SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Kontrola umysłu, a sztuki walki

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3865

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 4645 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 16509


Sztuka kontroli umysłu w sztukach walki

I. Koncentracja

Wielu z kolegów słyszało o czymś takim jak sztuka kontroli umysłu i starało się wprowadzić to w życie w trakcie procesu myślowego zachodzącego podczas walki.
W poprzednim miejscu mówiliśmy o tym iż wygrywa walkę myślący najszybciej, ale spróbujmy się zastanowić w jaki sposób może on przełożyć przewagę w prędkości myślenia na sukces podczas walki i jakie są tego elementy.

Podczas treningu poświęca się wiele uwagi na wprawianiu się w koncentracji lub jako ktoś woli skupienia, czyli uzyskania takiego stanu świadomości podczas którego umysł pracuje w ograniczonym zakresie. Występują wtedy tylko odbiory bodźców czyli przykładowo w Boksie zwiększona wydajność kierunkowa położona jest na pracę receptorów wzroku i układów reakcyjnych czyli mózg ręce.
Czy znaczy to, że inne zmysły nie dostarczają informacji do mózgu zawodnika ? nie, nie oznacza to tego, rozumieć tę sytuację należy natomiast w następujący sposób:

- pozostałe odbiorniki receptywne dostarczają sygnały do mózgu cały czas jednak nie są one poddawane bieżącej analizie => poddawane są natomiast analizie informacje potrzebne podczas walki,

- następnym wynikiem tego stanu lub jak ktoś woli procesu jest efekt braku odczuwania przez zawodnika bólu podczas walki, co nie oznacza, jak mówiliśmy wcześniej, że sygnały bólu do mózgu wysyłane nie są.


II. Sztuka kontroli umysłu a prawidłowe zarządzanie źródłami energii w trakcie walki.
Jest to bardzo szeroki problem, który powstaje w trakcie treningów i związany jest z podwyższaniem wydajności energetycznej organizmu zawodnika, wydajność tę lub wydolność nazywamy bardzo często kondycją.
W problemie tym występuje szereg zjawisk których występowanie prowadzi do niepotrzebnego wyczerpywania zapasów energii nie w samym procesie walki, ale i w samym przygotowaniu do niej lub utrzymywanie ciągłego stanu gotowości do niej, a są to:

a. utrzymywanie stałego tonusu mięśniowego (napięcie mięśni)
b. zbyt wcześnie zawężona świadomości ograniczająca prawidłowy zasięg reakcji
c. wpływ procesów psychicznych na prawidłowe funkcje myślowe w trakcie walki
d. nieproporcjonalna ilość procesów przekazana do podświadomości zawodnika

Ad. A - utrzymywanie stałego napięcia mięśni w trakcie walki nie jest rzecznie zbędną, wyczerpuje zasoby energetyczne organizmu => który musi utrzymywać mięśnie w stałej gotowości => kiedy powinny one być napięte tylko minimalne prze czasem prawidłowej reakcji. Oczywiście pojawia się tutaj kwestia prawidłowego wyliczenia opóźnienia lub wyprzedzenia reakcji przeciwnika => ale właśnie ten proces winien być przeniesiony do podświadomości => by nie obciążać procesów myślowych związanych z dostarczaniem prawidłowych i szybkich informacji w trakcie walki.

Ad. B - innym błędem stosowanym niekiedy w trakcie treningu jest parametryzowanie zawodnika na jedną technikę (cios ostateczny), czy jednak w dzisiejszych czasach ta technika treningowa ma sens ? Odpowiedź wszyscy znamy analizując walki zawodników K1 => oczywiście ma w przypadku ponadnormatywnych warunków fizycznych. W przypadku zawodników Boksu (Bokserów) o parametrach ogólnych to zawężenie nie ma sensu i w końcowym efekcie upośledza zawodnika => czyniąc go mniej kompletnym. O ile w walce ulicznej nie jest to przeszkodą o tyle w rywalizacji sportowej braki o podobnym charakterze są niedopuszczalne niezależnie od kategorii wagowej.

Ad. C - w trakcie treningu musi pamiętać o przygotowaniu zawodnika nie tylko pod kątem wydolnościowo <> sprawnościowym ale musimy zapewnić mu prawidłowe bodźcowanie i motywację w trakcie walki. Na proces ten składa się szereg zdarzeń i sytuacji których wymieniał nie będę a wtajemniczeni wiedzą, pozwolę sobie jednak przytoczyć przykład wypalania się prze walką zawodnika w skutek funkcjonowania w jego głowie procesów niepotrzebnych:

- jeśli zawodnik posiada problem natury prywatne, osobistej etc… który stale zaprząta jego głowę w trakcie tego procesu mózg zużywa na jego rozwiązanie energię => czyli pracuje cały czas nad zadaniem nie do rozwiązania => jednak pamiętać należy, że Mózg zużywa około 20 % energii przypadającej na dzienne zużycie organizmu => oczywiście podczas naturalnej pracy. Jeśli do tego dojdzie rozwiązanie problemu o dużej wartości krytycznej nasz Mózg może zużyć jeszcze dodatkowo 20 % z rezerwy biologicznej => zatem w efekcie pomimo podwyższenia wydajności i wydolności u zawodnika w trakcie procesów treningowych => jeśli w raz z nimi zawodnik nie będzie w efektywny sposób chroniony przed stresem, wchodząc do ringu jego parametry wydolnościowe mogą w szybki sposób zostać ograniczone poniżej stanu sprzed rozpoczęcia treningu.

Ad. D - w punkcie tym mówimy o sytuacji „przezbrojenia zawodnika" jest to sytuacja kiedy techniki opanowane przez zawodnika nie nadają się do efektywnego zastosowania w trakcie walki, na problem m ten składają się następujące czynniki:

- nieprawidłowa ocena parametrów biologicznych zawodnika
- błędy trenerskie
- anomalie w pracy organizmu zawodnika

w efekcie:

- zawodnik za dużo myśli => myślenie nie efektywne,
- proces doboru techniki do zastosowania ze względu na za duży repertuar jest za wolny, w efekcie zawodnik za długi czas oczekuje lub prowadzi ustawienie przeciwnika,
- procesy i reakcje odruchowe zostają zakłócone podczas nieprawidłowo dobranego lub sparametryzowanego treningu.

Pozdrawiam

Dopóki walczysz Jesteś zwycięzcą...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 195972
Źródło?

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Następny temat

co moge ćwiczyć w szczecinie

Wheya