SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Elastyczność w sztukach walki!

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7781

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 3506 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 34768
Elastyczność w sztukach walki!

Elementem nierozerwalnie związanym ze sztukami walki jest gibkość całego ciała w możliwie dużym zakresie ruchu. Większość ludzi pod pojęciem "rozciągnięcia" rozumie umiejętność wykonania tzw. "szpagatu". Jest to swoiste nieporozumienie wynikające z faktu iż niewielka ilość instruktorów ma doświadczenie i umiejętności wystarczające do tego by w odpowiedni sposób przekazywać wiedzę akurat w tym zakresie. Dlatego też niezwykle często uczniowie rozciągając swoje ciała koncentrują się wyłącznie na rozciąganiu nóg "zatrzymując się" w rozwoju na szpagacie. Biorąc pod uwagę rozciąganie mięśni, ścięgien i stawów nóg, szpagat można uznać zaledwie za "wstęp do rozciągania" - swoiste "ćwiczenie rozgrzewające". Dodatkowo jeśli chodzi o praktyczne umiejętności walki szpagat jest w zasadzie swoistą "umiejętnością gimnastyczną" pomocną w wykonywaniu kopnięć, ale nie do końca konieczną a na pewno nie najważniejszą.
Dużo większe znaczenie od rozciągnięcia nóg ma rozciągnięcie stawów barkowych, kręgosłupa i talii.
Rozciągnięcie stawów barkowych ma kolosalne znaczenie w swobodnym wyprowadzaniu wszelkiego rodzaju uderzeń rękoma i łokciami oraz w wymiarze obrony przed atakami poprzez dźwignie i łamania na ten wrażliwy rejon. Zastanawiający jest fakt jakże częstego braku przywiązywania uwagi do rozciągania barków nawet wśród wielu różnorodnej maści "specjalistów od dźwigni". A przecież im większy zakres ruchomości tym większe szanse na zaskoczenie przeciwnika i "wyjście" z zagrożenia. Dlatego też praktycy Chińskiego Qin Na szczególną uwagę zwracają na doprowadzenie tego rejonu do maksymalnego możliwego zakresu ruchomości. Pozwala to zarówno na unikanie kontuzji w trakcie treningu jak i na skuteczne kontynuowanie walki nawet w sytuacji wydawałoby się "bez wyjścia".
Z kolei elastyczna talia ma kluczowe znaczenie w ruchu rotacyjnym ciała koniecznym do zadawania wszelkich uderzeń rękoma, nogami, łokciami i kolanami. Zrozumiałym faktem jest też znaczenie rozciągniętego kręgosłupa we wszelkich sytuacjach "walki w parterze". Jego elastyczność zarówno pomaga generować siłę jak i "wyplątywać się" z dźwigni. Wbrew pozorom w prawidłowym wykonywaniu kopnięć "bojowych" dużo większe znaczenie ma "luźna talia" niż "rozciągnięcie nóg". Szczególną uwagę na rozciągnięcie wraz z nogami kręgosłupa i talii zwracają nauczyciele Chińskich stylów "kopiących" Tan Tui i Chuo Jiao oraz Tajskiego Muay Thai.
Ważne jest by zdawać sobie sprawę z faktu iż gibkość ciała jest tylko "jedną z umiejętności" w szerokim spektrum metod treningowych w sztukach walki. Osiągnięcie stanu pełnego rozciągnięcia jest swoistą "specjalizacją" bardzo pomocną w treningu i walce ale wcale nie jednoznaczną z realnymi umiejętnościami walki. Wszechstronna elastyczność pomaga ale nie daje gwarancji. Jest elementem układanki tworzącej dobrego fightera, ale można być wybitnym zawodnikiem nie będąc rozciągniętym. Rozciągnięcie nie wystarczy - potrzebna jest jeszcze siła, szybkość, wyczucie dystansu, technika i wiele innych umiejętności.
Jednakże gibkość ciała niewątpliwie jest ważną wskazówką określającą pełne zaangażowanie w trening i klasę instruktorów. Jest umiejętnością na tyle trudną do osiągnięcia iż często pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić jak bardzo potencjalny nauczyciel jest "oddany swojej sztuce".

Wybrane ćwiczenia wspomagające rozciągnięcie ścięgien i grup mięśniowych oraz poszerzenie zakresu ruchliwości w stawach.Autor: Piotr Ochniowski

Newsy MMA, K-1 i nie tylko - www.fight24.pl zapraszam!!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 47531
Oczywiście sog

Jako, że jesteśmy w dziale grappling, to dodam coś od siebie:

http://pl.Eddie Bravo przedstawia stretching pod bjj i ładnie tłumaczy w swoim stylu
http://pl.... i coś dla bardziej zaawansowanych:
http://pl.Nie trudno zauważyć, że jedno ćwiczenie nie przez przypadek przewija się w każdym z powyższych filmików

Zmieniony przez - Rafał_B w dniu 2008-09-22 14:16:22
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Martwica a zawody

Następny temat

Zbijanie wagi- Boks- prosze o pomoc

nutloveb