ja nie słyszałem jeszcze żeby jakiś instruktor z II danem z Aikikai mówił , że się czegoś nauczył od innych systemów ....

Ja, choć żyję i trenuję "troszkę" krócej-poznałem takich. Od niektórych 1ych aż po jednego 7ego (choć ten ostatni nie z Polski...).

Panie kolego , a czy mój wpis odnosił się do ciebie...?

Twój wpis brzmiał jak "słuchajcie nieuki, ja Wam objaśnię". Może mam zboczenie zawodowe, ale pilnowanie forum uczula na ton z jakimś ktoś pisze.

którzy mieli z Aikido do czynienia i porównują je np: do Bjj, Karate, Combat itp. - te wymienione style są bardzo dobre i skuteczne...

Karate-zależy które. Pochodne kyokushinu radzą sobie dobrze. Reszta, zwłaszcza shotokanopodobne? Poczytaj co o nich sądzą ludzie ze styli kontaktowych.

Combat? Opinia o skuteczności combatów też jest mieszana-zwłaszcza w kontekście konfrontacji ze stylami pełnokontaktowymi. A właściwie-w konfrontacji z takimi stylami combaty poległy.

Nie jesteś obiektywny i chyba każdy zgodzi się ze mną, że większą propagandę starasz się siać ty niż ja. Co wśród adeptów Aikikai nie jest niczym nowym.

W drugim zdaniu pokazałeś swoją tolerancję miedzystylową. To po pierwsze. Po drugie-gdybyś zadał sobie trud poczytania większej ilości postów na forum, dość szybko zdałbyś sobie sprawę z tego, że jak na adepta aikido jest (nieskromnie mówiąc) całkiem obiektywny. Gdy ktoś w dziale pyta o SKUTECZNE style, w pierwszej kolejności kieruję go do sekcji mt, bjj, judo, zapasów, kickboxingu, sambo, boksu, san-shou i innych, z dużym kontaktem. Propagandy aikidockiej (ani tym bardziej-aikikaiowskiej) praktycznie nigdy nie uprawiałem.

Super - więc sam powinieneś wiedzieć jak twarde i zarazem owocne mogą być takie treningi...

Wiem. Moim instruktorom obce jest doktrynerstwo. Nigdy nie usłyszałem od nich złego słowa na inne sztuki walki czy organizacje, nigdy też nie usłyszałem "ta technika wygląda tak BO TAK!". Zawsze mogę oczekiwać na korektę, wytłumaczenie (i to nie teoretyczno-filozoficzne, tylko praktyczne) uwagi i podpowiedzi.

Co do związku między latami a umiejętnościami-wbrew pozorom, istnieje. Nie zawsze ten kto trenuje długo dużo umie (jeśli 20 lat trenował coś bez sensu-to po prostu zmarnował 20 lat)-ale ten, kto dużo umie, zwykle ma długi staż.

Uff, ale się rozpisałem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
...jak na adepta aikido jest (nieskromnie mówiąc) całkiem obiektywny... -
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 257
Aikikai jest nieskuteczne? A Ju jitsu nie? A karate też nie? O każdej wschodniej sztuce da się powiedzieć że jest nieskuteczny. No co przecież aikikai to zwyczajny balet z przeciwniekiem, judo tarzanie się po ziemi a karate to sztywne bloki, zero gardy i od cholery niepotrzebnych ruchów.

Gdyby jakiś styl był nieskuteczny, to albo by nie istniał, albo na tym forum nabijali by się z niego jak z tsunami albo sistiemy.

Aikikai ma mnóstwo świetnych technik, nawet ce****ące ten styl kokyu nage da się łatwo wykorzystać na ulicy- liczy sie tylko luz, refleks i timing. Po za tym większość elementów aikido aikikai jest wykorzystywanych w innych stylach aikido, zmienie się tylko nacisk na atemi, kontrtechniki(zapomniałem jak się to fachowo nazywa :] ) i elementy innych stylów.

Jakbym coś nie tak napisał, grzecznie poprawić, aikikai nie ćwiczę, tylko dla niektórych tutaj śmiesznie brzmiace Combat Aikido będące połączeniem aikido, ju-jitsu i karate. Ze szczególnym naciskiem na kolankowe i łokciowe atemi. :) ).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 706 Napisanych postów 4378 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 75792
hohoho
Combat Aikido nadciaga...
dyskusja nabiera kolorów
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6
Hehehe wiedziałem, że zaraz ktoś skomentuje :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Oj, boje się, że będzie draka...

Gdyby jakiś styl był nieskuteczny, to albo by nie istniał, albo na tym forum nabijali by się z niego jak z tsunami albo sistiemy.

Z aikido się nabijali, zanim ja się pojawiłem. Od tego czasu nabijają się trochę przyjaźniej Przede wszystkim-potrzebny był ktoś kto trenuje aikido a nie zachowuje się jak sekciarz i idiota-a niestety duża część wpadających na forum młodocianych aikidoków tak się właśnie zachowywała, co tylko cementowało opinię ogółu. Co do skuteczności-to temat rzeka. Na pewno w kontekście rywalizacji międzystylowej aikido jako takie (bez solidnej dokładki w postaci nauki uderzeń/kopnięć i/lub parteru) skuteczne nie jest. Przyznają to naprawdę świetni aikidocy z ogromnym stażem i niesamowitymi umiejętnościami-i nie ma powodu by im nie wierzyć.

kokyu nage da się łatwo wykorzystać na ulicy- liczy sie tylko luz, refleks i timing.

I to jest właśnie główny problem kokyu, bo timing i luz to mniej więcej ostatnie co człowiek ma do dyspozycji na ulicy Stąd policja japońska uczy się "kanciastego", twardego yoshinkan a nie któregoś z delikatniejszych, subtelniejszych odłamów.

Owszem, dobre kokyu jest świetne (miałem okazję lecieć po tym rzucie podczas swoistych "sparringów" zadaniowych z czarnymi pasami-parę razy tak grzmotnąłem o ziemię, że myślałem, że się nie podniosę-mimo, że nikt nie rzucał "żeby zabić")-ale boję się, że w walce musiałoby to być kokyu "wymuszone"-czyli technika bardziej przypominałaby zapaśniczy czy judocki rzut niż aikidocki oryginał.

Po za tym większość elementów aikido aikikai jest wykorzystywanych w innych stylach aikido, zmienie się tylko nacisk na atemi, kontrtechniki(zapomniałem jak się to fachowo nazywa :] ) i elementy innych stylów.

Tu już zaczynasz fantazjować. Elementy Aikikai nie są "wykorzystywane"-po prostu różne odłamy aikido korzystają w ogromnej mierze z tych samych technik-różnią się warianty i detale techniczne (miękkość, moment wejścia w technikę, mocniejsza lub luźniejsza kontrola uke), ale zestaw dźwigni i zasady rzutów jest zasadniczo ten sam. Co do elementów z innych styli-byłbym ostrożny w ocenianiu ile jest "aikido w aikido" po takich dokładkach. Czym innym jest zrobić kata guruma jako wariant kokyu nage (takie coś mi pasuje-traktuję to jako naukę aplikacji znanych mi technik)-a czym innym jest sprzedać gościowi lowkicka, po czym ściągnąć go na glebę i wyciągnąć balachę-bo to drugie nie jest już "uzupełnieniem" aikido tylko zmienieniem go w MMA

Zmieniony przez - Cavior w dniu 2008-05-08 19:15:57
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sztuki walki na przyszłość

Następny temat

Lewa noga... Problem... ;/

WHEY premium