SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ACTIVLAB LEUCINE / EAA / BCAA XTRA - OPINIE O PRODUKTACH

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15339

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Temat przeniesiony przez odp-SFD-pl z działu Odżywki, Suplementy. Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1420 Napisanych postów 35562 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 150829
Jakiś czas temu poproszony zostałem przez firmę Activlab, o opinię w kwestii kilku produktów, które otrzymałem na test. Tak więc, aby sprawiedliwości stało się za dość, ocenię preparaty tak pod względem składu i możliwości zastosowania we wspomaganiu wysiłku, jak i pod kątem walorów organoleptycznych.

________________________________________________


Na test otrzymałem trzy preparaty, które poniżej wymienię i opiszę:

- Leucine XTRA: jest to preparat zawierający leucynę (50% składu), HMB (Ca-HMB 20% składu, czyli 16% w przeliczeniu na HMB), wzbogacony w biotynę. W 100g preparatu jest dodatkowo 14g węglowodanów w postaci maltodekstryny (co pewnie niektórym osobom będzie przeszkadzać, ale de facto jest jej tylko 1,4g na 10g preparatu, czyli tyle co nic). Pozostałe składniki, czyli kwas cytrynowy, dodatki smakowe, barwniki i słodziki - zajmują ok. 16% składu. Preparat wzbogacony jest w biotynę, czego osobiście nie umiem wytłumaczyć.

Osobiście należę do entuzjastów leucyny, gdybym miał typować „najważniejsze" aminokwasy dla tkanki mięśniowej (co oczywiście jest dużym uproszczeniem, ale coś obrazuje), właśnie leucynę umieściłbym na pierwszym miejscu. Stąd oczywistym jest, że pomysł na ten suplement bardzo mi się podoba. Nie należę jednak do przesadnych sympatyków HMB, więc uwzględnienie w składzie tego związku w mojej ocenie nie koniecznie czyni ten produkt lepszym. Pewien aspekt dodatku HMB jest jednak godny uwagi.: otóż jest to jedyny (przynajmniej znany mi), preparat w formie smakowego koncentratu zawierający HMB. Tak więc przekonania przekonaniami, ale trzeba przyznać, że Leucine XTRA to dość innowacyjna formuła i plusa ma u mnie Activlab za pomysł i za to, że nie boi się ryzyka, a ryzyko istnieje i wynika nie tylko z faktu, że np. wielu potencjalnych klientów ciągle nie wie co to jest leucyna i może po prostu nie kupić preparatu z braku wiedzy. Ryzyko wynika również za faktu, że zarówno HMB jak i Leucyna, w naturalnej formie są tragiczne w smaku i tragicznie rozpuszczają się w płynach… teraz więc przyszła kolej na ocenę „organoleptyczną":

W wyniku pewnego zrządzenia losu, nie posiadam aktualnie odpowiedniego sprzętu by sfilmować rozpuszczalność produktu w wodzie, ale podzielę się wrażeniami. Leucine Xtra miałem okazję pić póki co kilkanaście razy, przed porannymi aerobami/interwałami które wykonywałem przed pierwszym posiłkiem, oraz w trakcie sesji siłowej i po jej zakończeniu. Rozpuszczalność preparatu w wodzie pozytywnie mnie zaskoczyła. Wiadomo, że nie jest to rozpuszczalność taka jaką poszczycić się może glukoza, czy sacharoza, ale w niczym nie odstaje od rozpuszczalności konkurencyjnych preparatów aminokwasowych. Po wstrząśnięciu szejkerem roztwór jest lekko mętny i powstają charakterystyczna dla koncentratów aminokwasowych pianka, po 30 - 60 sekundach pianka znika, a roztwór staje się spójny i względnie klarowny.

Mam preparat o smaku „lemon", tak więc otwierając puszkę spodziewałem się po prostu chemicznej cytryny. Pierwsze wrażenie po otwarciu również na to wskazywało, ale aromat teraz wydaje mi się całkiem przyjemny i chodzi za mną czasem ciągu dnia.
Jeśli chodzi o smak, to muszę przyznać, że z trzech suplementów które otrzymałem na test, ten - smakuje mi chyba najbardziej, co jest szczególnie godne uwagi, bo jak wspomniałem smaki HMB i leucyny (kto próbował w formie saute, ten wie o czym mówię), potrafi zdominować i przebić wiele dodatków smakowych.
Poniżej podsumowanie, czyli skrócona ocena, w skali od 1 do 5.

Żeby zobrazować jakimi kryteriami się posługiwałem, posłużę się przykładem. Tak więc oceniając preparat pod względem smaku, ponieważ trudno jest porównać z innymi preparatami leucytowymi na rynku, przyrównałem do własnych oczekiwań względem tego środka, mając na uwadze wrażenia po spożyciu innych smakowych koncentratów aminokwasowych dostępnych na rynku. I tak np: 5 - to byłby smak sięgający niemal Xtenda, a 1 - smak porównywalny do bezsmakowych BCAA treca…

Podsumowując:

Pomysł: 5

Skład: 4

Rozpuszczalność: 4/5

Zapach/smak: 4/5

Zastosowanie: w dyscyplinach siłowych/sylwetkowych, wytrzymałościowo-siłowych. Zwłaszcza w programach kontroli masy i składu ciała, jako antykatabolik, w cyklach siłowych, jako środek wspomagający regenerację powysiłkową. Moim zdaniem nadaje się również do stosowania w trakcie treningu.

Dawkowanie: na pewno około treningowo. Wiele zależy od tego jakie preparaty aminokwasowe mamy jeszcze do dyspozycji, sytuacją idealną np. posiadanie jeszcze BCAA, wtedy dawkowanie leucine XTRA polecałbym brać po zakończeniu sesji (np. 10 - 15g z węglowodanami), a BCAA przed i/lub w trakcie. Jeśli leucine XTRA miałoby stanowić samodzielny preparat, to brałbym i przed i po treningu po 10g, tudzież w trakcie (z węglami lub bez zależnie od praktyki).

Więcej o leucynie: http://www.sfd.pl/Leucyna__stymuluje_syntezę_białek_i_reguluje_poziom_cukru-t695397.html


____________________________________


- EAA XTRA: jest to preparat zawierający aminokwasy egzogenne, czyli te których organizm nie umie syntetyzować samodzielnie i które muszą być dostarczane z zewnątrz z pokarmem i/lub w postaci suplementu, wzbogacony o dibenkozyd czyli koenzym witaminy b12. EAA stanowią 80% preparatu (dokładnie 79,70g/100g), czyli w zalecanej przez producenta jednorazowej dawce (10g), dostarczamy 8g aminokwasów oraz dodatkowo 1,5mg koenzymu witaminy b12. Największy udział przypada na aminokwasy rozgałęzione (50% puli aminokwasowej).

Preparaty typu EAA nie są specjalnie popularne na naszym rynku, tymczasem ich wartość oceniam niezmiernie wysoko, stanowić mogą bowiem ciekawą alternatywę dla porcji whey’a po zakończeniu sesji treningowej. Wiele publikacji naukowych wskazuje, że kluczowe dla procesów regeneracji powysiłkowej są właśnie aminokwasy egzogenne, co jest dość logiczne tych właśnie organizm nie umie syntetyzować, pozostałe - w tym np. glutaminę - spokojnie jest w stanie „złożyć" sobie innych aminokwasów. Tak więc zwłaszcza zwolennicy spożywania białek zaraz po wyjściu z siłowni powinni rozpatrzyć opcję typu EAA, bo jest to wygodny sposób na dostarczenie niezbędnych aminokwasów w formie która nie wymaga trawienia.
Rozpuszczalność preparatu oceniam jako dobrą, jest w zasadzie podobna jak w wypadku leucine XTRA, sytuacja z pianką - wygląda analogicznie.

Otrzymałem na test preparat o smaku „grapefruit", ale ponieważ niedawno jadłem puszkę BCAA XTRA o tym samym smaku i trochę mi się ten smak znudził i nie chciałem przez pryzmat swojego znudzenia oceniać walory tego preparatu wymieniłem na smak na „Orange" i przyznam, że nie jestem specjalnie zadowolony z mojej decyzji. Leucine XTRA smakowało mi bardziej, również BCAA XTRA o smaku grejpfrutowym bardziej smakowo przypadło mi do gustu. Nie mówię, że nie da się wypić, ale odstaje od dwóch wcześniej wymienionych. Zapach również mniej przyjazny, ale OK.

Podsumowując:

Pomysł: 5

Skład: 4

Rozpuszczalność: 4

Zapach/smak: 3

Zastosowanie: w dyscyplinach siłowych/sylwetkowych, wytrzymałościowo-siłowych. Jako ciekawa alternatywa dla porcji potreningowej odżywki białkowej i również jako antykatabolik, np. po przebudzeniu czy nawet przed / w trakcie treningu, niezależnie od celu.

Dawkowanie: na pewno po- treningowo. Podobnie jak w wypadku leucine XTRA wiele zależy od tego jakie preparaty aminokwasowe mamy jeszcze do dyspozycji, sytuacją idealną byłoby np. posiadanie jeszcze BCAA, wtedy EAA XTRA polecałbym brać ok 15 - 20g po zakończeniu sesji (np. z węglowodanami), a BCAA przed i/lub w trakcie. Jeśli EAA XTRA miałoby stanowić samodzielny preparat, to brałbym i przed (ok 10 - 15g) i po treningu (ok 15 - 20g) a także w trakcie (np 10 - 15g; i jako intra-workout ten preparat nadaje się całkiem nieźle)


- BCAA XTRA: jest to preparat zawierający aminokwasy rozgałęzione (50% składu) i glutaminę (35% składu), resztę ( a więc 15%), stanowią dodatki smakowe, barwniki itp. Środek bardzo popularny, można powiedzieć, że odniósł sukces rynkowy i na pewno przyciągnął do ActivLab’a wielu klientów. Kiedy wszedł na rynek, był formułą dość przełomową jak na polskie warunki (BCAA + glutamina instant w trzech smakach do wyboru), aktualnie ma już sporą konkurencję. Jeśli chodzi o moją opinię dotyczącą receptury, to biorąc pod uwagę popularność suplementów typu BCAA i glutaminy - sensowne było zestawienie tych związków ze sobą. Ja jednak w kontekście zastosowania glutaminy jako elementu wspomagania wysiłku - jestem raczej sceptykiem i uważam ten aminokwas za mocno przeceniany. Glutamina ma jednak swoich sympatyków, wiele osób uważa ją za podstawę suplementacji, stąd też formułę preparatu uważam za udaną. Na dzisiejsze czasy jednak można byłoby pomyśleć o odświeżeniu tego preparatu by poprawić jeszcze atrakcyjność.

Otrzymałem na test smak cytrynowy, po otwarciu puszki poczułem chemiczno-kwaśny zapach, inny niż w wypadku preparatu leucytowego, mniej przyjemny. Teraz jeszcze wącham proch obu puszek i bez dwóch zdań skłaniam się w stronę leucyny.

Rozpuszczalność oceniam jako dostateczną. Zarówno dwa w/w preparaty, jak i niektóre suplementy konkurencji rozpuszczają się lepiej. Pijąc leucine XTRA, czy EAA XTRA po 60 sekundach od zmieszania (kilka wstrząśnięć szejk erem), są wolne od „piasku". BCAA XTRA - nie. Czuć drobinki aminokwasów. Ten element warto poprawić.

W kwestii smaku, również rewelacji nie ma. Bardziej podchodził mi grejpfrut BCAA XTRA. Smoakow gorzej preparat wypada niż leucine XTRA lemon - tutaj zdecydowanie, i gorzej niż EAA XTRA Orange.

Podsumowując:

Pomysł: 5 (jak na okres kiedy preparat wszedł na rynek, na dziś dzień warto dokonać face liftingu);

Skład: 3 (nie jestem fanem glutaminy)

Rozpuszczalność: 3

Zapach/smak: 2

Zastosowanie: w dyscyplinach siłowych/sylwetkowych, wytrzymałościowo-siłowych, wytrzymałościowych. Jako antykatabolik, np. po przebudzeniu czy przed / w trakcie treningu, niezależnie od celu, jakoś środek poprawiający regenerację.

Dawkowanie: na pewno przed i po- treningowo. Podobnie jak w wypadku w/w preparatów wiele zależy od tego jakie suple aminokwasowe mamy jeszcze do dyspozycji. Jeśli BCAA XTRA miałoby stanowić samodzielny preparat, to brałbym i przed i po treningu, a także w trakcie (mniej i więcje po ok 5 - 15g preparatu na porcję.

Więcej o BCAA: http://www.sfd.pl/BCAA_branched_chained_amino_acids__jako_antykatabolik_-t711768.html

__________________________


Na koniec chciałbym podziękować serdecznie firmie Activlab za możliwość przetestowania w/w preparatów, zwłaszcza że nie spodziewałem się otrzymać pełnych puszek . Opinie powyższe zamieściłem zgodnie z moimi wrażeniami, przekonaniami i wiedzą jaką posiadam.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-03-31 20:19:11
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 211 Napisanych postów 22991 Wiek 7 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 173451
Eaa i bcaa też ostatnio dostałem od activa, wszystko dobrze wchodzi, regeneracja wytrzymałość wszystko na plus.

Smakowo, cenowo - również atrakcyjnie, nie wiem czemu ludzie się tak uczepili tego smaku i zapachu eaa, bym powiedział że smaczne nawet jest.

"That's not normal because we don't want to be normal.
Normality is what weak people call living. I call it death."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 121 Napisanych postów 11601 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 70678
ile na klate poszlo?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 2992 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 41803
sam stosuje bcaa i eaa xtra na codzien.

ale slyszalem jeden zarzut - bcaa sie prawie nie rozpuszcza tak?
wiec cos tam ze skladem nakombinowane jest,ze to tak ladnie idzie.

to nie moje slowa - cytuje i nie oskarzam w zadnym wyadku ja tam uzywam z powodzeniem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 211 Napisanych postów 22991 Wiek 7 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 173451
Rozpuszcza, lecz nie od końca, za sprawą leucyny.

"That's not normal because we don't want to be normal.
Normality is what weak people call living. I call it death."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 8248 Napisanych postów 150124 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1188083


witam.
rowniez zostalem poproszony o przetestowanie Xtra zestawu od firmy Activlab w sklad ktorego EEA, BCAA+l-glutamina, oraz Leucyna+HMB

zaczne od kultowego produktu jakim jest:

*BCAA XTRA
-produkt bardzo znany i lubiany przez wszystkich, sam zjadlem juz chyba z 10kg tego bcaa jednak dodatek glutaminy sprawia, ze w obecnej cenie nie jest juz tak kolorowo jak bylo na poczatku jego krolowania na rynku gdy puszka stała po 47zł jednak, zawsze wracam do suplementacji tym srodkiem chocby ze wzgledu na smak, z ktorym nigdy nie mialem problemow.

Smak: 5/5 lubie kazdy
Skład: 4/5 (j/faftaq glutamina mnie zniecheca, rozumiem, ze w tym produkcie nie chodzi tylko o bcaa)
Rozpuszczalność: 2 (wsypuje do buzi i zapijam, bo nie chce mi sie pozniej grzebac w szklance czy szejku)
Działanie:przy dawkach rzedu 30g na porcje po treningu czuje sie duzo lepiej, regeneracja na plus to najwazniejsze.

Uwaga: przydalby sie jakis braciszek lub siostrzyczka dla bcaa xtra idac tropek konkurencji w postaci chocby bcaa+cytrulina, lub bcaa solo smakowego.


drugim produktem ktory rowniez jest mila alternatywa dla eaa w kapsach i tabsach jest:

*EAA XTRA
-produkt dosc nowy, zobaczylem go pierwszy raz na ulotce i od razu mnie bardzo zaciekawil. od tamtej chwili minelo juz sporo czasu. zjadlem dosc sporo juz tych amin i musze powiedziec ze produkt trafiony w 10. sklad dobry, role swoja spelniaja, tak wiec pozostaje tylko pic z usmiechem.

Smak: 4/5
Skład: 5/5
Rozpuszczalność: 5/5
Działanie: 5/5


*LEUCINE XTRA
-szczerze przestraszylem sie na poczatku tego wynalazku dlaczego? po I mialem przygody z estryfikowana leucyna, gdzie musialem ja dwa razy zwrocic, bo nie trawilem jej, to po drugie smak... jak wiadomo leucyna do smakolykow nie nalezy, to jeszcze dodatek HMB byl tutaj gwozdziem do trumny... ale okazalo sie, ze produkt w smaku nie jest zly-da sie wypic, ale preferuje zapijanie w buzi

Smak: 3/5
Skład: 4/5 (niestety dodatek HMB nie jest dla mnie plusem)
Rozpuszczalność: 5/5
Działanie: 5/5 (lubie leucyne, czasami nawet popijam tak by wychodzilo 3-4g do posilku)

Uwaga: jak w przypadku bcaa xtra wypadaloby wypuscic kolejna odslone jako leucyne solo, wiem ze produkt maja byc oryginalne, ale jak to bywa w kulturystyce, czasem podstawy daja wiecej niz kombinacje.SUPLEMENTACJA:
obecnie jestem w okresie przechodzenia z masowki do bardziej czystej diety i mniejszej podazy kalorii, wiec jeszcze az tak bardzo nie jestem podatny na dzialanie kataboliczne z racji nadwyzki kalorii jak i zjadania posilkow co 2h. dodam ze jestem zwolennikiem dosc czestych posilkow z mala podaza kalorii na porcje, jak mam np dzien wolny, to jak ktos by popatrzyl na mnie z boku, to by widzial, ze jem cos caly dzien.

DT: rano porcja EAA XTRA 15-20g, przed treningiem lub na treningu (obecnie spodobalo mi sie popijanie na treningu) 20g BCAA XTRA, po treningu LEUCINE XTRA 10g
DNT: rano 20g BCAA XTRA, gdyz zazwyczaj robie lekkie aero w postaci skakanki, lub szybki marsz, po aero EEA XTRA 10g, LUCINE XTRA dorzucam do posilkow.


jak jakies kwestie pominalem, prosze o pytania chetnie napisze cos wiecej

Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2011-03-31 21:35:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1420 Napisanych postów 35562 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 150829
maly mis84 - z testowej trójki, BCAA XTRA najgorzej się rozpuszczało, to fakt. Generalnie aminokwasy rozgałęzione, zwłaszcza leucyna rozpuszczają się źle, ale co ciekawe produkt LEUCINE XTRA rozpuszcza się jak dla mnie wzorowo, więc to raczej kwestia technologii / surowca.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 908 Napisanych postów 55169 Wiek 45 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 334915
Ja także korzystam z wszystkich wymienionych plus dokupiłem 2 zgrzewki bcaa drink

Jutro także dodam ocenę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
miętki JASZCZOMP
Ekspert
Szacuny 117 Napisanych postów 21724 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 92660
Leucine

smak ok, rozpuszczalność zaskakująco dobra, skład tez spoko

dobry produkt

Bcaa xtra - klasyk, szkoda że nie ma więcej bcaa w miejsce glutaminy, smak słaby, czuć chemia, ale jeszcze nie piłem nigdy dobrych bcaa

można trafić w dobrej cenie, wtedy warto

rozpuszczalność, no cóż, taka sobie, zostają grudki, ale to nie przeszkadza mi osobiście

Eaa - smak ujdzie, dla mnie słaby, ale piłem gorsze, natomiast nie odrzuca

skład dobry

szybko się coś kończą..

generalnie produkty odczuwalnie poprawiają moją regenerację, czuje się dobrze po treningu

poprawiają powrót do siebie po koszykówce, odczuwalne wyraźnie, wiec jest spoko.

wadą jest opakowanie

szczelność pozostawia wiele do życzenia, sztuką jest nie rozsypać chmury pyłu spod wieczek, przepuszczają, zbiera się tam proszek i wysypuje przy odkręcaniu zasyfiając wszystko wkoło

do poprawy

zdr

"nie znam sie na niczym co czytałem na temat ćwiczeń"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 121 Napisanych postów 11601 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 70678
miętki ile tego badziewia sypiesz przy koszu?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 2971 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 32053
mam bcaa grejfrut i dla mnie rozpuszczalnośc idealna

Keep ya head up

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

2 cykl POMOC

Następny temat

Nowy cykl, pomocy;d

Fruzelina