SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wiadomości o jajach + porównanie jaja kurzego z przepiórczym

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 45451

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1812 Napisanych postów 6182 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 64155
1.Warto wiedzieć, że organizm zwierzęcy potrafi sam wytworzyć większość spośród 20 aminokwasów, ale w przypadku 8 z nich okazuje się bezradny i musi je otrzymać z zewnątrz, w pożywieniu. Nazwa pochodzenia greckiego: aminokwasy egzogenne oznacza właśnie pochodzące z zewnątrz. Badania naukowe prowadzone przez cały XX wiek pozwoliły ustalić skład aminokwasowy praktycznie wszystkich białek posiadających znaczenie żywieniowe, a także oszacować ich jakość, czyli prawdopodobny stopień wykorzystania (w %) do celów budulcowych organizmu. Powiem dla przykładu, że jeśli jakość białka wynosi 50%, to znaczy, że może ono być wykorzystane przez organizm tylko w połowie; na tyle po prostu pozwala jego skład aminokwasowy. Chcąc zatem wyrównać dzienny ubytek białka "doskonałego", wynoszący 30 g, musimy zjeść dwa razy tyle białka o 50% jakości, czyli - 60 g.

Przyjmuje się, że najlepszy skład aminokwasowy w przyrodzie posiada białko całego jaja kurzego (bez rozdzielenia na "żółtko" i "białko"). W badaniach na różnych zwierzętach doświadczalnych potwierdzono, że jest ono wykorzystywane praktycznie w 100%.

Nazwa produktu: Jakość białka [w %]

Jajko całe 100
Mięso wołowe 71
Wątroba wołowa 70
Mleko 68
Nerka wołowa 65
Serce wołowe 65
Kazeina (ser) 58
Nasiona słonecznika 53
Płatki owsiane 46
Drożdże 45
Ryż 44
Kiełki kukurydzy 39
Kiełki pszenicy 38
Pszenica 37
Kukurydza 28
Mąka pszenna jasna 28
Żelatyna 0

Z tabeli wynika, że białka pochodzenia zwierzęcego, choć nie tak znakomite jak białko całego jaja, charakteryzują się na ogół "przyzwoitą" jakością, rzędu 58-71%, górując wyraźnie nad roślinnymi (28-53%). Warto dodać, że w zdecydowanej większości białek zwierzęcych występuje częściowy niedobór aminokwasów zawierających siarkę: metioniny i cysteiny (Ponomarenko, 1974), w niektórych zaś - niedobór tryptofanu. (Rafalski i wsp., 1975)


Na samym dnie tabeli znajduje się jednak produkt pochodzenia zwierzęcego, żelatyna, która jest głównym białkiem rozpuszczalnym kolagenu, pochodzącym z wygotowywanej tkanki łącznej. W żelatynie mamy deficyt aż 5 aminokwasów egzogennych, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim w przyrodzie. Tymczasem wystarczy brak tylko jednego z ośmiu aminokwasów egzogennych, by jakość białka równała się zeru.

2.Wartość odżywcza jaj kurzego i przepiórczego
Składnik: jajo przepiórcze: jajo kurze:

Wapno[mg] 59 56 -58,5
Fosfor[mg] 232 180 - 237,9
Żelazo[mg] 3,8 2,1 - 2,25
Magnez 11,62 12
Sód 132 132
Potas 135 135
Miedź 0,11 0,03
Cynk 1,46 1,36
Witamina A [IU] 300 221
Tiamina [mg] 0,12 0,09
Ryboflawina [mg] 0,85 0,32
Niacyna [mg] 0,10 0,06 - 0,09
Energia [kcal] 158 183

DANE NA 100gram produktu

Cena detaliczna - opakowanie 18 sztuk: 4,50 zł (0,25 zł / szt.)


W porównaniu z jajem kurzym, skład chemiczny jaja przepiórczego jest bogatszy. Jaja przepiórcze zawierają więcej niezbędnych aminokwasów egzogennych i mniej tłuszczu. Są też bogatym źródłem żelaza, miedzi, karotenu i witamin z grupy B. Charakteryzują się najwyższą zawartością przyswajalnego fosforu, niespotykaną w innych produktach spożywczych. Ponadto odznaczają się znakomitym smakiem, efektownym wyglądem i łatwą podzielnością.

Jaja przepiórcze są pomocne w leczeniu astmy, cukrzycy, zaburzeń nerwowych, bronchitu, anemii, chorób nerek i wątroby oraz w terapii wzmacniania włosów. Regularnie spożywane uważane są za afrodyzjak.

Jajka przepiórcze można przechowywać w zupełnie świeżym stanie przez 30 dni, a w lodówce nawet przez 3 miesiące.

3.Idealne jajko
1. Skład chemiczny jajek i wysoka wartość biologiczna zawartych w nich białek tłuszczów sprawia, że powinniśmy widzieć w nich najwyższej jakości produkt spożywczy.
2. To właśnie jajka, a głównie ich żółtka, zawierają tak wiele czynników przeciwmiażdżycowych - nienasyconych kwasów tłuszczowych, siarki, choliny, jodu, witamin, składników mineralnych.
3. Uwaga! Wszystkie te czynniki stają się bardzo miażdżycorodne, jeśli jajka będzie spożywał człowiek nie potrafiący zachować właściwych proporcji pomiędzy głównymi składnikami swojej diety!
4. Podsumowując - dla człowieka żywiącego się optymalnie, jajka powinny być najważniejszym produktem, innym zalecana jest ostrożność

4. Coś ode mnie

Jestem dyplomowanym Kucharzem (dokładniej TECHNIK GASTRONOM ŻYWIENIA ZBIOROWEGO)
I w szkole uczono mnie ze jajka wcale nie podnosza poziomu szkodliwego cholesterolu lecz obniżają go przy pomocy lecytyny zawartej w żółtku.W gorach Kaukazu mieszkancy bazuja na diecie z jajek, których zjadaja ok. 20 dziennie.Moja kalsowa kolezanka stosowala diete z jaj aby schudnąć przed studniowka i w 3 miesiace shudla 10kg!!!nalezy przy tym uważać aby jajka pochodzily z pewnych źródeł źródeł były swieze gdyz możemy nabawic się salmonelli!Prawidlowo jaja Kurze od dnia zakupu (przyjmujac ze sa swieze tzn ok 3 dni)przechowywujemy nie dluzej jak 14 dni.

Mysle ze niektórzy znajda tu odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76012 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754743
Białko i zdrowe tłuszcze pełnią niezmiernie istotną funkcję w zdrowiej diecie i kształtowaniu sylwetki. Z tego też względu zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę na jajka. To właśnie one są wręcz idealnym źródłem białka, tłuszczów, dużej ilości witamin i składników mineralnych. Wśród innych zalet jajek wyróżnić warto:

- nieduży koszt,
- łatwy dostęp w każdym sklepie,
- możliwość prostego przygotowania,
- możliwość wkomponowania w różne, urozmaicone posiłki,
- pyszny smak.

Jajka mogą pochodzić od kur, kaczek, gęsi, przepiórek, czy strusi. Każde z nich ma inny, wyjątkowy smak, ale dość podobne wartości odżywcze. Sporą zaletą jajek jest to, że można z nich przygotować wiele ciekawych i urozmaiconych dań. Są to między innymi:

- na miękko,
- na twardo,
- sadzone,
- w kokilkach,
- w koszulkach,
- w formie omleta.

Jaja przepiórcze niestety są droższe i dużo mniejsze. Zaletą ich jest to, że nie mają w swoim składzie alergenów.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
dobry art, sog.
1

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76012 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754743
Dam soga

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
bardzo dobry artykuł wczesniej o tym nic niewiedziałem poprostu białko to było dla mnie bałko no ale tera już wiem sogforju
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 63 Napisanych postów 5807 Wiek 49 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 40905
fajny art! sog obowiązkowy!
problem z jajaki przepiórczymi polaga na tym, że są małe... i qrde jakoś nie bardzo chce mi się babrać z tym towarem
aaa nie napisałeś, ze jeśli jajo to gotowane lub w inny sposób przetworzone bo surowe jest trudno strawne...

Willhelm

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
sg

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 2743 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 12391
ja tez dam:)

P.

soap won't wash away your shame.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 432 Wiek 34 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8061
wynika z tego ze moge jesc nawet np. 10 jajek dziennie i nie bede mial zadnych nieprzyjemnosci??Moj organizm bedzie pracowal dobrze tak?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76012 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754743
Bez przesady, coz a duzo to nie zdrowo. 5 bedzie ok i pamietaj ze urozmaicac trzeba a nie codziennie jaja

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 755 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 10785
a to jak surowe też moge wpierniczać? w postaci kogla mogla?:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Nie, z obawy na salmonelle i tego, że ludziom brakuje enzymów to całkowitego strawienia surowych jajek. Najlepiej na półmiękko albo tak, jak Ci smakują.

Zmieniony przez - Charon w dniu 2006-01-08 09:58:38

Beatus, qui prodest, quibus potest

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Masa :(

Następny temat

jak dawkoac neo-pancreatinum

WHEY premium