SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] 6 sposobów na pokonanie obżarstwa napadowego (binge-eating)

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5492

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 713 Napisanych postów 9084 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 99288
6 sposobów na pokonanie obżarstwa napadowego (binge-eating)

Może Ci się wydawać, że binge eating dotyczy jedynie osób z rozpoznaniem zaburzeń odżywiania, ale nie jest tak do końca.

Klinika Mayo definiuje bing-eating jako:

„Poważne zaburzenie odżywiania w których spożywane są pokarmy w ogromnej ilości od których spożywania nie można się powstrzymać.”
Prawie każdemu zdarza się przejadać przy różnych okazjach np. święta. Jednak w przypadku niektórych osób, objadanie wymyka się z pod kontroli i staje się codziennością, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń bulimicznych.
Posiadając zaburzenia tego typu - czujesz się zawstydzony faktem przejadania i obiecujesz sobie zaprzestanie takiego działania. Niestety czujesz przymus, nie możesz oprzeć się pragnieniu jedzenia i kontynuujesz binge-eating. Jeśli faktycznie posiadasz zaburzenia bulimiczne pomocne staje się leczenie.” (1)
Chociaż istnieje wiele poziomów binge-eating, poczucie winy po okresie przejadania się nie jest niczym niezwykłym w grupie osób stosujących diety. Weźmy na przykład cheat meal – jeden raz w tygodniu. Posiadając jeden cheat meal w tygodniu zaczyna się dość niewinnie. Planujesz zjeść jeden posiłek oszukany, ale po skosztowaniu produktów, które były dla Ciebie niedostępne przez długi czas, zaczynasz jeść bez opamiętania dopóki nie jesteś pełny lub nie pojawią się dolegliwości bólowe. Takie zachowanie możemy określić jako binge eating.
Wiele osób stosujących diety będzie z tego powodu cierpiało w pewnym momencie i proces ten jest bardzo trudny do wyeliminowania. Na szczęście, problem ten może zostać rozwiązany. Jak wszystko inne wymaga to czasu, a jeżeli cierpisz na zdiagnozowane zaburzenia bulimiczne to koniecznie należy udać się z tym problemem do specjalisty.
Jeśli natomiast trudną jest dla Ciebie walka z chęcią objadania podczas wyjścia „na miasto” lub gdy siedzisz wieczorem przed telewizorem, w takim przypadku ten artykuł jest dla Ciebie. Jest on podzielony na 6 części, więc możesz użyć jednej z nich, wszystkich lub dowolnej kombinacji, aby pokonać swoje pragnienia jedzenia.

1. Po pierwsze – bądź elastyczny

Binge eating może dotknąć każdego, niezależnie od stosowanej diety, ale badania wskazują, że jest on mniej problematyczny dla osób stosujących „flexible dieting” .

„Najsilniejsza korelacja kanoniczna (r=6,5) wystąpiła pomiędzy „flexbile dieting” i brakiem przejadania.” (2).
i
„ sztywne strategie dietetyczne, ale nie elastyczne strategie związane są z symptomami zaburzeń odżywiania i wyższym BMI u kobiet bez otyłości” (3)

Powodem binge eating jest to, co może być określane jako "syndrom niegrzecznych dzieci."
Wyobraźmy sobie dziecko bawiące się szczęśliwie jedną ze swoich zabawek, któremu mówisz, że nie może dostać zabawki, która znajduje się po drugiej stronie pokoju.

Do tej pory nie było ono zainteresowane zakazaną zabawką, ale teraz chce jej bardziej niż czegokolwiek innego. Protestuje, wpada w furię, kopie i krzyczy, dopóki nie otrzyma upragnionej zabawki.

To samo może się zdarzyć z dietą.

"Nie." po prostu sprawia, że chcesz go jeszcze bardziej ...

"Nie" po prostu sprawia, że chcesz go jeszcze bardziej ...

Jeśli nie posiadamy żadnych ograniczeń żywieniowych, nie będziemy mieli ochoty na produkty takie jak chleb, makaron czy płatki zbożowe. Nagle, gdy zabronimy sobie spożywania tych pokarmów, chęć ich zjedzenia staje się nieodparta. W tym momencie jeśli zaczniesz jeść, binge eating jest niemal pewny.
Pozwalając sobie na posiadanie tych pokarmów w diecie, jeśli mieszczą się one w założony rozkładzie makro, pragnienie ich spożywania traci swoją siłę. Może się okazać, że tak naprawdę nie potrzebujemy ich, a jeśli już mamy je, wystarczy nam zjedzenie małego kawałka.

2. Włącz Fazę Utrzymania

Czym częściej stosujesz diety, tym bardziej prawdopodobne, że doświadczysz binge eating.
Badania pokazują, że ludzie stosujący diety redukcyjne, czy też diety utrzymujące wagę ciała mają znacznie większe tendencje do zaburzeń odżywiania. (4-6)

Dlatego też, nie należy stosować diet nieustannie lub też odwrotnie, po ukończeniu diety zapomnieć o niej całkowicie. Zamiast tego, istotne jest, aby wyznaczyć sobie ramy czasowe postawionego celu czy to docelowej masy ciała, czy też odpowiedniej sylwetki, a także nakreślić plan, który zaczniemy realizować, gdy postawiony cel osiągniemy. Aby zachować idealną sylwetkę i zdrowe relacje z jedzeniem, powinieneś włączyć fazę utrzymania lub powolny revers.

Nie wystarczy jedynie pozbyć się zbędnych kilogramów, a następnie rozpocząć spożywanie nadmiernych ilości jedzenia jako zadośćuczynienia za poświęcenia i wyrzeczenia jakie musieliśmy robić w czasie diety redukcyjnej. Jeśli stosowałeś „flexible dieting” i redukowałeś się rozsądnie problem ten nie powinien się pojawić. Ale nawet najmądrzejsze osoby stosujące diety są skłonne do robienia głupich rzeczy takich jak przejadanie się po zakończeniu redukcji, czy po zawodach.

3. Używaj mądrze Refeedów

Dni refeedów polegają na jedzeniu większej ilości węglowodanów i kalorii.

Możemy wyróżnić dwa powody stosowania reffedów. Po pierwsze, dieta redukcyjna powoduje spadki hormonów, które regulują Twój metabolizm, a wyższa ilość węglowodanów i kalorii może pomóc w zapobiegniu tym spadkom.

Po drugie, dni o wysokiej zawartości węglowodanów i kalorii mogą działać jako przerwa mentalna od diety, pozwalając Ci jeść więcej pokarmów, których kochasz, a jednocześnie pozostać w cotygodniowym deficycie kalorycznym! To znaczy, nie oszukujmy się, mając 125g węglowodanów dziennie, nawet stosując „flexible dieting” nie mamy zbyt dużego pola manewru i nie będziemy jedli pokarmów o dużej zawartości kalorii czy bogatych w węglowodany. Ale dzięki refeedowi dodając węgli do np. poziomu 200g pole naszych działań zwiększa się i możemy pozwolić sobie na pokarmy na które brakowało nam miejsca w czasie normalnych dni.

4. Unikaj bezmyślnego jedzenia

Wszyscy jesteśmy winni bezmyślnego jedzenia, czy to zbierając żywność do pracy, podjadając przed telewizorem, lub po prostu nie delektując się i nie ciesząc się ze spożywanych pokarmów.

Bezmyślne jedzenie ... świetny sposób, aby stać się szybko cięższym.

Bezmyślne jedzenie ... świetny sposób, aby stać się szybko cięższym.

Ten brak świadomości podczas jedzenia można łatwo zniwelować uczucia sytości, co prowadzi do przypadkowego objadania się. Staraj się jeść każdy posiłek przy stole z rodziną i nie spiesz się jedząc go, za to delektuj się nim.

5. Go Bro

Łatwo jest szydzić z nudnych diet typowo kulturystycznych składających się z kurczaka, ryb, białek jaj, brokułów i słodkich ziemniaków, ale takie menu może pomóc oprzeć się chęci objadania.

Na pewno chcesz włączyć do swojej diety produkty, które lubisz, ale często zdarza się, ze zjedzenie ich w małej ilości powoduje, że chcesz spożyć ich więcej. Na przykład kawałek ciasta czekoladowego może mieć podobny rozkład makroskładników jak porcja pieczonych ziemniaków z serem, natomiast przewagą drugiej opcji jest ich objętość i ilość, które spowodują, że poczujesz się bardziej pełny. Być może ciasto czekoladowe smakuje lepiej, ale jest mało prawdopodobne, żebyś zmieścił w swoim makro odpowiednią ilość, aby dotrwać do kolejnego posiłku bez chęci objadania się.

6. Uświadom sobie, że zawsze jest jutro

Uświadomienie sobie, że zawsze jest jutro może spowodować dwie rzeczy w celu zapobiegania binge eating:

1. Przypomina, że jutro jest nowy dzień i nowa pula makroskładników do wykorzystania i możliwość zjedzenia produktów, na które brakło Ci makro dzisiaj
2. Pomaga ćwiczyć umiejętność opóźnionej nagrody
Opóźniona nagroda jest fajnym określeniem przesuniętej krótkoterminowej przyjemności na rzecz dążenia do osiągniecia większej, długoterminowej nagrody. Jeśli jesteś blisko binge eating zadaj sobie pytanie, co jest lepsze przejedzenie się teraz, czy poczucie dumy, spełnienia i satysfakcji z osiągniecia postawionego sobie celu sylwetkowego?

Nie jest to proste, ale jeśli będziesz potrafił to zrobić, będzie to game-changer w walce z binge eating.

Pokonanie binge eating – check lista:

- nie zakazuj sobie żadnych pokarmów
- używaj przerw w stosowaniu diety oraz włącz fazę utrzymania po zakończeniu diety
- używaj refeedów pozwalając sobie na większe spożycie posiłków jakie lubisz, nie przekraczając tygodniowego bilansu kalorycznego
- nie jedz bezmyślnie
- pozwalaj sobie na małe ilości składników pochodzących ze śmieciowego jedzenia, ale większość pokarmów niech pochodzi z sycących źródeł
- pamiętaj, że zawsze jest jutro

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że możesz zawsze czuć chęć objadania się do pewnego stopnia, i to jest normalne. Co ważne, trzeba zachować swój końcowy cel w głowie i mieć działającą strategię pomagająca oprzeć się pokusie objadania.

Bibliografia:
1. Mayo Clinic Staff. Binge-eating disorder. The Mayo Clinic. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/binge-eating-disorder/home/ovc-20182926. Published February 9, 2016. Accessed August 7, 2016.
2. Smith CF1, Williamson DA, Bray GA, Ryan DH., Flexible vs. Rigid dieting strategies: relationship with adverse behavioral outcomes. Appetite. 1999 Jun;32(3):295-305.
3. Stewart TM1, Williamson DA, White MA. Rigid vs. flexible dieting: association with eating disorder symptoms in nonobese women. Appetite. 2002 Feb;38(1):39-44.
4. Neumark-Sztainer D1, Wall M, Guo J, Story M, Haines J, Eisenberg M. Obesity, disordered eating, and eating disorders in a longitudinal study of adolescents: how do dieters fare 5 years later? J Am Diet Assoc. 2006 Apr;106(4):559-68
5. Pietiläinen KH1, Saarni SE, Kaprio J, Rissanen A. Does dieting make you fat? A twin study. Int J Obes (Lond). 2012 Mar;36(3):456-64. doi: 10.1038/ijo.2011.160
6. Field AE, Austin SB, Taylor CB, Malspeis S, Rosner B, Rockett HR, Gillman MW, Colditz GA, Relation Between Dieting and Weight Change Among Preadolescents and Adolescents, Pediatrics October 2003

Artykuł pochodzi z serwisu Avatar Nutrition
Zmieniony przez - WojtekA4 w dniu 2016-08-09 18:55:15
3
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 759 Wiek 37 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 5302
fajnie napisane.
Zaproponowane rozwiazania bardzo ciekawe.
Najwiazniejsze co wylapalem i stosuje z powodzeniem, to nie zakazywanie sobie, mieszczenie sie w makro i male porcje "smieci".

Nawet 3-4 glupie chipsy, potrafia poprawic Humor jak juz sie nie moge patrzyc na czysta miche ;).

Tytan, jest znany ze swojej wysokiej wytrzymałości mechanicznej w stosunku do niskiego ciężaru.

dziennik treningowy
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Droga_po_zdrowsze_jutro.-t1120358.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 65 Napisanych postów 326 Wiek 35 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 7133
Ja dodam, że suplementacja 5-htp rano i na noc pomaga fajnie w kontroli apetytu według mnie. Brak chęci na słodkie
Ww = radość = więcej serotoniny, dlatego często zdarza się, że po dobrym słodkim posiłku łapie nas drzemka
5-htp daje nam to samo z racji iż jest prekursorem - tyle, że nie musimy jeść Ww by to osiągnąć, bo tyle kiedy jemy jesteśmy szczęśliwi, po dopada nas znowu brak czegoś i sięgamy dalej po słodkie, chleb biały itp I tak zaczyna się błędne koło dla których wolę unikać cheat meal'a w ciągu dnia, jedynie na wieczór i spanie co by nie kusiło po więcej
Więc od siebie polecam zapoznać się i spróbować 5-htp!


Zmieniony przez - GymDope w dniu 2016-08-09 20:49:17
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1362 Napisanych postów 3570 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 55653
Bardzo fajny i przydatny artykuł
Nawet sobie nie zdawałem sprawy że zdarzało mi się wpaść w taki binge eating bo wydawało się, że można to podciągnąć pod cheat meal
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 179 Napisanych postów 1482 Wiek 39 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 56398
Dobra robota z tym artem Wojtku!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 268 Wiek 35 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 24668
u mnie na binge zdaje się pomagać high carb + czysta micha, czyli zapychanie się kaszą/ryżem/płatkami :)
po 5htp nie poczułem różnicy, wszędzie piszą, ze podnosi poziom serotoniny ale gdzieś wyczytałem , że podnosi go do normalnego poziomu a nie ponad normę jak antydepresanty, więc jak masz niski zauważysz różnicę a jak masz normalny nie
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lodzianin1 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 87110 Napisanych postów 355199 Wiek 47 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1641924
gdzieś mi umknął ten art. , bardzo fajnie opisane
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1990 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 51121
POLECAM PRZECZYTAĆ !!!

Www.SFD.pl 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 759 Wiek 37 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 5302
bardzo ciekawya artykul Eclipse.

Dodatkowym rozwiazaniem, jezeli ktos chce zjesc cheat meala i ominac binge eating, jest zjedzenie cheat meala w ostanim posilku w niedziele...

a najgorzej chyba jest zjesc cheata w piatek o 16:00 ... moze to sie przeciagnac na caly Weekend cheatowania ...

Tytan, jest znany ze swojej wysokiej wytrzymałości mechanicznej w stosunku do niskiego ciężaru.

dziennik treningowy
http://www.sfd.pl/[BLOG]_Droga_po_zdrowsze_jutro.-t1120358.html 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jem - nie jem i tabletki.

Następny temat

Dziennik treningowy i dietetyczny !

WHEY premium