SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

,,FITNESS" ideologia

temat działu:

Artykuły

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1861

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jabolcokk A.Jabłoński
Ekspert
Szacuny 127 Napisanych postów 23196 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 224085
,,FITNESS"- ideologia


,,Fit" w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza być sprawnym i zdrowym poprzez właściwie dobrane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia. Fitness to różnorodna aktywność fizyczna, w której stawiamy sobie cele w zależności od wieku, płci i ogólnej sprawności fizycznej. Tłumaczenie z języka angielskiego słowa fitness jako bycie sprawnym jest niewątpliwie niewystarczające, gdyż pojęciem tym określamy cały styl życia. Nie wystarczy zatem regularnie ćwiczyć, ważne jest odpowiednie żywienie- czyli zbilansowana dieta, dbałość o ciało oraz umysł- stan ducha.

Na międzynarodowej konferencji w Birmingham (Wielka Brytania) w 1996 roku podjęto próbę zdefiniowania słowa ,,fitness" jako pojęcia ogólnego, utożsamianego z ideologia, a nie samym faktem bycia sprawnym:


FITNESS- dynamiczny stan (system) poszukiwań dobrego samopoczucia z punktu widzenia psychologicznego i socjologicznego, w połączeniu z dążeniem do osiągnięcia maksymalnej (dla jednostki) sprawności fizycznej poprzez różnorodne formy ruchowe, dostosowane do możliwości, gustu, oczekiwań tej jednostki, która tym samym bierze znaczna odpowiedzialność za funkcjonalne doskonalenie własnego organizmu.


Z definicji tej jasno wynika, że słowo fitness i aerobik nie powinny być stosowane zamiennie, gdyż fitness jest pojęciem o wiele szerszym. Amerykanie doceniając wartość aerobiku mówią, iż jest (wraz z siłownią i formami nastawionymi na wzmacnianie mięśni) jednym ze środków do osiągnięcia konkretnego celu, jakim jest rozwój i utrzymanie optymalnej dla jednostki sprawności fizycznej.


,,FIT„, CZYLI ZDROWY I SPRAWNY

Specjaliści w krajach zachodnich nawołują do ponownego zdefiniowania pojęcia fitness i roli tej branży w tym procesie. Stawiają też przed klubami i ośrodkami fitness nowe zadania. Twierdzą, że niezbędna będzie większa specjalizacja klubów w ramach działalności prozdrowotnej. Jednym z celów ma być wypracowanie w świadomości społecznej pozycji kompetentnego doradcy w sprawach zdrowia. Wymaga to zapewnienia jeszcze wyższego poziomu usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów i umiejętnego zaspokajania ich celów.

Powszechnie definiuje się ,,fitness" jako fizjologiczny stan sprzyjający zabezpieczeniu przed chorobą. Używane jest obecnie na całym świecie w odniesieniu do programów promocji sprawności fizycznej, a także całości zjawisk organizacyjnych, metodycznych i programowych związanych z doskonaleniem kondycji psychofizycznej służącej zdrowiu i dobremu samopoczuciu (wellness).Dziś fitness jest często utożsamiane z aerobikiem- rodzajem rekreacji ruchowej, którą w formie ćwiczeń gimnastycznych do muzyki wprowadziła w latach siedemdziesiątych amerykańska gwiazda dużego ekranu- Jane Fonda. W latach osiemdziesiątych aerobik wszedł na rynek europejski i rozwija się po dzień dzisiejszy, ciesząc się ogromna popularnością. Można powiedzieć, że aerobik jest przejawem fitnessu, oddziaływując wszechstronnie na ludzki organizm poprzez różne swe odmiany. To w latach osiemdziesiątych pojawiło się słowo ,,fitness’, jako początek zjawiska, o którym mówimy dzisiaj.

W tradycyjnej formie aerobik zniknął, pozostawiając miejsce zajęciom przestrzennym- choreograficznym, mającym na celu wzmacnianie układu krążenia. Nazywamy je

cardio, natomiast aerobik o charakterze siłowym zalicza się do zajęć typu muszle

Systematyczne zatem uczestnictwo w zajęciach aerobiku jest sposobem na bycie w formie- bycie ,,fit", bycie wytrzymałym, silnym i sprawnym.

Nie należy mylić tych dwóch pojęć (aerobik i fitness). Słowa te nie powinny być stosowane zamiennie, gdyż fitness jest pojęciem o wiele szerszym. Amerykanie doceniając wartość aerobiku mówią, iż jest (wraz z siłownią i formami nastawionymi na wzmacnianie mięśni) jednym ze środków do osiągnięcia konkretnego celu, jakim jest rozwój i utrzymanie optymalnej dla jednostki sprawności fizycznej.Fitness jako dyscyplina sportowa jest najmłodszą konkurencją kulturystyki.Zmieniony przez - jabolcokk w dniu 2008-11-06 11:00:16
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

NARODZINY DYSCYPLINY - FITNESS

Następny temat

BCAA bez tajemnic

sosy