SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ABC Opalania- artykuł

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 10212

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 215 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1574
Zbliza sie wiosna wiec zapewne juz niedlugo rozpocznie sie czas opalania poza solarium!Totez najwyzszy czas przypomniec sobie jak to robic z glową!

ABC opalania

Antybiotyki, środki antykoncepcyjne, niesterydowe środki przeciwzapalne, a nawet dziurawiec - to kilka z długiej listy substancji fotouczulających - takich, których przyjmowanie zmusza nas do ostrożnego opalania (podobnie uczulać mogą kosmetyki, dlatego wybierając się na plażę zrezygnuj z perfum i dezodorantów). Zbyt wiele słońca może skończyć się wysypką alergiczną, przebarwieniami, a nawet groźnym stanem zapalnym skóry. Jeśli bierzesz jakieś leki, pijesz zioła, używasz słodzików - zapytaj lekarza, czy możesz się opalać.

Beta-karoten - ten żółtopomarańczowy barwnik jest jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, chroni przed wolnymi rodnikami, których ilość wzrasta pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego na słońcu chrup marchewkę, jedz melony i morele (w zastępstwie możesz pić sok). Wprawdzie nie zobaczysz jak beta-karoten niszczy wolne rodniki i zapobiega chorobom, ale wszyscy będą podziwiać brązowopomarańczowy odcień, jaki ten barwnik nada Twojej skórze. Jeśli nie znosisz smaku marchwi (lub innych pomarańczowych owoców i warzyw), to kup w aptece tabletki zawierające beta-karoten, np. solarin.

Czerniak to najgroźniejsza choroba - nowotwór skóry - której możemy się nabawić wystawiając skórę na promieniowanie słoneczne. Nie ma z nim żartów - rozwija się szybko, daje przerzuty drogą limfatyczną i krwionośną do węzłów chłonnych i wszystkich narządów wewnętrznych. Czerniak najczęściej rozwija się ze znamion barwnikowych. Jeśli zauważysz, że któreś z Twoich znamion wyraźnie się powiększa, zmienia barwę lub tworzy się na nim twardy naciek, natychmiast udaj się do dermatologa. Gdy czerniak zostanie dostrzeżony odpowiednio wcześnie, są duże szanse na wyleczenie.

Dermatolodzy zalecają, by raz w miesiącu dokładnie oglądać swoją skórę, jest to bowiem najlepsza metoda, by w porę wykryć najdrobniejsze zmiany w znamionach. Tym obowiązkiem można obarczyć partnerkę lub partnera - na przykład wieczorem, przed snem. Któż jeśli nie on ma znać milimetr po milimetrze Twoje ciało? Takie igraszki to przecież wymarzona propozycja na czas wspólnych wakacji.

Epidemiolodzy alarmują - liczba zachorowań na czerniaka w Polsce zwiększa się co roku o blisko 10 procent. To najszybszy wzrost zachorowań wśród wszystkich nowotworów złośliwych. W zeszłym roku na tę chorobę zmarło ponad 800 osób. Na świecie „wybuch" czerniaka zauważono przed 20 laty. My pocieszaliśmy się, że mamy lepszy gatunek skóry. Tymczasem prawda jest taka, że Norwegowie, czy Niemcy, znacznie wcześniej jeździli opalać się na Kanary czy do Tunezji, my „trzaskaliśmy się na heban" najwyżej nad Bałtykiem. U nas moda na opaleniznę przyszła później, dlatego dopiero teraz obserwujemy, podobny jak dawniej na zachodzie, wzrost zachorowalności na czerniaka. Warto to sobie uświadomić, nim zafundujemy sobie kilkugodzinne plażowanie.

Faktor to współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej, jaką gwarantuje nam preparat ochronny. Jest on określony liczbą i symbolem literowym podanym na opakowaniu. Najczęstszym oznaczeniem jest SPF - Sun Protection Factor (można też spotkać się z LSF - na niemieckich preparatach, IP - na francuskich, lub po prostu z UVB). Krem oznaczony jako SPF 15 oznacza, że jeśli Twoja skóra wystawiona na słońce bez ochrony rumieni się po 10 minutach, on chronić ją będzie 15 razy dłużej. Możesz się zatem opalać przez 150 minut. Lekarze radzą, by nie korzystać z preparatów z faktorami poniżej SPF 15. Osoby o ciemnej karnacji lub już opalone nie powinny polegać na kremach o słabszych faktorach. Nie obawiaj się - nawet wysokie faktory pozwalają się opalić, gwarantując, że bez poparzeń uzyskamy piękną opaleniznę. Niektórzy uczeni twierdzą, że preparaty z fi ltrem nie tylko chronią przed rakiem, ale są zdolne naprawiać uszkodzenia wywołane wcześniejszymi poparzeniami słonecznymi.

Godziny od 11.00 do 15.00 to zwykle czas najsilniejszej emisji promieni podczerwonych, dlatego lekarze zalecają, by w tych godzinach nie wystawiać się na słońce. Jeśli już, to bardzo ostrożnie - po solidnym zabezpieczeniu skóry kremami, oczu okularami i głowy czapką. Bardziej odporne na działanie słońca są osoby, które dużo przebywają na świeżym powietrzu. Udowodniono, że potrzeba jedynie 15 minut przebywania dziennie na słońcu, by zapewnić sobie odporność skóry na promienie słoneczne. Na godziny leżenia na słońcu nie mogą sobie pozwolić zwłaszcza ci, którzy tylko podczas wakacji dostają jego dawkę uderzeniową.

Henna - to może być Twój wybór, jeśli przed wakacjami zamierzasz zrobić sobie tatuaż lub chcesz trwale przyciemnić rzęsy i brwi. Ten barwnik roślinny podczas robienia tatuaży nie jest wprowadzany pod skórę, tak jak przy tatuażu tradycyjnym, gdy nakłuwa się skórę. Pamiętać bowiem trzeba, że świeży tatuaż wyklucza opalanie się! Z wyjściem na słońce trzeba zaczekać, aż rana się całkowicie zagoi.

Indeks UV informuje nas o intensywności promieniowania ultrafi oletowego. Od jakiegoś czasu niektóre gazety i lokalne nadmorskie przy prognozach pogody zamieszczają informacje o tym, jaki danego dnia jest indeks UV. Są to bardzo ważne informacje, bo ludzie często nie uświadamiają sobie, jak intensywnie operuje słońce - nie czują gorąca, gdy na przykład od wody wieje chłodny wiatr. To bardzo niebezpieczna pułapka. Podobnie jak chmury, które nie zawsze zatrzymują promieniowanie. Na przykład białe, strzępiaste cumulusy, działają niczym lustro, powiększając promieniowanie, które dociera do powierzchni Ziemi. Pamiętaj, że im większe jest promieniowanie, tym większej ochrony przed słońcem potrzebujesz.

Jasna karnacja sprawia, że promieniowanie słoneczne mocnej działa na skórę. Właśnie osoby o takim fototypie, rude, zielono- lub niebieskookie i piegowate są najbardziej narażone na raka skóry. Im bowiem mamy jaśniejszą karnację, tym mniej melatoniny jest w warstwach naszego naskórka i tym gorsza jest naturalna ochrona organizmu przed słońcem. Niestety, jasnoskóre osoby najchętniej biegają na solarium, a najnowsze badania wykazały, że korzystanie ze sztucznego słońca, jest równie szkodliwe jak wygrzewanie się na prawdziwym.

Korzyści z opalania? Są, a jakże. Słońce zwiększa naszą aktywność, poprawia nastrój, likwiduje nawet łagodne sezonowe depresje, ułatwia krążenie. Ważne jest to, że słońce wspomaga syntezę witaminy D3, która jest potrzebna do przyswajania wapnia i fosforu, a co za tym idzie - wpływa korzystnie na zęby i kości. Nie trzeba jednak spędzać całego dnia na słońcu, by poprawić ich stan. Udowodniono bowiem, że do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D3 wystarczy przebywać na słońcu przez 15 minut z odsłoniętą twarzą i dłońmi. Witaminy D3 „czerpanej" ze słońca nie można przedawkować, można natomiast biorąc tabletki z tą witaminą.

Leżenie plackiem na plaży to najgorszy możliwy sposób opalania się, łatwo wtedy zasnąć. A spanie na słońcu to nie tylko utrata kontroli nad czasem ekspozycji ciała na promieniowanie UV, ale także narażenie się na udar słoneczny. Najlepiej korzystać ze słońca i ruchu jednocześnie - spacer, siatkówka plażowa, pływanie. Opalasz ciało równomiernie, co daje też korzyści estetyczne.

Melanina to naturalny pigment, od którego ilości zależy kolor skóry, włosów i tęczówki oka. Skóra, broniąc się przd słońcem, zwiększa produkcję tego barwnika, który chroni ją przed promieniami UV, a przy okazji daje też efekt opalenizny. Melanina chroni też włosy - ciemne, zawierające więcej barwnika, silniej niż jasne. Pod wpływem światła melanina zgromadzona we włosach traci kolor, dlatego na słońcu włosy jaśnieją. Najbardziej narażone są włosy siwe i rozjaśnione - ochroną dla nich może być kapelusz plażowy i specjalne preparaty z fi ltrami do włosów.

Niemowlęta i dzieci do 2. roku życia nie powinny przebywać na pełnym słońcu bez właściwej ochrony - przekonują lekarze. Delikatna skóra łatwo ulega poparzeniom. Dlatego szkody doznane w dzieciństwie bywają najgroźniejsze. Od uszkodzenia skóry do wystąpienia nowotworu może minąć nawet kilkadziesiąt lat. Wykrywa się go najczęściej u 40-50-latków, którzy jako dzieci „dla zdrowia" całymi dniami wystawiani byli przez swych rodziców na zbyt silne słońce. Pocieszające jest to, że skóra się regeneruje i fi ltry pomagają jej w tym, chroniąc przed dalszymi uszkodzeniami.

Oparzeń słonecznych unikaj za wszelką cenę. Także tych z solarium. Do opalania na słońcu nie używaj kosmetyków przeznaczonych do solarium, a w solarium tych z fi ltrami przeciwsłonecznymi. Prócz różnych środków zapobiegających i leczących oparzenia (specjalne kosmetyki, chłodna woda, preparaty z aloesem, jogurt lub zsiadłe mleko) warto stosować witaminę E, która - jak udowodniono - w znacznym stopniu (nawet o 40%) przyspiesza gojenie oparzeń posłonecznych. Codzienne stosowanie wit. E przez 5 kolejnych dni zupełnie hamuje zmiany rumieniowe nawet w miejscach narażonych na 1-3 krotne przekroczenie minimalnych dawek promieniowania wywołujących poparzenie.

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy rodzaje: UVC - prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, a więc niemające na nas bezpośredniego wpływu. UVB - odpowiedzialne za rumień posłoneczny i poparzenia skóry, oraz UVA - które stanowi 95 procent całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. I właśnie to promieniowanie jest dla nas najgroźniejsze. To ono powoduje bowiem pigmentację skóry, czyli opaleniznę i jest głównie odpowiedzialne za tzw. fotostarzenie się oraz zmiany nowotworowe.

Ryzyko zachorowania na czerniaka jest tym większe, im więcej przebywasz na słońcu bez ochrony. Inne czynniki to: dziedziczność (to tylko jeden z czynników zwiększonego ryzyka), cera (doznane w dzieciństwie poparzenia słoneczne) i liczba znamion. Jeśli więc chcesz dużo przebywać na słońcu, a masz ponad 100 znamion barwnikowych, popularnie zwanych pieprzykami (czyli znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka) - idź przed wyjazdem do dermatologa, obejrzy Cię i - być może - podejmie decyzję o profi laktycznym wycięciu największych znamion.

Samoopalacz to rzecz wielce przydatna dla osoby, która nie chce być bladą twarzą na plaży pośród opalających sie plażowiczów. Na kilka dni przed wyjazdem można przyciemnić sobie skórę samoopalaczem, ale - uwaga! - trzeba pamiętać , że nie chroni on przed szkodliwym działaniem słońca. Tak samo trzeba przez kilka pierwszych dni ostrożnie dawkować słońce, smarować się kremem z fi ltrem pół godziny przed wyjściem na plażę, a później co godzinę czy dwie powtarzać tę czynność. Krem się ściera, a jeśli nie jest wodoodporny - zmywa się w kąpieli. Pamiętaj, że filtr przeciw promieniowaniu działa tylko przez określony czas.

Toczeń rumieniowaty, choroby pęcherzowe, trądzik różowaty, liszaj płaski, zapalenie skórno-mięśniowe i opryszczka - jeśli cierpisz na te choroby, lub zaostrzają się one pod wpływem słońca, skonsultuj się z lekarzem, zanim pójdziesz na plażę. Organizmy reagują bardzo różnie na ten lek, słońce czasem pomaga, czasem może zaszkodzić. No i trzeba je, jak każdy lek, stosować we właściwych dawkach.

Ubranie plażowe, w którym spędzasz czas na plaży, to nie nonsens, tylko moda, która na Zachodzie rozwija się całkiem dobrze. Projektanci co roku przygotowują specjalne kolekcje, proponując różne warianty ubiorów dających osłonę przed promieniami UV. Jeśli nie trafisz na takie stroje, to musisz wiedzieć, że najlepsze zabezpieczenie dają tkaniny ciemne, gęsto tkane, a nie jasne o rzadszym splocie. Kapelusz, czapka i okulary z filtrem to uzupełnienie plażowego stroju. W godzinach słonecznego szczytu (10.00-15.00) kapelusz zdejmuj tylko na 15-20 minut.

Woda z basenu czy morza wbrew pozorom nie nawilży skóry spalonej słońcem. Przeciwnie - szybko parując z jej powierzchni może ją oparzyć (krople wody działają jak soczewki). Są wprawdzie zwolennicy szybkiego opalania się „na wodę", ale nigdy ich nie naśladuj. Opalając się, weź pod uwagę, że promienie słoneczne odbijają się od powierzchni wody, a więc na łódce, czy materacu, otrzymujesz wielokrotnie większą dawkę UV niż na lądzie. Promienie, choć nie tak silne, docierają też pod wodę! Nie zapomnij, by wypijać dużo wody zawierającej mikro i makroelementy oraz soki.

Znamiona mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy skóry. Pieprzyki są zwykle płaskie, jasnobrązowe lub brązowe, przeważnie okrągłe lub owalne. Piegi to drobne plamki, najczęściej rozsiane, umiejscowione w odsłoniętych okolicach ciała, głównie na twarzy. Szczególnie uważnie należy obserwować znamiona płaskie lub lekko wypukłe, niewyraźnie odgraniczone od otoczenia, nierównomiernie zabarwione, o średnicy większej niż 0,5 cm. Badania wykazały, że u osób z takimi znamionami ryzyko zachorowania na czerniaka jest większe, dlatego osoby takie muszą kontrolować się u dermatologa co najmniej 2 razy w ciągu roku

Artykuł zaczerpniety z magazynu Extra Large

:)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 157 Napisanych postów 10921 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43675
przyda się z pewnością
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 2037 Wiek 28 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 17417
przyda sie napewno, autor już nie jest aktywney więc soga sobie odpuszcze . Ale na pewno warto odświeżyć z racji tego żę sie sezon na opalanie sie zaczął

Jak pomogłem to podziękuj . !
Jak nie to pytaj .!

" Madrym jest ten ktory umie przyznac sie do własnej głupoty"



TEST FITMAX Fire Fit podsumowanie str.6 : http://www.sfd.pl/TEST_Fire_Fit__Cyborg69-t860618.html?pow=tak&userid=304292#post5.

http://www.sfd.pl/Cyborg69_,_będzie_sie_działo_!_-t948969.html - MÓJ DZIENNIK

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pielęgnacja skóry pod pachami

Następny temat

pasta do zebow wybielajaca

Wiecej