SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART]Od czego zacząć crossfit?? zacznij od przysiadu !!

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 27569

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 94 Napisanych postów 5856 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 54549
Podstawą Cross-fit jest przestrzeganie trzech głównych założeń:

1. Właściwej mechaniki ruchów, a zatem poruszanie się i działanie na inne przedmioty w sposób najbardziej wydajny, efektywny i bezpieczny.
2. Konsekwencji, przez co rozumiemy ciągłe zachowywanie standardów techniki, ale również regularność samych ćwiczeń.
3. Intensywności . To najbardziej niezależna zmienna z wszystkich trzech. Zależy od indywidualnej fizycznej i psychicznej tolerancji na obciążenia oraz zdolności organizmu do adaptacji.

W/w aspekty są nierozłącznie powiązane i tylko odpowiednie ich zrozumienie oraz przestrzeganie pozwala na zdrowy rozwój i postęp w ćwiczeniach. Cross-fit to potężna broń, jednak ”za dużo i zbyt szybko” może doprowadzić do przeciążeń i kontuzji. Celem treningu funkcjonalnego jest poprawa naszej kondycji fizycznej, a nikt nie wskoczył na najwyższy poziom po tygodniu ćwiczeń. Ważne jest aby powoli, krok po kroku skalować obciążenia, a po niedługim czasie organizm sam pozwoli wykonać wszystko „as pescribed”,czyli dokładnie jak w oryginale WODa.

Dlaczego u podstaw wszystkiego leży technika? Po pierwsze gwarantuje bezpieczeństwo i brak kontuzji, a po drugie, co może bardziej kusić rządnych efektów amatorów sportu – gwarantuje lepsze wyniki. Poprawne ruchy pozwolą podnieść więcej i/lub wykonać powtórzenia szybciej. Więcej pracy wykonanej w krótszym czasie daje w rezultacie większą moc, a większa moc przekłada się na na większą intensywność treningu.
Cross-fit przygotowuje nas do zdrowego i sprawnego życia. Ćwiczenia wykorzystują naturalne ruchy, które znajdują proste przełożenie w zmaganiu się z codziennością. Przysiady, dźwiganie przedmiotów z ziemi, podciąganie się, biegi, skoki, rzuty – to wszystko ruchy funkcjonalne, które wykonujemy również na co dzień. Nie ważne, czy jesteś strażakiem, który nie wie jaka sytuacja zaskoczy go podczas następnej akcji, czy matką , która nie zna wagi siatki z zakupami dnia jutrzejszego, praca nad jakością własnego ciała pomoże Ci w zmaganiach z codziennością.

Od czego zacząć ?? zacznij od przysiadu bez obciążenia.
„Nie ma lepszego etapu, od którego należy zacząć ćwiczenia funkcjonalne niż nauka przysiadu” Greg Glassman.Ten sam autor w doskonałym artykule Squat Clinic (http://journal.crossfit.com/2010/05/crossfit-level-1-training-guide.tpl) opisuje podstawowe błędy, ich przyczyny oraz metody korekcji podczas wykonywania przysiadów.
Przysiad w jego dolnej pozycji jest jednym z najnaturalniejszych ruchów, jaki zaprojektowała nam natura do siedzenia. Kiedyś nikt nie potrzebował krzeseł. W takiej pozycji ludzie jedli, rozmawiali, zbierali się do naraz i odprawiali ceremonie. Obecnie mamy na czym siedzieć ale mamy tez lekarzy, którzy w dużej mierze obwiniają ćwiczenie przysiadów o problemy z kolanami.
Jasne, że można zrobić sobie krzywdę nawet w podczas tak naturalnego ćwiczenia, jednak stanie się tak jedynie wtedy, gdy nie zachowamy standardu techniki.
Ze sportowo anatomicznego punktu widzenia przysiad jest ćwiczeniem otwierania bioder, a otwarcie bioder jest podstawą ruchów jakie wykonujesz człowiek. Mocne kontrolowane, wyprostowanie stawu biodrowego jest również bazą w większości ćwiczeń złożonych.

Jak poprawnie robić przysiad?

Oto 23 wskazóweki od Grega Glassmana:
1. Zacznij ze stopami rozłożonymi na szerokości ramion, palce skierowane lekko na zewnątrz.
2. Trzymaj głowę prosto, wzrok kieruj odrobinę w górę, ponad linię horyzontu
3. Nie patrz w ogóle w dół
4. Utrzymuj naturalną krzywą kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, gdy czujesz ze zaczynasz się wyginać plecy zepnij mięsnie brzucha.
5. Podczas całego ćwiczenia utrzymuj cały tułów spięty
6. Ruch zaczynasz od pośladków - to one wędrują góra, dół.
7. Utrzymuj kolana w tej samej linii co stopy
8. Nie pozwól aby kolana schodziły się do środka - „show me your hips”
9. Naciskaj piętami podłoże
10. Nie przenoś ciężaru ciała na przód stóp
11. Opóźniaj ruch kolan do przodu na ile to możliwe
12. Podczas zejścia w dół unoś ręce
13. Trzymaj tułów wyciągnięty
14. Wyrzucaj ręce daleko od pośladków
15. Patrząc z profilu na głowę ucho porusza się góra dół, nie wysuwając do przodu
16. Przysiad to nie zwykłe opuszczenie pośladków, dopchnij go zginaczem stawu biodrowego
17. Nie pozwól na podwinięcie odcinka lędźwiowego w końcowej fazie przysiadu
18. Zatrzymaj się gdy linia zgięcia biodra będzie poniżej kolan.
19. Zepnij pośladki i mięsnie dwugłowe ud, wstań bez pochylania się do przodu
20. Ruch w górę powinien przebiegać po tej samej linii co w dół
21. Używaj wszystkich mięsni, przysiad to ćwiczenie wielostawowe, nie ma części ciała która nie jest zaangażowana podczas jego wykonywania
22. Wstając przenieś ciężar na zewnętrzną stronę stóp (bez ich poruszania), tak jakbyś chciał rozsunąć w bok ziemię pod stopami
23. Wstań do pełnego wyprostu.

I jedna rada od Kellyego StarretMagiczne „External Rotation”.
Robiąc przysiad wyobraź sobie że stoisz stopami na dwóch talerzach i chcesz je przekręcić do zewnątrz… automatem przesuniesz kostki w pozycję aktywną, kolana skierujesz na zewnątrz i otworzysz biodra.

Co może być przyczyną złej techniki i oszukiwania w przysiadzie :
1. Słabe mięsnie pośladkowe i kulszowo-goleniowe (tył uda).
2. Słabe zaangażowanie ćwiczącego, brak skupienia i świadomości mięśniowej.
3. Wstawanie udami. Wykorzystywanie prostowania nóg zamiast otwierania bioder
4. Brak mobilności, Przykurcze mięśni kulszowo- goleniowych, „podwijanie ogona”
Poniżej ilustracja przedstawiająca błędy:oraz film:
Jak się doskonalić ???
Odpowiedz w tabeli:Jak wykonywać ćwiczenia korygujące:
1. „Trzymanie się sztangi” – Stan przed sztangą zawieszoną na racku (powinna wisieć wyżej i bliżej niż normalnie sięgasz wykonując przysiad). Chwyć ją, po czym przyjmij idealną pozycję dolną przysiadu. Zakres ruchu przedstawia filmik:2. Box squat –przysiad zakończony na ok. 25 cm skrzyni lub ławce, nie rozluźniaj ciała w dolnej pozycji. Zepnij mięsnie i wstań bez bujania do przodu.

3. „Bottom to Bottom” – to w dwóch słowach zaczynanie przysiadu z dołu. Przyjmij idealną dolną pozycje, zepnij mięśnie, wstań i bez zatrzymania wróć zacznij z dolnej pozycji przysiadu, wstań do pełnego wyprostu a następnie szybko wróć do pozycji dolnej.

4. Przysiad z obciążeniem nad głową – Najlepiej użyj kija od miotły lub rury PVC.
5. „Dotknięcie sznurka” – powieś coś dokładnie nad głową na wysokości wyprostowanych rąk, tak abyś za każdym razem wstając z przysiadu musiał dotknąć tego przedmiotu. W ten sposób będziesz zmuszony do pełnego wyprostu i otwarcia bioder.

Poniżej parę innych wartościowych filmików nt nauki przysiadu:


No dobrze, twój przysiad jest już ok - tzn wykonujesz go w sposób naturalny do pełnej głębokości, zgodnie ze standardem – możesz ruszyć dalej.

Sprawdź się w Tabata Squats.Tabata Squats to proste ćwiczenie interwałowe złożone z 20 sec pracy oraz 10 sec odpoczynku. Całość powtórzona 8 razy. W ciągu 20 sekund wykonujesz maksymalną liczbę przysiadów ATG, odpoczywasz 10 sec i całość powtarzać 8 razy.
Jako wynik przyjmujesz najniższa liczbę uzyskaną w którymś z ośmiu interwałów. Standardem jest uzyskanie 12 i więcej powtórzeń. Jeżeli najgorszym wynikiem jest dla Ciebie 11 , zawieszasz ego na drążku i pracujesz dalej nad techniką, głębokością szybkością przysiadu.

Jeśli natomiast uzyskałeś wynik 12 lub więcej i twój przysiad zachowuje wszystkie standardy wymienione wyżej sprawdź się w Bazowych Standardach Sprawnościowych. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać poprawnie któregoś ćwiczenia, ważniejsze od wykonywania WODow powinno być dla ciebie dopracowanie tego konkretnego braku poprzez różne drille i ćwiczenia techniki
-10 przysiadów w rurą PVC trzymaną nad głową (PVC overhead squat)
-10 wyciskopodrzut z obciążeniem 1/3 wagi własnego ciała ( Push Press 1/3 bodyweight)
-5 martwych ciągów z obciążeniem ½ wagi własnego ciała (Deadlifts at ½ bodyweight)
- 5 pompek z kolan z rękami na ziemi (mężczyźni) lub rękami na podwyższeniu (kobiety)
-10 rzutów piłką lekarską (4kg mężczyźni/2kg kobiety) na wysokość ponad 0,5m gdzie sięgasz rękami (wallballs to a target two feet above you reach)
- 10 brzuszków z leżenia (stopy stykają się).


Jeżeli umiesz wykonać poprawnie wszystkie w/w ćwiczenia . Powodzenia – zaczynaj WODY – pamiętaj jednak o skalowaniu ćwiczeń do swoich możliwości.


Literatura:
CrossFit Level 1 Training Guide By Greg Glassman and Staff
A CrossFit Startup Guide: Part 1 By Todd Widman
Materiały dostępne na http://www.youtube.com/user/CrossFitHQ?feature=watch
http://www.mobilitywod.com/Zmieniony przez - Lejjla w dniu 2012-10-08 09:18:40
1

Aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/[Stara_Gwardia]_DT/Lejjla-t988136.html

"Mięśnie są pojętne jak woły robocze.Jeśli ostrożnie,krok po kroku,
zwiększa się obciążenie,uczą się je znosić."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 414 Napisanych postów 15594 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 91830
lubiekaszke - nie każdy ma możliwość wykonać przysiad w ten deseń, są zawodnicy dwuboju, którzy po wielu latach treningu wypuszczają głowę, trenuj najlepiej bokiem do lustra, rozciagaj się po ćwiczeniach, mi pomagały situp squats jak robiłem ciężkie przysiady oraz przysiady klęcząc (świetnie rozciąga czworogłowe). Lustro albo ktoś kto wyłapuje błędy i trenuj.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 137 Wiek 35 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 5104
Świetny temat. Wrzuciłem do zakładek ! Polecam wrzucić do subdziału- najważniejsze tematy !

Zmieniony przez - 0sama w dniu 2012-10-08 09:55:57
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 101 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2765
Odpowiedź dla każdego poczatkującego-mistrz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51210 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Rewelacyjny artykuł
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51210 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
super art, oczywiście sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 923 Napisanych postów 55280 Wiek 49 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 336049
super opracowanie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51210 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Oczywiście, artykuł wyszczególnimy w zbiorze najważniejszych artykułów w dziale

Cieszy mnie niezmiernie inicjatywa Lejjli i liczę na to, że pozostali stali bywalcy działu też coś ciekawego nam niedługo zaprezentują
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 923 Napisanych postów 55280 Wiek 49 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 336049
Marta, jakiś bonus przygotujesz za ten materiał?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51210 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Oczywiście, nagroda się należy


Aga, proszę, żebyś ze strony sponsora działu - firmy Trec Nutrition (trec.com.pl) wybrała sobie suplementy za 200zł i podesłała mi swoje zamówienie jak najszybciej na maila
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Lady M Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 82 Napisanych postów 19441 Wiek 37 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 94708
Agniecha, super art!

"No matter your goal, achieving it always starts with belief
- do not underestimate the strength within."

http://www.sfd.pl/Lady_M/_The_only_limit,_is_the_one_you_set_yourself_-t958189.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 403 Napisanych postów 5586 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 39440
Nie przeczytałem jeszcze, ale wygląda bardzo fajnie.

Ile trzeba wlozyc pracy by najlepszym byc? Tysiace godzin, 300 poza domem dni...

Moj dziennik crossfit:

http://www.sfd.pl/Dziennik__Z_crossfitem_po_formę-t857818.html

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

jak ułożyć własnye WODy ?

Następny temat

snowee / Calisthenics + crossfit

Obnizka