SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ARSENAŁ BODYGUARDA

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 9923

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2631
I jeszcze jeden artykulik z przed laty i zarazem fragment książki zatytułowanej "Ochrona osób - zarys zawodu", która ukaże się lada moment.

„ARSENAŁ BODYGUARDA"

Wielu pracowników ochrony wykonujących zadania z zakresu ochrony osobistej zastanawia się co powinno wchodzić w skład ich „arsenału" w trakcie realizacji zadań ochronnych. Jedni zabraliby wszystko co tylko mogą udźwignąć, zapominając o tym, że rzeczywiście przyjdzie im to dźwigać na własnych barkach ( może tak nie do końca na barkach, ale na pewno dźwigać), a inni najchętniej nie brali by niczego bo i po co ??? Tym ostatnim przyklaskują właściciele firm ochrony czując wielką ulgę, że nie muszą wydawać pieniędzy na „tak idiotyczne i niepotrzebne rzeczy" jakimi są porządne kamuflowane kamizelki podubraniowe, środki łączności z zestawami kamuflowanymi itp. Zastanówmy się więc, co może jednych przyprawić o ból głowy ze względu na wydatki jakie należałoby ponieść zaopatrując godziwie „arsenał bodyguarda", a drugich o ból nóg, kości obręczy biodrowej i wspomnianych na początku barków ze względu na „taskanie na sobie tony klamotów". Nie będziemy się tutaj zajmować wyposażeniem specjalistycznych sekcji m. in. takich jak kontrobserwacyjnej, antysnajperskiej, rozpoznania pirotechnicznego, radiologicznego, chemicznego, a zajmiemy się wyposażeniem tych, którzy „robią za kulochwyt".
Pierwszą i najważniejszą pozycją w arsenale są: „SZARE KOMÓRKI". Jest to broń, której nie sposób przecenić. Jeśli one zawiodą nie pomogą: zwinność cyrkowca, stalowe mięśnie i „kawał gnata" pod pachą. Dzięki nim udaje się zaplanować, przeanalizować i przewidzieć wszystko lub raczej prawie wszystko tylko w tym celu aby nasz podopieczny mógł powiedzieć: „Po co mi ochrona jak się nic nie dzieje ?" Pamiętajmy, że: „Osiągnąć sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem osiągnięć. Najwyższym osiągnięciem jest pokonać wroga bez walki." - Sun Tzu, „Sztuka Wojny"
Drugą pozycją jest: nabyta „WIEDZA". Wiedza, dzięki której, będziesz miał możliwość podjąć stosowne do zagrożenia kroki, zastosować odpowiednie zabezpieczenia itp. Ciągłe szkolenie, doskonalenie swoich umiejętności i nabywanie nowych. Kursy, szkolenia, studia, podyplomowe, studia kierunkowe. Poszerz krąg swoich zainteresowań o geografię, historię, biologię itp. Nawet nie wiesz kiedy Ci się to przyda. Nie twierdzę, że uratuje Ci to życie ale VIP nieraz przebywa w inteligentny, oczytanym i kulturalnym gronie w którym pewne kanony nakazują np. prowadzenie konwersacji nie tylko o nowych trendach w ergonomii szkieletów do pistoletów ze stopów lekkich. „Poznaj dobrze wroga i poznaj dobrze siebie, a w stu bitwach nie doznasz klęski. ... Przestępstwem jest nie przygotować się do wojny. Przygotowanie na wszystkie ewentualności jest powodem do dumy." - Sun Tzu, „Sztuka Wojny"
Trzecią pozycją jest: „SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA - KONDYCJA". Nigdy nie możesz zakładać, że jakoś to będzie. A nóż przyjdzie Ci „okazja" dźwigać Twego rannego
pryncypała ? A Ty co ??? Będziesz prychał, sapał, rzęził, wymiotował, padniesz i dasz się i jego zabić ?? „Możesz śmiało przemaszerować 1000 li bez zmęczenia, ponieważ poruszasz się tam, gdzie nie ma niebezpieczeństwa." - Sun Tzu, „Sztuka Wojny"
Czwartą pozycją jest: PISTOLET lub rewolwer. Ja osobiście skłaniam się w stronę pistoletu. Najlepiej bezkurkowego, nie posiadającego zewnętrznego bezpiecznika nastawnego, umożliwiającego bezpieczne noszenie broni z nabojem w lufie. Dobrą bronią jest tu: GLOCK („rozmiar" można dobrać do własnych upodobań i miejsca noszenia), Beretta 92 D i Cougar D, Browning BDAO, Colt ALL American Model 2000, CZ 75 DAO (tutaj mały wyjątek - pistolet posiada kurek ale bez główki do napinania), HK P7 M13, Ruger KP 89 DAO (tutaj również pistolet posiada kurek bez główki ale za to całkowicie kryty), Walter P 99, Vector CP1. Padnie tutaj zapewne pytanie: dlaczego bezkurkowy i bez bezpiecznika nastawnego ? Otóż dlatego, że kurek lubi się zaczepić o marynarkę, koszulę, fałdy ubrania lub inne elementy wyposażenia, a bezpiecznik nastawny opóźnia tylko użycie broni i jest dodatkowym zbędnym elementem, o którym trzeba pamiętać. Teraz odpowiedź na pytanie dlaczego nie rewolwer ? Ano dlatego, że posiada małą pojemność bębenka, długi czas ładowania, o ile nie używamy speedloader’ów (szybkoładowaczy), mniejszą szybkostrzelność związaną z czasem obrotu bębna, jest „grubszy" przez to nie zawsze nadaje się do skrytego noszenia, speedloder’y zajmują stosunkowo więcej miejsca w porównaniu z magazynkami do pistoletu przy założeniu, że chcemy nosić taką samą ilość amunicji.
Piątą pozycją jest: NÓŻ . Nóż z rodziny noży taktycznych. Przydaje się zarówno do „obrania jabłuszka" jak i w wielu innych sytuacjach. Np.: SOG.
Szóstą pozycją jest: zestaw wieloczynnościowy typu: TOOL. Jest tutaj kilka firm oferujących tego typu narzędzie np.: Leatherman, SOG, Buck, Victorinox, Gerber, Renno itp.
Siódmą pozycją jest: NARZĘDZIE IMPAKTOWE. Brak jest polskiej nazwy. Jest to „narzędzie" (przeważnie płaskie) służące do zadawania szybkich sprężystych uderzeń „bezurazowych" typu „strzał z bata" np. w rękę w celu uzyskania u przeciwnika efektu „pieczenia skóry". Uderzenie takim narzędziem oprócz chwilowego pieczenia i zaczerwienienia skóry w miejscu uderzenia nie powoduje trwałych urazów.
Ósmą pozycją jest: RĘCZNY MIOTACZ ŻELU ŁAZAWIĄCEGO lub piany łzawiącej. Dlaczego żelu, a nie gazu ? Odpowiedź jest prosta. Otóż użycie gazu w pomieszczeniu zamkniętym jest bronią obosieczną, skutki odczuje zarówno napastnik jak i używający i osoby mu towarzyszące. Natomiast żel działa tylko na osobę bezpośrednio porażoną i można go bezpiecznie używać w pomieszczeniach zamkniętych. W przypadku piany uzyskujemy ten sam efekt przy tych samych zaletach co żelu z tym, że piana dodatkowo „zasłania" oczęta napastnikowi.
Dziewiątą pozycją są: KAJDANKI stalowe szczękowe lub plastikowe jednorazówki. Sadzę, że ta kwestia nie wymaga poświęcania jej więcej czasu, aczkolwiek warto nadmienić, ze metalowe kajdanki mogą również bardzo dobrze służyć jako narzędzie „silnie" impaktowe. Jednakże skutki ich użycia w w/w sposób są bardziej odczuwalne dla napastnika.
Dziesiątą pozycją jest: RADIO Z ZESTAWEM KAMUFLOWANYM. Osobiście polecam Motorolę, Kenwooda, Yeasu lub Icom. Radia tych firm sprawdzają się w różnych warunkach, a przede wszystkim są „idioto odporne", posiadają wytrzymałą obudowę i w sytuacji ekstremalnej mogą bez szwanku dla łączności posłużyć również jako narzędzie walki. Poza tym firmy te oferują szereg dodatkowych akcesoriów od kamuflowanych zestawów dousznych po różnego rodzaju futerały itp. Dodatkowym atutem jest również to, że istnieje wiele firm produkujących akcesoria do tych środków łączności.
Jedenastą pozycją jest: LATARKA, typu: mini maglight, surefire, lub podobna. Tutaj też istnieje wielu producentów specjalizujących się w produkcji zarówno samych latarek jak i dodatkowego do nich osprzętu. Ważnym jest, aby latarka miała niewielkie rozmiary, była lekka ale równocześnie dawała odpowiednio silną i skupioną wiązkę światła. I jeszcze jedno latarka powinna być wytrzymała i w miarę możliwości kroploszczelna. Ponadto należy pamiętać, że latarki świetnie spełniają rolę kubotanu.
Dwunastą pozycją jest: podubraniowa lekka KAMIZELKA KULOODPORNA i odporna na pchnięcie nożem i szydłem. Lekka dlatego, że i tak dość dużo już dźwigamy na sobie. Poza tym jest mniej widoczna i nie krępuje tak bardzo ruchów. Podubraniowa - gdyż nie rzuca się w oczy (np.: MORATEX XXXVII, lub MORATEX XXIVB)). Są też dostępne kamizelki szyte jako kamizelka do garnituru. Idealne dla VIP’a i nie tylko. Polecam tutaj kamizelki rodzimej produkcji: JMD Daniel Technologie lub MORATEX’u.
Trzynastą pozycję zajmuje: TELEFON KOMÓRKOWY. W tym wypadku komentarz chyba jest niepotrzebny ?
Czternastą pozycję zajmuje: metalowy DŁUGOPIS. Służy świetnie do podpisania listy płac jak również jako kubotan. Bardzo skuteczny przy wykonywaniu np. pchnięć w nieosłonięte części ciała.
Piętnastą pozycją są: dobre BUTY na gumowej podeszwie ze wzmocnionymi noskami. Co znaczy dobre ? Przede wszystkim wygodne !!! Nigdy nie wiadomo gdzie i jak długo będziesz zmuszony w nich chodzić. Gumowa podeszwa (z odpowiednio elastycznej gumy)o odpowiednim bieżniku zapewni Ci stabilność nawet na mokrej terakocie, lastryku czy marmurach. Ponadto kroki stawiasz cicho, buty nie tupią ani nie skrzypią. Noski butów wzmocnione stalową osłoną jak w butach roboczych. Wszystkie uderzenia albo raczej tupnięcia w stopę typu fumikomi nie są wtedy dla nas tak groźne. Poza obuwiem podstawowym należy pamiętać o obuwiu specjalistycznym, ubieranym oczywiście do odpowiedniego stroju. Wyjście zimą w wyższe partie gór w półbutach ?? Widziałem niestety takich !! Co najciekawsze VIP - kobieta szła w kozakach na wysokim obcasie. Ot zrobili sobie nagła wycieczkę z Krupówek w Tatry.
Szesnastą pozycją jest: KABURA lub „nosidło" na broń. Nie ma kabur uniwersalnych. Tylko niektórym producentom wydaje się, że kabura która będzie zarówno na udo, do pasa, na szelki i w inne mniej lub bardziej dziwne miejsca będzie kaburą idealną. Z grubsza kabury dzielimy na te do noszenia broni, na te do przenoszenia broni i na te, które nie nadają się do niczego. Sposób i miejsca noszenia i przenoszenia broni zależą od wielu czynników m. in.: od wielkości broni, warunków w jakich się pracuje, indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń, odzieży jaką się w danym momencie nosi itp. Jedni lubią kabury na pas inni szelkowe poziome lub pionowe. Jedni gustują w skórzanych lub codurowych inni w plastikowych. Nie wyobrażam sobie natomiast noszenia kabury na pasie będąc z VIP’em na plaży lub na basenie. Do tego celu służą specjalne „nosidła" - saszety na broń. Zresztą w tej dziedzinie można samemu poeksperymentować. Można np. odpowiednio przygotować matę plażową. Nie tylko zresztą do przenoszenia broni czy innych gadżetów. Może ona służyć też jako mata balistyczna. Wracając do kabur to w zasadzie powinno się ich mieć kilka i używać takich aby jak najbardziej komponowały się z noszoną w danym momencie odzieżą. Ja osobiście posiadam kilkanaście kabur i nosideł na broń. I jeszcze jedno. Broń powinna w kaburze spoczywać tak, aby sama z niej nie wypadła w żadnej sytuacji (wstrząs, upadek, skok, zwis głową w dół itp.), ale aby jednocześnie można jej było błyskawicznie dobyć bez zbędnych „ceregieli".
Siedemnastą pozycję zajmuje: UPRZĄŻ, która udźwignie ten sprzęt. Pamiętać należy, że sprzętu o którym mówimy jest tyle, że waży sobie dobrych kilka kilogramów. Normalny człowiek nie jest za bardzo w stanie pomieścić wszystkiego na pasie, a niekiedy nie ma nawet takiej możliwości. Chyba, że ma 140 cm w pasie. Poza tym upychanie tego typu „narzędzi" po kieszeniach nie jest zbyt wygodne i w dodatku rzuca się w oczy, a nie chcemy przecież usłyszeć od żony naszego podopiecznego: „Czy to ja na panu zrobiłam takie wrażenie, czy to tylko rewolwer w kieszeni pana spodni ?"
Osiemnastą pozycją jest: UBRANIE. Przez ubranie należy rozumieć przede wszystkim garnitur bo przecież pracujemy z VIP’em, który najczęściej porusza się w garniturze (era nowobogackich w białych skarpetkach itp., mam nadzieję, już minęła). Garnitur „fasujemy" w zależności od jego przeznaczenia oraz w zależności od tego jaki nosi VIP. Pamiętać tu należy, że jeżeli VIP nosi popielaty z kamizelką ochrona powinna nosić również garnitury popielate z kamizelką. VIP nie powinien się wyróżniać specjalnie na tle swej ochrony. Za w miarę uniwersalny, a przede wszystkim wygodny i „pojemny" można uznać garnitur z marynarką dwurzędową. Rozpięta marynarka dwurzędowa jest na tyle obszerna, że ukryje nie tylko podstawowy „zestaw przetrwania", ale również wyposażenie na „lokalną wojenkę". Pamiętać należy, że ubranie dobieramy w zależności od miejsca i charakteru „wyjścia". Na plażę czy na basen nie pójdziemy w garniturze gdy VIP będzie w kąpielówkach. Toteż może przydać się również dres, kąpielówki, pianka do nurkowania itp. Ważnym elementem ubrania jest również bielizna, skarpety, koszula itp. Mają one zapewnić odpowiedni komfort pracy.
Dziewiętnastą pozycją są: OKULARY przeciwsłoneczne. Okazuje się, że są przydatne nie tylko do ochrony przed promieniowaniem UV czy też oślepieniem „zajączkiem" (światłem odbitym od szyb, lusterek itp.). Ponadto zabezpieczają w pewnym stopniu przed porażeniem oczu gazem, żelem czy pianą łzawiącą. Zabezpieczają przed zarówno przypadkowym jak i celowym zaprószeniem oczu (np.: piaskiem). Zapewniają również niewielką ochronę oczu przed gazem, pianą bądź żelem łzawiącym. Ukrywają kierunek prowadzonej obserwacji. Polecam tu RayBann’y, Uvex’y (np.: i-vo lub x-one) i Blizzard’y (np.: A513 lub L307F3-09).
Dwudziestą pozycją są: jednorazowe RĘKAWICZKI LATEKSOWE. Niestety zdarza się, że VIP lub nasz kolega zostaje ranny lub zachoruje i należy mu udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie każdy lubi i ma odwagę paprać się np.: krwią lub wymiocinami innego.
Dwudziestą pierwszą pozycją jest: OPATRUNEK OSOBISTY. Tutaj komentarz jest chyba niepotrzebny ?
Dwudziestą drugą pozycją są: PREZERWATYWA i TAMPAX. Zaskoczenie ??? „Sprzęt" tego typu nadaje się idealnie do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku niektórych ran postrzałowych. Prezerwatywa przy ranach klatki piersiowej odpowiednio zastosowana zapobiega odmie opłucnej, a może też zastąpić w pewnych momentach rękawiczkę lateksową. Tampax jest idealnym opatrunkiem w przypadku rany postrzałowej mięśni. Stanowi swoistego rodzaju „wewnętrzny opatrunek uciskowy" po wprowadzeniu go do rany postrzałowej. Idealny dla kalibru 9 mm. Równie dobrze można go wsadzić do rozbitego nosa.
Dwudziestą trzecią pozycję zajmują: ŁADOWNICE lub uchwyty na magazynki do pistoletu lub speedloadery (szybkoładowacze) do rewolweru. Tu obowiązuje podobna zasada jak w przypadku kabur. Jeszcze tylko ktoś może spytać: czy koniecznie muszą być szybkoładowacze do rewolweru ? Nie, nie koniecznie ale biorąc pod uwagę stres w jakim przyjdzie załadować amunicję, dodatkowo ciągłą zmianę pozycji (w większości przypadków nie mamy możliwości poszukania odpowiedniej zasłony przed ogniem przeciwnika gdyż to my jesteśmy zasłoną dla VIP’a) w trakcie ewakuacji VIP’a ładowanie poszczególnych naboi i równoczesne prowadzenia obserwacji otoczenia = utracie zdrowia lub życia naszego lub VIP’a. A może i naszego i jego ? Pamiętać należy, aby ładownice były tak dobrane, żeby pełne magazynki nie wypadły w trakcie skakania, biegania, zwisu do góry nogami itp. ewolucji, ale jednocześnie, żeby były łatwo i szybko dostępne.
Dwudziestą czwartą pozycją jest: TECZKA BALISTYCZNA lub rozkładana zasłona balistyczna. W sytuacji zagrożenia ostrzałem (do 7,62 mm TT) lub atakiem przy użyciu broni białej rozkłada się ją, zasłaniając nią VIP’a. Dobre zasłony z wysokowytrzymałych włókien paraaramidowych KEVLAR lub TWARON bądź z włókien polietylenowych o dużej wytrzymałości DYNEEMA produkuje nasz krajowy MORATEX.
Dwudziestą piątą pozycją jest: PARASOL OCHRONNY. Parasol taki dzięki swojej konstrukcji i użytym materiałom zachowuje swoją podstawową funkcję jaką jest ochrona przed deszczem. Poza tym zabezpiecza przed uderzeniem małymi, tepymi lub ostrymi przedmiotami takimi jak: kamienie, puszki, jajka, pomidory, kawałki szkła, butelki itp., które mogą być rzucone w kierunku ochranianej otwartą czaszą parasola osoby.
Dwudziestą szóstą pozycję zajmuje: odłamkoodporna MATA (koc) BALISTYCZNA. Mata wykonana podobnie jak zasłona balistyczna tyle, że z mniejszej ilości warstw włókien paraaramidowych.. W sytuacji zagrożenia, narzuca się ją na VIP’a (leżącego na siedzeniu samochodu lub między siedzeniami) co zabezpiecza go przed rykoszetami i odłamkami karoserii.
Dwudziestą siódmą pozycją jest: POJAZD. Jaki, to zależy od sposobu, miejsca, warunków wykorzystania i stopnia zagrożenia. Możliwości są ogromne. Począwszy od wszelkiego rodzaju limuzyn po samochody terenowe i SUV’y. Od pojazdów w pełni opancerzonych wykonywanych fabrycznie po przystosowane produkcji seryjnej. Ja osobiście skłaniam się w stronę dużych samochodów terenowych lub SUV’ów typu: land rover discovery, range rover, nissan patrol, toyota land cruiser, VW touareg, volvo XC 90, nissan pathfinder, nissan terrano, mitsubishi pajero, mercedes klasy G, mercedes ML, Chevrolet Suburban. Nadają się zarówno do pokonywania wysokich krawężników w mieście jak i do jazdy po nie koniecznie utwardzonym podłożu. Posiadają odpowiednią masę, pojemność i moc silnika co po odpowiednim przystosowaniu pojazdu daje dużą szansę na ucieczkę z miejsca zagrożenia.
Dwudziestą ósmą pozycję zajmuje AMUNICJA. O doborze amunicji tak jak i o doborze broni decyduje rodzaj wykonywanego działania. Amunicja używana przez pracowników ochrony osobistej powinna charakteryzować się m. in. takimi cechami jak: niezawodność, skuteczność i bezpieczeństwo dla przypadkowego otoczenia celu. Powinna się charakteryzować odpowiednią mocą obalającą pocisku.
Dwudziestą dziewiątą pozycja jest INDYWIDUALNY PAKIET PRZECIWCHEMICZNY. W dobie terroryzmu z wykorzystaniem substancji chemicznych chyba nikogo to nie zdziwi ?
Na uwagę zasługuje również SMYCZ do pistoletu lub rewolweru. Odpowiednio dobrana (przypomina zwinięty w sprężynkę kabel telefoniczny lub też zwija się automatycznie na kryty przymocowany do pasa bębenek) nie przeszkadza. Zabezpiecza przed utrata broni po jej wypadnięciu z kabury (co nie powinno się zdarzyć) lub z ręki.
Warto również wspomnieć o czymś co niestety może się przydać, a o czym nikt do tej pory nie myślał na szerszą skalę. Mowa tu o BIOLOGICZNO-CHEMICZNA INDYWIDUALNA MASKA UCIECZKOWA. Osobista maska ucieczkowa chroniąca drogi oddechowe, oczy i zewnętrzną powierzchnię głowy i twarzoczaszki przed związkami chemicznymi i biologicznymi w postaci gazów, cieczy, żeli i zawiesin. Jednorazowa maska wraz z pochłaniaczo - filtrem jest niewielkich rozmiarów, mieści się w kieszeni, jest łatwa do użycia. Wytrzymuje temperaturę do 200 stopni Celsjusza. Każdy pracownik ochrony osobistej powinien posiadać przy sobie dwie takie maski. Dla siebie i dla VIP’a.

Ach zapomniałbym o najważniejszej, dla „zamerykanizowanych filmowych bodygardów" rzeczy ! GUMA DO ŻUCIA !!
Jej zadaniem jest nie tylko nadanie profesjonalnego wyglądu bodyguarda czy odświeżenie oddechu (są lepsze metody - pierwsza to wizyta u stomatologa) ale przede wszystkim zastraszenie przeciwnika hukiem pękającego balonika i umożliwienie zejścia (śmiertelnego) bodyguarda na skutek gwałtownego zadławienia. Niektórzy podnoszą jeszcze zaletę przyklejenia napastnika do podłoża lub zasłonięcia bodyguard’owi oczu gumą po pęknięciu balonika, dzięki czemu nie musi on patrzeć na dziwne grymasy twarzy otoczenia.

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Najnowsza odpowiedź:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2631
Ja osobiście dziekuję Bogu, ze nie mamy ani zamachów ani innych incydentów tej klasy co gdzie indziej, ale jestem gotowy działać w takich warunkach jeżeli zajdzie potrzeba.

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 6967 Wiek 9 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 51337
Niezly artykul. Niestety w realiach o matach balistycznych, kamizelkach i dobrej jakosci lacznosci mozna zapomniec.
Widzialem juz ochrone pracujaca tylko na tel. komorkowych !

No ale coz... jak sobie cenisz zycie tak je chronisz...

SOG (duchowy?)

PROUD TO BE STEROIDS FREE

trenować jak myśląca maszyna, walczyć jak myślące zwierze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2631
Nie koniecznie mozna zapomnieć. W szanujacych sie firmach pracuje się z takim wyposażeniem.

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 6967 Wiek 9 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 51337
Dobra odp. W szanujacych sie firmach... ale firm krzakow , "ochroniarzy" werbowanych na silowniach i gosci ktorzy "mysla" ze cos wiedza na ten temat nie brakuje.
Sam dobrze wiesz (?) ze mowimy tez o 3-ech roznych stopniach zagrozenia, wiec zdaza sie ze schemat (sprzet itd) przygotowany dla jednego podopiecznego stosuje sie (w pseudo powaznych firmach) w kazdym przypadku, bez nalezytej oceny ryzyka. Co z tego wynika latwo sie domyslec ...

PROUD TO BE STEROIDS FREE

trenować jak myśląca maszyna, walczyć jak myślące zwierze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 53 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5705
Tylko z jednym muszę się nie zgodzić - "Piętnastą pozycją są: dobre BUTY" - ta pozycja powinna być moim zdaniem najdalej na trzecim miejscu.

Pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2631
Kolejność nie ma tu znaczenia.

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 79498
Paweł-mam pytanie.Czy chciałbyś aby Twoje artykuły dotyczące ochrony osobistej były osobno,czy może lepiej stworzyć jakiś duży temat,gdzie byś takie artykuły wrzucał???No i ewentualnie pod jakim tytułem miałby być ten szeroki temat...Sądzę,że znalezienie takich ciekawostek o temacie BG w jednym miejscu,byłoby czytelniejsze dla forumowiczów i zainteresowanych tematem.Pozostałaby kwestia jak to zrobić gdybyś się zgodził,ale myślę,że z QUEBLO i Żelesiem byśmy coś wymyślili

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2631
Może być jakiś jeden katalog na BG

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 6967 Wiek 9 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 51337
Popieram... Bedzie mozna sie nieco douczyc :)

PROUD TO BE STEROIDS FREE

trenować jak myśląca maszyna, walczyć jak myślące zwierze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2228 Napisanych postów 29898 Wiek 37 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 265782
pisałeś na początku że nie należy brać tyle by ledwo to dźwigać a wyszło w sumie tyle sprzętu że wyglądamy jak chodzący supermarket...

PS: Z tą balonowa gumą do żucia bym uważał,bo duże balony zasłaniają widoczność


Zmieniony przez - QUEBLO w dniu 2009-01-08 22:31:38

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 79498
QUEBLO jakbyś jeszcze wiedział co można wziąć ze sobą i jak się to mieści pod marynarką to byś się zdziwiłJa oprócz pasa zakładałem,czasem jeszcze szelki,żeby ten pas się jakoś trzymał,bo jest trochę złomu i kilka kilo na sobie.

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

„Niestandardowe" wyszkolenie pracowników ochrony osobistej.

Następny temat

PROFESJONALNA USŁUGA Z ZAKRESU OCHRONY OSÓB.

Whole01