SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[Technika] Klucz na stopę

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5696

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10926 Napisanych postów 50129 Wiek 28 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816Dźwignie na nogi są silnym narzędziem w arsenale zawodnika. Jednak żeby odpowiednio ich używać, potrzeba wielkiej pewności siebie w dążeniu po noge, agresywności ale przede wszystkim wiedzy jak zmaksymalizować końcowy efekt i zwiększyć siłę dźwigni, zwłaszcza walcząc z większymi i silniejszymi przeciwnikami.

W tym temacie zajmiemy się niezwykle popularną dźwignią jaką jest klucz na stopę.

Przedstawiony tutaj zbiór porad pochodzi od znanego w USA trenera brazylijskiego jiu-jitsu oraz MMA Dana Faggella. Prowadzi on własną szkołę, prowadzi w stanach wiele seminariów. Znany jest z wielu walk z większymi przeciwnikami wygranymi przez dźwignie na nogi.

Walka o 3 miejsce w kategorii absoluto na NAGA New England Championships 2011 zakończona szybkim kluczem na stopę. Przy okazji przedstawione przykładowe dojście do tego kończenia, klasyczne agresywne „kulnięcie” się pod przeciwnika i natychmiastowy atak nogi.Świetnie video Dana opisujące prostym angielskim klucz na stopę:
Najważniejsze szczegóły:
1: „Ogórkowe wygięcie” – przy dążeniu do klucza na stopę ważne jest, by nie zakładać rąk do dźwigni na luźno, i zadowolonym siłować się i kombinować dalej – już przy chwyceniu jedną ręką stopy i drugą ręką za nadgarstek powinien pojawić się nacisk na staw skokowy przeciwnika, tylko dzięki samemu chwytowi i bez napinania większej ilości mięśni. Przede wszystkim dłoń trzymającą stopę mocno skręcamy do środka trzymając ją przy palcach, czy nawet za same palce (czyli nie „nachwyt” tylko dążymy nadgarstkiem mocno do chwytu młotkowego) a drugą ręka mocno zaciska w nadgarstku pierwszą. Pamiętać też należy by chwytać stopę małpim chwytem! (chwytanie kciukiem ogranicza nam ruch)

2: Stopa jak najbliżej klatki piersiowej! Wiele ludzi popełnia błąd oddalając nogę przeciwnika od siebie i w ten sposób próbując skręcać nogę. Eksperci od kluczy na stopę tacy jak bracia Mendes, czy Caio Terra zawsze przy atakowaniu nogi tą techniką ściskają ją do siebie, i mając stopę przy swojej klatce skręcają się na bok całym swoim ciałem. Czyli całe ciało pracuje nad tym by przeciwnik odklepał, noga przyciągamy blisko do siebie, nie oddalamy jej!

3: Stopę skręcamy do łokcia przeciwnika. Często się mówi, by przy zakładaniu klucza na stopę nogę skręcać w stronę tyłka przeciwnika, jednak dźwignia jest jeszcze silniejsza i działa solidnie na staw kolanowy przy wyginaniu stopy w stronę łokcia. Przykładowo, robimy klucz na prawą nogę, to dążymy do wygięcia stopy w stronę prawego łokcia. Przy porządnym założeniu techniki w ten sposób przeciwnik odczuje także dźwignie w stawie biodrowym. Dodatkowo zwiększa się możliwy dla nas zakres ruchu. Większa siła, więcej atakowanych stawów – o to nam wszystkim właśnie chodzi, a przy walce z większymi i silniejszymi przeciwnikami liczy się każdy dodatkowy szczegół zwiększajacy skuteczność dźwigni.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 1748 Wiek 28 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 23017
Ciekawy atykół , przyda się sog się należy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1603 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 24079
Ciekawy art. Będziesz później opisywał inne dźwignie na nogi?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 3809 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 41709
lubię wykonywać tą technikę szczególnie w walce bez gi, efektowne i skuteczne jest przejście otwartej gardy przewrotem przez bark trzymając stopę przeciwnika i od razu wyciągnięcie klucza.

ps. dałbym soga za artykuł ale dawno żadnego soga nie przyznawałem, forum trochę poszło do przodu a ja nie mam pojęcia jak dać na usera bo daje mi tylko na temat

tylko jeden klub
kocham aż po grób...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 33 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 47531
Świetna robota Seba!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 248 Napisanych postów 6029 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 46779
Jeden typek szedł mi raz po klucz, ale jakoś się niepewnie w tym chyba czuł, bo chwyciłem mu za nogę i pierwszy wyciągnąłem, nie klepał i coś mu strzeliło Też d**** byłem, że sobie spokoju nie dałem, tak więc na sparingach nie ma co przesadzać

Odnośnie dźwigni na nogi polecam obejrzeć filmiki z Erikiem Paulsonem

Zmieniony przez - ziumol w dniu 2013-01-05 10:25:48
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 26 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 142
Z tego co widzę podczas walk Marcina Helda to bardzo często ją stosuje :D
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jaki trening siłowy

Następny temat

Interwaly

Whole01