SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[art] Aktywność fizyczna grubasa

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1573

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ASNF Moderator
Ekspert
Szacuny 4567 Napisanych postów 49007 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 522633
Zgrabne nogi, szczupłe uda, płaski brzuch to marzenie większości kobiet. Mężczyźni natomiast pragną przestać wciągać brzuch, kupować coraz to większe koszule. Wszyscy marzą o tym, aby zgrabnie i - co ważniejsze - zdrowo wyglądać. Słusznie sądzimy, że to ruch ma niekwestionowaną wartość zdrowotną i wpływa na wyszczuplenie sylwetki. Ruch daje efekty aerobowe, to znaczy usprawnia układ oddechowy i krwionośny, pozwala wzmocnić i usprawnić układ kostno-mięśniowy. A przez to naturalnie odmładza. Dla osób, które dopiero marzą lub też już dążą do osiągnięcia szczupłej sylwetki, ruch ma decydujące znaczenie. To właśnie dzięki ćwiczeniom proporcje sylwetki zmieniają się, ciało staje się smuklejsze, uaktywniają się mięśnie. Samo spalanie tkanki tłuszczowej następuje nieco póżniej, niż właściwe odżywianie mięśni.

Wszystkie osoby, które ze sportem do tej pory nie miały do czynienia natychmiast zapytają: jak często ćwiczyć? Najlepiej codziennie lub sześć razy w tygodniu, gdyż wtedy efektywność jest największa. Oprócz spalania tkanki tłuszczowej poprawiamy wtedy naszą ogólną kondycję fizyczną, a w miejsce tłuszczu może tworzyć się tkanka mięśniowa. Gdy zmniejszymy częstotliwość gimnastyki do trzech razy w tygodniu, odnotować można również pewien wpływ na spalanie tłuszczu, lecz tylko znikomą poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Ćwiczenia raz lub dwa razy w tygodniu nie powodują istotnych zmian i nie wpływają na odchudzanie, ani na poprawę kondycji. Nie należy też mylić pracy z ćwiczeniami. Jej wpływ na nasz organizm jest zupełnie inny, niż odpowiednio dobranych ćwiczeń. Zdecydowana większość prac fizycznych jest albo zbyt intensywna, albo zbyt mało intensywna, za krótka, aby przyczynić się do zmian metabolicznych pożądanych w procesie odchudzania.

Jakie ćwiczenia można polecić zatem w procesie odchudzania? Każdy może ułożyć sobie zestaw ćwiczeń uważając tylko, aby spełnić warunki konieczne do zachowania ich aerobowego charakteru. Polecam marsz, który jest doskonały w każdym wieku. Młodzi mogą naśladować technikę chodu sportowego, aby uzyskać, aerobowy efekt i odpowiednie tętno. Osoby starsze, jeśli nie mogą uzyskać odpowiednio wysokiego tętna, podczas marszu, mogą regulować je przez tempo ćwiczenia, albo też przez noszenie w trakcie ćwiczenia ciężarka. Osoby starsze z nadwagą powinny pamiętać, że w przeciwieństwie do marszu, bieg, skoki na skakance nie są wskazane. Stanowią one, bowiem zbyt duże obciążenie dla stawów kolanowych i kręgosłupa. W zamian powinni wybrać np. jazdę na rowerze. Może być uprawiana na świeżym powietrzu, lub z podobnym efektem na rowerze stacjonarnym w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, aby odpowiednio dostosować intensywność treningu i by spełniał wymagania ćwiczenia aerobowego, natomiast do jazdy na świeżym powietrzu dobrze jest używać roweru z dużą ilością przekładni, co umożliwi dostosowanie obciążenia do konfiguracji terenu.

Dla większości z was na pewno dużym problemem będzie przezwyciężenie własnych (często wyimaginowanych) kompleksów. Dobre efekty w odchudzaniu i poprawianiu sprawności dają ćwiczenia na powietrzu. Oczywiście uprawianie ruchu w centrum zatrutego spalinami miasta raczej zaszkodzi niż pomoże.

Doskonale jako ćwiczenie aerobowe sprawdza się pływanie. Wpływ pływania na odchudzanie jest niewątpliwy, jednak spadek zawartości tłuszczu w tkankach następuje wolniej, niż w przypadku pozostałych wymienionych ćwiczeń.
U wielu z was wzmożenie aktywności fizycznej na pewno spowoduje zwiększenie łaknienia. Pamiętajcie, aby po treningu zjeść banana, wypić sok pomidorowy, aby stłumić uczucie zwiększonego głodu. I tylko nie próbujcie tłumaczyć, że nie ruszacie się, bo wtedy chce się więcej jeść. Oczywiście, że leżąc do góry brzuchem też tracisz kalorie. Co prawda poświęcając temu większą ilość czasu, ale za to bez wysiłku?

Doskonale wiem, że większość wybiera taką alternatywę, bo przecież:
- godzina leżenia to strata 77 kcal,
- snu - 65 kcal,
- siedzenia - 103 kcal,
- stania - 105 kcal.

Pomyślcie sobie jednak, że godzina treningu w siłowni to ok. 400 spalonych kalorii, a biegając godzinę tracisz ich około 500. A do tego chudniesz w biodrach, pupie i nogach. Tak, że jeśli nawet zjesz trochę więcej to uporasz się z tym.
A tym, którym jest nader ciężko zmobilizować się do jakiegokolwiek wysiłku, mogę jedynie zasugerować, aby się zakochali, bo całując się przez 9 i pół minuty spalą 100 kalorii. Zawsze to jakieś rozwiązanie.

Utrzymanie się dzięki ćwiczeniom w dobrej kondycji jest dla nas bardzo istotne, uprawiając sport pokonacie stresy, które niesie wam codzienność.

Autor: Elżbieta Zarębska

ŹRÓDŁO: www.sdw.pl

pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Bez wysiłku, bez konkretów i nie ze wszystkim się zgadzam. Po treningu nie tłumi się uczucia głodu, jada się to, co pozwoli odbudować glikogen. O ile z bananem mogę się zgodzić, to picie soku pomidorowego po treningu to dla mnie porażka.
Bardzo słaby art.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

[art] 6 podstawowych błędów - P. Głuchowski

Następny temat

Oliwa.. ale z wytłoczyn

WHEY premium