SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

!!Bigoreksja - dowiedz się czy jesteś bigorektykiem.!!

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 40096

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1026 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 41556
Bigoreksja- obsesja na punkcie bycia umięśnionym

Amerykańskie badania wykazały, że w ciągu ostatnich 25 lat procent mężczyzn niezadowolonych z tego jak wyglądają wzrósł trzykrotnie i wynosiły obecnie 43%, czyli prawie tyle samo, ile w wypadku kobiet. Brak akceptacji swojego wyglądu i ciągłe próby jego ulepszania wiążą się często z zaburzonym obrazem własnego ciała. Jednym z zaburzeń tego typu jest bigoreksja, zjawisko występujące wśród mężczyzn uprawiających kulturystykę dość powszechnie.
Badacze z Uniwersytetu z Insbruck w Austrii wykazali, że kulturyści często mają wiele cech wspólnych z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)- zbyt mocno koncentrują się na sowim wyglądzie, diecie, ćwiczeniach oraz zmniejszaniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Jedyna istotna różnica jest taka, że kulturystom w przeciwieństwie do anorektyków czy bulimików dodatkowo zależy na tym, by rozbudować masę mięśniową .Inne badania przeprowadzone w USA wykazały, że nawet najbardziej atletyczni kulturyści często są niezadowoleni ze swojego wyglądu i uważają się za „chuderlaków".
Mężczyźni coraz częściej zaczynają korzystać z fitness - klubów nie z powodu potrzeby od stresowania się, czy zadbania o swoje zdrowie, ale odczuwania silnej presji bycia atrakcyjnym. Z powodu tej presji na zachodzie coraz bardziej popularna staję się wszczepianie silikonowych inplantów mięśniowych , które choć sztuczne to pozwalają zbliżyć się do spełnienia marzenia o byciu bardziej umięśnionym. Dążenie do zbyt wyidealizowanego wyglądu może co niektórych doprowadzić do obsesji, zwanej bigoreksją.
Szacuję się, że około 10% mężczyzn intensywnie trenujących cierpi na bigoreksję (od zupełnie łagodnej do wyniszczającej). Niekoniecznie odnosi się to do polskich bywalców klubów kulturystycznych, gdyż na ten temat brakuje danych. Problem nie jest banalny, a konsekwencje bigoreksji mogą być poważne. Najczęściej jest to wyizolowanie społeczne, depresja, w najbardziej dramatycznych wypadkach samobójstwo. Do tego dochodzą skutki uboczne związane ze stosowaniem sterydów oraz zbyt „zdrowej diety".
Leczenie bigoreksji najczęściej wymaga psycho terapii która pomaga zmienić sposób myślenia o własnym ciele i uczy też formułować bardziej realne i możliwe do osiągnięcia cele (nie muszę jak wyglądać jak schwarzenegger, ale mogę cieszyć się z samego faktu, że moje ciało jest sprawne). Niestety, bigorektycy zazwyczaj niechętnie podejmują się leczenia, po pierwsze dlatego, że nie widzą swojego problemu, a po drugie, ponieważ wstydzą się o tym komukolwiek mówić.
Bycie entuzjastą kulturystyki nie jest niczym groźnym, póki nie zaczynamy tego traktować wręcz jak narkotyk. Tak jak regularne picie umiarkowanych ilości alkoholu nie robi z człowieka alkoholika, tak treningi i budowanie masy mięśniowej nie świadczą o tym , że ktoś ma słoność do bigoreksji. Lampka wina jest korzystna dla zdrowia, a ruch jest uznawany za najlepszy środek zapobiegając wszelkim schorzeniom. Tu jednak nie chodzi o samo ćwiczenie, ale o sposób myślenia i nasza motywację do ćwiczeń- czy idziemy na trening bo sprawia nam to przyjemność i czujemy się świetnie, gdy nasze ciało sprawnie funkcjonuje, czy koncentrujemy się głownie na tym, że nadal nie osiągnęliśmy ideału.
Sylwetkę możemy zmienić odpowiednio zaplanowaną dieta i ćwiczeniami. Trzeba jednak pamiętać, ze są pewne granice nie można z ratlerka zrobić boksera, ani z boksera ratlerka. Kształt naszego ciała, budowa kośćca i ścięgien są w znacznej mierze zdeterminowane przez czynniki genetyczne. Więc zamiast na siłę zmierzać do osiągnięcia sylwetki Herkulesa, lepiej jest wyznaczyć sobie bardziej realne cele i zaakceptować pewny niedoskonałości, od których żadną miarą się nie uwolnimy.


PO CZYM POZNAĆ BIGOREKTYKA??

Jest kilka cech charakterystycznych dla bigoreksji- oprócz zaburzonego obrazu własnego ciała, stosowanie rygorystycznej diety i intensywnych treningów, również notoryczne mierzenie się, zażywania sterydów anabolicznych i unikanie kontaktów z ludźmi.

Zaburzony obraz ciała.
O zaburzonym obrazie ciała mówimy wtedy gdy postrzegamy siebie inaczej niż to jest w rzeczywistości, np. jesteśmy szczupli, a nam się wydaję, że jesteśmy tłuści albo - jesteśmy masywnie zbudowani. A ciągle wydaje nam się, że moglibyśmy być jeszcze bardziej masywni. Generalnie bigorektyk jest wiecznie nie zadowolony z własnego wyglądu, niezależnie od tego, jak długo i ciężko by nie ćwiczył, mimo ze inni przekonują go, iż jest już wystarczająco „przypakowany".

Mierzenie się .
Typową cechą jest ciągłe ważenie się, mierzenie obwodu mięśni i porównywanie się z innymi kulturystami.

Dieta.Ścisła dieta jest bardzo ważna. Żeby nabrać masy mięśniowej, trzeba jeść więcej, tylko co niektórzy zapominają, iż budowanie masy mięśniowej nie może być procesem ciągłym, trwającym wiecznie . wysoko kaloryczne, przeładowane białkiem posiłki obciążają przewód pokarmowy i narządy związane z metabolizmem składników odżywczych, natomiast unikanie
Tłuszczów może doprowadzić do niedoborów witamin: A, D, E, K . Z powodu przestrzegania diety. Jedzenie poza domem, u innych ludzi, czy w restauracjach staje się wykluczone, ponieważ wtedy nie można w pełni kontrolować tego, kiedy się je, co się je i z czego składają się posiłki. Jedzenie schematyczne , według ścisłych reguł , nawet jeśli jest idealnie wyważone i najzdrowsze, po pewnym czasie zamiast cieszyć zmysły, sprawiać przyjemność, może stać się nudnym rytuałem.

Sterydy.
Stosowanie sterydów anabolicznych jest dość częste wśród bigorektyków, gdyż są oni w stanie poświęcać zdrowie, byleby tylko osiągnąć swój cel. Zażywają je, mimo skutków ubocznych, jakie te leki wywołują, tj. zwiększenie agresji, trądzik, powiększenie mostka, łysienie, impotencja i kurczenie się jąder.

Unikanie ludzi.
Spotkania towarzyskie, zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi mogą kolidować z planem treningu lub porą posiłków. W kontaktach z ludźmi bigorektycy czują się sztywno, nie potrafią sobie „dać trochę luzu" a zamiast koncentrować się na byciu z innymi, zadreczaja się myślami o treningu, diecie i „niedoskonałościach" ciała.

SPRAWDZ CZY CI GROZI BIGOREKSJA!!

Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:
1. Czy ćwiczysz więcej niez to wydaje się być zgodne ze zdrowym rozsądkiem??
2. Czy kontynuujesz treningi nawet wtedy, gdy masz kontuzję??
3.Czy rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, z rodziną, ponieważ kolidują one z Twoimi rutynowymi zajęciami, tj. z treningiem i posiłkami??
4. Czy wydajesz bardzo dużo pieniędzy na odzywki i suplementy??
5. Czy bierzesz środki dopingujące??
6. Czy czujesz się nieszczęśliwy??

Jeśli większość Twoich odpowiedzi brzmi TAK, to powinieneś zastanowić się, czy nie czas z tym skończyć oraz zmienić podejście do swojego ciała i treningów.

( artykuł przepisany z gazety)
Joanna Walcza

Mam nadzieje ze się przyda komuś. A jak się nie podoba i było(chocisz watpie zeby był test na bigorektyka) to do kasacji.


Pozdrawiam.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2251 Napisanych postów 5690 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 216397
Ciekawe
Słyszałem juz kiedyś o takim czymś. Na szczęście większość odpowiedzi na NIE, chociaż czasem wolę potrenować niż gdzieś wyjść

POZDRO
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10959 Napisanych postów 50307 Wiek 28 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
1. NIE
2. NIE
3. Czasami
4. TAK
5. NIE
6. TAK

sam nie wiem :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 768 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 24417
Ja jestem, ale nie na takie przypadłości sie cierpiało

Wiedza jest najlepszym anabolikiem

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1026 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 41556
hehe Dudek jak zwykle ma jakies problemy

zamień czasami na nie i juz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 38 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 200
ja bardzo chcialbym do Ameryki , skoro tam jest tylu bigorektykow :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1026 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 41556
Coś mi się wydaje że znjadzje sie na naszym forum paru(dużo) bigorektyków.

Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2065 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16342
Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:
1. Czy ćwiczysz więcej niez to wydaje się być zgodne ze zdrowym rozsądkiem?? -Tak
2. Czy kontynuujesz treningi nawet wtedy, gdy masz kontuzję?? -Tak
3.Czy rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, z rodziną, ponieważ kolidują one z Twoimi rutynowymi zajęciami, tj. z treningiem i posiłkami?? -TAK
4. Czy wydajesz bardzo dużo pieniędzy na odzywki i suplementy?? -TAK
5. Czy bierzesz środki dopingujące?? -rozważam nad tym
6. Czy czujesz się nieszczęśliwy?? -tak
bigoreksja, czas do psychiatry

"pozdrawiam wszystkich sympatyków hibernacji"
endo klub
kiedyś kulturystą trzeba było się urodzić teraz jest megabol

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1026 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 41556
tylko chłopaki uwazajcie bo mozna w depresje popaść albo samobujstwo połenić jak biceps nie bedzie chiał rosnąć...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2065 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16342
a jak klata, nie chce rosnac ?

"pozdrawiam wszystkich sympatyków hibernacji"
endo klub
kiedyś kulturystą trzeba było się urodzić teraz jest megabol

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 823 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 20575
Znowu psycholodzy wymyślili ciekawą teorię. Ja myśle że to go.wno prawda. Zróbcie taki eksperyment: Zadzwonicie do powiedzmy 5 psychologów i powiedzcie, że jesteście bigorektykami. Podejrzewam że wszyscy wam powiedzą że wam pomogą ale ileś tam złotych za godzinę. Czaicie ten mechanizm? To że chce się stać lepszy od innych to choroba? A kto powiedział że życie człowieka ma być zawsze takie samo? Czy muszę zawsze wyglądać jak każdy człowiek? Czy nie mogę poświęcić życia czemuś innemu, tylko rodzinie i zarabianiu kasy? BZDURA!

I'll be back!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Rozważania na temat koksu %-)

Następny temat

jak pogodzic sztuki walki z silka

Wheya