
Co jakiś czas w dziale pojawia się temat odnośnie suplementacji na stawy. Postanowiłem więc nieco rzucić światła na najczęstsze przyczyny jakie opisujecie oraz ewentualne rozwiązanie. Bo tematyka jest cały czas na topie i dręczy spore grono userów. Niech to będzie mała ściągawka.
1. Strzelanie, chrupanie, przeskakiwanie i klikanie
Problem powiązany z tego typu odczuciami niekoniecznie powiązany będzie z samą dysfunkcją stawu, a dotyczyć może tkanek jakie zaopatrują staw i jego możliwości ruchowe. Pisząc wprost: staw jest zdrowy i nic mu nie dolega, a przyczyną są przykurcze mięśniowe. Mięsień podczas treningu siłowego wystawiany jest na dość ciężką próbę swojej funkcjonalności. Podczas treningu, który wykonywany jest na nieco ograniczonych zakresach, dochodzi do utrwalenia jego krótszego ustawienia względem stawu. Niestety w przyrodzie nic nie ginie i będzie się to odbywało kosztem zmniejszenia przestrzeni międzystawowej, co powiązane będzie
z silniejszym tarciem wewnątrz stawu i swoistego uczucia strzelania,
czy przeskakiwania, ze względu na brak miejsca do pracy.
Efekt ten rzadko jest przyczyną braku mazi w stawie, zwłaszcza w przedziale wiekowym, w jakim są userzy zadający tego typu pytania. Nasze stawy stworzone
są tak, by mogły wytrzymać okres 110 lat. Jak nimi będziesz gospodarował, w takiej kondycji będą się utrzymywać… lub też nie...
Rozwiązanie techniczne: Problem poprawisz poprzez wdrożenie ćwiczeń mobilizacyjnych, stretchingu i przywracanie długości tkanek, które pozwolą stawom pracować swobodnie.
Suplementacja: brak, nie ma niestety preparatów, które spowodują, że poprawisz mobilność swoich tkanek.
2. Bóle stawów w trakcie/po treningu
Uczucie bólu jest sygnałem, że coś nie tak dzieje się wewnątrz stawu i jego tkanki
są narażone na uszkodzenie. Zawsze dolegliwości bólowe powinniśmy traktować
w kategoriach informacji, a nie samej choroby. Nie leczymy więc bólu łykając NLPZ-ty jak tik tak-i, a powinniśmy zainteresować się problemem głębiej. Jeżeli bóle występują głównie po treningowo, to jest to najprawdopodobniej związane
z problemami technicznymi podczas treningu.
Jeżeli ból występuje już w trakcie treningu, to znak,że staw może być już znacznie przeciążony i wymaga wdrożenia pomocy natychmiast, poprzez odpoczynek
i przerwanie aktywności.
Dolegliwości bólowe mogą być również oznaką stanu zapalnego, który ma miejsce
w Twoim stawie. Nie należy trenować podczas silnych stanów zapalnych, będzie to groziło uszkodzeniem trwałym tkanek jak np.: zerwanie ścięgna pracującego mięśnia.
Rozwiązanie techniczne: poproś kogoś doświadczonego o analizę Twojej techniki. Jeżeli bóle występują pomimo prawidłowo wykonywanych ćwiczeń, odpocznij minimum tydzień. Dla pewności wykonaj badanie morfologii krwi, by wykluczyć stany zapalne, jak i czynnik reumatoidalny.
Suplemantacja: MSM 3-5g na dobę, Omega3 3g na dobę, Cissus 1g dziennie, witamina C 1g dziennie, Boswellia 1g dziennie. Suplementacja ma na celu złagodzenie ewentualnego stanu zapalnego i odżywienie tkanek, poprzez pobudzenie procesów syntezy kolagenu.
3.Uczucie ograniczenia ruchomości
Problem wydaje się być nieco powiązany z przykurczami tkankowymi, ale może również dotyczyć torebki stawowej, która może być przyklejona do stawu lub jakości mazi w stawie, która staje się bardziej płynna i wodnista, tracąc swoje właściwości poślizgu. Problem zazwyczaj dotyczy osób, które dużo czasu spędzają w jednej pozycji, narażając się na skutki bezruchu. Później na treningu czują się cali sztywni i “pospinani”.
Rozwiązanie techniczne: 5 minutowe przerwy co godzinę podczas pracy, na lekką gimnastykę i stretching, zwłaszcza partii ciała, które się nie ruszają. Mobilizacje, stretching, masaż rollerem sztywnych tkanek.
Suplementacja: Siarczan chondroityny 1-2 g dziennie, kwas hialuronowy, chrząstka rekina, żywokost lekarski
4.Parestezje, drętwienie, uczucie napięcia, mimowolne skurcze/tiki
Przyczyna może być mocno skomplikowana lub błaha. Pojawienie się objawów drętwienia dłoni, przedramion, ramion może być wynikiem ucisku nerwu obwodowego, który będzie zaopatrywał dane segmenty czuciowe. Być może problem związany jest z samym kręgosłupem, którego również trzeba poddać badaniom i analizie. Jeżeli nie ma problemów z nerwami i ich funkcja jest prawidłowa, należy zainteresować się gospodarką elektrolityczną.
Rozwiązanie techniczne: badanie neurologiczne.
Suplementacja: magnez, potas, sód, witaminy z grupy B, wapń.
5.Suplementacja przegląd
Monopreparaty
Cissus
https://sklep.sfd.pl/7Nutrition_Cissus-opis35160.html
B Complex
https://sklep.sfd.pl/Medicaline_Witamina_B_complex_B-50-opis34032.html
Magnez
https://sklep.sfd.pl/SFD_Mag_B6_Forte-opis35834.html
Boswellia
https://sklep.sfd.pl/Swanson_Boswellia_Serrata_-opis28417.html#wartosci
Glukozamina
https://sklep.sfd.pl/Olimp_Gold_Glucosamine-opis779.html
MSM
https://sklep.sfd.pl/MyVita_MSM-opis34345.html
Witamina C
https://sklep.sfd.pl/SFD_Vitamin_C-opis33180.html
Omega 3
https://sklep.sfd.pl/SFD_Omega_3-opis31126.html
Witamina D3
https://sklep.sfd.pl/SFD_Vit._D_2000-opis33781.html
Witamina D3+K2
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_D3_ _K2-opis34835.html
Kwas hialuronowy
https://sklep.sfd.pl/BioTech_USA_Hyaluronic_&_Collagen-opis31050.html
Produkty złożone
Flex all complete
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Flex_All_Complete-opis33950.html
Flexit drink
https://sklep.sfd.pl/Nutrend_Flexit_drink-opis108.html
Animal Flex
https://sklep.sfd.pl/Universal_Nutrition_Animal_Flex-opis2377.html
Flex Guard
https://sklep.sfd.pl/Trec_Flex_Guard-opis35319.html#opis
zdr.
Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2017-02-19 20:55:42
Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja
Kontakt: FB https://www.facebook.com/TrenerMaciolek/
IG https://www.instagram.com/tomq.bb
e-mail: [email protected]