SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kulturystyczna Korekcja Wady Postawy

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 30222

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 587 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4938


U mnie to tak wygląda... Zdjęcia stare, ale ukazuje te niesforne plecy...
Mawashi
co polecasz na takie plecy ?


Zmieniony przez - micr0n w dniu 2007-10-15 00:09:05
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
micron - bardzo mi przykro ale nie potrafię Ci pomóc.
Twoja wada, a zwłaszcza ta pogłębiona kifoza to raczej nie problem słabych mięśni czy przykurczy. Nie wiem czy konsultowałeś ię ze specjalistą, robiłeś RTG, etc.
W Twoim przypadku trzeba by najpierw wykluczyć przyczyny chorobowe i zwyrodnieniowe (utrwalone).

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 15 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3354
Z twojego zdjęcia mogę wywnioskować ze masz następująca wadę
Plecy okrągło-wklęsłe
Wada ta ma miejsce przy równoczesnej pogłębionej kifozie piersiowej i lordozie lędźwiowej. W tym przypadku można mówić niejako o dwóch wadach kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej w tył i w przód, czyli okrągłych plecach i wklęsłych plecach. W kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy największą trudność sprawia tendencja do pogłębiania się wygięcia kręgosłupa w odcinku sąsiednim do korygowanego. Korygując odcinek piersiowy kręgosłupa należy rygorystycznie przestrzegać ustalenia odcinka lędźwiowego najlepiej przez skulne ustawienie nóg. Natomiast korygując odcinek lędźwiowy kręgosłupa, należy przestrzegać tego, że nie można przy tym dopuścić do pogłębiania się kifozy piersiowej. Efekt ten można uzyskać poprzez odpowiednio ustalone ramiona. Postępowanie korekcyjne sprowadza się do:
a) zwiększenia ruchomości kręgosłupa
b) rozciągnięcia skróconych mięśni (klatki piersiowej oraz prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego)
c) wzmocnienia mięśni rozciągniętych (brzucha i prostownika grzbietu odcinka piersiowego)
Specyfikacja poszczególnych wad

Plecy okrągłe
Jest to wada kręgosłupa w jego odcinku piersiowym. W warunkach prawidłowych odcinek piersiowy wygięty jest ku tyłowi tworząc tzw. fizjologiczną kifozę piersiową. W przypadku okrągłych pleców wygięcie to jest pogłębione – powstaje hiperkifoza piersiowa. Charakterystyczne dla sylwetki dziecka jest to, że głowa i barki są wysunięte do przodu, klatka piersiowa jest spłaszczona i zapadnięta, łopatki są odstające. Potocznie mówi się o takim dziecku, że się garbi. W okrągłych plecach osłabione zostają mięśnie grzbietu tj. mięsień prostownik grzbietu i mięśnie ściągające łopatki (mięsień czworoboczny, równoległoboczny i najszerszy grzbietu). Natomiast mięśniami nadmiernie napiętymi i przykurczonymi są mięśnie piersiowe i zębate przednie. Wada ta może mieć charakter przejściowy. Przyczynami są często zmęczenie dziecka, które pozostaje w czasie dnia zbyt długo w pozycji siedzącej, słaby wzrok, chęć ukrycia przez dziewczynki rozwijających się piersi, nadmierna w stosunku do rówieśników wysokość ciała. Przy plecach okrągłych wzmacniamy mięśnie grzbietu, natomiast rozciągamy mięśnie piersiowe oraz zębate przednie.
Zalecenia: pływanie stylem grzbietowym, oglądanie programu telewizyjnego z laseczką trzymaną na odcinku piersiowym kręgosłupa przez ok. 20-30 min., słuchanie radia lub muzyki w pozycji leżenia tyłem z ramionami odwiedzionymi w bok i ugiętych w stawach łokciowych oraz z nogami ugiętymi w stawach biodrowych i kolanowych, w czasie siedzenia, zwłaszcza dłuższego, należy mieć dobre podparcie na odcinek lędźwiowy i dolny piersiowy kręgosłupa, biurko lub stolik winno mieć odpowiednią wysokość tak, aby nie dochodziło do nadmiernego pochylenia do przodu.
Przeciwwskazania: skłony w przód, podpory przodem o ramionach wyprostowanych, krążenia ramion w przód, jazda na rowerze z niską kierownicą, siady skrzyżne z wyciągniętymi ramionami w przód, unikania innych pozycji powodujących zaokrąglanie pleców i uwypuklenia odcinka piersiowego kręgosłupa.


Plecy wklęsłe
Jest to wada kręgosłupa w jego odcinku lędźwiowym. Plecy wklęsłe posiadają zwiększone przodowygięcie kręgosłupa w wymienionym odcinku. Mówimy wtedy o powiększonej lordozie lędźwiowej.
Patrząc na dziecko z boku, w jego sylwetce oprócz powiększonej lordozy lędźwiowej można zaobserwować wysunięty ku przodowi wypukły, często obwisły brzuch. Klatka piersiowa i odcinek piersiowy kręgosłupa mogą być spłaszczone lub pozostawać bez zmian. Miednica nie jest osadzona prosto, ale pochylona do przodu, posiada zwiększone przodopochylenie. W przypadku występowania tej wady następuje osłabienie mięśni brzucha, mięśni pośladkowych wielkich oraz mięśni zginaczy stawu kolanowego. Natomiast nadmiernemu napięciu ulegają mięśnie grzbietu odcinka lędźwiowego i mięśnie zginacze stawu biodrowego. W postępowaniu korekcyjnym najpierw uczymy nawyku prawidłowej postawy ciała. Należy dziecku uświadomić, co jest wadliwe, a co prawidłowe w jego postawie. Następnie korygujemy poszczególne elementy układu kostno-mięśniowego: nogi, miednicę, brzuch, odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa i głowę. W początkowym okresie należy dokonywać tych korekcji lokalnych w leżeniu tyłem, następnie w pozycji siedzącej przy ścianie ( z nogami ugiętymi, skrzyżowanymi i prostymi), następnie przy ścianie w pozycji stojącej. Należy nie dopuszczać do zaokrąglania pleców w momencie korekcji odcinka lędźwiowego. Wielkość lordozy lędźwiowej w przybliżeniu wyznacza płasko ułożona dłoń między ścianą lub podłogą, a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Oprócz wyrabiania u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała, należy wzmacniać osłabione mięśnie brzucha i pośladkowe, a rozciągać napięte i przykurczone mięśnie grzbietu odcinka lędźwiowego i zginacze stawu biodrowego.
Zalecenia: słuchanie radia lub muzyki w leżeniu tyłem na stole lub ławeczce z jedną nogą ugiętą w stawie kolanowym, a drugą opuszczoną poza i wyprostowaną w stawie kolanowym. Leżenie tyłem z ugiętymi kolanami ok. 10 min. z dwukilogramowym przedmiotem umieszczonym na brzuchu. Odrabianie lekcji siedząc na krześle, które posiada dobre podparcie dla odcinka lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa. Poleca się również jazdę na rowerze, pływanie, narciarstwo i inne formy wszechstronnej aktywności ruchowej, które nie powodują pogłębiania lordozy lędźwiowej.
Przeciwwskazania: unikanie wszystkich pozycji i sytuacji, które zwiększają lordozę lędźwiową: leżenia przodem w ten sposób, że głowa oparta jest na dłoniach w podparciu łokciowym, ćwiczenia gimnastyki artystycznej i akrobatyki, ćwiczeń z zakresu gimnastyki podstawowej: podpór łukiem tyłem („mostek”), „kołyski”, leżenia przodem z podparciem głowy na łokciach, ćwiczeń kształtujących tułowia w płaszczyźnie strzałkowej w tył.


Charakterystyka dystonii mięśniowej. Plecy okrąglo-wklęsłe, jako
połączenie dwóch poprzednio opisanych wad, mają charakterystyczną dla nich dystonię mięśniową.
Mięśnie ulegające przykurczeniu w obrębie pasa barkowegó to:
-mięśnie piersiowe większe,
-mięśnie piersiowe mniejsze,
-mięśnie zębate przednie,
-mięśnie międzyżebrowe.
Natomiast mięśnie osłabione i zbyt rozciągnięte to:
-odcinek piersiowy prostownika grzbietu,
-najszerszy grzbietu,
-mięśnie ściągające łopatki - równoległoboczny i czworoboczny grzbietu.
Pogłębionej lordozie towarzyszy zwiększenie przodopochylenia miednicy, za które odpowiedzialne są zbyt rozciągnięte i osłabione mięśnie:
-pośladkowe wielkie,
-kulszowo-goleniowe,
-brzucha w części dolnej (podpępkowej). Nadmiernie napięte lub przykurczone są mięśnie:
-biodrowo-lędźwiowy,
-prosty uda,
-krawiecki,
-prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego,
-czworoboczny lędzwi
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 339 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2909
ja mialem krzywy kregoslup,podobno bardzo i odstajace lopatki(to pamietam bo sie wstydzilem bardzo) chodzilem na rechabilitacje ale to nic nie pomagalo. w wieku 13-14lat zainteresowalem sie kulturystyka. tam gzie uczeszczalem trenowac byl kult drazka. kazali mi trenowac jego najwiecej(robilem dziennie 40-50 seri).powiem szczerze.wszystko mi sie poprostowalo i uroslem 8cm w 1 rok! nie namawiam nikogo na takie praktyki,pisze tylko o sobie i o moim wyborze.pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 339 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2909
kulturystyke trenuje do tej pory, stala sie ona moim stylem zycia.pozdro jeszcze raz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3738
PLECY WKLĘSŁO – OKRĄGŁE
1. Nauka przyjmowania pozycji skorygowanej .
2. Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy .
3. Likwidacja dystonii mięśniowej .
4. Odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego .
5. Zwiększenie ruchomości w stawach poszczególnych odcinków kręgosłupa .
6.Rozciągnięcie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych :
• w odcinku szyjnym – mięśnia prostownika grzbietu,
• w odcinku piersiowym - mięśnia piersiowego większego i mniejszego, zębatego przedniego,
• w odcinku lędźwiowym – mięsień czworoboczny lędźwi, biodrowo – lędźwiowego, prostownika grzbietu,
• łydki, smukłego i prostego uda, przywodziciela wielkiego .
7.Wzmacnianie mięśni osłabionych i rozciągniętych :
• w odcinku piersiowym – mięśni prostownika grzbietu, równoległobocznego czworobocznego, najszerszego grzbietu,
• w odcinku lędźwiowym – mięśni brzucha, pośladkowych,
• półścięgnistego, półbłoniastego, dwugłowego uda .


Radze dostosować sie do tego co pisze u góry. Sam mam plecy okrągło- wklęsłe. Wg mnie najlepszym rozwiazaniem jeśli chodzi o trenig jest fbw 3 razy w tygodniu z uzwglednieniem tych zalecen. Trenig może być inny, lecz sądze ze trenowanie kazdej grupy miesniowej raz w tygodniu mija sie z celem. Tak uważam. Jednak musisz zauwarzyć że wiele ćwiczeń odpada na czas walki z wadą. Są to przysiady, martwe ciągi i inne cwiczenia ktore obciążają kregosłup osiowo. Najgorzej jest chyba właśnie z nogami i barkami. Trenig barków radze wykonywać na maszynach, jeśli masz dostep do takich i nieprzesadzać z seriami. Tyczy się to również klatki piersiowej.

Tu masz też ciekawy artykuł o plecach okrągło- wklęsłych autorstwa ogry

https://www.sfd.pl/FAQ:plecy_okragło-wklesłe/na_siłowni_jak_cwiczyc-t306645.html


Dodam od siebie ze zwisanie na drążku niejest chyba zbyt korzystne, w przypadku tej wady. Należy wmacniać mięśnie łopatkowe, a nie je nadmiernie rozciągać, gdyż już są i to bardzo.......chyba że się mylę i ktoś mnie poprawi.

Pozdrowienia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 587 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4938
Mawashi

Tak, byłem u prywatnego i normalnego ortopedy... Powiedział, dużo rozciągać się i ćwiczyć dużo na atlasie... Ponieważ mam dystonie mięśni całych pleców i klatki piersiowej... Wada pogłębiona przez codzienne wygięcie kręgosłupa w postawie, siadzie i przy leżeniu... Dodał, że mam ćwiczyć na siłowni i zbudować duży gorset bo mam jakieś tam predyspozycje w plecach...(Trochę to dziwne najpierw gadał, że coś nie tak z mięśniami, a potem że mam jakieś predyspozycję w plecach)...

Nie długo, powracam do ćwiczeń i już na długi okres czasu będę ćwiczył... Przerwa trwała 6 miesięcy (wyposażyłem siłownie z własnej roboty sprzęt wyciąg, ławka itp. teraz wszystko co mi potrzebne to mam)...
Tylko zostało mi rozpisać jakiś trening (niby coś tam mam), nie wiem może bloga zrobię takiego jak robią na body factory czy też sfd i dzięki nie mu będę sie mobilizował do treningów...

Na pewno wykorzystam w pełni wyciąg... Tylko nie wiem jakie są najlepse ćwiczenia na tym wyciągu... Celem będzie wiadomo korekcja i zbudowanie dużych pleców... A ogólnie moim celem jest MASA mięśniowa nie tłuszczowa... (wiadomo zawsze jakiś tłuszcz się złapie ale mniejszość muszę - nie większość)...

Tak więc jak możesz to wypisz mi tutaj jakieś zammienne ćwiczenia na wyciagu do pleców... Zawsze robiłem wiosło yatesa, drążek i martwy z tych na pewno nie zrezygnuje, ale robiłem też hantlem wiosło wiec tutaj może wrzuce wyciąg ?

Zmieniony przez - micr0n w dniu 2007-10-15 21:50:39
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Priorytetowymi powinny być dla Ciebie takie ćwiczenia:
- spięcia na brzuch leżąc,
- unoszenie nóg wisząc na drążku,
- ściąganie na wyciągu pionowym szeroko do karku,
- ściąganie na wyciągu pionowym podchwytem na szer. barków do klatki,
- unoszenie tułowia z opadu.

Reszta ćwiczeń jak w normalnych planach, jednak powyższe - wg mnie - obowiązkowo.
1

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jaki gryf łamany? ZOBACZCIE I OCENCIE

Następny temat

Siłownia w młodym wieku.

WHEY premium