SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

12 najlepszych rad jak poprawić podciągnie na drążku

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 26719

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Banan z działu Charles Poliquin.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 158 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 5194
12 najlepszych rad jak poprawić podciągnie na drążku

Szybki sposób na rozwój siły ruchów z grupy pull (przyciągających)

by Charles Poliquin

Kiedy dzieci w Ameryce stały się cięższe i zaczęły spędzać więcej czasu przed telewizorem, niestety normy w wychowaniu fizycznym oraz metody treningowe w tym kraju zostały zmienione na niekorzyść. Jednym z mierników może być praktycznie całkowite zaniechanie nauki i testowania podciągania na drążku w szkołach, gdzie wcześniej było to jedno ze standartowych ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. W rzeczywistości jeden z moich kolegów zdradził mi, że na początku lat 90tych w jeden z szkół wojskowych 75 procent kobiet rozpoczynających naukę nie była w stanie podciągnąć się nawet raz- proszę wziąć pod uwagę, że większość z nich miała jakiś epizod w sporcie wyczynowym! Nie rokuje to dobrze.

Dobrą wiadomością jest to, że podciąganie na drążku zyskuje coraz więcej uwagi głównie za sprawą obecnej fali popularności programów fitnesowych boot camp. Co więcej podciąganie jest konkurencją w wielu zawodach. Chociaż tak naprawdę taka forma „oszukiwanych”, połowicznych ruchów ma niewielki transfer na technikę wykonania pełnozakresowego podciągania na drążku. I tak jest lepszym ćwiczeniem od przyciągania drążka wyciągu górnego do klatki. Nie żebym miał coś przeciwko ściąganiu wyciągu górnego do klatki, po prostu to ćwiczenie nie jest tak efektywne, jak podciąganie. Mimo to uważam, że wspomniane wcześniej ściąganie drążka może być skutecznym ćwiczeniem wykorzystywanym w rehabilitacji, w przypadku rozwoju kontuzji na skutek napięć statycznych występujących w obrębie stawu właśnie za sprawą nadużywania niepełnozakresowych podciągnięć!

Dla wszystkich zdezorientowanych w wariantach podciągania na drążku, podciąganie nachwytem (ang. pull up dop. tłum.) wykonujemy tak, aby powierzchnia grzbietowa dłoni była zwrócona w kierunku naszego ciała, natomiast podciąganie podchwytem (ang. chin up dop. tłum.) wykonujemy w ten sposób, aby powierzchnia dłoniowa (strona wewnętrzna dłoni dop. tłum.) była skierowana do nas. Jeśli weźmiemy pod uwagę efektywność tych dwóch wariantów powołam się na badanie naukowe opublikowane w grudniu 2010 w Journal of Strength and Conditioning Research gdzie użyto EMG. Oto co naukowcy odkryli: „ Mięśnie piersiowy większy i dwugłowy ramienia miały znacząco większą aktywność EMG podczas wykonywania podciągania na drążku podchwytem w odniesieniu do tego samego ćwiczenia wykonywanego nachwytem. Jeśli chodzi o zaangażowanie dolnych włókien mięśnia czworobocznego to badanie wykazało ich większą aktywność w trakcie podciągania nachwytem.” Naukowcy odkryli również, że oba warianty podciągania były inicjowane przez dolny odcinek mięśnia czworobocznego i mięsień piersiowy większy, następnie wykończone przez zaangażowanie mięśni dwugłowych ramienia i najszerszych grzbietu. Wniosek: Obie wersje ćwiczenia mają swoje zalety i powinny one zostać wkomponowane w wasz program dla nadania mu różnorodności.

Tyle tytułem wstępu, oto moich 12 wskazówek dotyczących podciągania:

1. Zainwestuj w zabiegi mobilizujące tkankę łączną. Wykonanie podciągnięcia na drążku może często zostać natychmiast poprawione właśnie dzięki tym zabiegom. Na przykład, wiele osób ma problem z podciągnięciem się powyżej drążka, ale kiedy zostanie usunięta adhezja pomiędzy mięśniem obłym większym, a najszerszym grzbietu – boom, osoba nagle jest w stanie wykonać pełne podciągnięcie. Aby znaleźć dobrego terapeutę który poprawi wasze podciągnianie na drążku, kliknij na powyższy link.

2. Inicjuj ruch poprzez retrakcję łopatki. Jedno z podstawowych praw biomechaniki dotyczy produkcji siły, która jest równa sumie momentów sił generowanych w poszczególnych stawach. Poprzez zainicjowanie ruchu podciągania przez retrakcję łopatki przeniesie się to na lepszy transfer wygenerowanej siły.

3. Skoncentruj się na prowadzeniu łokci do boków i w dół w trakcie ćwiczenia. Większość nadmiernie akcentuje to ćwiczenie poprzez inicjację ruchu w stawie łokciowym. Kiedy już zainicjujesz ruch łopatką ( jak wspomniano w #2), skoncentruj się tak by łokcie kierować do tyłu, jakbyś miał kogoś za sobą. To pozwoli na aktywację mięśnia najszerszego grzbietu oraz mięśnia obłego większego. Oba te mięśnie są silnymi prostownikami kończyny górnej.

4. Różnicuj szerokość i sposób chwytu. To pozwoli na wprowadzenie różnorodności bodźców treningowych oraz przyspieszy progres. Kiedy zmieniasz szerokość i sposób chwytu aktywujesz różne jednostki motoryczne. W Poliquin Strength Institute posiadam sprzęt kanadyjskiej firmy Atlantis, która zbudowała dla mnie dwa specjalne modele power rack z doczepionymi uchwytami do podciągania. Rączki te są zamontowane w każdej z trzech stron racka, co pozwala wykonać podciągania zarówno na standardowych jak i specjalnie do tego celu pogrubionych uchwytach. Zmiana rodzaju chwytu z nachwytu, do neutralnego, a wreszcie podchwytu będzie rzutowała na zaangażowanie danego mięśnia z grupy zginaczy stawu łokciowego. Kiedy działam pod presją czasu, wolę, aby moi podopieczni używali grubych uchwytów, ponieważ warunkują one szybszy wzrost, jak również mają większe przełożenie na daną dyscyplinę sportową. Zmiana rodzaju chwytu wpłynie na procentowe zaangażowanie mięśni w okolicy łopatki i mięśni prostowników stawu ramiennego.

Dalsza część artykułu dostępna pod poniższym linkiem na stronie Autora:
http://www.charlespoliquin.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/735/12_najlepszych_rad_jak_poprawić_podciągnie_na_drąż.aspx?lang=PO
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 9627 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 44428
zostanie usunięta adhezja pomiędzy mięśniem obłym większym, a najszerszym grzbietu

Można to jakoś próbować usunąć podczas ćwiczeń? Bo w podciąganiu stoje odkąd pamiętam.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 390 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 25074
Dzień dobry. A o co w ogóle chodzi z tymi zabiegami? Masażysta da radę usunąć całą tą adhazję???
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 209 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 12973
Czym jest retrakcja łopatki?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 9627 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 44428
Ściągniecie w dół/tył.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 100 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 1339
Mnie pierwsze przy podciąganiu zawsze wysiadają dłonie, zrobię jedno-dwa i koniec.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10867 Napisanych postów 49610 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja zbyt rzadko czuję łopatki, ale idzie ku dobremu
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 62 Wiek 27 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 1180
dla poczatkujacego jest slownictwo zbyt ciezkie :D
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 138 Wiek 45 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2041
 Kiedy już zainicjujesz ruch łopatką ( jak wspomniano w #2), skoncentruj się tak by łokcie kierować do tyłu, jakbyś miał kogoś za sobą -- ?????
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 255 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 5599
czy autor/ktoś może wyjaśnić, o co chodzi w tych 'zabiegach mobilizujących tkankę łączną'?
1

'tak wygląda chamstwo, jak się dorwie do szmalu'

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 987 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 18029
Po polsku można?
1

Go Hard Or Go Home

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Siłownia + Muay Thai

Następny temat

Plecy masa...

Wheya