SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[art] Aeroby na czczo - za i przeciw.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 30771

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 72 Napisanych postów 6380 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 25796
Wstęp

W sferze wakacyjnych redukcji i robienie plażowej formy , kwestia aerobów znów widnieje wysoko w naszym harmonogramie zajęć. Jednak należy pamiętać by były one skuteczne ,ale nie zabójcze dla naszych cięzko wypracowywanych przez zimowy okres mięśni. Co prawda przedstawie tutaj zakres aerobów wykonywanych na czczo. Jak wnikliwi wiedzą to taki troszke drazliwy temat ,ale korzystajac z faktu kilku wolnych chwil i dyspozycja czasu wrzuce w jakiejś najpotrzebniejszej formie pare słów na ten temat. Więc do rzeczy.

Rano uszczuplony jest poziom naszego glikogenu, dlatego tez spalana jest większa ilość tłuszczu, ale to nie takie oczywiste jak sie wydaje. Owszem jest to duża korzyść wynikająca z porannych aerobów. Tak tez własnie ludzie , którzy popierają je przedstawiają dla uargumentowania swoich racji czy tez zalet tej metody , które powinny przeważyć szale na korzyść aerobów/interwalów na czczo. Jednak nie zdają sobie oni sprawy z innego istotnego faktu. Bowiem każdy trenujący kulturystycznie (czyli aktywny uczestnik spotkań z żelastwem) z pewnym zaawansowaniem ma , a jeśli nie ma uznajmy iż ma , albo chociaż powinien mieć odpowiednią masę mięśni niż masa mięśni przeciętnego człowieka. Nazwijmy ten nadmiar masy dodatkową masą , takim oto bonusem. Wnioskując zatem całość tej naszej bonusowej masy (mięśniowej) jest szkodliwa dla pozostałej jednostki ludzkiej. Trochę filozoficznie i póki co mało jasno ale ... powoli do celu. Stawiamy sobie w tym miejscu ważne pytanie: Dlaczego? Argumentując. Proste i oczywiste dla każdego z nas. Nasz bezcenny organizm jako najważniejszy cel życiowy stawia sobie przeżycie. Tłuszcz jest na tyle wydajny energetycznie, ponieważ nie jest on energochłonny . Co to znaczy . Oznacz to ,że nie jest on energochłonny. To ,iż nie potrzebuje on kalorii by był zachowany. Poza tym tłuszcz spala się wolniej ponieważ jest bardziej kaloryczny. Kiedyś czytałem ,że nazywa się to gęstością kaloryczna lub czymś w tym stylu i tak niech będzie to brzmiało w dalszej teorii. Ale głowy za to ze ta nazwa jest w 100% rzeczywista nie dam sobie uciąć. Wracając do sedna, mięsień będzie spalany przed tłuszczem w przypadku braku niezbędnych składników odżywczych. Dziać się będzie tak ,ponieważ tłuszcz będzie dłużej trzymał nas przy odpowiedniej ilości energii i tutaj najważniejsze. Z tego powodu, że zapasy naszego zapasu glikogenu zostały uszczuplone nie oznacza to, iż organizm zacznie w prosty sposób co byłoby jakże cudowne czerpać energię z pokładów zbędnego dla nas zapasu tłuszczu. Niestety to nieco trudniejsze,bowiem z rana po przebudzeniu glikogen jest znaczenie uszczuplony. Efektem tego jest również ATP - znane z biologii wiec nie opisuje tego procesu dokładniej. ATP jest jedynym dostępnym źródłem energii dla czynność rozkurczowych/skurczowych mięśni.


Pogląd na procesy fizjologiczne

Wiec bardzo oczywistym jest ,że trening kulturystyczny uszczupla glikogen i ATP z każdym kolejnym ćwiczeniem , powtórzeniem etc. ATP to nie tylko i wyłącznie nasz dopalacz dla skurczów mięśni ,ale również główny aktor syntezy białek i uczestnik samego procesu regeneracyjnego. Po treningu ATP i glikogen są uszczuplone, uzupełnienie zapasów glikogenu wymaga tutaj czasu. Tym samym i uzupełnienie glikogenu może trwać nawet dość długo i może sięgać czasem nawet kilku ,powiedzmy 2-3 dni dni. Jeżeli uszczupli się w stopniu większym niż jest potrzebny doprowadzi to organizm do niepotrzebnego jego obciążenia i zmniejszy , a może zablokuje, zdolność budowania tkanki mięśniowej. Wiec jeśli ATP jest mniej oznacza to ze energii również jest mniej i synteza białek też ma mniej energii. Jednak my chcemy stymulować mięśnie tak by uzyskać jak największy możliwy dla nas wzrost mięśnia z jak najmniejszymi stratami glikogenu i ATP. Oznacza to ze powinniśmy trenować tylko tyle ile jest dla nas konieczne tym samym uzyskując pożądane wyniki.


Kwestia ćwiczeń.

Jakie to ma znaczenie w tej sytuacji. Aeroby (cardio) / interwały na czczo oznaczają mniej (a nawet mało) glikogenu ,a co za tym idzie mało bezcennej energii ATP. Pamiętając , że praca układu sercowo-naczyniowego wymaga i nie może odbywać się bez skurczu włókien mięśniowych. Czynność jest aerobowa i nie znaczy to że nie wymaga ona od naszych włókien mięśniowych wykonywania jakiejkolwiek pracy. Zasadnicze źródło skurczów podczas wysiłku aerobowego (tlenowego) to włókna mięśniowe typu pierwszego (wolnokurczliwe). Podczas takiego wysiłku aerobowego wykorzystywane są one z tego względu , że mają próg zmęczenia, i zdolność do utrzymywania skurczów przez dłuższy okres czasu. Włókna typu pierwszego wytwarzają energie ,w której organizm metabolizuje węglowodany i tłuszcze ,aby ją wytworzyć. Wiem , ze ma to dużo bardziej precyzyjna nazwę ,ale niestety mój mózg nie zaadaptował jej na tyle trwale bym nadmienił ją dokładnie. Aczkolwiek wiem ze ten proces został fachowo nazwany. Może również wykorzystać białko gdy energia z węglowodanów i/lub tłuszczów nie jest dostępna. Proces ten nazywa się glukoneogenezą wiec w kwestii samorozwoju można doczytać o tym procesie . Mimo wszystko do tego procesu głownie wykorzystane zostają węglowodany.

Ta metoda produkcji energii jest najbardziej efektywna, powodem tego jest fakt, że ciało ulega katabolizmowi aby zaspokoić potrzeby energetyczne. Rozbije ono tkankę mięśniową w celu uzyskania energii. Organizm rozłoży ponadto tłuszcz aby uzyskać odpowiednią ilość energetyczną. Na biologii również powiedziane było , że tłuszcz jest preferowanym źródłem energii podczas wszelakich ćwiczeń tlenowych. Jest to całkowicie prawdziwe dla tych, którzy nie mają żadnych "zbędnych" mięśni. Jesteśmy w tej grupie czytamy dalej. Podczas treningów nasze ciało zmuszane jest do syntetyzowania nowych białek ,by zabezpieczyć się w odpowiednim stopniu przed przyszłym obciążeniem organizmu - nadkompensacją i przeciążenie. Dochodzimy tutaj do wniosku , gdzie organizm nie syntetyzuje białek, których nie potrzebuje. Ma to takie znaczenie ,ponieważ podczas ćwiczeń tlenowych(aerobowych) ciało ma wybór trzech opcji by sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu:

1) wykorzystać namagazynowany glikogen
2) wykorzystać namagazynowany tłuszcz
3) wykorzystać zmagazynowane aminokwasów(mięsni)Podsumowanie.

Wiec kończąc już wiemy że , robienie aerobów rano na czczo, w zasadzie eliminujemy opcję pierwszą, zapasy glikogenu w mięśniach nigdy nie mogą być uszczuplone w 100%. Taki proces nie istnieje ponieważ wtedy pozbawieni bylibyśmy jakiegokolwiek ruchu. Mimo tego są trzy miejsca w których glikogen może być magazynowany. Pierwszym miejscem jest wątroba, drugim miejscem są mięśnie a trzecim krew. Te miejsca to chyba dla nikogo nie jest żadna tajemnica. Rano kiedy wstajemy, po 6-10 godzinach snu, bez jedzenia glikogen z wątroby będzie prawie całkowicie wyczerpany. Czyli jego zapas nie jest odpowiedni. Ten z drugiego magazynu tj. z krwi będzie spalony w celu dostarczenia energii. Natomiast w trzecim magazynie tym mięśniowym ulegnie drastycznemu zmniejszeniu. To znaczy, że nasz organizm przechodzi stan ostrego końcowego katabolizmu. Powiedzieć dosłowniej ? Będzie trawić mięśnie w zastraszającym dla nas tempie. Dzieje się tak ponieważ wątroba tracąc glikogen pobiera z mięśni alaninę, argininę i inne substancje w celu syntetyzowania glikogenu i nazywa się to rozkładem mięśni . Aha zapomniałbym, glikogen nie jest produktem który możemy dostarczyć z pożywienia. Po przebudzeniu zaczynasz wykonywać różne czynności. Pójście do toalety to również jedna z tych czynności. Znaczy to znów to, że zwiększamy bezpośrednie zapotrzebowanie naszych organizmów na energię. Reasumując chodzi o rozkładanie większej ilości mięśni aby pokryć zapotrzebowanie na energię. Smutne, a prawdziwe. Dochodzimy już do samego meritum wypowiedzi, pewnie już długiej i nudnej ale wytrwali wyłapią to co najistotniejsze.Więc,najgorszą rzeczą którą możecie wtedy zrobić, wtedy tzn. po przebudzeniu, to wykonywanie wysiłków tlenowych. Oznacza on dodatkowe zwiększenie zapotrzebowania na energię oraz dalsze zwiększenie katabolizmu mięśni. Już z samej teorii widac ze nie jest to dobra sytuacja dla naszego organizmu. Jednak damy rade obejść to w łatwy sposób spożywając nawet lekki posiłek przed tego typu wysiłkiem. Organizm zostanie wydobyty ze stanu krańcowego katabolizmu o którym wspominałem wyżej i będzie tym samym miał dostarczone odpowiednie źródła energii niż te które czerpał by z mięśni. Co więcej ,my sami będziemy mieli więcej energii do wykonywania swoich upragnionych aerobów. Większy wysiłek włożony w ćwiczenia aerobowe oznacza więcej pożytku z ćwiczeń . Kończąc już wystarczy napisać ,że aeroby z rana same w sobie nie są złe. Złe bowiem jest wykonywanie ich z rana na pusty żołądek - na czczo. Trafiamy po tym wszystkim na proste rozwiązanie problemu , czyli posiłek przed aerobami.pozdrawiam
iVe

Zmieniony przez - _IvErSoN_ w dniu 2009-07-05 13:17:05
3

Człowiek mógłby żyć samotnie przez całe życie,
ale o ile sam potrafiłby wykopać sobie grób ,
musiałby mieć kogoś kto go pochowa.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 25
A ten pan sugeruje, że po 1) podczas wykonywania ćwiczeń cardio mięsni nie ulegają w żadnym wypadku redukcji, wprost przeciwnie!!!
2) cardio przed śniadaniem pomaga spalić więcej kalori, a poza tym jest to bez znaczenia kiedy ćwiczymy...

http://scoobysworkshop.com/cardio/

Zmieniony przez - ddaaawid w dniu 2012-05-01 22:10:17
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 5005 Wiek 27 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 19714
Sog nie wchodzi

Art elegancki, właśnie nie byłem pewien czy wg robić aeroby na pusty żołądek. Raz tak zrobiłem (całkowicie na pusty żołądek), miałem takie ssanie na jedzenie, że masakra.

W ostatnich 2 zdaniach jest streszczenie


Dobra robota,
p
zdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 733 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 9778
Dobry art, kilka nowych słówek.

Sog jak nic.

A ma pytanie, tak sie zastanawiam lepiej zjeść przed porannymi aerobami posiłek składający się głownie z białka czy dodać do tego węglowodany, bo z tego co mi wiadomo to organizm najpierw czerpie energie z węglowodanów później po tam 20 minutach z tłuszczy? I czy aminokwasy bcaa przed porannymi aerobami wniosą coś jeżeli chodzi o mniejszą utratę mięśnia?

Pozdrawiam.

Zmieniony przez - NoLimit w dniu 2009-07-05 17:42:56
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 72 Napisanych postów 6380 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 25796
Co do posilku przed wysilkiem typu cardio ja traktuje to jako zwykly przedtreningowy posilek. Nie tak ciezki dla zoladka ,ale jednak ww + bialko. Co do aminokwasow. W czasie wykonywania aerobów będziesz raczej spalał strawione BCAA ,a nie tłuszcz. Czasami objawia sie to poprzez wyczucie amonoiakowego zapachu potu. Przed wysiłkiem lepsze o wiele jest HMB, a BCAA wtedy bezpośrednio po. Podobnie po aerobach trzeba pamietac by uzupelnic straty w glikogen rowniez w formie posilku , bialko + ww.


pozdrawiam

Człowiek mógłby żyć samotnie przez całe życie,
ale o ile sam potrafiłby wykopać sobie grób ,
musiałby mieć kogoś kto go pochowa.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 733 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 9778
Dzięki za odpowiedz, właśnie zabieram się za bieganie bo ładna pogoda, taki dodatek do ćwiczeń i zastanawiam się jak by było najbardziej optymalnie, zeby czerpać z tego jakieś korzyści.

Pozdrawiam. :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 978 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 4416
mogłeś napisać podsumowanie na początku :D tak by było szybciej

super art...

Zmieniony przez - Packman90 w dniu 2009-07-05 20:20:53

Co ty k***a wiesz o spamowaniu???

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 348 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 6747
odświeżam :) ile bym musiał odczekać po tym posiłku przed bieganiem np. 20 min?

Twoje wymówki są śmieszne.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 100 Napisanych postów 7934 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 220061
40-1h.

zdr

www.pajacyk.pl

Jeśli pomogłem kliknij w pajacyka.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 2026 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 18838
super artykuł, takiej wiadomości potrzebowałem:)

Nawet najtwardsi mają chwile kiedy potrzebują klęknąć...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 780 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 11142
Dobry art.

Sog oczywiście

"Ten, kto nie jest wystarczająco odważny by podjąć ryzyko, niczego w życiu nie osiągnie" - Muhammad Ali

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10971 Napisanych postów 50338 Wiek 28 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
białko (30gr.) z owisanymi (30gr) to dobry posiłek ?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

trening a zajechanie

Następny temat

czy zwiekszac ilos powtorzen

Black weekend