SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART]Nowe formy suplementów by boguc

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2376

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 178 Napisanych postów 36567 Wiek 25 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 114079
praca napisana przez boguc'a , który zajął 3 miejsce w lutowym konkursie
________________________________________________________________________


Nowe formy suplementów. Czy rzeczywiście są wydajniejsze?Ostatnimi czasy na rynek suplementów wtargnęły ich nowe formy tj. estry, dekaniany, glukonaty, orotany itp. Producenci prześcigają się w wypuszczaniu coraz to nowszych stacków kreatynowych czy czystych form suplementów zawierających wypisane związki. Ale czy są one wydajniejsze? Czy z biegiem czasu wyprą używane do tej pory suplementy?
Myślę, że kiedyś to nastąpi, ale jeszcze sporo przyjdzie nam poczekać na te wydarzenie.
Formy te coraz częściej zaczynają być widoczne w suplementach, jednak wiele osób podchodzi do nich ze sceptycyzmem wybierając sprawdzone substancje np. monohydrat, jabłczan. Przypatrzmy się czym są te poszczególne związki i czym różnią się od innych.1.Estry

Estry - grupa organicznych związków chemicznych będąca produktem kondensacji kwasów karboksylowych i alkoholi. Estrami nazywa się też produkty kondensacji alkoholi i kwasów nieorganicznych. Bezpośrednia reakcja między kwasem karboksylowym i alkoholem nazywa się estryfikacją. Reakcja ta jest odwracalna, zachodzi w środowisku kwaśnym.
Estry mogą odnieść sukces w składzie suplementów głównie dlatego, że przeciwdziałają niszczącej grupie karboksylowej. Przykładowo podaż kreatyny w porcjach, jakie potrzebne są na cykl nie pozwala wchłonąć się jej całkowicie. Większa jej część ulega przemianie do bezużytecznej kreatyniny podczas wiązania się w organizmie grupy karboksylowej kreatyny z aminową białek w organizmie. Podanie kreatyny w formie estru ma temu zapobiec. Osobiście jednak brałem stack kreatynowy zawierający kreatynę w formie estru oraz podstawowe formy kreatyny tj. monohydrat i jabłczan. Śmiało mogę stwierdzić, że nie zauważyłem większej różnicy pomiędzy tymi produktami. Muszę nawet powiedzieć, że zdecydowanie lepiej wpłynął na mnie jabłczan niż estryfikowana forma kreatyny.


2.Chelaty

Chelaty (związki chelatowe) - związki kompleksowe, w których cząstka organiczna, za pomocą najczęściej dwóch lub trzech grup organicznych łączy się z jonem centralnym, którym najczęściej jest dwu- lub trójwartościowy kation metalu. Chelaty charakteryzują się wysoką trwałością termodynamiczną i kinetyczną co jest skutkiem utworzenia tak zwanego pierścienia chelatowego - cyklicznego fragmentu, którego jednym z elementów jest koordynujący atom metalu. Najtrwalsze związki tego typu posiadają pięcio- i sześcioczłonowe pierścienie chelatowe.
Jeśli chodzi o suplementację to najczęściej w formie chelatów występują minerały np. magnez czy cynk. Jest to forma pozwalająca na dużo lepsze wchłanianie danej substancji. Zostało to potwierdzone badaniami. Osobiście uważam, że niedługo wszystkie minerały będą produkowane już w formie chelatów, gdyż w porównaniu z np. mleczanami, chelaty wchłaniają się 2-3 krotnie lepiej. Dodam tylko, że głównym źródłem minerałów powinna być nasza dieta, jednak organizm sportowca potrzebuje ich naprawdę dużo. Warto kupić preparat zawierający minerały w postaci chelatów. Jako ciekawostkę podam, że chelatowanie to skomplikowany proces chemiczny i tylko najlepsze jakościowo laboratoria są w stanie przeprowadzać go na skalę masową.3.Orotan (kreatyny)

Orotan kreatyny - jest związkiem składającym się z potrójnej cząsteczki kreatyny połączonej z kwasem orotowym. Kwas orotowy wykazuje działanie w postaci wspierania zdolności wysiłkowych. Związane jest to z wieloma mechanizmami, ale najważniejszy z nich to udział kwasu orotowego w syntezie karnozyny. Badania potwierdzają jego skuteczność w zwiększaniu zawartości karnozyny w mięśniach. Kwas orotowy działa również poprzez zwiększanie poziomu urydyny. W doświadczaniu przeprowadzonym w 1998 r. Rosenfeldt wykazał, że w hypotlenowych (niedobór tlenu) warunkach (występujących po wysiłku anaerobowym) podniesiony poziom urydyny prowadził do zwiększenia poziomu fosfokreatyny i kreatyny odpowiednio o 38% i 3%.
Wysoki poziom urydyny, bazy do syntezy RNA, ma także wpływ na zdolność mięśni do skurczów.
Producenci podają również, że kwas orotowy ma wpływ na:
-Zwiększenie puli ATP
-Zwiększenie poboru glukozy
-Zwiększenie tempa syntezy rybozy
-Zwiększenie ilości karnozyny w mięśniach
-Zwiększenie tempa hipertrofii (poprzez wspieranie syntezy RNA)
Muszę powiedzieć, że rozmawiałem z wieloma osobami, które brały tą formę kreatyny. Praktycznie każdy bardzo ja sobie chwalił. Zachęcam do przetestowania jej na sobie, gdyż może być to strzał w dziesiątkę.


4.Glukanaty, dekaniany i inne

Są to formy, których zadaniem jest lepsze wchłanianie, szybsze wchłanianie oraz zapobieganie katabolizmowi (rozpadowi) podczas wchłaniania. Są one albo podstawą, albo dodatkiem do innych form kreatyny w stackach kreatynowych. Niektórzy bardzo chwalą sobie produkty oparte na tych formach kreatyny, jednak spora część stosujących nie zauważyła większej różnicy niż po suplementacji podstawowymi formami.PODSUMOWANIE:

Obecnie rynek suplementów przeżywa istną rewolucję. Producenci prześcigają się w produkcji nowych, lepszych form suplementów, nowych stacków kreatynowych itp. Każdy z nich chce, aby jego produkt był uważany za najlepszy, gdyż na tej podstawie dana firma albo szybko staje się przewodnikiem w sprzedaży suplementów, albo nikt nie zwraca na nią większej uwagi. W laboratoriach tych firm powstają nowe związki i robione są badania nad ich wyższością nad innymi. Rynek suplementów rozwija się dynamicznie. Myślę, ze przez np. 5-10 lat będą dominowały jeszcze podstawowe formy suplementów. Ale co będzie za 20 lat - tego nie wie nikt. Podobnie niedawno było z komputerami - nikt nawet nie wyobrażał sobie, że człowiek może stworzyć coś takiego jak komputer, a tym bardziej nikt sobie nie wyobrażał, że w krótkim czasie komputer będzie podstawowym sprzętem w każdym domu. Tego nie można zgadnąć. Myślę, że na pewno nawet nie zdajemy sobie teraz sprawy, jakie suplementy będą za 50 lat. Co do tych form które podałem - uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie ich na sobie zgodnie z zasadą - na każdego działa co innego.


Boguc

Źródła: W większości moja głowa, troszkę korzystałem z encyklopedii internetowej „Wikipedia". Korzystałem również z opisu producenta OROTINE (MAN).

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Ranking TOP10 spalaczy tłuszczu

Chcesz wspomóc walkę z niechcianym tłuszczem? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać?

Zobacz ranking
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4738 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 21468

Specjalista w dziale "Odżywki i suplementy"
9 kg czystej masy mięśniowej w 2 tygodnie - allegrowicze nie wierzcie w takie bzdury

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 66 Wiek 26 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2868
Świetny artykuł Dużo się dowiedziałem i nie muszę zakładać tematu

<-- Z deszczu pod rynnę, ze szkoły na siłownie. -->

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1082 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 8121
Boguc - zainponowales mi tym arytkulem. Jest naprawde bardzo dobry. Nie jest, az tak skomplikowany, a dokladniej chodzi mi o to, ze zrozumie go nie tylko węzsza grupa zawodowych kulturystow ale takze amatorzy a nawet jakies "lojtki" co chodza miesiac na silownie I tak wedlug mnie powinny byc pisane takie rzeczy. Po mimo tego ze znam te wszystkie info o kreatynie ode mnie masz soga za prace i ogolnie za swietny tekst !!

Pozdro i gratulacje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1420 Napisanych postów 35562 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 150829
fajny art, choc ja mam troche inne zdanie w kilku kwestiach
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

[ART]Nowe formy suplementów by dudek

Następny temat

co sądzicie o HMB

Whey vit