SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Łamanie sztangi, a ból barku

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 500

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 38 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 303
Cześć, kwestie, którą chce poruszyć to ból barku, który odczuwam przy martwym ciągu "łamiąc sztangę". Obejrzałem mnóstwo filmów o technice w martwym i sam już do końca nie wiem co robić z łopatkami. Jedni mówili, żeby robić retrakcje i depresje inni, żeby zostawić łopatki w spokoju i starać się mocno złapać sztangę, z wrażeniem jakbym chciał ją złamać. Robiąc to w ten sposób aktywował mi się ból w barku, który na szczęście znika odkąd robię trening z gumą. Jakieś rady? Robię martwy ciąg sumo, jeśli to ważne. Na ten moment nie mogę sobie pozwolić na trenera personalnego.


Zmieniony przez - pawka.shdd w dniu 2023-03-14 16:54:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6484 Napisanych postów 62272 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777410

Lubię wszelakie tipy treningowe, które mogą nam w pewien sposób pomóc poprawić wyniki w ćwiczeniach. Właśnie jednym z takich tipów jest tzw. łamanie sztangi, najczęściej stosowane podczas wyciskania leżąc.
To działanie ma za zadanie wprowadzenie rotacji zewnętrznej w stawie barkowym i poprawę stabilizacji w stawie ramiennym, ale także obniżenie barków czyli tzw depresję co odbywa się za pomocą mięśnia czworobocznego.

Przy czym mam wrażenie, że wiele osób robi to źle. Ten ruch łamania ma pokazać jak mają być ściągnięte łopatki w retrakcję i depresję, aby dobrze przyjąć pozycję techniczną do ćwiczeń.

Natomiast dużo osób, którym pokazałem ten tip od razu na siłę chciała wykręcić ramiona w stawie ramiennym. Liczy się zasada ruchu, która wprowadza odpowiednie ustawienie barków, łopatek.
Łatwo przy przesadzaniu z tym uszkodzić staw zwłaszcza jak dojdzie do tego ciężar w ćwiczeniu. Dlatego do odpowiedniego trzymania pozycji technicznej należy się przyzwyczaić i nic na siłę nie wykonywać. Jeśli czujesz dyskomfort lub ból to znaczy, że coś jest nie tak.

Polecamy również: Layne Norton i oldschoolowy sposób na wyciskanie leżąc



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-03-15 20:12:16

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14672 Napisanych postów 53174 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400613
Łamanie sztangi nie jest prawidłową techniką ani przy ciągach ani przy ławce. Będzie prowadzić do rotacji ramienia i źle oddziaływać na rotatory. Nie będzie też prawidłowo angażować najszerszego.

Przy ciągach jeśli chodzi o retrakcję i protrakcję, to tutaj łopatkę ustawiasz neutralnie. Jeśli temat elewacji i depresji, to zdecydowanie depresja i wykonujesz ją poprzez przyciąganie sztangi do środka ciężkości. W tym celu ciągnie się min. sztangę po piszczelach, przywodzi ramię do tułowia oraz wypina klatkę piersiową oraz "wydłuża" szyję wzdłuż kręgosłupa. Tak jak by ktoś chwycił Cię za włosy i chciał za nie podnieść.
1

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12016 Napisanych postów 160343 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234078
Skoro bola barki, to musi być jakie problem z mobilnością całej obręczy. Warto sie temu przyjrzec, wykonac testy chocby dla rotacji i sprawdzić, w jakim momencie moze byc problem z ruchem.

Zerknij na temat z malych treningiem rehabilitacyjnym
https://zdrowie.sfd.pl/art/Zdrowie/Zdrowe_barki_w_pięciu_krokach-a1773.html?_gl=1*1cncyes*_ga*MTAwMjczMTcyOC4xNTk5NTA0NTQ1*_ga_8YYC8K60BE*MTY3ODk5OTI3My4xMTYyLjEuMTY3OTAwMDY0My41NC4wLjA.

troche wygibasow i barki mozna latwo sobie naprawic w powyzszy sposob.
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 38 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 303
TomQ-MAG
Skoro bola barki, to musi być jakie problem z mobilnością całej obręczy. Warto sie temu przyjrzec, wykonac testy chocby dla rotacji i sprawdzić, w jakim momencie moze byc problem z ruchem.

Zerknij na temat z malych treningiem rehabilitacyjnym
https://zdrowie.sfd.pl/art/Zdrowie/Zdrowe_barki_w_pięciu_krokach-a1773.html?_gl=1*1cncyes*_ga*MTAwMjczMTcyOC4xNTk5NTA0NTQ1*_ga_8YYC8K60BE*MTY3ODk5OTI3My4xMTYyLjEuMTY3OTAwMDY0My41NC4wLjA.

troche wygibasow i barki mozna latwo sobie naprawic w powyzszy sposob.



Z nieba mi z tym spadłeś, akurat poczułem dzisiaj lekki ból przy ohp, a, że trenuje dwa miechy to jest nad czym pracować
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6256 Napisanych postów 75932 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754288
W zasadzie nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się z wypowiedziami kolegów powyżej. Jest wielce prawdopodobne, że wykonując wspomniane łamanie sztangi odczuwasz ból z barkach z dwóch powodów. Przede wszystkim z tego względu, że wykonujesz to w nieprawidłowy sposób. Drugą kwestią jest słaba mobilność w stawach barkowych (prawdopodobnie również w innych, jeżeli nie pracujesz nad tym, ale problem dotyczy akurat ich). Sugeruję w takiej sytuacji wprowadzić ćwiczenia specjalistyczne pod kątem poprawy mobilności i skonsultować to z fizjoterapeutą, żeby zobaczył jak to rzeczywiście u Ciebie wygląda.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Poprawa chwytu - porady

Następny temat

Trening FBW - porady

WHEY premium