SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

*** Hardkorowy - NIEHORMONALNY - zestaw suplementów!

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 227208

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205

Ten artukuł jest poswiecony osobom które maja już jakiś konkretny staz treningowy za sobą,maja za soba kilka cyklów (np.na kreatynie czy innych suplementach które są popularne i dostępne w każdym sklepie) - a przede wszystkim dla osób powyżej 20 roku życia!

Należy pamiętać ze najwazniejsza była,jest i będzie dieta - jeśli cos idzie nie tak,nie po naszej mysli - to nie wina nie działających suplementów - na 99% wina lezy po stronie złej diety!!


Do rzeczy……..

Poniżej znajduje się ’hardkorowy’ zestaw nie-hormonalnych suplementów
Nie ma tam SAA
Nie ma tam PH
Wszystko legalne
Są to suplementy które bez problemów można dostac w większości sklepów kulturystycznych


Ale po kolei:

Większość wie co to jest PCT (Post Cycle Therapy-Odblokowanie - tzn.terapia pocyklowa).

Jesli tak to dobrze - jeśli nie to warto kilka słów poświecic PCT.

Po zastosowaniu przeroznych srodkow (saa/ph) ktore aromatyzuja, konwertuja w naszym organizmie powstaje nadmiar hormonow oraz ich metabolitow. Kraza one w krwiobiegu nie pozwalajac naszemu organizmowi w "dojsciu do siebie". Oprocz tego nasz uklad HPTA (*1)
jest zablokowany w wiekszym lub mniejszym stopniu wszystko zalezy od uzytych srodkow jak i dawek.

Co sie dzieje pod koniec cyklu?
Sterydy opuszczaja powoli organizm i ogolny poziom testosteronu opada. Poziom estrogenow swobodnie krazy sobie w krwioobiegu, nasza os podwzgorze-przysadka-jadra jest zablokowana. Organizm w tym okresie jest poza jakimkolwiek prawidlowym balansem - nasze przyrosty masy zostaja zagrozone gwaltownym katabolizmem. No wlasnie, estrogen jest substancja kataboliczna i jako, ze poziom testosteronu nie jest jeszcze unormowany, poziom estrogenu musi zostac wyrownany podczas odblokowywania osi podwzgorze-przysadka-jadra najszybciej jak to mozliwe.

Dlaczego nasz organizm przechodzi w stan katabolizmu po zakonczeniu cyklu?
Ten stan rzeczy powodowany jest niskim poziomem testosteronu wraz z wysokim poziomem kortyzolu (*2) oraz estrogenu. Jak zapewne wiecie wszyscy, niektore androgeny konwertuja do estrogenow. Kiedy zewnetrzny doplyw androgenow zostaje przerwany - a ma to miejsce oczywiscie wlasnie pod koniec cyklu, organizm nadal ma w sobie ta nadwyzke estrogenu i kortyzolu krazacego sobie w krwioobiegu. Lacznie z mozliwoscia pojawienia sie ginekomastii, wysoki poziom estrogenow moze rowniez prowadzic do nadmiernego odkladania sietkanki tluszczowej oraz katabolizmu suchego miesnia. Kortyzol jest takim hormonem - (rowniez nazywanym hormonem stresu) ktorego sekrecja nastepuje w momencie fizycznego lub psychicznego stresu. Kiedy wydziela sie kortyzol, nastepuje rozlam protein w miesniach oraz wydzielanie aminokwasow do krwioobiegu. To z kolei podnosi poziom cukrow aby wspomoc mozg.

Reasumujac jak widzimy odblokowanie to nic innego jak pomoc naszemu organizmu w dojscu do siebie,uregulowanie gospodarki hormonalnej,odblokowanie HPTA oraz zminimalizowanie spadkow.


Teraz rodzi się pytanie - skoro do PCT uzywa się srodków które maja miedzy innymi:
-podnieść produkcje wlasnego testosteronu
-obnizyc poziom estrogenu
Czyli dlaczego nie uzyc zestawu suplementów które to mogą wspomóc - stymulowac organizm tak aby produkowal wiecej testosteronu - jako oddzielnego cyklu.
Nie po SAA
Nie po PH
Po prostu cykl który będzie miał 1 głowny cel -> zrobic wszystko aby w naszym organizmie bylo wiecej testosteronu!

Skoro można uzyc takiego zestawu suplementów podczas PCT - dlaczego nie można w tym samym celu ale bez poprzedniego użycia środków hormonalnych?!

Aby to zrobic w miare naturalny sposób będą nam potrzebne 4 czynniki->4 rózne suplementy:
1) booster testosteronu - zwiększające poziom testosteronu
2) inhibitor aromatazy - redukcja/kontrola poziomu estrogenów
3) kwas arachidonowy - środek przedtreningowy
4) bloker kortyzolu - środek który pomoże kontrolować/obniżyc kortyzolTak wiec nasz zestaw - w optymalnym rozwiązaniu! - bedzie się składał z 4 różnych suplementów:

1) Booster testosteronu:

Kilka zdań wyjasnienia:

Testosteron jest głównym hormonem płciowym u mężczyzn (u kobiet produkcja tego hormonu występuje na niskim poziomie). Około 95% testosteronu syntetyzowane jest w jądrach pod wpływem gonadotropin, reszta produkowana jest przez nadnercza.

Jest hormonem androgenicznym, czyli odpowiada za męskie cechy organizmu (z greckiego androgen to „czyniący mężczyznę"). Dziś wiadomo, ze potrafi o wiele więcej. Gdy - niezależnie od płci - jest go za mało lub za dużo, pojawiają się kłopoty.

Testosteron to główny hormon warunkujący budowę naszych mięśni. Odpowiada on też za nasze zachowanie.
Niski poziom testosteronu powoduje szybsze odkładanie tkanki tłuszczowej, gorsze jakość mięśnie oraz trudności w ich budowaniu.
Poziom testosteronu u męszczyzny warunkowany jest głównie genetycznie.
Nie zmienia to jednak faktu, że otoczenie i środowisko ma również wpływ na poziom hormonu męskości. Stres, depresja, nieregularny sen, nieodpowiednie odżywanie, mogą znacząco wpłynąć na niski poziom testosteronu. Krótko mówiąc słaba jakość życia = niski poziom testosteronu.

O tym, ile hormonu potrzebuje nasz organizm, decyduje centrum dowodzenia, czyli przysadka mózgowa kontrolowana przez podwzgórze. Jeżeli jest go zbyt mało, przysadka zaczyna wydzielać tzw. hormon stymulujący, który pobudzi jądra lub jajniki do pracy. Z jąder i jajników testosteron przekazywany jest do krwi, gdzie łączy się z białkiem SHBG (Sex Hormone Binding Globuline). Po tym połączeniu 90 proc. testosteronu staje się nieaktywne. Pozostałe 10 proc. wędruje do poszczególnych komórek, by decydować o zdrowiu i samopoczuciu.

Testosteron spełnia szereg istotnych funkcji, m.in.:
-kształtowanie płci i cech płciowych w życiu płodowym
-wpływa na spermatogenezę,
-wykształcanie się wtórnych cech płciowych (budowa ciała, głos, typ owłosienia, zarost twarzy itp.),
-wpływ anaboliczny poprzez pobudzenie syntezy białek
-może zwiększać poziom libido (przy długotrwałym stosowaniu efekt ten zanika),
-ukierunkowuje popęd płciowy ku płci żeńskiej,
-przyspiesza zakończenie wzrostu kości długich,
-kształtuje sferę emocjonalną poprzez ukształtowanie takich cech jak zdecydowanie, śmiałość, pewność, odwaga, niezależność, ale też skłonność do ryzyka, w zależności od rozwoju emocjonalnego może powodować wybuchowość, agresję.

Testosteron wspiera anaboliczny wpływ treningu z obciążeniem na ludzki organizm. Bez odpowiedniej stymulacji (podnoszenie ciężarów) testosteron wywiera na pracę mięśni bardzo skromne działanie anaboliczne.

Na rynku jest wiele suplementów reklamowanych jako naturlane boostery testosterony - zaczynając od Tribulus Terrestris czy ZMA, konczac na polaczeniach kilku składników w 1 opakowaniu.

Lista polecanych produktów:
Anabolic Xtreme - Mass FX
Anabolic Innovations - Stoker
Anabolic Innovations - TestoPRO
APS- Testatropin
AllMax Nutrition -TestoFX Hardcore
Axis Labs - Hypertest
Better Body Sports -Testify
Biotest -Tribex
Biotivia - Bio Forge
Get Diesel -Diesel Test Pro-Cycle
GET- Testagen
E-Pharm- TestForce
EST- Test Drive
Evolution Labs- testEVOL
LG Sciences- T-911
LG sciences- Natadrol
MHP T-Bomb II
MYOGENIX- Hardcore Test
Met-Rx -Test Sterol 1650
NxLabs - Methyl Test
Nutrex- Vitrix
Nutrex - T-UP Black
Palo Alto Labs- Paravol
S.A.N - MyoTEST
ThermoLife- Tribosten
Ultimate Nutrition- TestostroGrow 2 HP


Pojedyncze substancje:
cynk
DAA- d-aspartic acid
LJ100-Long Jack- Żeń-Szeń Malezyjski
Divanil-3,4 Divanillyltetrahydrofuran (Urtica Dioica)
Icariin
Tribulus Terrestris
ALFA-GPC
AVENA SATIVA- Owies Prawdziwy
CATUABA
COLEUS FORSKOHLIII- Forskolin
Inozytol Heksafosforanu (IP6-Kwas Fitynowy)
Horny Goat Weed
Basella Alba
Fenugreek-kozieradka
Fadogia agrestis
MACA
Ginseng (Zen-szen)
Muira puamaLista szczególnie polecanych:
ThermoLife - T-Bol
Driven Sports - Activate Xtreme


Jak dobierac suplementy?
Wiadomo ze jak wybierzemy suplement zawierajacy w skladzie tylko i wylacznie TT czy samo ZMA (które może w nieznaczny sposób podnosci poziom testosteronu) - efekt może nie być taki sam jak po srodku zawierającym kilka najlepszych składników podnoszacych poziom testosteronu.

Należy kierowac się rozważnie wybierając jakikolwiek suplement - nie Wierzyc tylko reklamom - ale uważnie czytac sklad produktu!


2) Inhibitor aromatazy (AI- aromatase inhibitor):

Kilka zdań wyjasnienia:
Estrogen jest hormonem żeńskim gdyż jego główna produkcja przeprowadzona jest w kobiecych jajnikach, niewielkie ilości produkują jądra i kora nadnerczy.

Estrogen zarządza gospodarka lipidową, podnosi HDL ( dobry) a obniża LDL (zły) cholesterol.
Ginekomastia, czyli powiększenie gruczołu sutkowego, może być spowodowana nadmiarem progesteronu jak i estrogenu.
Może dojść w wyniku nadmiernego rozwoju ginekomastii do zapoczątkowania nowotworu.
Retencja podskórnej wody jest ściśle związana z estrogenem, estrogen powoduje zachwianie gospodarki wodnej i elektrolitowej. Zatrzymuje się w organizmie woda,sól/soda, potas, efektem jest retencja w tkance podskórnej, skórze, komórkach mięśniowych i krwi.
Zbędna retencja powoduje efekt twarzy „księżyca w pełni", możliwe rozstępy, zwiększenie objętości wody w krwi wiąże się z jej ciężarem w efekcie wolniejszym krążeniem, wzrostem ciśnienia, cięższa pracą serca i naczyń krwionośnych.
Estrogen jest odpowiedzialny za odkładanie się wapnia w kościach, brak aromatyzacji-estrogenu, doprowadza do osteoporozy, zmniejsza się gęstość masy kostnej i zwiększa się diametralnie możliwość złamania kości.

Więcej testosteronu to wiecej estrogenów!

Testosteron tak, jak wszystkie hormony, pozostaje pod kontrolą mechanizmu sprzężenia zwrotnego.
Spróbujmy teraz wyobrazić sobie sytuację w której we krwi podnosi się poziom testosteronu.
Wtedy to właśnie aromataza wyszukuje nadprogramową ilość androgenów i przyłącza się do nich przekształcając je w estrogeny.
Opisywane wyżej zjawisko (aromatyzacja) może być przyczyną rozmaitych efektów ubocznych z ginekomastią na czele, oprócz niej możemy zaobserwować kilka innych jej objawów takich jak; gromadzenie tłuszczu wokół bioder i pośladków, zahamowanie wzrostu, obrzęki, impotencja czy oligospermia.

Kiedy poziom testosteronu wzrasta, enzymy, między innymi aromataza, przekształcają go w kobiece estrogeny - głównie estra­diol, estriol, estron i hydroksyestron, które hamują syntezę testosteronu, poprzez wpływ na hormony nadrzędne - gonadotropowe.
Powszechnie uważa się ,że aby podnieść poziom testosteronu, trzeba używać prohormonów, lub niedozwolonych sterydów anabolicznych.
Ale istnieje jeszcze jedna, bezpieczna i skuteczna droga - zahamowanie procesu aromatyzacji:
poprzez stosowanie inhibitorów aromatazy.
Inhibitor aromatazy to wyjątkowo skuteczny bloker enzymu aromatazy (o czym mowa wyzej).

Mikroskładniki roślinne obniżają aktywność enzymów, przekształcających testosteron w estrogeny. Tym sposobem, jego synteza nie jest hamowana, więc poziom może wzrastać...

Podsumowujac:
Podnosząc w naturalny sposób poziom wlasnego testosteronu - poziom estrogenów wzrosta tak samo (aromataza).
Oczywiście chcemy uniknąć nadmiaru estrogenów w organizmie,a nawet zmniejszyc poziom etstogenów - można to uczynic poprzez stosowanie inhibitorów aromatazy.

Zmniejszenie poziomu estrogenów wpłynie pozytywnie na zwiekszenie poziomu testosteronu - a tym samym negatywne skutki dzialanie estrogenu zostana zmniejszone - a to na czym nam zalezy: zwiekszenie masy i sily poprzez podwyższenie poziomu testosteronu - zostanie uzyskane.


->Tak wiec mamy drugi skalnik naszego cyklu:INHIBITOR AROMATAZY!

Tym samym zwiekszamy poziom testosteronu - dzieki pierwszemu suplementowi
A dzieki drugiemu suplementowi zmniejszamu poziom estrogenów (poprez blokowanie enzymu aromatazy) a tym samym jeszcze bardziej zwiekszamy poziom testosteronu w naszym organizmie!

Lista polecanych produktów:
Competitive Edge Labs - Formestane
Genetic Edge Technologies- ArimaDex
Gaspari -Original Novedex XT
Hi-Tech Estrogenex
iForce Nutrition- Reversitol Regulator V2
IBE - Formex
Kaizen - Chrysin
LG Sciences - Forma-D
LG Science - Formadrol Extreme
MRM - Chrysin 500
Olympian Labs - DIM
Palo Alto Labs - Paravol
Primaforce - Androstenetrione
Sci-Fit ES3
S.A.N. - Estrodex
S.A.N. - Endotest Pro
Shocker Nutrition - TS2
Schwartz Anti-Aromatization Formula
SciFit - Chrysin 1000
STS Lean -Balance Estro Crusher
Sports One - Chrysin XS
Serious Nutrition Solutions- Inhibit-E
XERO LIMITS - Novatest


Pojedyncze substancje:
Indole-3-Carbinol
Resveratrol (3,5,4 '-trihydroxystilbene)
Diindolymethane (DIM)
Chryzyna
DIOSCOREA VILLOSA- DZIKI IGNAM
BIOPERINE
Agnus-Castus


Lista szczególnie polecanych:
ErgoPharm - 6-oxo
Performance Design- 6-Bromo
Driven Sports- Triazole
MuscleMeds Methyl - Arimatest
BPI - Arimedex HD


3) Kwas arachidonowy (AA):

Kilka zdań wyjasnienia:

Kwas arachidonowy to związek, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu człowieka - choć ciało potrafi samo wytworzyć go z kwasu linolowego, praktycznie nie występuje on w pożywieniu. Kwas arachidonowy jest niezbędny do produkcji między innymi prostaglandyn, które są bardzo ważnym czynnikiem przy wzroście masy mięśniowej i spalaniu tkanki tłuszczowej. Do suplementacji sportowej został wprowadzony dzięki odkryciu Williama Llewellyna, amerykańskiego sterydowego guru. W chwili obecnej składnik ten został opatentowany. Kwas arachidonowy podawany z zewnątrz zwiększa masę mięśniową właśnie dzięki zwiększonej produkcji prostaglandyn, czyli głównych substancji naprawczych organizmu. Efekt jest wprost proporcjonalny od dawki - im więcej kwasu arachidonowego zostanie spożyte, tym szybciej i skuteczniej zostanie zreperowana uszkodzona po treningu tkanka mięśniowa, co prowadzi do znacznie większego wzrostu masy i siły. Co więcej, kwas arachidonowy zwiększa ilość receptorów androgennych oraz podnosi poziom IGF-1. Podczas testu sprawdzającego skuteczność kwasu arachidonowego w jednym z najpopularniejszych amerykańskich serwisów, beta-testerzy notowali wzrost masy mięśniowej do 8kg w ciągu 50 dni suplementacji.

Wiele prowadzonych niezależnie od siebie badań wykazało, że związek ten stymuluje wszystkie receptory androgenne w cytoplazmie komórkowej oraz pozytywnie wpływa na działanie hormonu wzrostu (HGH), insuliny oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) na poziomie komórkowym. Mówiąc inaczej kwas arachidonowy przygotowuje komórki włókien mięśni szkieletowych na maksymalne wykorzystanie działania tych endogennych hormonów.

Jest to stosunkowo nowa suplementacja na rynku.
Problem może Stanowic nie tylko dostępność ale również cena - które do niskich niestety nie należy.

Lista polecanych produktów:
Axis Labs - Hemodraulix
EST - ThermaPHORIA
Molecular Nutrition - X-Factor
Xero Limits - EPONOX


Lista szczególnie polecanych:
I FORCE - Max Out


3b) Jako jeden z zamiennikow AA - cos co pomoze nam nie tylko w treningach (wieksza wytrzymałośc) ale również może pomoc w rozbudowie masy i spowoduje wzrost siły mieśniowej - tu szczególnie polecana BETA ALANINA/ARGININA.

Lista polecanych produktów:

Palo Alto Labs -Incarnate

3c) Kolejnym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być dorzucenie SPALACZA.
Ewentualnie wejście na ten zestaw pod koniec redukcji - w celu podniesienia poziomu testosteronu,przez zastosowanie IA pozbycie się wody (blokada aromatyzacji) + obniżenie poziomu kortyzolu (o tym poniżej) - a wiadomo ciezki trening,godziny cardio + nisko kaloryczna dieta dobremu nastrojowi nie sprzyjaja.

Co do spalacza to raczej wybór dowolny-od zasobności portfela.

Tak jak wczesniej wspomniałem dobrym wyjsciem wydaje się wejście na ten zestaw tuz pod koniec redukcji (ostatni miesiąc,półtora).


4) Bloker kortyzolu:

Kilka zdań wyjasnienia:

Żyjemy w ciągłym stresie, nasze ciało uwalnia hormon stresu - kortyzol. W organizmie kortyzol jest potencjalnym sygnałem dla dwóch rzeczy - zwięszyć apetyt i zmagazynować tłuszcz. To znaczy, że będąc pod wpływem stresu, podwyższona ilość kortyzolu w organizmie „mówi" mózgowi, że jest głodny, jednocześnie nasze komórki tłuszczowe starają się zmagazynować tak dużo tłuszczu jak tylko potrafią (i zatrzymać je tak szczelnie jak tylko potrafią).
Kortyzol (w duzych stęzeniach) hamuje Testosteron!

Kortyzol jest najważniejszym glukokortykoidem, synteza kortyzolu przebiega w warstwie kłębkowatej kory nadnerczy. Stężenie wolnego kortyzolu zależy od trybu dnia, kontrolowane jest przez centralny układ nerwowy. Najwyższe stężenie kortyzolu we krwi jest rano, najniższe w godzinach nocnych. Hydrokortyzon wywiera w organizmie rożne, zróżnicowane role, ale najważniejsza, która nas interesuje jest związana z metabolizmem białek, nasilając rozpad miedzy innymi białek kurczliwych w mięśniach szkieletowych. Wzrost stężenia owego hormonu powoduje ujemny bilans azotowy w organizmie, dlatego przypisuje się mu działanie kataboliczne.

Kortyzol jest specyficznym hormonem wytwarzanym w korze nadnerczy. W warunkach prawidlowych jest on wydzielany w niezmiernie malej ilosci. Do zwiekszenia sie jego poziomu dochodzi w momencie przewleklego stresu, przemeczenia organizmu, prowadzenia glodówek. Równie silnym bodzcem stresowym jest dla organizmu regularnie powtarzajacy sie intensywny trening. Szczególnie dyscypliny silowe, jak kulturystyka powoduja nadmierny wzrost poziomu kortyzolu w organizmie. Dokladajac do tego prowadzenie diety ukierunkowanej na rzezbe otrzymujemy wyjatkowo niekorzystne srodowisko dla utrzymania masy miesniowej o dobrej jakosci.

Kortyzol a miesnie

Kortyzol zaliczany jest do grupy hormonów o dzialaniu silnie katabolicznym. W wyzej opisanych warunkach jest to jak najbardziej zrozumiale zjawisko, poniewaz stanowi zabezpieczenie przed brakami energetycznymi. Receptory dla kortykosteroidów znajduja sie w tkance tluszczowej, tluszczu wisceralnym (otaczajacym narzady wewnetrzne), watrobie oraz miesniach szkieletowych. Kortyzol atakujac miesnie powoduje w nich zablokowanie procesów syntezy bialek i nasilenie tepa ich rozpadu. Uwolnione w ten sposób aminokwasy transportowane sa do krwioobiegu, by po przejsciu kilku reakcji w watrobie, mogly byc zuzyte jako substraty energetyczne.

W trakcie dlugotrwalego treningu, szczególnie polaczonego z dieta ubogokaloryczna, mechanizm ten pelni szczególna role. Dochodzi wtedy do naglego spadku poziomu cukru we krwi. Zapotrzebowanie energetyczne pokrywane jest czesciowo poprzez spalanie tluszczu. Na poczatku dzialanie to przejawia sie zwiekszona aktywnoscia adrenaliny i noradrenaliny. Nie wszystkie tkanki ludzkiego organizmu sa w stanie funkcjonowac zuzywajac tluszcze. Do podtrzymania wielu funkcji konieczne jest dostarczenie weglowodanów. Wtedy do akcji wkracza kortyzol. Hormon ten umozliwia rozpad bialek miesniowych i ich uwolnienie do krwioobiegu. Nastepnie transportowane sa one do watroby, gdzie ulegaja przemianie do weglowodanów.

Kortyzol a tluszcz

Mechanizm dzialania kortyzolu w tkance tluszczowej jest nieco inny. Mowa tutaj szczególnie o tkance tluszczowej otaczajacej narzady wewnetrzne, tzw. wisceralnej. Mówiac skrótowo, kortyzol powoduje niemal natychmiastowa obróbke i transport kwasów tluszczowych do otaczajacej trzewia tkanki tluszczowej. Stanowi to specyficzny mechanizm zabezpieczajacy przed brakami energetycznymi. Tluszcz zmagazynowany w otoczeniu narzadów wewnetrznych stanowi zagrozenie wielu chorób, jak zatory naczyn, choroby serca, watroby czy niektóre nowotwory. Jak wspomniano u sportowców niemal stale istnieje podwyzszony poziom kortyzolu. Tak wiec odkladanie sie tluszczu jest znacznie intensywniejsze. Jest to specyficzny rodzaj tluszczu, który wyjatkowo ciezko ruszyc w szlaki metaboliczne spalania. Potrzeba by naprawde katorzniczej i dlugiej diety, zeby uruchomic te wyjatkowo skryte zapasy tluszczu. To jednak laczy sie z nieuchronnym spadkiem poziomu masy miesniowej. Kiedy zwiekszony poziom kortyzolu utrzymuje sie dlugo, nastepuje dodatkowo kierowanie tluszczu na tzw. uporczywe miejsca. Rozpoczyna sie jego odkladanie w obrebie dolnej czesci pleców, twarzy i brzucha. Sylwetka nabiera ksztaltu balonu o ksiezycowatej twarzy.

Kortyzol a watroba

Z pozoru moze wydawac sie zastanawiajacym, co ma watroba do kortyzolu. Otóz watroba jest jednym z glównych miejsc, gdzie kortyzol znajduje swoje miejsce dzialania. Pelni on tam wiele róznych funkcji. Postaramy sie jednak uproscic ten schemat do aspektów interesujacych kulturyste.

Kortyzol stymuluje kilka zasadniczych, zachodzacych w watrobie, funkcji. Po pierwsze zmniejsza czulosc insulinowa w jej obrebie. Skutkuje to zmniejszeniem magazynowania glikogenu. Mniej zmagazynowanego glikogenu to splycona regeneracja i mniej energii na treningach. Nastepnie kortyzol przelacza sciezki metabolizmu weglowodanów poprzez nasilenie procesu glukoneogenezy. Glukoneogeneza to proces zachodzacy w watrobie, którego istota jest wytworzenie weglowodanów z materialu nie weglowodanowego. Materialem tym staja sie uwolnione uprzednio z miesni aminokwasy oraz kwasy organiczne. Ponadto watroba stanowi miejsce, gdzie kortyzol rozklada hormon tarczycowy T3, przez co nastepuje spowolnienie tepa metabolizmu. Kolejno kortyzol prowadzi do wzrostu produkcji bialka wiazacego i unieczynniajacego IGF-1, co skutkuje spowolnieniem tempa przemian anabolicznych.

Idac dalej tym tropem…

Zanim przejdziemy do sedna sprawy omówie jeszcze jeden ciekawy aspekt dzialania kortyzolu. Powoduje on zmniejszenie produkcji tlenku azotu NO. Zmniejsza przez to ukrwienie tkanek, w tym miesniowej. Jednoczesnie oslabia ich odpowiedz na dzialanie wielu hormonów. Blokuje zatem trofike, czyli odzywienie tkanki miesniowej. Kortyzol jest tez podstawowym przekaznikiem tlumiacym synteze prostaglandyn w organizmie. Prostaglandyny maja, wedlug najnowszych badan nad hipertrofia, kluczowe znaczenie dla odbudowy tkanki miesniowej po treningach. Prostaglandyny stanowia mediator stanów zapalnych po mikro uszkodzeniach spowodowanych treningiem. Powoduje to stymulowanie miesnia do wzrostu. Kortyzol oslabia te procesy poprzez blokowanie prostaglandyn. Kortyzol stanowi, pod wzgledem dzialania, przeciwienstwo testosteronu, T3 i GH, które pelnia zasadnicza role w syntezie beztluszczowej tkanki miesniowej. Im wiecej kortyzolu tym mniej testosteronu i na odwrót.


Lista polecanych produktów:
Anabolic Xtreme- Lean FX
ALRI- Lean Dreams
E-Pharm- 11-oxo
NOW Foods- Super Cortisol Support
NOW Foods- Relora
Serious Nutrition Solutions - Reduce XT


Rhodiola Rosea- Różeniec Górski
Ashwagandha
Androstenetriol
Cissus Quadralangus

Lista szczególnie polecanych:
Competitive Edge Labs - Suppress-C
IBE- X-Lean
Driven Sports - Lean Xtreme


******************************************************************

Jak łaczyc produkty?

Sprawa wyglada następująco-są 4 opcje.

->Opcja numer 1 (absolutne minimum a tym samym podstawa!):
BOOSTER TESTOSTERONU+INHIBITOR AROMATAZY!

To jest minimum z minimum na czym ma opierac się każdy zestaw!!
Na tym masz się skupic-wzrost poziomu testosteronu w Twoim organizmie.
Uzyskasz to wlasnie dzieki polaczeniu tych dwóch suplementów.

Jak rozplanowac cykl:

Dzien 1-10: BOOSTER TESTOSTERONU
Dzien 11-35: BOOSTER TESTOSTERONU + INHIBITOR AROMATAZY
Dzien 36-40: INHIBITOR AROMATAZY


->Opcja numer 2:
BOOSTER TESTOSTERONU + INHIBITOR AROMATAZY + KWAS ARACHIDYNOWY/BETA ALANINA/ARGININA

Opcja dla tych którzy cenia pompe podczas treningu.
Kwas Arachidonowy - związek, który w naszym organizmie powoduje nasilenie produkcji Prostaglandyn (PGE2) , odpowiedzialnych za proces wzrostu masy mięśniowej i spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo Kwas Arachidowy zwiększa ilość receptorów androgennych oraz podnosi poziom IGF-1.
PGE2 zwiększa produkcje enzymu NOS stwarzając tym samym idealne warunki do masowej produkcji Tlenku Azotu.
Poza silnymi właściwościami anabolicznymi, PGE2 współdziała z Tlenkiem Azotu w celu maksymalnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Karmiąc mięśnie przez zwiększenie przepływu krwi, tlenu oraz wspieranie poboru glukozy.

Ale również dobrze można wybrac jakikolwiek booster NO - suplement zawierający jakas forme argininy w swoim skladzie czy tez beta-alanine.

Ten zestaw idealnie nadaje się do cykli pomiedzy cyklami opartymi na kreatynie - wiec zrezygnowałbym ze wszystkich stacków czy suplementów zawierających w swoim skladzie kreatyne.

Jeśli nie kwas arachidynowy to arginina, albo beta-alanina.

Oczywiscie z naciskiem na AA!

Jak rozplanowac cykl:

Dzien 1-15: AA
Dzien 16-25: AA + BOOSTER TESTOSTERONU
Dzien 26-50: AA + BOOSTER TESTOSTERONU + INHIBITOR AROMATAZY
Dzien 51-55: INHIBITOR AROMATAZY


->Opcja numer 3
BOOSTER TESTOSTERONU + INHIBITOR AROMATAZY+ BLOKER KORTYZOLU

Jak rozplanowac cykl:

Dzien 1-10: BOOSTER TESTOSTERONU + BLOKER KORTYZOLU
Dzien 11-35: BOOSTER TESTOSTERONU + BLOKER KORTYZOLU + INHIBITOR AROMATAZY
Dzien 36-40: INHIBITOR AROMATAZY


->Opcja numer 4 (idziemy na maxa!):
BOOSTER TESTOSTERONU + INHIBITOR AROMATAZY + KWAS ARACHIDYNOWY + BLOKER KORTYZOLU

Opcja dla tych ktorzy prowadza stresujący tryb życia, maja intensywne i dlugie treningi, sa przemeczeni, nie maja energii, popadaja w lekkie stany depresyjne, są na niskokalorycznej diecie, itd….

Jak rozplanowac cykl:

Dzien 1-15: AA
Dzien 16-25: AA + BOOSTER TESTOSTERONU + BLOKER KORTYZOLU
Dzien 26-50: AA + BOOSTER TESTOSTERONU + BLOKER KORTYZOLU + INHIBITOR AROMATAZY
Dzien 51-55: INHIBITOR AROMATAZY


Wybór suplementów jest w miarę spory - nawet na polskim rynku.
Oczywiście przewage będą miały osoby mające dostep do suplementów z rynku USA - ale na polskim tez jest sporo suplementów na których można bazowac i ułożyć sensowny i dobry zestaw.

Przed kupnem (przedewszystkim boostera testosteronu + IA) należy się zastanowic przez chwile nad rozsądnym wyborem.
Nic nie stoi na przeszkodzie polaczeniu kilku lajtowych boosterów (np. TT) z jakims mocniejszym - ale najlepszym wyjsciem wydaje się być zakup środka łączącego sobie kilka substancji które skutecznie i naturalnie podnoszą testosteron (np. Driven Sports - Activate Xtreme).

To samo tyczy się inhibitora aromatazy.1-Produkcja testosteronu kierowana jest przez oś podwzgórze - przysadka - jądra, określana jako HPTA (hypothalamus - pituary - testis - axis).
HPTA równoważy działanie wszystkich zależnych od surowicy (płynna część krwi zawierająca aktywne hormony, które krążą w ciele) hormonów i prohormonów. Jeżeli produkcja testosteronu jest zbyt niska, jądra wpływają na podwzgórze, by to wyzwoliło więcej podwzgórzowego czynnika uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH). Krążący LHRH mówi przysadce, by uwolnić większą ilości hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego(FSH).
Gdy cyrkulujące FHS i LH docierają do jąder, sygnalizują komórkom Leydinga, by produkowały więcej spermy i testosteronu.
Kiedy poziom testosteronu jest zbyt wysoki, jądra sygnalizują podwzgórzu, by uwalniało mniej LHRH i ... wtedy produkcja 'teścia' spada lub ustaje. Jest dość interesujące, że podniesiony poziom estrogenów może wpływać na spadek produkcji androgenów takich jak testosteron, o wiele bardziej znacząco niż jakikolwiek inny androgen.

2-(hydrokortyzon) - rozpuszczalny w alkoholu naturalny hormon steroidowy wytwarzany przez korę nadnerczy, tzw. hormon stresowy. Kortyzol ma działanie przeciwzapalne, zatrzymuje też sól w organizmie. Największe stężenie we krwi występuje rano. Istnieje jego syntetyczny odpowiednik, jest to kortyzon, który w wątrobie ulega przetworzeniu w kortyzol. Kortyzol różni się od pozostałych hormonów steroidowych, takich jak hormony płciowe, tym, że zalicza się go do glukokortykoidów, czyli związków mających wpływ na poziom cukru we krwi. Kortyzol powoduje zwiększanie stężenia cukru, co jest wskazane w reakcji na stres, stąd jego nazwa potoczna - hormon stresowy. Kortyzol uwalnia też aminokwasy z tkanek peryferycznych i przyspiesza glukogenezę i hamuje tempo zużywania glukozy przez mięśnie szkieletowe, a wreszcie przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych.
Chroniczny nadmiar kortyzolu we krwi może prowadzić do insulinooporności. Z ubocznych skutków wysokiego poziomu kortyzolu we krwi warto wspomnieć też wzmożony apetyt czy napięcie niektórych mięśni.


Źródła:

https://www.sfd.pl/Odblokowanie_PCT_-t275356.html
http://www.mickysuple.cba.pl/HTMLPage11.htm
https://www.sfd.pl/Kortyzol_art_-t240388.html
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Kortyzol.html
https://www.sfd.pl/Słowniczek_młodego_suplementowicza_cz.3__srodki_podnoszące_testosteron_i_potencję-t309311.html
http://tunedsports.com/steroid-miscellaneous/the-hardcore-non-hormonal-supplement-stack/
http://tunedsports.com/post-cycle-therapy/popular-over-the-counter-pct-post-cycle-therapy-products/
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=108385101
1

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11569 Napisanych postów 159246 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1230060
idziesz do pierwszego lepszego labo i mozesz je wykonac na wlasne reke, jednak wtedy wiaodmo, ze za wszystko placisz, jak za wykonanie uslugi u fryzjera:) i niek nie bedzie pytal po co, jak i dlaczego. idziesz, mowisz co chcesz zbadac we krwi, placisz pobieraja, na drugi dzien zazwyczaj juz sa wyniki i po temacie :)

chyba, ze masz mozliwosc na niektore hormony wydebic skierowanie, to nie za wszystko wtedy zaplacisz, bo nie wiem dokladnie jak wyglada obecnie kawestia odplatnosci za homrony i co w ramach NFZ mozemy wykonac za free

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11569 Napisanych postów 159246 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1230060
fajne.
a jak w praktyce?

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Z pomysłem. Podwieszę jak sie troche pobuja

Ale nie zgadzają mi sie niektore informacje. Kwas arachidonowy naturlanie wystepuje w zynowsci, jest to glowny o6 zawarty w mięsie. Problemem jest wlasnie nadkonsumpcja miedzy innymi tego kwasu - w relacji do o3. Z kwasu arachidonowego syntetyzowane sa eikozanoidy o charakterze prozapalnym,ktorych podwyzszony ich poziom jest dodanio skorelowany z ryzkiem wystapienia chorob układu krązenia.


Co do kortyzolu, to też nie do konca - o ile dobrze pamietam...Kortyzol nasilał lipolize (to jest logiczne), a nie lipogenezę. Problemem jest - jesli dobrze pamietam - że komorki gorzej wychwytują glukozę przy wzroscie poziomu kortyzolu, stąd też narazone są na "mocniejsze uderzenia insuliny", co w dluzszej perspektywie czasowej oczywiscie nie jest korzystne. Przypominam iz problemem jest jedynie przedluzający sie nadmiar kortyzolu a nie jego pulsacyujne wyrzutu czy krotkoterminowe zwyżki

No chyba, ze cos mi się po***ało

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-08-21 23:21:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205
faftaq takie wypowiedzi za czy przeciw jak najbardziej sie przydadza

nie znma sie tak jak Ty czy inni,nie jestem w stanie powiedziec jakie dawki i przez jaki okres czasu zle moga wplywac

znalazlem fajne arty
polaczylem je - chyba? - w sensowna calosc
+ dodalem cas od siebie

Sam 'cykl' - jest ustawiony na max6.tygodni
gdzie bloker kortyzolu max 4tygonie i w normalnych dawkach
niew glebialem sie w wyniku testow,czy badan - ew. wypowiedzi samych osob testujacych bylyby najbardziej na miejscu
odnosnie wynikow badan jesli by zrobily takie - ale coz - takich nie ma
a skoro takie suple sa na rynku i nie ma zadnego bana na nich - wiec nalezy wierzyc ze stosownanie w normalnych dawkach przez normalny okres czasu - ale jak to ujales pulsacyjnie/okresowo - nie przyniesie zlych wynikow
badz co badz kortyzol potrzebny tez jest

dlatego to jest opcja - dla tych co prawadza szczegolnie stresujacy tryb zycia
a takich osob jest mnostwo


to samo tyczy sie AA
podobno - nie wiem jak jest naprawde - czuc dzialanie dopiero po jakims czasie
z tego co czytalem
nie ma sensu za bardzo brania tylko 4 tygodni
poczytam wiecej na temat AA to moze bede mial bardziej sprecyzowane zdanie

ale prawda jest taka ze i tak niewiele osob stac na 2miesieczna kuracje na samym AA,wiec opcja dla tych ktorzy maja wypchane porfele

Zestaw tak dobrany - wiadomo ze mozna ulozyc po siebie - ale ulozony jest jako cykl pomiedzy cyklami na kreatynie!
Mozna dodac jakies mono czy stack - ale wedlug mnie nie ma sensu.

Jest jeszcze beta alanina,jest arginina,geraniuym,kofeina,joha i inne ktore smialo mozna stosowac jak ktos potzrebuje popubdzenia przed treningiem.


ew. dobre wyjscie na PCT po jakis lajtowych PH....Z pomysłem. Podwieszę jak sie troche pobuja
jakby bylo inne slowo - zamiast NIE - to moze i by sie lepiej bujal


ed.
moze pod koniec roku - bo teraz nie ma takiej opcji
pojade na takim cyklu
+ badania: testosteron,estradiol,prolaktyna,kortyzol,morfologia na pewno przed + po
cholesterol,moze proby watrobowe

ale to jak bede w PL - i jak bede na cyklu

Zmieniony przez - solaros w dniu 2010-08-22 02:57:27

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
MNie się do zestawienie podoba - poza ideą suplementacji AA i jej uzasadnieniem.

Co do "blokerów kortyzolu" - uzasadnienie widzę, aczkolwiek nie koniecznie takie jak napisałeś. Przyznam jednak iż kortyzol moim konikiem nie jest, i raczej nie wszedłbym bez pomocy ksiązek w otwartą polemikę na jego temat
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Z drugiej strony co do arachidonowego, faktycznie wygląda na to iz może mieć pewien potencał:

The relation between insulin sensitivity and the fatty-acid composition of skeletal-muscle phospholipids.

Borkman M, Storlien LH, Pan DA, Jenkins AB, Chisholm DJ, Campbell LV.

Garvan Institute of Medical Research, St. Vincent's Hospital, Sydney, New South Wales, Australia.
Abstract

BACKGROUND: Insulin resistance and hyperinsulinemia are features of obesity, non-insulin-dependent diabetes mellitus, and other disorders. Skeletal muscle is a major site of insulin action, and insulin sensitivity may be related to the fatty-acid composition of the phospholipids within the muscle membranes involved in the action of insulin.

METHODS: We determined the relation between the fatty-acid composition of skeletal-muscle phospholipids and insulin sensitivity in two groups of subjects. In one study, we obtained samples of the rectus abdominis muscle from 27 patients undergoing coronary artery surgery; fasting serum insulin levels provided an index of insulin sensitivity. In the second study, a biopsy of the vastus lateralis muscle was performed in 13 normal men, and insulin sensitivity was assessed by euglycemic-clamp studies.

RESULTS: In the patients undergoing surgery, the fasting serum insulin concentration (a measure of insulin resistance) was negatively correlated with the percentage of individual long-chain polyunsaturated fatty acids in the phospholipid fraction of muscle, particularly arachidonic acid (r = -0.63, P < 0.001); the total percentage of C20-22 polyunsaturated fatty acids (r = -0.68, P < 0.001); the average degree of fatty-acid unsaturation (r = -0.61, P < 0.001); and the ratio of the percentage of C20:4 n-6 fatty acids to the percentage of C20:3 n-6 fatty acids (r = -0.55, P < 0.01), an index of fatty-acid desaturase activity. In the normal men, insulin sensitivity was positively correlated with the percentage of arachidonic acid in muscle (r = 0.76, P < 0.01), the total percentage of C20-22 polyunsaturated fatty acids (r = 0.76, P < 0.01), the average degree of fatty-acid unsaturation (r = 0.62, P < 0.05), and the ratio of C20:4 n-6 to C20:3 n-6 (rho = 0.76, P = 0.007).

CONCLUSIONS: Decreased insulin sensitivity is associated with decreased concentrations of polyunsaturated fatty acids in skeletal-muscle phospholipids, raising the possibility that changes in the fatty-acid composition of muscles modulate the action of insulin.


---------------------------


Effects of arachidonic acid supplementation on training adaptations in resistance-trained males.

Roberts MD, Iosia M, Kerksick CM, Taylor LW, Campbell B, Wilborn CD, Harvey T, Cooke M, Rasmussen C, Greenwood M, Wilson R, Jitomir J, Willoughby D, Kreider RB.

Department of Health, Human Performance & Recreation, Baylor University, Waco, TX, USA. [email protected].
Abstract

ABSTRACT:

BACKGROUND: To determine the impact of AA supplementation during resistance training on body composition, training adaptations, and markers of muscle hypertrophy in resistance-trained males.

METHODS: In a randomized and double blind manner, 31 resistance-trained male subjects (22.1 +/- 5.0 years, 180 +/- 0.1 cm, 86.1 +/- 13.0 kg, 18.1 +/- 6.4% body fat) ingested either a placebo (PLA: 1 g.day-1 corn oil, n = 16) or AA (AA: 1 g.day-1 AA, n = 15) while participating in a standardized 4 day.week-1 resistance training regimen. Fasting blood samples, body composition, bench press one-repetition maximum (1RM), leg press 1RM and Wingate anaerobic capacity sprint tests were completed after 0, 25, and 50 days of supplementation. Percutaneous muscle biopsies were taken from the vastus lateralis on days 0 and 50.

RESULTS: Wingate relative peak power was significantly greater after 50 days of supplementation while the inflammatory cytokine IL-6 was significantly lower after 25 days of supplementation in the AA group. PGE2 levels tended to be greater in the AA group. However, no statistically significant differences were observed between groups in body composition, strength, anabolic and catabolic hormones, or markers of muscle hypertrophy (i.e. total protein content or MHC type I, IIa, and IIx protein content) and other intramuscular markers (i.e. FP and EP3 receptor density or MHC type I, IIa, and IIx mRNA expression).

CONCLUSION: AA supplementation during resistance-training may enhance anaerobic capacity and lessen the inflammatory response to training. However, AA supplementation did not promote statistically greater gains in strength, muscle mass, or influence markers of muscle hypertrophy.


-----------------------------

Ok, nie mieszam.

Testuj jak będziesz mieć okazję

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-08-22 10:19:08
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205
Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-08-22 17:16:02

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205
im wiecej czytam o AA tym bardziej jestem zdezorietowany
Prostaglandyny, prostacykliny i tromboksany powstają z przemiany kwasu arachidonowego pod wpływem enzymu cyklooksygenazy

...i tak:

Kwas arachidonowy (AA) &#8211; organiczny związek chemiczny, wielonienasycony kwas tłuszczowy &#969;-6, odpowiednik występującego w orzeszkach ziemnych nasyconego kwasu arachidowego.

Kwas ten jest ważnym składnikiem pokarmu człowieka (nienasycone kwasy tłuszczowe znane są jako witamina F). Może powstawać w tkankach większości ssaków (z wyjątkiem rodziny kotów) z kwasu linolowego. Kwas arachidonowy wchodzi w skład fosfolipidów błon komórkowych, jest wykorzystywany również jako prekursor do syntezy eikozanoidów (prostanoidów i leukotrienów), ważnych biologicznie związków. Z kwasu arachidonowego powstają na przykład prostaglandyny, które m.in. regulują kurczliwość naczyń krwionośnych i uczestniczą w reakcjach zapalnych, oraz leukotrieny, biorące udział w reakcjach zapalnych i alergicznych.

Pewne enzymy komórkowe np. fosfolipaza A2 potrafią odszczepiać cząsteczkę kwasu arachidonowego od fosfolipidu błonowego. Następnie kwas arachidonowy może zostać przekształcony przez inne enzymy (cyklooksygenazy, lipooksygenazę) do aktywnych biologicznie związków. Istnieją leki, które hamują produkcję tych związków z kwasu arachidonowego i w ten sposób działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Takim lekiem jest np. aspiryna.

Po zadziałaniu na komórkę czynników fizjologicznych takich jak hormony i neuroprzekaźniki, lub patologicznych, takich jak toksyny, czynniki drażniące, mikroorganizmy, następuje uwalnianie hormonów tkankowych. Powodują one zaburzenia wewnątrz komórki, m.in. uszkadzają błonę lizosomów, których enzymy lityczne, po przedostaniu się do cytozolu niszczą organelle i błony. Hydrolazy mogą hydrolizować wiązania estrowe fosfolipidów błonowych, czego efektem jest uwolnienie wolnych kwasów tłuszczowych do cytoplazmy. Jeżeli uwolnionym kwasem jest kwas arachidonowy, ulega on kaskadzie kwasu arachidonowego, w wyniku czego powstają PGs. (rysunek).

W procesie cyklooksygenacji (COX) kwas arachidonowy jest metabolizowany do prostaglandyn (PGE2), prostacyklin(PGI) i tromboksanów (TXA2), a pod wpływem 5-lipoksygenazy ulega przemianie m.in. do leukotrienów, z których leukotrien B4 (LTB4) wykazuje szczególnie silne działanie chemotaktyczne i chemokinetyczne.
Eikozanoidy, pochodne kwasu arachidonowego, charakteryzują się wysoką aktywnością biologiczną. Związki te w małych ilościach wykazują korzystne dla organizmu działanie wazodilatacyjne, przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe, w większych stężeniach działają jednak odwrotnie: zwiększają krzepliwość krwi i wywołują reakcje prozapalne i alergiczne. Przez uwalnianie enzymów lizosomalnych oraz wytwarzanie wysokoenergetycznych rodników, LTB4 bierze znaczący udział w rozwoju procesu zapalnego.

Po kolei:

Kwas ulega przemianom przez zespół enzymów zwanych syntetazą prostaglandynową, w której skład wchodzą:
-cyklooksygenaza &#8211; hydro peroksydacja na węglu jedenastym i cyklizacja łańcucha;
-lipooksygenaza &#8211; karboksylacja;
-izomeraza &#8211; specyficzne komórkowo i tkankowo enzymy, które odpowiadają za wytworzenie poszczególnych PGyn.


Cyklooksygenaza (COX) jest enzymem katalizującym przemiany fosfolipidów błony komórkowej, prowadząc do powstawania prostanoidów obejmujących: prostagladyny (PG), prostacykliny (PGI) i tromboksany (TXA).
Same prostaglandyny stanowią całą rodzinę, w której główne grupy oznacza się symbolami od PGA do PGF.

Stosowany od dawna kwas acetylosalicylowy (aspiryna) hamuje aktywność cyklooksygenazy, uniemożliwiając syntezę prostaglandyn, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia objawów stanu zapalnego. Inhibitorami cyklooksygenazy są także inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,

Istnieją dwie formy enzymu COX: COX-1 i COX-2. Obie formy syntetyzują prostagladyny, z tym, że ich funkcja jest nieco inna:
prostaglandyny COX-1 &#8211; m.in. chronią błonę wyściełającą żołądek, zmniejszając wytwarzanie kwasu żołądkowego, regulując wydzielanie śluzu oraz prawidłowe ukrwienie żołądka
Cyklooksygenaza-1 (COX-1) bierze udział w utrzymaniu homeostazy organizmu w prawidłowych warunkach
prostaglandyny COX-2 &#8211; uczestniczą w procesach zapalnych i przyczyniają się do powstania bólu, gorączki i obrzęków.
cyklooksygenaza-2 (COX-2) ulega aktywacji w czasie reakcji zapalnej, kiedy dochodzi do rozwoju odpowiedzi immunologicznej.
COX-2 jest aktywowana pod wpływem czynników związanych ze stanem zapalnym. Jej ilość wzrasta wówczas wielokrotnie w monocytach, makrofagach, synowicytach, chondrocytach, komórkach nabłonka, fibroblastach. Enzym ten katalizuje reakcję syntezy prostanoidów (prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanów) z kwasu arachidonowego. Ponieważ prostanoidy są istotnymi czynnikami zaangażowanymi w przebieg procesu zapalnego (wpływają m.in. na powstawanie obrzęku, gorączki, bólu), w lecznictwie wykorzystuje się związki mające zdolność hamowania aktywności cyklooksygenzy, są to niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Wiadomo, że COX-2 bierze udział w procesie gojenia ran, procesie jajeczkowania, zapłodnienia, zagnieżdżenia się blastocysty oraz oddzielenia się błony śluzowej podczas miesiączki. Należy pamiętać, że COX-2 u osób zdrowych występuje w mózgu, nerkach, jądrach, jajnikach, oraz w nabłonku tchawicy.


Kolejna przemiana AA jest Lipooksygenaza
&#8211; enzym katalizujący przyłączenie tlenu w pozycjach 5, 12 i 15 kwasu arachidonowego powodując powstawanie hydroperoksydów. 5-lipooksygenaza wytwarza leukotrieny. Lipoksygenaza działa pośrednio poprzez leukotrieny i lipoksyny, wywołując pośrednio takie procesy jak:
-skurcz oskrzeli
-wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych
-chemotaksja i aktywacja leukocytów
-regulacja procesów immunologicznych
-mają udział w reakcjach nadwrażliwości bezpośredniej (alergie).

Leukotrieny
LTB4 - reguluje funkcje granulocytów obojętnochłonnych i kwasochłonnych
-LTC4 - powolne kurczenie mięśni gładkich dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, zwiększanie przepuszczalności naczyń włosowatych (co sprzyja powstawaniu obrzęków zapalnych)
-LTD4 - powolne kurczenie mięśni gładkich dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, zwiększanie przepuszczalności naczyń włosowatych (co sprzyja powstawaniu obrzęków zapalnych)
-LTE4 - pobudzają skurcz oskrzeli i jelit

Leukotrieny - uważane są za mediatory prozapalne. Leukotrien B4 (LTB4) posiada silne właściwości chemotaktyczne w stosunku do leukocytów, aktywuje leukocyty i przedłuża ich okres przeżycia. Leukotrieny cysteinylowe silnie kurczą mięśnie gładkie oskrzeli i naczyń krwionośnych oraz zwiększają ich przepuszczalność. Stwierdzono ponadto, że leukotrieny wykazują działanie chemotaktyczne w stosunku do fibroblastów, zwiększają produkcję kolagenu, a w warunkach niedoboru COX stymulują proliferację fibroblastów
Lipoksyny - posiadają silne właściwości przeciwzapalne, w znacznej mierze wynikające z antagonizowania biologicznych efektów leukotrienów. Lipoksyny hamują m.in. chemotaksję oraz aktywację leukocytów zależną od LTB4. Badania eksperymentalne wykazały, że zmiana klasy eikozanoidów z powstałych przy udziale 5-LOX leukotrienów na syntetyzowane pod wpływem 15-LOX lipoksyny ma kluczowe znaczenie dla zakończenia (rozejścia się) odczynu zapalnego. Lipoksyny powodują także, poprzez stymulację produkcji tlenku azotu (NO), rozszerzenie naczyń krwionośnych. Badania ostatnich lat wykazały, że lipoksyna A4 hamuje proliferację fibroblastów oraz syntezę kolagenu.

Wracajac do COX
Po przez enzym zwany cyklooksygenazą - produkowane sa pozostale Eikozanoidy:
-prostaglandyny
-prostacykliny
-tromboksany


Najlepiej poznane grupy eikozanoidów to: prostaglandyny, leukotrieny oraz lipoksyny.
O leukotrienach i lipoksynach - mowa wyzej(powstale przy pomocy lipoksygenazy).


Teraz wiecej o PGs-Prostaglandynach

Prostaglandyny działają w miejscu wytwarzania lub wydzielane są do krwi. Nie są nigdzie magazynowane, a ich czas połowicznego rozpadu jest stosunkowo krótki, dochodzący maksymalnie do kilku minut. Dlatego działają parakrynnie &#8211; są hormonami lokalnymi.

Działanie jest silne i różnorodne, często przeciwstawne:
-pobudzenie lub hamowanie skurczy mięśni gładkich:
-macicy
-przewodu pokarmowego
-przewodu oddechowego
-naczyń krwionośnych
-hamowanie wydzielania soku żołądkowego
-pobudzenie ruchliwości plemników
-należą do mediatorów odczynu zapalnego; kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, w wyniku inhibicji cyklooksygenazy zmniejsza produkcję prostaglandyn zmniejszając przez to stan zapalny
-działają chemotaktycznie na leukocyty
-przeciwdziałają zamknięciu się przewodu tętniczego (Botalla) - ważne w przypadku zespołu hipoplazji lewego serca.

Prostaglandyny, z których najlepiej poznana została prostaglandyna E2 (PGE2), uważane są za mediatory prozapalne. Badania ostatnich lat wykazały jednak, że rola PGE2 w regulacji procesów zapalnych jest znacznie bardziej złożona, ponieważ PGE2 bierze również udział w wygaszeniu zapalenia poprzez zwrotne hamowanie ekspresji izoenzymu COX2 oraz stymulację ekspresji 15-LOX. Wyniki badań eksperymentalnych wykazały, że PGE2 silnie hamuje proliferację i funkcję fibroblastów, w tym również syntezę kolagenu.


Prostacyklina hamuje zlepianie (agregację) płytek krwi, działa rozkurczowo na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.

Tromboksany (łac. thrombus &#8211; zakrzep; w skrócie TX) &#8211; jedna z biologicznie czynnych substancji zaliczanych do eikozanoidów. Produkowana jest z kwasu arachidonowego przez enzym cyklooksygenazę. Powodują m.in. agregację płytek krwi i skurcz naczyń krwionośnych.

Tromboksany różnią się od prostaglandyn charakterem pierścienia. Pierścień tromboksanów jest sześcioczłonowy i zawiera dodatkowo atom tlenu.


Zmieniony przez - solaros w dniu 2010-08-22 16:57:33

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205
jesli mozna poprzedni post do kasacji
https://www.sfd.pl/Hardkorowy__NIE_HORMONALNY__zestaw_suplementów!-t638787.html#post6 

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
ok.
dlaczego jesteś zdezorientowany?

kluczem jest "podaż"

z tego co się orientuję osoby spozywające sporo mięsa mają raczej nadmiar niż niedobór arachidonowego. Jak wiesz n-3 i n-6 powinno się spozywac zachowując pewne proporcje (1:1 - 5:1 dla n-6), niektore zrodla "zezwalaja" na jeszcze wieksze odstepstwa. Zaburzenie tej rownowagi nie jest korzystne zdrowotnie, co mozna łatwo wywnisokować z publikacji którą zamieściłeś powyżej. Mozliwe jednak iż nadkonsumpcja arachidonowego ma swój "anaboliczny" walor. Ciekawe czy przy suplementacji ARA w celach anabolicznych nie nalezałoby zmniejszyc podaży n-3 (EPA i DHA)...

Często jest tak, że to co dobre dla Twoich miesnie nie koniecznie dobre jest dla zdrowia

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-08-22 17:35:52
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 200205
moze nie zdezorientowny - ale tak

Jesli dobrze rozumiem to m.in. dzieki AA odczuwamy ból - prostaglandyny &#8211;> są istotnymi czynnikami zaangażowanymi w przebieg procesu zapalnego (wpływają m.in. na powstawanie obrzęku, gorączki, bólu)
prostaglandyny->PGs powstaja podczas COX2

Wiec prostaglandyny COX-2 sa czynnikiem prozapalnym - i stad pytanie:
czy im wiecej AA ->wiecej PGE2 -> wiecej bólu,obrzeków itd. (reakcji organizmu) na pojawienie sie jakiegokolwiek stanu zaplanego?
Czy to dobry objaw - czy tez zly?
Bardziej bedziemy odczuwac nawet niewielkie stany zapalne(wiekszy bol/goraczka)?

Na takie dolegliwosci (zwalczaniu gorączki, bólów o różnym pochodzeniu i małym lub średnim nasileniu) stosowane sa NLPZ - ich działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy prostaglandynowej (COX2) -> PGE2 i PGI2!

Tak wiec to o czym pisalem wyzej.
PGs sa metabolitem AA.
Wiecej AA->wiecej PPGE2 i PGI2 ->wiecej bólu?

Ale tez NPLZ dziala poprzez zahamowanie wytwarzania prostaglandyn, znosi ich działanie ochronne dla błony śluzowej przewodu pokarmowego, zmniejsza się wytwarzanie śluzu i uwalnianie wodorowęglanów, co ułatwia działanie czynników szkodliwych na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Powoduje to podrażnienia i zwiększa ryzyko powstania wrzodów żołądka.

Inne skutki zmniejszenia poziomu prostaglandyn
-Nasilanie prawdopodobieństwa krwotoków z uwagi na działanie antyagregacyjne (
-Wywoływanie skurczu oskrzeli (tzw. astma aspirynowa). Mechanizm nie jest udowodniony, zakłada się jednak, że NLPZ hamują cyklooksygenazę, nie hamując lipooksygenazy. Prowadzi to do zwiększonego wytwarzania leukotrienów odpowiedzialnych za kurczenie naczyń.
-Możliwość zamknięcia przewodu tętniczego u płodu &#8211; przeciwwskazane jest podawanie NLPZ w okresie ciąży.

NLPZ mogą wywoływać reakcje uczuleniowe, objawiające się głównie zmianami skórnymi. Mogą też zmieniać reakcję organizmu alergeny, samemu nie wywołując objawów alergii. Przypadki zmiany reakcji immunologicznej odnotowano u pszczelarzy, normalnie mało wrażliwych na jad pszczeli &#8211; po zastosowaniu przez nich leków z tej grupy i następnie użądleniu przez pszczołę obserwowano u tych osób bardzo silną, uogólnioną reakcję uczuleniową. Taka zwiększona wrażliwość utrzymywała się przez ok. tydzień od zażycia leku.

Po drugie jak sie ma stosownaie NPLZ - ktore hamuja COX2 - do stosowania samego AA?

.......?

Jak dla mnie to stanowczo za duzo info jak na 1 dzien.

Zakrecilem sie

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Suplementy po dacie waznosci ?

Następny temat

pytań kilka

nutloveb