SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[DT] Mateusza

temat działu:

Dzienniki Juniorów

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 1124

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 23 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 154
Witam mam 13 lat i od pewnego czasu robię pompki,brzuszki i podciągam się na drążku.Moim zdaniem mięśnie przyzwyczaiły się do siako takiego wysiłku.Postanowiłem zapisać się na siłownie,gdzie chodzę z kumplem który ćwiczy od 12 roku życia.Moim celem jest masa mięśniowa.
Poniżej podaję swoje wymiary:

Klatka Piersiowa -80 cm
Biceps - 27 cm
Przedramie - 22,5 cm
Uda - 46 cm
Łydki - 34 cm
Talia - 72 cm
Ważę 49.5 kg i mam 165 cm wzrostu.

Rozkład w ciągu tygodnia.
1 dzień: klatka + tricepsy + brzuch
2 dzień: wolne
3 dzień: plecy + biceps + przedramię
4 dzień: wolne
5 dzień: barki + kaptury + nogi
6 dzień: wolne
7 dzień: wolne

Od jutra będą wpisy na temat treningu. Jestem wegetarianinem więc mięsa nie jem ,ale staram się jakoś inaczej zastępować zawarte w nim białko.
Aktualne zdjęcia wstawię wieczorem aby móc porównać efekty po kilku miesiącach .
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 23 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 154
Samopoczucie jakieś słabe, koniec ferii i pół dnia ledwo żywy :D
Przed siłownią nic nie jadłem, tylko wypiłem Jogurt Pitny(kawa i guarana) 200g. Dopiero po siłowni zjadłem kanapki z serem
Dzisiaj trening to był: Triceps i Brzuch.

1. Wyciskanie sztangi na ławce prostej 4 serie 12/12/10/10 powt.(na maszynie, nie znam obciążeń ;/ )
2. Wyciskanie sztanki na ławce skośnej w górę 12/10/8 powt. (20kg, potem 22,5kg)
3. Rozpiętki na maszynie 4 serie po 20/15/15/15 powt.

1. Ściąganie linki wyciągu górnego 3 serie po 12 powt.(pierw 15kg, potem 20)


1. Brzuszki na ławce skośnej w dół 3 serie po 10/5/5 z obciążeniem 10kg.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 132 Wiek 26 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1450
Powodzenia w treningach i dążeniu do wymarzonej sylwetki :)

Siła pozytywnego myślenia działa cuda - uwierz w to a i Ty zdobędziesz to co tylko sobie zapragniesz !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 23 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 154
Dzięki ;)


Zmieniony przez - WahaV13 w dniu 2014-02-02 16:52:12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja jestem przerażony, jak pomyślę, że 13 latek ma dźwigać ciężary na siłce, ale skoro wybrałeś, to Twoja droga. Wrzuć rozpiskę treningu i diety, to Ci ktoś tutaj pomoże, jeśli chcesz :) Osobiście polecam sztuki walki Dobry wiek, żeby zacząć.

Zmieniony przez - MaksymS w dniu 2014-02-02 17:47:25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 23 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 154
Trening:

Poniedziałek; Klatka, Triceps i Brzuch.

1. Wyciskanie sztangi na ławce prostej 3 serie 12/10/8 powt.
2. Wyciskanie sztanki na ławce skośnej w górę 12/10/8 powt.
3. Rozpiętki na maszynie 3 serie 10-12 powt.

1. Ściąganie linki wyciągu górnego 3 serie po 12 powt.
2. Pompki w podporze tyłem 3 serie po 10-12 powt.

1. Brzuszki na ławce skośnej w dół
2. Unoszenie nóg w zwisie


Środa; Plecy, Biceps Brzuch

1. Podciąganie na drążku 5 powt.
2. Wyprosty tułowia na ławce rzymskiej 3 serie po 12 powt.
3. Ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki 3 serie po 12 powt.

1. Unoszenie przedramion ze sztangą stojąc 3 serie 12/10/8powt.
2. Uginanie przedramion ze sztangielkami stylem młotkowym 3 serie po 10 powt.

1. Brzuszki na ławce skośnej w dół
2. Unoszenie nóg w zwisie


Piątek: Barki, Kaptury i Nogi.

1. Unoszenie wyprostowanych rąk ze sztangą wąskim chwytem leżąc 3 serie po 10 powt
2. Unoszenie rąk ze sztangielkami bokiem w górę - 3 serie 10 powt.
3. Wyciskanie sztangi zza karku lub z klatki piersiowej siedząc 3 serie 12/10/8 powt. ( z pasem )

1. Szrugsy na maszynie po 12 powt.


1. Prostowanie ud na maszynie siedząc 3 serie po 12 powt.
2. Wypychanie nóg na suwnicy 12/10/8 powt.
3. Uginanie nóg leżąc na maszynie 3 serie po 12 powt.
4. Wspięcia łydek na maszynie powt - max.

Na razie dietą nazywam to ,że jem tak jak powinno się jeść przed i po treningu. Ryż z jajkiem przed i po + owoc (banan, jabłko).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
https://www.sfd.pl/10_wskazówek_żywieniowych-t315293.html - Ty masz 13 lat, więc wystarczy na razie stosowanie się do tych wskazówek.
Co prawda robiłeś te pompki i podciąganie, ale jeżeli na siłowni dopiero zaczynasz, to ja bym zamienił split (trening z podziałem na partie) na FBW (Full Body Workout - trening ogólnorozwojowy ) - https://www.sfd.pl/[art]_FBW_Full_Body_Workout_by_georgu-t364504.html

Zmieniony przez - MaksymS w dniu 2014-02-02 18:07:53
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 23 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 154
Okej, dzięki za rady ;)


EDIT:
Kurcze nie mam możliwości wstawić zdjęć...
Postaram się w ciągu tygodnia je wstawić...
Przepraszam :/

Zmieniony przez - WahaV13 w dniu 2014-02-03 17:51:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1141 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 6570
MaksymS
Ja jestem przerażony, jak pomyślę, że 13 latek ma dźwigać ciężary na siłce, ale skoro wybrałeś, to Twoja droga. Wrzuć rozpiskę treningu i diety, to Ci ktoś tutaj pomoże, jeśli chcesz :) Osobiście polecam sztuki walki Dobry wiek, żeby zacząć.

Zmieniony przez - MaksymS w dniu 2014-02-02 17:47:25


Ja jestem przerażony Twoją głupotą, a nie tym, że on na siłke idzie. Ćwiczyć z ciężarami mozna od 7 roku życia.





Jeżeli chodzi o Ciebie to zmień plan, poczytaj tematy podwieszone i zacznij jeść mięso bo na kotletach sojowych to Ci najwyzej cycki urosną a nie klata...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Kolego, czy Ty się dobrze czujesz ;) ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1141 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 6570
Przeczytajcie to obaj od dechy do dechy, a nie rzucacie jakimis tezami, które w 90% nie są poparte badaniami. macie tu niemal wszystkie mity, które się nagminnie powtarzają. Jest również o ćwiczeniu na siłowni. Tylko czytajcie dokładnie, a nie, że nie widzę wytłuszczonym to nie ma nic i potem pretensje. http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=7862


Zmieniony przez - Imp w dniu 2014-02-09 10:13:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1141 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 6570
"Wracając do podstawowego zagadnienia: czy początkujący i osoby młode powinny robić przysiady, martwy ciąg?

Oczywiście.

1. Pod nadzorem instruktora przez pierwsze 3-4 treningi (uwaga: wielu instruktorów na siłowniach, nawet legitymujących się papierami państwowymi posiada skromną wiedzę o technice treningu siłowego. Najlepszym przykładem jest Sławomir Cypel i jego niesławny filmik instruktażowy o martwym ciągu (do obejrzenia
TUTAJ ). Dopuszczono się tam szeregu poważnych błędów – m.in. zawodnik pokazujący ćwiczenie występował w klapkach, robił przeprost, wg wspomnianego instruktora „w martwym ciągu zawsze używamy pasa!” – co jest nonsensem, pokazano jako „jedyny i poprawny MC” – wersję na prostych nogach – co oczywiście jest nieprawdą i szereg innych niedociągnięć),
2. Na wolnym ciężarze (tylko i wyłącznie sztanga!).
3. Przy zachowaniu odpowiedniej techniki

Aby uniknąć kontuzji, początkujący nie będzie stosować największego możliwego obciążenia. Wręcz przeciwnie, zacznie od symbolicznego ciężaru („kij od szczotki”) – w celu nauczenia się poprawnej techniki. Jednak odradzam trening samym gryfem, gdyż te ćwiczenia wymagają odczuwania pewnego ciężaru. Zbyt małe obciążenie prowadzi do zniekształcenia techniki i błędów.

Już dawno obalono mit, że ćwiczenia siłowe negatywnie wpływają na wzrost nastolatka czy nawet dziecka (w sensie hamowania wzrostu!) Można ćwiczyć w każdym wieku, jest to nawet wskazane dla wzmocnienia kości (obciążenie stymuluje rozwój kości, zwiększa się ich grubość). Jak wspomniałem – trening powinien być prowadzony przez doświadczonego instruktora, na niewielkich obciążeniach.

Co gorsza – okazuje się, że hiperplazja (wzrost ilości włókien mięśniowych, wg niektórych teorii) przebiega w największej mierze właśnie w okresie pokwitania. Jeśli zawodnik „prześpi” ten okres nie prowadząc treningu siłowego, jego osiągi będą dużo gorsze w momencie zakończenia dojrzewania płciowego! W późniejszym okresie możliwy będzie głównie przyrost hipertroficzny – czyli powiększanie się włókien mięśniowych (ale ich ilość nie wzrasta).

Co na ten temat mówią naukowcy?

Cytat:
Napisał Resistance training among young athletes: safety, efficacy and injury prevention effects - 2010 rok; Faigenbaum i Myer
Przegląd 3 badań, w których uczestniczyły dzieci (6-12 lat) oraz nastolatkowie (do 16 roku życia) przynoszą zaskakująco niski wskaźnik kontuzji:

18 chłopców, w wieku 8.3 +/- 1.2 roku: 0.176 kontuzji na 100 godzin treningu,
52 osobowa grupa eksperymentalna oraz 39 osobowa - kontrolna: 0.053 kontuzji na 100 godzin treningu,
grupa eksperymentalna 27 chłopców, wiek 9.2 ± 0.3 roku, obserwacje prowadzono przez 2 lata szkolne (21 miesięcy treningu), trening dwa razy w tygodniu – 0.055 kontuzji na 100 godzin treningu

Źródło: "Resistance training among young athletes: safety, efficacy and injury prevention effects"

Cytat:
„Zanalizowano 22 badania obejmujące trening oporowy (siłowy), obejmujący osoby przed i we wczesnym etapie dojrzewania płciowego. Rezultaty: stwierdzono wyraźny przyrost siły mięśniowej w czasie dzieciństwa i wczesnego dojrzewania. Trening siłowy nie miał żadnego wpływu na hamowanie wzrostu dziecka ani nastolatka. W 10 badaniach prowadzono monitoring odniesionych urazów, zanotowano jedynie TRZY przypadki kontuzji w trakcie prowadzenia obserwacji. Wskaźnik urazowości treningu siłowego był minimalny.
Źródło: Weight training in youth-growth, maturation, and safety: an evidence-based review. Clin J Sport Med. 2006 Nov;16(6):478-87

Cytat:
Napisał Resistance training among young athletes: safety, efficacy and injury prevention effects
Urazu chrząstek wzrostowych w kościach NIE ODNOTOWANO w żadnym z badań dotyczących treningu oporowego młodych ludzi (jeśli zapewniony był nadzór i odpowiedni instruktaż dotyczący ćwiczeń siłowych). W kilku przypadkach odnotowano uszkodzenie chrząstek wzrostowych w kościach - jednak było to spowodowane niepoprawną techniką, zbyt dużym ciężarem roboczym i/lub brakiem nadzoru osoby dorosłej. W żadnym z badań nie stwierdzono, by trening siłowy zakłócał wzrost dziecka czy nastolatka. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że groźne dla płytek wzrostowych mogą być skoki i lądowania - gdzie siły działające przy lądowaniu 5-7 krotnie przekraczają masę ciała zawodnika (np. sporty walki - obejmujące skoki np. taekwono-do, plyometria, koszykówka, skok w dal, skok wzwyż)
Źródło: "Resistance training among young athletes: safety, efficacy and injury prevention effects"


Cytat:
[ „Wcześniejsza literatura sugerowała, że trening siłowy mógł zaszkodzić chrząstkom wzrostowym w kościach. Jednakże, nowe badania sugerują, że właściwe prowadzony trening oporowy, jest nie tylko bezpieczny, ale też pomaga zmniejszyć ryzyko urazu u młodych sportowców.
Źródło: Strength training and the immature athlete: an overview. Pediatr Nurs. 1993 Jul-Aug;19(4):325-32.


Cytat:
„Nie występują żadne bariery wiekowe, które mogłyby ograniczyć trening siły mięśniowej. [...] Ćwiczenia takie jak przysiady ze sztangą, martwy ciąg, rwanie czy podrzut oraz wszelkiego rodzaju wyciskania na wolnych ciężarach powinny być integralną częścią treningu młodych zawodników [...]. Pod warunkiem, że zostanie opanowana prawidłowa technika”
Źródło: [ Faigenbaum i Polakowski 1999 ]

Cytat:
„W treningu siły mięśniowej [...] wykorzystującym sztangi, hantle [..] mogą uczestniczyć już nawet 6 letnie dzieci!”
Źródło: [ Falk i Mor 1996; Faigenbaum i wsp. 1999 ]

Cytat:
„Regularny trening siły mięśniowej, ze zwiększoną ilością spożywanego wapnia- wpływa na wzmocnienie kości trenujących dzieci, ograniczając przez to ryzyko doznania poważnych urazów, a zwłaszcza złamań”
Źródło: [Loucks 1988 ]

Kiedy jest najlepszy moment na naukę nowych języków? Kiedy jesteś młody (małe dzieci automatycznie mogą nauczyć się nawet kilku języków – jeśli ich rodzice posługują się nimi). Im później, tym nauka kolejnego języka przychodzi coraz trudniej.

Im wcześniej nauczysz się właściwej techniki przysiadów, wyciskania leżąc, martwego ciągu, podrzutu czy rwania,– tym łatwiej będzie ci z tego korzystać w przyszłości!"


Tu zacytowałem fragment mitu, gdzie się o tym mówi.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Poczatek , jak zaczac ?

Następny temat

[DT] maciej1408

WHEY premium